دیابت چیست؟
چیزهای عجیبی که به قلب آسیب میزند!!!
چیزهای عجیبی که به قلب آسیب میزند!!!
۱۴۰۰-۰۲-۲۳
نکاتی برای سلامت قلب با بیماری دیابت
علائم و نشانه های اولیه دیابت
۱۴۰۰-۰۲-۲۳

دیابت چیست؟

دیابت چیست؟ انواع دیابت چیست؟ در این مقاله از بخش سلامت مجله اینترنتی وبگردون به بررسی پاسخ این سوالات میپردازیم.

دیابت چیست؟

دیابت تعدادی بیماری است که با هورمون انسولین مشکل دارد. به طور معمول، پانکراس (عضوی در پشت معده) انسولین آزاد می کند تا به بدن کمک کند تا قند و چربی غذایی را که می خورید ذخیره و استفاده کند. دیابت زمانی اتفاق می افتد که یکی از موارد زیر رخ دهد:

 • وقتی پانکراس هیچ انسولینی تولید نمی کند
 • وقتی پانکراس انسولین بسیار کمی تولید می کند
 • وقتی بدن به انسولین پاسخ مناسب نمی دهد، شرایطی به نام “مقاومت به انسولین”

دیابت یک بیماری مادام العمر است. تقریباً 18.2 میلیون آمریکایی به این بیماری مبتلا هستند و تقریباً یک سوم آنها (یا تقریباً 5.2 میلیون نفر) از ابتلا به آن اطلاع ندارند. 41 میلیون نفر دیگر به دیابت مبتلا هستند. هنوز هیچ درمانی وجود ندارد. افراد دیابتی برای سالم ماندن باید بیماری خود را مدیریت کنند.

بیشتر بخوانید: علائم و نشانه های اولیه دیابت

 

نقش انسولین در دیابت

برای درک اینکه چرا انسولین در دیابت مهم است، کمک می کند تا در مورد چگونگی استفاده بدن از غذا برای انرژی بدن اطلاعات بیشتری کسب کنید. بدن شما از میلیون ها سلول تشکیل شده است. برای تولید انرژی، این سلول ها به شکل بسیار ساده ای به غذا احتیاج دارند. هنگام خوردن یا نوشیدن، مقدار زیادی از غذای شما به یک قند ساده به نام “گلوکز” تجزیه می شود. سپس، گلوکز از طریق جریان خون به سلولهای بدن شما منتقل می شود و در آنجا می توان انرژی مورد نیاز بدن را برای فعالیتهای روزمره تأمین کرد.

میزان گلوکز در جریان خون شما به شدت توسط هورمون انسولین تنظیم می شود. انسولین همیشه به مقدار کم توسط لوزالمعده ترشح می شود. هنگامی که میزان گلوکز در خون شما تا حد مشخصی افزایش یابد، لوزالمعده انسولین بیشتری آزاد می کند تا گلوکز بیشتری به سلول ها وارد شود. این باعث می شود که سطح گلوکز در خون (سطح گلوکز خون) کاهش یابد.

 

برای جلوگیری از پایین آمدن سطح گلوکز خون (افت قند خون یا پایین بودن قند خون)، بدن شما را به خوردن غذا سیگنال می دهد و مقداری گلوکز را از ذخیره شده در کبد آزاد می کند.

افراد دیابتی یا انسولین نمی سازند یا سلولهای بدن آنها در برابر انسولین مقاوم هستند و منجر به گردش مقادیر زیادی قند در خون می شود که به آن قند خون می گویند. طبق تعریف، دیابت دارای سطح گلوکز خون 126 میلی گرم در دسی لیتر (میلی گرم در دسی لیتر) یا بیشتر پس از یک روزه داری شبانه است (چیزی نمی خورید).

بیشتر بخوانید: تاثیر دیابت بر پوست

 

انواع دیابت

دیابت نوع 1

دیابت نوع 1 به این دلیل رخ می دهد که سلول های تولید کننده انسولین در لوزالمعده (سلول های بتا نامیده می شوند) توسط سیستم ایمنی بدن از بین می روند. افراد مبتلا به دیابت نوع 1 انسولین تولید نمی کنند و برای کنترل قند خون خود باید از آمپول انسولین استفاده کنند.

دیابت نوع 1 معمولاً در افراد زیر 20 سال شروع می شود، اما ممکن است در هر سنی رخ دهد.

 

دیابت نوع 2

برخلاف افراد مبتلا به دیابت نوع 1، افراد مبتلا به دیابت نوع 2 انسولین تولید می کنند. با این حال، انسولینی که پانکراس آنها ترشح می کند یا کافی نیست یا بدن در برابر انسولین مقاوم است. وقتی انسولین کافی نباشد یا انسولین آنطور که باید استفاده نشود، گلوکز نمی تواند وارد سلول های بدن شود.

دیابت نوع 2 رایج ترین شکل دیابت است که تقریباً 18 میلیون آمریکایی به آن مبتلا هستند. گرچه می توان از بیشتر این موارد جلوگیری کرد، اما علت بزرگ عوارض مربوط به دیابت از جمله نابینایی، قطع عضو غیر آسیب زا و نارسایی مزمن کلیه که به دیالیز نیاز دارند، برای بزرگسالان باقی مانده است. دیابت نوع 2 معمولاً در افراد بالای 40 سال که اضافه وزن دارند اتفاق می افتد اما در افرادی که اضافه وزن ندارند نیز ممکن است رخ دهد. گاهی اوقات به عنوان “دیابت بزرگسالی” شناخته می شود، دیابت نوع 2 به دلیل افزایش چاقی در جوانان، بیشتر در کودکان ظاهر می شود.

 

برخی از افراد می توانند با کنترل وزن، مشاهده رژیم و ورزش منظم، دیابت نوع 2 خود را کنترل کنند. دیگران نیز ممکن است نیاز به مصرف قرصی داشته باشند که به بدن آنها کمک می کند انسولین بهتر استفاده کند یا آمپول انسولین مصرف کنند.

غالباً، پزشکان قادر به تشخیص احتمال دیابت نوع 2 قبل از بروز واقعی این بیماری هستند. معمولاً به عنوان پیش دیابت شناخته می شود، این شرایط زمانی اتفاق می افتد که سطح قند خون فرد بالاتر از حد طبیعی باشد، اما برای تشخیص دیابت نوع 2 به اندازه کافی بالا نباشد.

 

دیابت بارداری

دیابت بارداری با بارداری ایجاد می شود. تغییرات هورمونی در دوران بارداری می تواند بر توانایی انسولین برای کار صحیح تأثیر بگذارد. این وضعیت تقریباً در 4٪ از تمام حاملگی ها رخ می دهد.

 

زنان بارداری که خطر ابتلا به دیابت حاملگی را افزایش می دهند، کسانی هستند که بیش از 25 سال سن دارند، بالاتر از وزن طبیعی بدن خود قبل از بارداری هستند، سابقه خانوادگی دیابت دارند یا اسپانیایی تبار، سیاه پوست، بومی آمریکا یا آسیایی هستند.

غربالگری دیابت بارداری در دوران بارداری انجام می شود. بدون درمان ، دیابت حاملگی خطر عوارض را برای مادر و کودک متولد نشده آنها افزایش می دهد.

معمولاً طی شش هفته پس از زایمان، سطح قند خون به حالت طبیعی برمی گردد. با این حال، زنانی که به دیابت بارداری مبتلا شده اند احتمال ابتلا به دیابت نوع 2 در اواخر زندگی افزایش می یابد.

 

علائم دیابت چیست؟

علائم دیابت نوع 1 اغلب به طور ناگهانی بروز می کند و می تواند شدید باشد. آنها عبارتند از:

 • تشنگی بیشتر
 • افزایش گرسنگی (به ویژه بعد از خوردن غذا)
 • دهان خشک
 • تکرر ادرار
 • کاهش وزن بدون دلیل (حتی اگر غذا می خورید و احساس گرسنگی می کنید)
 • خستگی (احساس ضعف، خستگی)
 • تاری دید
 • تنفس سخت و سنگین (تنفس کوسماول)
 • از دست دادن هوشیاری (نادر)

علائم دیابت نوع 2 ممکن است همان موارد ذکر شده در بالا باشد. در اغلب موارد، هیچ علامتی وجود ندارد و یا علائم فوق به تدریج ایجاد نمی شود. علائم دیگر ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • زخم ها یا بریدگی هایی که باعث کند شدن آن می شوند
 • خارش پوست (معمولاً در ناحیه واژن یا کشاله ران)
 • عفونت های مخمری
 • افزایش وزن اخیر
 • بی حسی یا سوزن سوزن شدن دست و پا
 • ناتوانی جنسی یا اختلال نعوظ

 

چگونه دیابت کنترل می شود؟

در حال حاضر، دیابت قابل درمان نیست، اما قابل کنترل و کنترل است. اهداف مدیریت دیابت عبارتند از:

 • با ایجاد تعادل در مصرف غذا با دارو و فعالیت، سطح قند خون خود را تا حد ممکن به حد نرمال برسانید.
 • با جلوگیری از افزودن قندها و مواد نشاسته ای فرآوری شده و کاهش چربی اشباع و کلسترول، سطح کلسترول و تری گلیسیرید خون (لیپید) را تا حد ممکن در حد طبیعی حفظ کنید.
 • فشار خون خود را کنترل کنید. فشار خون شما نباید بیش از 80/80 باشد.
 • آهسته و یا احتمالاً از بروز مشکلات بهداشتی مرتبط با دیابت جلوگیری کنید.

 

شما کلید مدیریت دیابت خود را با این موارد دارید:

 • برنامه ریزی برای آنچه می خورید و پیروی از یک برنامه غذایی متعادل
 • ورزش منظم
 • مصرف دارو در صورت تجویز و پیروی از دستورالعمل های مربوط به نحوه و زمان مصرف آن
 • کنترل سطح قند خون و فشار خون در خانه
 • قرار ملاقات خود را با ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی و انجام آزمایش های آزمایشگاهی طبق دستور پزشک خود انجام دهید

بخاطر بسپارید: آنچه روزانه در خانه انجام می دهید بیش از آنچه پزشک می تواند هر چند ماه در طول معاینات انجام دهد، بر قند خون تأثیر می گذارد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *