اختلالات اضطرابی و حملات اضطرابی

آشنایی با اختلالات اضطرابی و حملات اضطرابی

آیا با اضطراب دست و پنجه نرم می کنید؟ در این مقاله چگونگی شناسایی علائم، علائم و انواع مختلف اضطراب وجود دارد. و همچننین درمان مورد نیاز خود را پیدا می کنید. در این مقاله از بخش سلامت روانی مجله اینترنتی وبگردون به بررسی اختلالات اضطرابی و حملات اضطرابی می پردازیم.


اضطراب چیست؟

اضطراب یک واکنش طبیعی در برابر خطر است، یک واکنش اتوماتیک جنگ یا پرواز بدن است که وقتی احساس خطر می کنید، تحت فشار هستید یا با یک وضعیت چالش برانگیز مانند مصاحبه شغلی، امتحان یا اولین قرار ملاقات روبرو هستید، تحریک می شود. در حد اعتدال ، اضطراب لزوما چیز بدی نیست. این می تواند به شما کمک کند تا هوشیار و متمرکز باشید، شما را به عمل ترغیب می کند و به شما برای حل مشکلات انگیزه می دهد. اما وقتی اضطراب مداوم یا طاقت فرسا است – وقتی نگرانی و ترس در روابط و زندگی روزمره شما تداخل ایجاد می کند – احتمالاً شما از مرز اضطراب طبیعی به مرز یک اختلال اضطرابی عبور کرده اید.

از آنجا که اختلالات اضطرابی به جای یک اختلال منفرد، گروهی از شرایط مرتبط هستند، ممکن است علائم از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد. یک فرد ممکن است از حملات اضطرابی شدید رنج ببرد که بدون هشدار هشدار می دهد، در حالی که فرد دیگری از فکر مخلوط شدن در یک مهمانی وحشت می کند. ممکن است شخص دیگری با ترس ناتوان کننده رانندگی یا افکار غیرقابل کنترل و سرزده برخورد کند. با این حال ممکن است دیگری در وضعیت تنش مداوم زندگی کند و نگران همه چیز و همه چیز باشد. اما علیرغم اشکال مختلف، همه اختلالات اضطرابی ترس و نگرانی شدید را متناسب با شرایط موجود غیرقانونی می دانند.

اگرچه داشتن یک اختلال اضطرابی می تواند ناتوان کننده باشد، و شما را از زندگی در زندگی دلخواه بازدارد، اما مهم است که بدانید تنها نیستید. اختلالات اضطرابی از جمله شایع ترین مسائل مربوط به سلامت روان است – و بسیار قابل درمان هستند. هنگامی که اختلال اضطراب خود را درک کردید، مراحلی وجود دارد که می توانید برای کاهش علائم و کنترل مجدد زندگی خود انجام دهید.

 

آیا اختلال اضطرابی دارم؟

اگر با هر یک از هفت علائم و نشانه های زیر شناخته شوید، و آنها از بین نمی روند ، ممکن است از یک اختلال اضطرابی رنج ببرید:

 • آیا شما دائما تنش دارید ، نگران هستید یا در لبه هستید؟
 • آیا اضطراب شما در کار ، مدرسه یا مسئولیت های خانوادگی شما تداخل ایجاد می کند؟
 • آیا ترسهایی را که می دانید غیرمنطقی است ، اما نمی تواند لرزاند، گرفتار کرده اید؟
 • آیا شما اعتقاد دارید که اگر بعضی کارها به روش خاصی انجام نشود اتفاق بدی رخ خواهد داد؟
 • آیا از موقعیت ها یا فعالیت های روزمره اجتناب می کنید زیرا باعث اضطراب شما می شوند؟
 • آیا شما دچار حملات ناگهانی و غیرمنتظره ای از وحشت ضربان قلب می شوید؟
 • آیا احساس می کنید خطر و فاجعه در هر گوشه ای وجود دارد؟

علائم و نشانه های اختلالات اضطرابی

علاوه بر علائم اصلی ترس و نگرانی بیش از حد و غیر منطقی ، سایر علائم عاطفی رایج عبارتند از:

 • احساس دلهره یا ترس.
 • تماشای علائم خطر.
 • پیش بینی بدترین
 • مشکل در تمرکز
 • احساس تنش و جهش.
  تحریک پذیری
  احساس می کنید ذهن شما خالی است.

اما اضطراب چیزی فراتر از یک احساس است. به عنوان یک محصول از پاسخ جنگ یا پرواز بدن ، همچنین شامل طیف گسترده ای از علائم جسمی ، از جمله:

 • تپش قلب.
 • تعریق.
 • سردرد
 • معده ناراحت.
 • سرگیجه
 • تکرر ادرار یا اسهال.
 • تنگی نفس.
 • کشش عضلات یا کشیدگی عضله.
 • لرزش یا لرزیدن.
 • بیخوابی.

به دلیل این علائم جسمی، مبتلایان به اضطراب اغلب اختلال خود را با یک بیماری پزشکی اشتباه می گیرند. قبل از اینکه اختلال اضطرابی آنها بالاخره تشخیص داده شود، ممکن است آنها به بسیاری از پزشکان مراجعه کرده و سفرهای زیادی به بیمارستان داشته باشند.

 

ارتباط بین علائم اضطراب و افسردگی

بسیاری از افراد مبتلا به اختلالات اضطرابی نیز در مقطعی از افسردگی رنج می برند. اعتقاد بر این است که اضطراب و افسردگی از همان آسیب پذیری بیولوژیکی ناشی می شود ، که ممکن است توضیح دهد که چرا آنها اغلب دست در دست هم می شوند. از آنجا که افسردگی اضطراب را بدتر می کند (و بالعکس) ، جستجوی درمان برای هر دو بیماری مهم است.

 

حمله اضطرابی چیست؟

حملات اضطراب که به آن حملات هراس نیز گفته می شود، قسمت هایی از وحشت شدید یا ترس است. آنها معمولاً به طور ناگهانی و بدون هشدار رخ می دهند. گاهی اوقات یک ماشه واضح وجود دارد – مثلاً در آسانسور گیر می کنید، یا به سخنرانی بزرگی که باید انجام دهید فکر می کنید – اما در موارد دیگر، حملات از حالت آبی خارج می شوند.

حملات اضطرابی معمولاً طی 10 دقیقه به اوج خود می رسند و به ندرت بیش از 30 دقیقه طول می کشد. اما در طی این مدت کوتاه، ممکن است چنان وحشتی را تجربه کنید که احساس کنید می خواهید بمیرید یا کاملا کنترل خود را از دست دهید. علائم جسمی خود آنقدر ترسناک است که بسیاری از مردم تصور می کنند دچار حمله قلبی شده اند. پس از پایان حمله اضطرابی، ممکن است نگران باشید که یک حمله دیگر داشته باشید، به ویژه در یک مکان عمومی که کمک در دسترس نیست یا نمی توانید به راحتی از آن فرار کنید.

 

علائم حمله اضطراب عبارتند از:

 • افزایش وحشت طاقت فرسا.
 • احساس از دست دادن کنترل یا دیوانه شدن.
 • تپش قلب یا درد قفسه سینه.
 • احساس می کنید از دنیا می روید.
 • مشکل در تنفس یا احساس خفگی.
 • بیش از حد تهویه
 • گرگرفتگی یا لرز.
 • لرزیدن یا لرزیدن.
 • حالت تهوع یا گرفتگی معده.
 • احساس جدا بودن یا غیرواقعی بودن.

اگر شروع به اجتناب از موقعیت های خاص می کنید، مهم است که بخواهید کمک کنید زیرا از حمله وحشت می ترسید. حقیقت این است که حملات هراس بسیار قابل درمان هستند. در حقیقت، بسیاری از افراد فقط در طی 5 تا 8 جلسه درمانی از هراس برخوردار هستند.

 

انواع اختلالات اضطرابی و علائم آنها

اختلالات اضطرابی و شرایط مربوط به آن عبارتند از:

اختلال اضطراب عمومی (GAD)

اگر نگرانی ها و ترس های مداوم شما را از فعالیت های روزمره منحرف می کند یا احساس پافشاری برای اتفاق بدی برای شما ناراحت است، ممکن است از اختلال اضطراب عمومی (GAD) رنج ببرید. افراد مبتلا به GAD نگران کننده مزمن هستند و تقریباً همه اوقات احساس اضطراب می کنند، هرچند ممکن است حتی دلیل آن را هم ندانند. GAD اغلب در علائم جسمی مانند بی خوابی ، ناراحتی معده، بی قراری و خستگی ظاهر می شود.

 

حملات هراس و اختلال وحشت

اختلال وحشت با حملات وحشت مکرر و غیرمنتظره و همچنین ترس از تجربه یک قسمت دیگر مشخص می شود. آگورافوبیا، ترس از قرار گرفتن در جایی که فرار یا کمک در صورت حمله وحشت دشوار باشد، همچنین ممکن است با یک اختلال وحشت همراه باشد. اگر مبتلا به آگورافوبیا هستید، به احتمال زیاد از مکان های عمومی مانند مراکز خرید، یا فضاهای محدود مانند هواپیما اجتناب خواهید کرد.

 

وسواس فکری عملی

اختلال وسواس فکری عملی (OCD) با افکار یا رفتارهای ناخواسته مشخص می شود که متوقف یا کنترل آن غیرممکن به نظر می رسد. اگر مبتلا به OCD هستید، ممکن است با وسواس فکری مانند نگرانی مکرر مبنی بر اینکه فراموش نکرده اید اجاق گاز را خاموش کنید یا اینکه به شخصی صدمه بزنید، دچار مشکل شوید. همچنین ممکن است از اجبارهای غیرقابل کنترل مانند شستن مداوم دست ها نیز رنج ببرید.

 

اختلال احتکار

اختلال احتکار یک مشکل مزمن در دور انداختن دارایی ها است که همراه با دلبستگی ناکارآمد حتی به موارد بی ارزش است. این می تواند منجر به تجمع بیش از حد دارایی ها (یا حیوانات) و فضای نامرتب زندگی شود. شما ممکن است احساسات را به اشیا in بی جان نسبت دهید، وابستگی شدید احساسی به موارد داشته باشید یا استفاده در هر شی. را ببینید. این باورها باعث می شود که موارد دور انداخته، شما را دچار احساس اضطراب، احساس گناه یا غم و اندوه کند.

 

فوبیا و ترسهای غیر منطقی

فوبیا ترس غیرواقعی یا اغراق آمیز از یک شی، فعالیت یا موقعیت خاص است که در واقعیت خطر کمی دارد و خطری ندارد. ترس از حیوانات (مانند مارها و عنکبوت ها)، ترس از پرواز و ترس از بلندی ها از ترس معمول است. در صورت فوبیای شدید، ممکن است به شدت تلاش کنید تا از ترس خود جلوگیری کنید. متأسفانه، اجتناب فقط فوبیا را تقویت می کند.

 

اختلال اضطراب اجتماعی

اگر ترس نگران کننده ای دارید که دیگران توسط شما منفی نگریسته و در جمع تحقیر شوند، ممکن است دچار اختلال اضطراب اجتماعی باشید که به آن فوبیای اجتماعی نیز می گویند. می توان آن را به عنوان کمرویی شدید در نظر گرفت و در موارد شدید، به طور کلی از موقعیت های اجتماعی اجتناب می شود. اضطراب عملکرد (بیشتر به عنوان ترس مرحله ای شناخته می شود) رایج ترین نوع هراس اجتماعی است.

 

اختلال استرس پس از سانحه (PTSD)

اختلال استرس پس از سانحه (PTSD) یک اختلال اضطراب شدید است که می تواند پس از یک واقعه آسیب زا یا تهدید کننده زندگی رخ دهد. PTSD را می توان یک حمله وحشت دانست که به ندرت، هرگز، از بین می رود. علائم PTSD شامل بازگشت به عقب یا کابوس در مورد حادثه، نظارت بیش از حد ، به راحتی حیرت آور، کنار کشیدن از دیگران و پرهیز از موقعیت هایی است که شما را به یاد واقعه می اندازد.

 

اختلال اضطراب جدایی

در حالی که اضطراب جدایی یک مرحله طبیعی از رشد است، اما اگر اضطراب آنقدر تشدید شود یا آنقدر پایدار باشد که مانع مدرسه یا فعالیت های دیگر شود، کودک شما ممکن است دچار اختلال اضطراب جدایی باشد. آنها ممکن است فقط در فکر دور بودن از مادر و بابا تحریک شوند و از بیماری برای جلوگیری از بازی با دوستان یا رفتن به مدرسه شکایت کنند.

کمک به خود برای اضطراب

هرکسی که زیاد نگران باشد، اختلال اضطرابی ندارد. شما ممکن است به دلیل یک برنامه بیش از حد طاقت فرسا، کمبود ورزش یا خواب، فشار در خانه یا محل کار یا حتی به دلیل کافئین زیاد احساس اضطراب کنید. نتیجه نهایی این است که اگر سبک زندگی شما ناسالم و استرس زا است، احتمالاً احساس اضطراب خواهید کرد – خواه واقعاً اختلال اضطرابی داشته باشید یا نداشته باشید.

این نکات می تواند به کاهش اضطراب و مدیریت علائم یک اختلال کمک کند:

1- با دیگران ارتباط برقرار کنید. تنهایی و گوشه گیری می تواند اضطراب را تحریک یا بدتر کند، در حالی که صحبت در مورد نگرانی های رو در رو شما اغلب باعث می شود که کمتر طاقت فرسا باشند. برای ملاقات منظم با دوستان، پیوستن به یک گروه خودیار یا پشتیبانی یا نگرانی ها و نگرانی های خود را با یک عزیز مورد اعتماد در میان بگذارید. اگر کسی ندارید که بتوانید با او ارتباط برقرار کنید، هرگز برای ایجاد دوستی های جدید و یک شبکه پشتیبانی دیر نیست.

2- استرس را مدیریت کنید. اگر سطح استرس شما از طریق پشت بام باشد، مدیریت استرس می تواند به شما کمک کند. به مسئولیت های خود نگاه کنید و ببینید آیا مواردی وجود دارد که بتوانید آنها را رها کنید، آنها را رد کنید یا آنها را به دیگران واگذار کنید.

3- تکنیک های آرام سازی را تمرین کنید. هنگام تمرین به طور منظم ریلکس کنید. تکنیک های یونی مانند مراقبه ذهن آگاهی، آرامش عضلانی پیش رونده و تنفس عمیق می توانند علائم اضطراب را کاهش دهند و احساس آرامش و بهزیستی عاطفی را افزایش دهند.

4- به طور منظم تمرین کن. ورزش یک فشار طبیعی و تسکین دهنده اضطراب است. برای دستیابی به حداکثر سود ، حداقل 30 دقیقه ورزش هوازی را در بیشتر روزها در نظر بگیرید (درصورت آسان تر شدن به دوره های کوتاه مدت). فعالیت های موزون که به حرکت دادن دست و پا نیاز دارند به ویژه مثر هستند. پیاده روی ، دویدن ، شنا ، ورزش های رزمی یا رقص را امتحان کنید.

5- به اندازه کافی بخوابید. کمبود خواب می تواند افکار و احساسات اضطرابی را تشدید کند ، بنابراین سعی کنید هفت تا نه ساعت خواب با کیفیت در شب داشته باشید.

6- در مورد کافئین ، الکل و نیکوتین هوشمند باشید. کافئین و الکل می تواند اضطراب را بدتر کند. و گرچه به نظر می رسد سیگار آرامبخش است، نیکوتین در واقع یک محرک قوی است که منجر به افزایش، نه پایین آمدن سطح اضطراب می شود. برای کمک به ترک این عادت، به چگونگی ترک سیگار مراجعه کنید.

7- یک نگرانی مزمن را متوقف کنید. نگرانی یک عادت ذهنی است که می توانید یاد بگیرید چگونه آن را ترک کنید. استراتژی هایی مانند ایجاد یک دوره نگرانی، به چالش کشیدن افکار اضطراب آور و یادگیری پذیرش عدم اطمینان می توانند نگرانی را به میزان قابل توجهی کاهش دهند و افکار اضطراب آور شما را آرام کنند.

 

چه موقع باید از متخصص کمک بگیرید؟

اگر نگرانی ها، ترس ها یا حملات اضطرابی آنقدر زیاد شده اند که باعث پریشانی شدید یا اختلال در امور روزمره شما می شوند، استراتژی های مقابله با کمک به خود می توانند بسیار موثر باشند، مهم است که از متخصصان کمک بگیرید.

اگر علائم جسمی زیادی را تجربه می کنید، باید با معاینه پزشکی شروع کنید. پزشک می تواند بررسی کند که آیا اضطراب شما به دلیل یک بیماری پزشکی مانند مشکل تیروئید، افت قند خون یا آسم ایجاد نشده است. از آنجا که برخی از داروها و مکمل ها می توانند باعث اضطراب شوند ، پزشک شما همچنین می خواهد در مورد هر نسخه، داروهای بدون نسخه، داروهای گیاهی و داروهای تفریحی که مصرف می کنید اطلاعاتی کسب کند.

اگر پزشک شما علت پزشکی را رد کرد، قدم بعدی مشورت با یک درمانگر است که تجربه درمان اختلالات اضطرابی را دارد. درمانگر با شما کار خواهد کرد تا علت و نوع اختلال شما را تشخیص دهد و یک دوره درمانی را طراحی کند.

رفتار

اختلالات اضطرابی به درمان بسیار خوب پاسخ می دهند – و اغلب در مدت زمان نسبتاً کوتاهی. روش درمانی خاص به نوع اختلال اضطراب و شدت آن بستگی دارد. اما به طور کلی، بیشتر آنها با درمان، دارو یا ترکیبی از این دو درمان می شوند. شناخت درمانی-رفتاری و مواجهه درمانی از انواع رفتار درمانی هستند، به این معنی که آنها بیشتر بر رفتار متمرکز می شوند تا بر تعارضات روانشناختی یا مسائل اساسی گذشته. آنها می توانند در مواردی مانند حملات هراس، اضطراب عمومی و ترس و هراس کمک کنند.

درمان رفتاری شناختی به شما کمک می کند تا الگوهای تفکر منفی و باورهای غیر منطقی را که اضطراب شما را تقویت می کنند شناسایی و به چالش بکشید.

قرار گرفتن در معرض شما را تشویق می کند تا در یک محیط کنترل شده و ایمن با ترس و اضطراب خود روبرو شوید. از طریق قرار گرفتن تدریجی در معرض شی یا وضعیت ترس ، چه در تصورات خود و چه در واقعیت ، احساس کنترل بیشتری پیدا می کنید. همانطور که بدون ترس و صدمه ای با ترس خود روبرو می شوید ، اضطراب شما کاهش می یابد.

دارو

اگر اضطرابی دارید که به اندازه کافی شدید است و توانایی عملکرد شما را مختل می کند، دارو ممکن است به تسکین برخی علائم کمک کند. با این حال، داروهای اضطرابی می توانند به شکل عادت درآیند و عوارض جانبی ناخواسته یا حتی خطرناکی ایجاد کنند، بنابراین حتما در مورد گزینه های خود با دقت تحقیق کنید. بسیاری از افراد از داروهای ضد اضطراب استفاده می کنند که درمان، ورزش یا راهکارهای خودیاری به همان اندازه یا بهتر کار کند – منهای عوارض جانبی و نگرانی های ایمنی. مهم است که فواید و خطرات دارو را بسنجید تا بتوانید آگاهانه تصمیم بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *