خطرات کولونوسکوپی

خطرات کولونوسکوپی

کولونوسکوپی اجازه می دهد تا دکتر خود را بررسی داخل خود  روده بزرگ  و راست روده برای  سرطان  و پولیپ – رشد است که می تواند نشانه های اولیه از  سرطان. این باعث نجات جان افراد می شود، بنابراین توصیه های پزشک خود را در مورد زمان مصرف آن دنبال کنید.آنها به شما آرامبخش می دهند تا شما را بخوابد و از یک لوله بلند و انعطاف پذیر برای مشاهده داخل روده بزرگ خود استفاده کنید. دارای یک چراغ و دوربین در داخل است تا به آنها کمک کند ببینند چه خبر است.این یک امتحان نسبتاً بی خطر است. به طور متوسط​​، برای هر 1000 عمل، تنها دو عارضه جدی وجود دارد. خطرات کولونوسکوپی عبارتند از:

درد شکم یا ناراحتی

این شایع ترین عارضه جانبی  کولونوسکوپی است. ممکن است  بعد از آن احساس گرفتگی یا  نفخ کنید.

پزشک شما ممکن است از هوا برای باد کردن روده بزرگ استفاده کند تا بتواند دید بهتری داشته باشد. آنها ممکن است از آب یا دستگاه مکنده و همچنین برخی از ابزارهای جراحی برای برداشتن پولیپ استفاده کنند. همه این موارد می تواند روده بزرگ شما را حرکت داده و کشش دهد، بنابراین ممکن است 1 یا 2 روز پس از آن احساس ناراحتی کنید. داروهای آرام بخش نیز ممکن است باعث تهوع شوند. اگر درد یا استفراغ دارید، بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید.

خون ریزی

بعد از کولونوسکوپی ممکن است متوجه  خون از راست روده یا مدفوع خود شوید. بیشتر اوقات، این امر به این دلیل اتفاق می افتد که پزشک مجبور به گرفتن نمونه بافت یا برداشتن پولیپ می شود. در صورت قطع نشدن خونریزی یا خون زیاد در اسرع وقت با آنها تماس بگیرید. برخی از  داروها، مانند ویتامین ها و مسکن های بدون نسخه مانند  آسپرین، می توانند شانس خونریزی را افزایش دهند. در صورت مصرف آنها، حتماً قبل از آزمایش به پزشک خود اطلاع دهید.

 

واکنش بد به بیهوشی

ممکن است هنگام بیدار شدن از خواب بعد از آزمایش احساس وزوز یا لرزش داشته باشید. برخی از افراد می توانند نسبت به داروهایی که شما را به خواب می برد واکنش های جدی مانند  مشکلات قلبی یا تنفسی نشان دهند. تیم پزشکی شما برای شناسایی و درمان این عوارض آموزش دیده است. اگر به هرگونه دارو حساسیت دارید یا تا به حال واکنش بدی به بیهوشی داشته اید ، قبل از آزمایش به آنها بگویید.

 

سندرم الکتروکواگولاسیون بعد از عمل جراحی

اگر پزشک شما نیاز به قطع پولیپ داشته باشد، از وسیله ای با جریان الکتریکی برای آب بندی محل استفاده می کند. این بسیار نادر است، اما این جریان می تواند بیش از حد عمیق شود، باعث سوزش و التهاب بافت ها شود. این ممکن است باعث درد شکم ، تب و ضربان سریع قلب شود. اکثر مردم بعد از مصرف آنتی بیوتیک به مدت 2 یا 3 روز احساس بهتری دارند.

 

عفونت

تمیز کردن و ضد عفونی کردن ابزارهای کولونوسکوپی ممکن است سخت باشد. به ندرت، آنها ممکن است باکتری هایی مانندE. coli ، Klebsiella یا Enterobacter یا ویروس هایی مانند هپاتیت B یا C را حمل کنند.

 

روده سوراخ شده

ابزاری که پزشک شما در کولونوسکوپی استفاده می کند می تواند بیش از حد به روده شما فشار بیاورد. این می تواند باعث پارگی کوچکی شود. پزشک شما ممکن است نیاز به ترمیم آن با جراحی داشته باشد.

 

خطرات آمادگی کولونوسکوپی

قبل از کولونوسکوپی، شما باید روده بزرگ خود را خالی کنید تا پزشک شما بتواند تصویر واضح دریافت کند. آنها به شما دستور می دهند که از یک ملین قوی به عنوان آماده سازی روده یا “آماده سازی” استفاده کنید. انواع خاصی از این داروها می توانند باعث کم آبی یا مشکلات الکترولیت در برخی از افراد شوند:

 • بزرگسالان مسن تر
 • افرادی که مشکلات قلبی ، کلیوی یا کبدی دارند
 • افرادی که بیماری التهابی روده دارند
 • زنان حامله

 

عوارض بعد از کولونوسکوپی

در صورت مشاهده هر یک از علائم زیر پس از آزمایش فوراً با پزشک خود تماس بگیرید:

 • درد یا گرفتگی شدید در شکم
 • شکمی سفت
 • مشکل در عبور گاز یا دفع مدفوع
 • تب
 • سرگیجه
 • استفراغ
 • دفع مدفوع یا خونریزی شدید  روده
 • خونریزی مقعدی که متوقف نمی شود، یا خونریزی بیش از چند قاشق غذاخوری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *