آشنایی با فلج خواب یا بختک

آشنایی با فلج خواب یا بختک

در این مقاله از بخش سلامت مجله اینترنتی وبگردون به آشنایی با فلج خواب یا همان بختک می پردازیم.

 

آیا فلج خواب نشانه یک مشکل جدی است؟

محققان خواب به این نتیجه می رسند که در بیشتر موارد، فلج خواب به سادگی نشانه این است که بدن شما در مراحل خواب به آرامی حرکت نمی کند. به ندرت فلج خواب با مشکلات روانی عمیق مرتبط است.

در طول قرن ها، علائم فلج خواب به طرق مختلف توصیف شده و اغلب به حضور “شیطانی” نسبت داده شده است: شیاطین شب جزدر دوران باستان، تازی قدیمی در رومئو و ژولیت شکسپیر و آدم ربایان بیگانه دیده نشده اند. تقریباً همه فرهنگ ها در طول تاریخ داستان هایی از موجودات شیطانی سایه دار داشته اند که شب ها انسان های درمانده را می ترساند. مردم مدتهاست که در مورد این فلج اسرارآمیز خواب و احساس وحشت همراه هستند.

 

 

فلج خواب چیست؟

فلج خواب احساس هوشیاری است که قادر به حرکت نیست. زمانی اتفاق می افتد که فرد بین مراحل بیداری و خواب می گذرد. در طول این تغییرات، ممکن است نتوانید چند ثانیه تا چند دقیقه حرکت کنید یا صحبت کنید. برخی از افراد نیز ممکن است احساس فشار یا احساس خفگی کنند. فلج خواب ممکن است با سایر اختلالات خواب مانند نارکولپسی همراه باشد. نارکولپسی یک نیاز شدید به خواب است که به دلیل مشکل در توانایی مغز در تنظیم خواب ایجاد می شود.

 

 

چه موقع فلج خواب رخ می دهد؟

فلج خواب معمولاً در یکی از دو زمان رخ می دهد. اگر در هنگام خواب اتفاق بیفتد، به آن فلج خواب هیپنواژیک یا قبل از خواب می گویند. اگر هنگام بیدار شدن از خواب اتفاق بیفتد، به آن فلج خواب هیپنومپی یا بعد از خواب می گویند.

 

با فلج خواب هیپنواژیک چه اتفاقی می افتد؟

وقتی به خواب می روید، بدن شما کم کم آرام می شود. معمولاً آگاهی شما کمتر می شود، بنابراین متوجه تغییر نمی شوید. با این حال، اگر در هنگام خواب بمانید یا آگاه شوی، ممکن است متوجه شوید که نمی توانید حرکت کنید یا صحبت کنید.

 

 

با فلج خواب هیپنومپی چه می شود؟

در طول خواب ، بدن شما بین خواب REM (حرکت سریع چشم) و NREM (حرکت سریع چشم) متناوب است. یک چرخه خواب REM و NREM حدود 90 دقیقه طول می کشد. خواب NREM ابتدا رخ می دهد و تا 75 درصد از زمان کلی خواب شما را می گیرد. در طول خواب NREM ، بدن شما آرام می شود و خود را بازیابی می کند. در پایان NREM، خواب شما به REM تغییر می کند. چشمان شما به سرعت حرکت می کنند و رویاها روی می دهند، اما بقیه بدن شما بسیار آرام است. عضلات شما در هنگام خواب REM “خاموش” می شوند. اگر قبل از اتمام چرخه REM آگاه شوید، ممکن است متوجه شوید که نمی توانید حرکت کنید یا صحبت کنید.

 

 

چه کسی دچار فلج خواب می شود؟

از هر 10 نفر، چهار نفر ممکن است فلج خواب داشته باشند. این بیماری شایع اغلب برای اولین بار در سنین نوجوانی مشاهده می شود. اما مردان و زنان در هر سنی می توانند به آن مبتلا شوند. فلج خواب ممکن است در خانواده ها ایجاد شود. عوامل دیگری که ممکن است با فلج خواب ارتباط داشته باشند عبارتند از:

 • کمبود خواب
 • برنامه خواب که تغییر می کند
 • شرایط روحی مانند استرس یا اختلال دوقطبی
 • به پشت خوابیده است
 • سایر مشکلات خواب مانند نارکولپسی یا گرفتگی شبانه پا
 • استفاده از برخی از داروها ، مانند داروهای ADHD
 • مصرف مواد مخدر

 

فلج خواب چگونه تشخیص داده می شود؟

اگر هنگام خواب یا بیدار شدن از خواب متوجه شدید که نمی توانید چند ثانیه یا چند دقیقه حرکت کنید یا صحبت کنید، احتمالاً فلج خواب مکرر دارید. اغلب نیازی به درمان این بیماری نیست.

در صورت داشتن هر یک از موارد زیر با پزشک خود مشورت کنید:

 • شما از علائم خود نگران هستید
 • علائم شما باعث می شود در طول روز بسیار خسته شوید
 • علائم شما شما را در طول شب بیدار نگه می دارد

پزشک شما ممکن است بخواهد با انجام هر یک از موارد زیر اطلاعات بیشتری در مورد سلامت خواب شما جمع آوری کند:

 • از شما بخواهید علائم خود را شرح دهید و برای چند هفته یک دفتر خاطرات داشته باشید
 • درباره سابقه سلامتی خود، از جمله هرگونه اختلال خواب شناخته شده یا سابقه خانوادگی اختلالات خواب ، بحث کنید
 • برای ارزیابی بیشتر شما را به متخصص خواب ارجاع دهید
 • برای اطمینان از عدم اختلال خواب دیگر، مطالعات خواب شبانه یا چرت زدن روزانه انجام دهید

 

فلج خواب چگونه درمان می شود؟

اکثر مردم برای فلج خواب نیازی به درمان ندارند. اگر مضطرب هستید یا نمی توانید خوب بخوابید، درمان هرگونه بیماری زمینه ای مانند نارکولپسی ممکن است مفید باشد. این درمانها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • بهبود عادات خواب – مانند اطمینان از اینکه هر شب شش تا هشت ساعت می خوابید
 • در صورت تجویز داروهای ضد افسردگی برای تنظیم چرخه خواب، از داروهای ضد افسردگی استفاده کنید
 • درمان مشکلات روانی که ممکن است منجر به فلج خواب شود
 • درمان سایر اختلالات خواب مانند نارکولپسی یا گرفتگی عضلات پا

 

در مورد فلج خواب چه کاری می توانم انجام دهم؟

نیازی به ترس از شیاطین شبانه یا آدم ربایان فضایی نیست. اگر گهگاه فلج خواب دارید، می توانید در خانه برای کنترل این اختلال قدم بردارید. با اطمینان از میزان خواب کافی شروع کنید. هر چه می توانید برای از بین بردن استرس در زندگی خود انجام دهید – مخصوصاً درست قبل از خواب. اگر به پشت می خوابید، موقعیت های جدید خوابیدن را امتحان کنید. و اگر فلج خواب به طور معمول مانع خواب راحت شما می شود، به پزشک خود مراجعه کنید.

بیشتر بخوانید: بهترین و بدترین مدلهای خوابیدن

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *