دستور پخت نان ترش چاودار

دستور پخت نان ترش چاودار

 • زمان آماده سازی و پخت
 • آمادگی:
 • پختن:
 • به علاوه 6 روز تغذیه استارت، 6 ساعت استراحت و 4 ساعت خنک کننده
 • تلاش بیشتر
 • 1 نان درست می کند (به 12-15 برش تقسیم می شود)
 • گیاه خواری

این نان ترش تمام چاودار دارای طعم مالت عمیقی است که با ماهی دودی یا گوشت پخته به خوبی کار می کند. چاودار گلوتن کمتری نسبت به گندم دارد بنابراین به تکنیک کمی متفاوت نیاز دار.

 

بررسی غذایی

تغذیه: در هر تکه (12)
مواد مغذیواحد
کیلوکالری180
چاق2 گرم
اشباع می شود1 گرم
کربوهیدرات33 گرم
قندها1 گرم
فیبر7 گرم
پروتئین4 گرم
نمک0.86 گرم

 

مواد لازم

برای شروع

 • 250 گرم آرد چاودار کامل

برای نان

 • استارت چاودار فعال 100 گرم (به بالا مراجعه کنید)
 • 500 گرم آرد چاودار سبوس دار، اضافی برای گردگیری
 • نمک خوب 10 گرم
 • 25 گرم کره ، نرم شده، برای قلع

دستورالعمل

 

مرحله 1

روز 1: برای شروع غذای خود، 50 گرم آرد را با 50 گرم آب ولرم در یک شیشه یا بهتر بگویید یک ظرف پلاستیکی مخلوط کنید. اطمینان حاصل کنید که تمام آرد با هم مخلوط شده و به مدت 24 ساعت در دمای اتاق با یک حوله چای پوشانده شده است.

گام 2

روزهای 2 ، 3، 4 و 5:  25 گرم آرد را با 25 گرم آب ولرم مخلوط کرده و به مخلوط دیروز هم بزنید. اطمینان حاصل کنید که تمام آرد با هم مخلوط شده و به مدت 24 ساعت در دمای اتاق با یک حوله چای پوشانده شده است.

مرحله 3

روز ششم: این ترکیب باید واقعاً حباب دار باشد و بوی قوی الکل به مشام می رسد. در صورت آماده شدن، یک قاشق چایخوری استارتر باید در آب گرم شناور شود. در غیر این صورت، روزانه 25 گرم آرد و 25 گرم آب گرم را به مخلوط اضافه کنید تا فعال شود.
اگر ظرف شما در حال پر شدن است، نصف قاشق را از قوطی خارج کرده و ادامه دهید. شما اکنون استارت چاودار دارید، که پایه ای برای طعم مالت در نان خمیر است. آن را در یخچال نگه دارید (در حالت خفته باقی می ماند) و 12 ساعت قبل از استفاده از آن، نصف آن را با قاشق بریزید و با 100 گرم آرد و 100 گرم آب تغذیه کنید. بگذارید سرپوشیده، در دمای اتاق قرار گیرد.

مرحله 4

100 گرم استارتر را در یک کاسه بریزید و 400 گرم آب گرم اضافه کنید. این دو را با دستان خود هم بزنید یا بمالید، در صورت وجود چند توده نگران نباشید. آرد را اضافه کنید و (با یک کاردک یا دست خود) به یک خمیر ضخیم و چسبناک برسانید، مطمئن شوید که تمام آرد، از جمله تکه های خشک در طرف کاسه مخلوط شده است. آن را با یک حوله مرطوب چای بپوشانید و به مدت 2 ساعت در دمای اتاق بگذارید.

مرحله 5

نمک را روی خمیر بریزید سپس 2 ساعت دیگر روی آن را بپوشانید.

مرحله 6

یک قوطی نان 900 گرمی به شدت کره بزنید. سطح کار را با آرد چاودار بیشتر آغشته کنید، سپس تمام خمیر را بیرون بیاورید. خمیر را به شکل بلوکی تقریباً به اندازه قالب قالب زده و در قالب قرار دهید. خمیر را فشار دهید تا کاملا پر شود و قسمت بالایی آن را با آرد بیشتری پراکنده کنید. نان را بدون سرپوش به مدت 2 ساعت بیرون بگذارید تا حدود یک چهارم آن بالا بیاید و در بالای آن چروکیده شود، یا یک شب در یخچال بدون سرپوش بگذارید. این طعم حتی عمیق تری به آن می بخشد.

مرحله 7

فر را روی 230/210C فن/گاز 8 با یک قفسه در وسط فر و یک قفسه زیر با یک سینی برشته روی آن گرم کنید. نان را روی سینی وسط بگذارید و یک لیوان کوچک آب را با دقت داخل سینی برشته کنید. به مدت 50-55 دقیقه بپزید تا هنگام ضربه زدن به حالت توخالی برسد. (وسط نان در صورت آماده شدن روی دماسنج دیجیتال 98 درجه می نویسد.) قلع را بردارید و بگذارید حداقل 4 ساعت روی قفسه سیمی خنک شود. به مدت 3-4 روز در یک محفظه بدون هوا نگهداری می شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *