درمان سرطان پستان

درمان سرطان پستان

درمان سرطان سینه هر روز بهتر می شود و امروزه مردم گزینه های بیشتری نسبت به گذشته دارند. با این همه انتخاب ، ایده خوبی است که تا آنجا که می توانید در مورد گزینه هایی که بیشترین کمک را به شما می کنند یاد بگیرید.

همه درمان های سرطان سینه دو هدف اصلی دارند:

 • برای رهایی از بدن شما به همان اندازه از سرطان که ممکن است
 • برای جلوگیری از بازگشت بیماری

 

چگونه می دانم کدام درمان سرطان پستان را انتخاب کنم؟

پزشک شما قبل از اینکه درمانی را برای شما توصیه کند به چند نکته فکر می کند:

 • نوع سرطان سینه ای که دارید
 • اندازه تومور و میزان گسترش سرطان در بدن شما، که مرحله بیماری شما نامیده می شود
 • این که آیا تومور شما دارای مواردی به نام گیرنده های پروتئین HER2، استروژن و پروژسترون یا سایر ویژگی های خاص است.

سن شما، چه دوران یائسگی را گذرانده باشید، چه سایر شرایط بهداشتی و ترجیحات شخصی شما نیز در این فرایند تصمیم گیری نقش دارند.

 

انواع درمان سرطان پستان چیست؟

برخی از درمانها بیماری درون سینه و بافتهای مجاور آن را از بین می برند یا از بین می برند، مانند غدد لنفاوی. این شامل:

عمل جراحی. برای اکثر مردم، اولین قدم برداشتن تومور است. یک عمل جراحی به نام لومپکتومی تنها قسمتی از سینه شما را که سرطان دارد بر می دارد. گاهی اوقات به آن جراحی محافظت از سینه می گویند. در ماستکتومی ، پزشکان کل سینه را برمی دارند. انواع مختلفی از ماستکتومی و لومپکتومی وجود دارد.

پرتودرمانی . در این روش درمانی از امواج با انرژی بالا برای از بین بردن سلول های سرطانی استفاده می شود. اکثر زنان زیر 70 سال که لومپکتومی انجام می دهند نیز تحت اشعه قرار می گیرند. در صورت گسترش بیماری ، پزشکان همچنین ممکن است این روش را توصیه کنند. این به از بین بردن سلول های سرطانی که جراح نمی تواند آنها را حذف کند، کمک می کند. تشعشع می تواند از دستگاهی خارج از بدن شما ناشی شود ، یا ممکن است دانه های کوچکی داشته باشید که در داخل سینه محل تومور تابش تابش می دهند.

 

درمان های دیگر سلول های سرطانی را در سراسر بدن شما از بین می برد یا کنترل می کند:

شیمی درمانی از داروها برای از بین بردن سلول های سرطانی استفاده می کند. شما داروها را به صورت قرص یا از طریق IV مصرف می کنید. اکثر افراد پس از جراحی برای از بین بردن سلول های سرطانی باقی مانده به آن مبتلا می شوند. پزشکان نیز قبل از جراحی برای کوچک کردن تومورها آن را تجویز می کنند. شیمی درمانی به خوبی در برابر سرطان عمل می کند، اما می تواند به سلول های سالم نیز آسیب برساند.

 

هورمون درمانی با استفاده از داروها از هورمون ها ، به ویژه استروژن ، برای رشد سلول های سرطانی سینه جلوگیری می کند. داروها شامل تاموکسیفن ( Nolvadex ) برای زنان قبل و بعد از یائسگی و مهارکننده های آروماتاز ​​از جمله آناستروزول ( Arimidex ) ، exemestane ( Aromasin ) و لتروزول ( Femara ) برای زنان یائسه است. برخی از انواع این درمان با متوقف ساختن تخمدان ها از طریق هورمون ، از طریق جراحی یا دارو عمل می کند. Fulvestrant ( Faslodex ) یک تزریق است که استروژن را از اتصال به سلول های سرطانی باز می دارد.

درمان هدفمند مانند FAM-تراستوزوماب-deruxtecan-nxki (Enhertu)، lapatinib ( Tykerb در دسترس )، pertuzumab (Perjeta) و تراستوزوماب ( هرسپتین ) را آغاز کند بدن شما را سیستم ایمنی بدن به کمک از بین بردن سلول های سرطانی. این داروها سلول های سرطانی پستان را که دارای سطح بالایی از پروتئین به نام HER2 هستند، هدف قرار می دهند. T-DM1 یا ado-trastuzumab emtansine (Kadcyla)، دارویی است که ترکیبی از Herceptin و داروی شیمی درمانی امتانزین برای هدف قرار دادن سلول های سرطانی مثبت HER2 است. Abemaciclib ( Verzenio )  palbociclib ( Ibrance ) و ribociclib ( Kisqali) اغلب در مهار کننده های آروماتاز ​​یا فولوسترنت (Faslodex) در زنان مبتلا به انواع خاصی از سرطان پیشرفته استفاده می شود. Abemaciclib (Verzenio) می تواند به تنهایی در زنانی که قبلاً تحت هورمون درمانی و شیمی درمانی قرار گرفته اند ، استفاده شود. Alpelisib (Piqray) یک مهار کننده PI3K است که سرطان سینه را در مردان و زنان مبتلا به تغییر ژن خاص ناشی از درمان با هورمون درمانی درمان می کند. Neratinib ( Nerlynx ) همچنین با مسدود کردن سلول های سرطانی از دریافت علائم رشد ، علیه سرطان پستان HER2 مثبت عمل می کند. دسته جدیدی از داروها به نام مهار کننده های PARP (پلی ADP ریبوز پلیمراز) آنزیمی را که سلول های سرطانی را تغذیه می کند ، هدف قرار می دهند. مهارکننده های PARP شامل اولاپاریب ( لینپرزا ) و تالازوپاریب (تالزنا) هستند. ایمونوتراپی از سیستم ایمنی بدن شما برای هدف قرار دادن سرطان استفاده می کند. داروهای آتزولیزوماب ( Tecentriq ) و sacituzumab govitecan-hziy (Trodelvy) برای درمان سرطان سینه منفی سه گانه گسترش یافته تأیید شده است.

شما ممکن است شیمی درمانی، هورمون درمانی یا درمان هدفمند همراه با جراحی یا اشعه دریافت کنید. آنها می توانند سلول های سرطانی را که در سایر روش های درمانی باقی مانده اند از بین ببرند.

 

نکاتی که به شما در انتخاب کمک می کند

اگرچه برخی از رژیم های درمانی معمول برای درمان سرطان سینه وجود دارد ، اما زنان حق انتخاب دارند.

 • با پزشک خود در مورد همه خطرات و مزایای هر گزینه درمانی و نحوه تأثیر آنها بر شیوه زندگی خود صحبت کنید.
 • به عضویت در یک گروه پشتیبانی فکر کنید. سایر افراد مبتلا به سرطان پستان می دانند که شما در چه شرایطی هستید و می توانند به شما توصیه و درک کنند. آنها همچنین می توانند به شما در تصمیم گیری در مورد درمان کمک کنند.
 • از پزشک خود بپرسید که آیا شما باید به یک کارآزمایی بالینی بپیوندید، یک مطالعه تحقیقی که درمانهای جدید را قبل از اینکه در دسترس همگان قرار گیرد، آزمایش می کند.

 

عوارض جانبی درمان

اکثر درمان های سرطان سینه عوارض جانبی دارند. بسیاری از آنها با قطع درمان از بین می روند. برخی ممکن است بعداً ظاهر شوند. عوارض جانبی شایع عبارتند از:

 • حالت تهوع
 • افزایش یا کاهش وزن
 • خستگی
 • تورم بازو
 • ریزش مو
 • تغییرات پوست یا ناخن
 • زخم های دهان
 • علائم یائسگی مانند گرگرفتگی
 • مشکل باردار شدن
 • افسردگی
 • مشکل خواب
 • مشکل در تفکر واضح (“شیمی درمانی مغز”)

 

درمان سرطان، یائسگی زودرس و ناباروری

حدود یک چهارم از تقریباً 285000 زن مبتلا به سرطان سینه در ایالات متحده هر ساله یائسه نشده اند.

برخی از داروهای شیمی درمانی و هورمون درمانی که سرطان سینه را درمان می کنند می توانند باعث ناباروری دائمی یا موقت یا یائسگی زودرس شوند. زنانی که هنوز به دوران یائسگی نرسیده اند باید از داروهای پیشگیری از بارداری در حین انجام این درمان ها استفاده کنند، زیرا برخی از داروهای شیمی درمانی با نقص های مادرزادی ارتباط دارند.

یائسگی ناشی از شیمی درمانی در 10 تا 50 درصد از زنان زیر 40 سال و در 50 تا 94 درصد از زنان بالای 40 سال اتفاق می افتد. پس از شیمی درمانی، ممکن است ماه ها یا حتی سالها عملکرد ناهموار تخمدان داشته باشید.

پرتودرمانی باعث ناباروری نمی شود مگر اینکه در هر دو تخمدان انجام شود. بسته به نوع و گستردگی سرطان سینه ، تخمدان های شما ممکن است با جراحی برداشته یا تابش شوند تا میزان استروژن بدن شما کاهش یابد. این امر باعث ناباروری دائمی می شود.

زنان مبتلا به سرطان سینه که می خواهند بعداً خانواده خود را ایجاد یا گسترش دهند ، باید قبل از شروع درمان ، گزینه هایی را برای حفظ باروری در نظر بگیرند. این شامل:

 • انجماد تخمک یا جنین.
 • انجماد بافت تخمدان. در سال 1999 ، برای اولین بار ، پیوند مجدد بافت تخمدان یخ زده قبلاً عملکرد تخمدان یک زن را بازیابی کرد. این به طور گسترده در دسترس نیست ، اما این تکنیک نیازی به تحریک تخمدان ندارد.
 • اهدای تخمک شما می توانید تخمک هایی را از اهدا کننده دریافت کنید که پس از درمان سرطان بارور شده و کاشته می شوند.
 • سرکوب هورمونی اندام های تولید مثل. این رویکرد شامل استفاده از هورمون ها برای قرار دادن اندام های تناسلی در حالت خواب (غیرفعال) است. به نظر می رسد از سلولهایی که به تخمک تبدیل می شوند (سلولهای زایا) در برابر آسیب شیمی درمانی محافظت می کند. این رویکرد هنوز در حال بررسی است.

مقابله با عوارض جانبی قابل مشاهده درمان

شما ممکن است برخی از عوارض جانبی درمان سرطان پستان را مشاهده کنید ، و این می تواند عوارض جانبی ایجاد کند. اما کارهای زیادی می توانید برای غلبه بر آنها انجام دهید، و این می تواند به شما کمک کند احساس بهتری داشته باشید.

تغییرات سینهاگر ماستکتومی انجام داده اید، می توانید به جای یا قبل از بازسازی سینه ، از پروتز خارجی استفاده کنید جراحی . شما آن را در سوتین قرار می دهید یا با نوار دو طرفه به پوست خود می چسبانید.

اگر یکی را انتخاب کرده اید:

 • از پزشک خود نسخه پروتز خارجی بخواهید. سپس، معمولاً می تواند تحت پوشش بیمه قرار گیرد.
 • برای مراجعه به یک فروشگاه تخصصی که پروتزهای خارجی می فروشد، از متخصص سرطان پوست خود بخواهید. همچنین ممکن است آنها را در برخی از بخشهای لباس زیر پیدا کنید.
 • با مشاور پروتز سینه قرار ملاقات بگذارید و حدود یک ساعت به خودتان زمان دهید تا خود را آماده کنید.
 • انواع مختلفی از آنها را امتحان کنید تا ببینید کدام یک به نظر شما بهتر می آید و به نظر می رسد.

 

ریزش مو

برخی از شیمی درمانی سلولهای سریع رشد کننده مانند فولیکولهای مو را می کشد ، چه این سلولها سرطانی باشند چه نباشند. ریزش مو برای همه متفاوت است و بستگی به نوع شیمی درمانی دارد. پرتودرمانی و درمان هورمونی نیز ممکن است این عارضه جانبی را ایجاد کنند.

اگر موهای خود را در اثر شیمی درمانی از دست بدهید، به احتمال زیاد ظرف 1 تا 2 هفته پس از شروع درمان می ریزد. ممکن است تقریباً یکباره نازک شود یا بیفتد. ریزش مو در تمام بدن، نه فقط روی سر، معمول است. این بدان معناست که ممکن است مژه ها و ابروها و موهای بازو، ساق پا و ناحیه تناسلی را از دست بدهید.

حتی قبل از اتمام درمان شما می تواند شروع به رشد مجدد مو کند. ممکن است نازک تر یا رنگ یا بافت متفاوتی داشته باشد.

می توانید برای ریزش مو آماده شوید و مقابله با آن را آسان کنید. به عنوان مثال ، بسیاری از زنان کوتاه کردن موهای خود را قبل از شروع ریزش مفید می دانند. به این ترتیب می توانید از دست دادن توده های بزرگ آن زیر دوش یا بیدار شدن به مقدار زیاد روی بالش جلوگیری کنید.

در اینجا چند نکته دیگر وجود دارد که ممکن است به شما کمک کند:

 • قبل از ریزش موهای خود، روسری ، عمامه، کلاه یا کلاه بخرید.
 • برای اطمینان از پوشش بیمه ای کلاه گیس، از پزشک متخصص سرطان خود برای نسخه “پروتز جمجمه” بخواهید.
 • برای اطلاع از گزینه های کلاه گیس و محصولات مو، با خرده فروشان و سازندگان کلاه گیس، آرایشگر مو یا انجمن سرطان آمریکا تماس بگیرید.
 • قبل از شروع شیمی درمانی ، بافت یا رنگ موهای خود را با کلاه گیس هماهنگ کنید. این زمان خوبی برای داشتن کلاه گیس است. اما اگر زود به زود کلاه گیس بر روی خود نصب کردید، بدانید که با از دست دادن موهایتان ممکن است کمی متفاوت باشد.
 • عزیزان خود ، به ویژه کودکان را برای نحوه ظاهر شدن موهای خود آماده کنید. ممکن است مشارکت آنها در انتخاب روسری و سایر محصولات کمک کننده باشد.
 • اگر طاسی را انتخاب می کنید ، به یاد داشته باشید که هنگام قرار گرفتن در معرض نور خورشید از کرم ضد آفتاب برای سر خود استفاده کنید. در آب و هوای سرد نیز سر خود را گرم نگه دارید.

 

تورم بازوپزشکان به این لنف ادم می گویند . تورم در بازو در طرفی که جراحی سینه یا غدد لنفاوی انجام داده اید. همچنین ممکن است بعد از دریافت تابش اتفاق بیفتد. این اغلب یک عارضه جانبی موقتی است ، اما می تواند دائمی باشد. اگر چنین است ، می تواند بر کیفیت زندگی شما تأثیر بگذارد.

اگر علائم آن را زود تشخیص دهید، می توانید تاثیر آن را کاهش دهید.

 • هیچ گونه تورم در بازوی خود را نادیده نگیرید.
 • از آسیب رساندن به پوست بازوی آسیب دیده خودداری کنید.
 • هنگام باغبانی یا انجام کارهای خانه دستکش بپوشید.
 • از تغییرات شدید دمای آب خودداری کنید.
 • بازوی خود را در برابر آفتاب محافظت کنید.
 • از شلیک یا تزریق IV به بازوی آسیب دیده خودداری کنید.
 • کیف های سنگین حمل نکنید و جواهرات سنگین در قسمت آسیب دیده نپوشید.

تورم ممکن است بر نوع لباسی که می توانید بپوشید تأثیر بگذارد. ممکن است برای کنترل تورم، همراه با لباس های گشاد تر، به یک آستین فشاری الاستیک نیاز داشته باشید.

از پزشک خود بخواهید به یک درمانگر لنف ادم معتبر مراجعه کند. آنها می توانند تمرینات ایمن و سایر تکنیک ها را برای جلوگیری یا کاهش تورم به شما نشان دهند.

 

افزایش یا کاهش وزن

ممکن است در طول درمان هر دو را داشته باشید. کاهش وزن ممکن است به دلیل تهوع، استفراغ یا تغییرات اشتها باشد. افزایش وزن گاهی با شیمی درمانی یا هورمون درمانی ایجاد می شود که هر دو می توانند باعث یائسگی زودرس شوند. اما برخی از داروهای دیگر که ممکن است مصرف کنید نیز می تواند باعث افزایش وزن شما شود، همچنین تغییراتی در رژیم غذایی و کم تحرکی شما ایجاد می شود.

اکنون زمان رژیم گرفتن نیست. وعده های غذایی مغذی و متعادل بخورید تا به شما در حفظ وزن سالم ، حفظ انرژی و بهبودی کمک کنید.

این توصیه ها ممکن است کمک کند:

 • مقدار زیادی پروتئین بخورید، اما چربی اشباع، قند، الکل را محدود کنید و نمک را محدود کنید.
 • در طول روز بیشتر وعده های غذایی کوچکتر بخورید، مخصوصاً اگر حالت تهوع دارید.
 • ورزش برای کمک به کنترل وزن و نگه دارید تا اشتهای خود را. ورزش به سایر عوارض جانبی مانند خستگی و افسردگی نیز کمک می کند. از پزشک خود بپرسید که چه سطحی از فعالیت برای شما مناسب است.
 • یک شریک ورزشی پیدا کنید تا به شما در رعایت یک روال عادی کمک کند. حتی چند دقیقه در روز می تواند تأثیر مثبتی در احساس شما ایجاد کند.

 

تغییرات پوست و ناخنممکن است بعد از شیمی درمانی، پرتودرمانی یا درمان غدد درون ریز متوجه این موارد شوید.

تغییرات پوستی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • سرخی
 • راش
 • خشکی
 • التهاب
 • تیره شدن رگها

اگر پوست خود را در معرض نور خورشید قرار دهید ، قرمزی ناشی از اشعه و برخی از انواع شیمی درمانی ممکن است بدتر شود.

این بسیار نادر است، اما اگر داروهای شیمیایی که از طریق ورید (IV) داده می شود به پوست نشت کنند ، آسیب پوستی ممکن است رخ دهد.

 

به پزشک خود در مورد هر گونه شکستگی یا بریدگی در پوست خود که می تواند عفونی شود اطلاع دهید. همچنین:

 • قبل از استفاده از محصولات پوستی با تیم پزشکی خود مشورت کنید. این شامل لوسیون، پودر، عطر، کرم، دئودورانت، روغن بدن یا داروهای خانگی است. مواد افزودنی موجود در برخی محصولات می توانند واکنش های پوستی را بدتر کنند.
 • از مواد شوینده با رنگ و عطر خودداری کنید.
 • پوست خود را تمیز و خشک نگه دارید. از صابون ملایم استفاده کنید و بعد از حمام پوست خود را خشک کنید.
 • طبق توصیه پزشک خود چندین بار در روز از مرطوب کننده غنی برای کمک به خشکی پوست استفاده کنید .
 • هنگام آفتاب گرفتن از کرم ضد آفتاب استفاده کنید.
 • از پارچه های گشاد و طبیعی مانند پنبه و ابریشم استفاده کنید.

تخت های ناخن ممکن است تیره یا تغییر رنگ دهند. ناخن های شما ممکن است ترک خورده، شکسته یا سفت شوند. گاهی اوقات، آنها حتی ممکن است از بستر ناخن بلند شوند. اگر این اتفاق افتاد به پزشک خود اطلاع دهید. خطر عفونت را افزایش می دهد. نکات دیگر ناخن:

 • آنها را کوتاه کنید تا شکاف به حداقل برسد.
 • از ناخن های مصنوعی خودداری کنید، زیرا ممکن است خطر عفونت را افزایش دهید. استفاده از لاک ناخن اشکالی ندارد ، اما آن را با یک پاک کننده بر پایه غیر استون، که کمتر خشک می شود ، بردارید.
 • از کرم یا ژل پاک کننده کوتیکول استفاده کنید و آن را روی ناخن های خود ماساژ دهید.
 • ناخن یا کوتیکول خود را گاز نگیرید و پاره نکنید.
 • هنگام باغبانی یا انجام کارهای خانه دستکش بپوشید.
 • از مانیکور حرفه ای خودداری کنید، یا وسایل ضدعفونی شده خود را همراه داشته باشید.
 • برای اینکه خطر ابتلا به عفونت های قارچی را کاهش دهید، مدت زمانی که دستان خود را در آب نگه دارید محدود کنید.

تغییرات پوست و ناخن معمولاً با پایان درمان شما از بین می روند.

 

غم و افسردگی

تجربه سرطان سینه بر احساسات شما تأثیر می گذارد. ممکن است در زمان های مختلف احساس خستگی، ناامیدی، عصبانیت و ناراحتی کنید. افسردگی بخشی عادی از تجربه سرطان سینه است. شیمی درمانی، هورمون درمانی و برخی داروهای ضد درد می توانند به ایجاد این احساسات یا بدتر شدن آنها کمک کنند.

علائم افسردگی شما عبارتند از:

 • غمگینی
 • کمبود انرژی
 • از دست دادن علاقه به چیزهایی که معمولاً از آنها لذت می برید
 • مشکل در خوابیدن یا خوابیدن بیش از حد معمول
 • احساس ناامیدی
 • افکار خودکشی

اگر احساس افسردگی دارید، با پزشک خود صحبت کنید. آنها می توانند به شما کمک کنند بفهمید که علت آن افسردگی یا خستگی شدید است. آنها ممکن است بتوانند یک یا چند داروی شما را کنار بگذارند. آنها ممکن است داروهای مکمل مانند یوگا یا هنر درمانی را پیشنهاد دهند. در صورت نیاز، آنها می توانند داروهای ضد افسردگی تجویز کنند یا شما را به درمانگر معرفی کنند.

افسردگی می تواند ادامه درمان سرطان را برای شما سخت کند. مهم است که احساس را طوری مدیریت کنید که بر شما غلبه نکند. تعدادی کار ساده وجود دارد که می توانید برای کمک به احساس بهتر شدن خود، کمی در یک زمان انجام دهید:

 

 • به یاد داشته باشید که احساسات شما می تواند تغییر کند و خواهد شد
 • کارهایی را انجام دهید که به شما احساس آرامش و آرامش می دهد: قدم بزنید، برنامه تلویزیونی مورد علاقه خود را تماشا کنید، روی یک پازل کار کنید.
 • ورزش متوسط ​​انجام دهید.
 • رژیم غذایی سالم داشته باشید و از مصرف غذاهای شیرین، تصفیه شده و الکل دوری کنید.
 • هر روز وقت خود را با دوست یا عزیزان خود بگذرانید.
 • کسی را پیدا کنید که بتوانید با او صحبت کنید، خواه یک دوست، یک دوست، یا یک درمانگر باشد.
 • خودتان را آسان بگیرید: انتظار نداشته باشید همه کارهایی را که قبل از سرطان انجام می دادید با همان سرعت انجام دهید. کارهای خانه را به مراحل کوچکتر تقسیم کنید و اجازه دهید دیگران در صورت امکان به شما کمک کنند.
 • تصمیمات مهم مانند تغییر شغل یا ازدواج را به تعویق بیندازید تا احساس بهتری داشته باشید

 

درمان تسکینی

هم سرطان سینه و هم درمانی که برای آن انجام می دهید باعث علائم و عوارض جانبی می شود. حتی اگر هدف اصلی درمان شما درمان باشد، مراقبت تسکینی که ناراحتی و ناراحتی روحی را تسکین می دهد بخش مهمی از درمان شما است. شما می توانید مراقبت تسکینی داشته باشید در حالی که به درمان متمرکز بر درمان بیماری ادامه می دهید.

نوع مراقبت تسکینی که دریافت می کنید به موارد مختلفی بستگی دارد:

 • علائم خاص شما
 • سلامت اولیه شما
 • مرحله سرطان شما
 • خواسته های شما

در ابتدای درمان با پزشک خود در مورد مراقبت های تسکینی صحبت کنید. آنها به شما کمک می کنند تا در طول درمان، نوع مناسب با نیازهای خود را پیدا کنید. گزینه های شما ممکن است شامل داروها، شیمی درمانی یا پرتودرمانی برای کوچک شدن تومورها و کاهش درد ، تغییر در رژیم غذایی شما، مراقبت های بهداشت روانی، کاهش استرس و موارد دیگر باشد.

 

طب مکمل/یکپارچه

این به شیوه هایی اشاره می کند که بخشی از داروهای استاندارد نیستند اما می توانند همراه با آن به عنوان بخشی از برنامه کلی درمان سرطان مورد استفاده قرار گیرند. این متفاوت از طب جایگزین است، که به جای درمان استاندارد پزشکی استفاده می شود. برخی از درمان های جایگزین توسط علم پشتیبانی نمی شوند. آنها نه تنها سرطان شما را درمان نمی کنند ، بلکه می توانند خطرناک نیز باشند.

داروهای مکمل سرطان شما را مستقیماً درمان نمی کند. اما می تواند به شما کمک کند:

 • علائم سرطان یا درمان آن را کاهش دهید ، مانند تهوع یا درد
 • سهولت استرس و اضطراب
 • کنترل درمان خود را بیشتر احساس کنید
 • کیفیت زندگی بهتری داشته باشد

 

اینها تنها تعدادی از انواع مختلف داروهای مکمل موجود است:

 • یوگا یا تای چی
 • مدیتیشن، هیپنوتیزم و تصاویر هدایت شده
 • طب سوزنی
 • درمان خلاق مانند نقاشی، نوشتن ، موسیقی یا صنایع دستی
 • ماساژ دادن
 • گیاهان دارویی، از جمله گیاهان دارویی و شاهدانه

اگر می خواهید طب مکمل را به عنوان بخشی از برنامه درمانی خود امتحان کنید ، ابتدا با پزشک خود مشورت کنید. برخی از چیزهایی که بی ضرر به نظر می رسند می توانند در هنگام ابتلا به سرطان خطرناک باشند یا بر درمان شما تأثیر منفی بگذارند. پزشک شما می تواند درمانهایی را پیشنهاد کند که برای شما مناسب است و ثابت شده است که بی خطر هستند و می توانند اهداف شما را در استفاده از آنها برآورده کنند. موسسه ملی سرطان لیستی از آزمایشات بالینی فعلی برای درمان های مکمل را در وب سایت خود دارد.

 

برنامه “خوب به نظر برسید احساس بهتری دارید”

انجمن سرطان آمریکا با شورای محصولات مراقبت شخصی و انجمن ملی آرایشی و بهداشتی همکاری کرده است تا “بهتر بنظر برسد، احساس بهتری داشته باشد”. این برنامه تکنیک های زیبایی را آموزش می دهد که می تواند ظاهر و احساس شما را پس از درمان سرطان تقویت کند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *