لوپوس نوزادان
آنچه باید در مورد تورم غدد لنفاوی بدانید!,وبگردون,مجله اینترنتی وبگردون,webgardoon
آنچه باید در مورد تورم غدد لنفاوی بدانید!
۱۴۰۰-۰۷-۰۹
جاذبه های توریستی توسکانی
جاذبه های توریستی توسکانی
۱۴۰۰-۰۷-۱۰
لوپوس نوزادان,وبگردون,مجله اینترنتی وبگردون,webgardoon

لوپوس نوزادان

لوپوس نوزادان – که نه همان لوپوس و یا حتی برخی از نسخه نوزاد از آن – یک اختلال خود ایمنی است که اتفاق می افتد زمانی اتوآنتی بادی از پدر و مادر تولد به کودک در هنگام بارداری منتقل می شود. در این مقاله از بخش فرزند مجله اینترنتی وبگردون آنچه شما باید در مورد دلایل بیماری لوپوس نوزادان بدانید، علائم کودک شما و نحوه درمان این بیماری در نوزادان در اینجا آمده است.

در حالی که شیوع دقیق لوپوس نوزادان ناشناخته است، محققان می گویند که این بیماری نادر است و در اطراف نیز تأثیر می گذارد از هر 20000 نوزاد 1 نفر به لوپوس مبتلا میشود.

با لوپوس نوزادان، آنتی بادی های خاصی به سلول های بدن حمله می کنند و ممکن است منجر به تعدادی علائم و عوارض مانند بثورات پوستی و مشکلات قلبی شوند.

 

چگونه لوپوس نوزادان ایجاد میشود؟

اولین چیزها: اگر شما مبتلا به لوپوس هستید و باردار هستید، این بدان معنا نیست که نوزاد شما با لوپوس نوزادی متولد می شود. در واقع ، این دو شرط حتی یکسان نیستند.

به گفته سازمان ملی اختلالات نادر، بیماری لوپوس نوزادان به این دلیل نامگذاری شده است که علائم به طور کلی شامل بثورات پوستی است که می تواند شبیه مواردی باشد که در افراد مبتلا به لوپوس دیده می شود.

به گفته دفتر سلامت زنان، اکثر نوزادانی که از افرادی که لوپوس دارند، لوپوس نوزادی ندارند.

از طرف دیگر، البته، برای بچه دار شدن با لوپوس نوزادی، نیازی به لوپوس ندارید. چطور کار میکند؟ این مربوط به آنتی بادی هایی است که حمل می کنید و آنچه در دوران بارداری به فرزند شما منتقل می شود.

در مورد لوپوس نوزادان، آنتی بادی های خاصی-anti-Ro/SSA ،anti-La/SSB یا هر دو-از طریق جفت به نوزاد منتقل می شود. این آنتی بادی ها به سلول ها، بافت ها و اندام های سالم بدن حمله می کنند و می توانند منجر به مواردی مانند التهاب، بیماری قلبی یا بیماری کلیوی شوند.

کارشناسان برآورد می کنند که فقط 1 درصد زنانی که این آنتی بادی های ضد هسته ای را حمل می کنند، آنها را به نوزادان خود منتقل می کنند و منجر به لوپوس نوزادان می شود.

 

علائم بیماری لوپوس نوزادان

شما ممکن است علائم لوپوس نوزادان را قبل از تولد مشاهده کنید، به ویژه اگر پزشک شما نوزاد شما را برای این وضعیت تحت نظر دارد.

انسداد قلب ، که می تواند در سه ماهه دوم یا سوم شروع شود، یک بیماری مادرزادی قلبی است که باعث اختلال در فعالیت الکتریکی معمولی قلب می شود. قلب ممکن است ضربان خود را نادیده بگیرد، تپش قلب کند، به آرامی بتپد یا در غیر این صورت بطور غیرمعمول بتپد.

بلوک های قلبی حدود 5 درصد از نوزادان را تحت تأثیر قرار می دهند و سطوح مختلفی دارد: درجه اول، درجه دوم و درجه سوم، که به عنوان بلوک کامل قلب نیز شناخته می شود.

انسداد کامل قلب ممکن است علائم زیر را در نوزاد ایجاد کند:

  • سیانوز (رنگ آبی یا بنفش به پوست)
  • مشکل در تغذیه
  • خستگی و بی حالی زیاد

در بدو تولد، نوزادان مبتلا به لوپوس نوزادی ممکن است ضایعات پوستی (بثورات قرمز و پوسته پوسته) داشته باشند. در بسیاری از موارد، با توجه به تحقیق 2004، ممکن است چند هفته طول بکشد تا بثورات روی صورت، پوست سر، پشت کمر یا قفسه سینه ظاهر شوند. این بثورات معمولاً طی چند هفته یا چند ماه محو می شوند و باید در عرض یک سال به طور کامل از بین بروند بدون هیچ گونه زخم قابل توجه.

نوزاد شما همچنین ممکن است عوارض کبدی داشته باشد و آزمایشگاه او علائم زیر را نشان دهد:

  • کم خونی
  • پایین بودن تعداد گلبولهای سفید خون
  • پلاکت کم
  • سایر ناهنجاری ها در خون

 

تشخیص بیماری لوپوس نوزادان

اگر شرایط یا نتایج آزمایشاتی دارید که نوزاد شما را در معرض خطر بیشتری قرار می دهد، پزشک ممکن است شما و نوزاد شما را از نظر عوارض از نزدیک زیر نظر داشته باشد. به طور خاص، دکتر شما ممکن است به طور منظم اکوکاردیوگرام جنین برای نظارت بر فعالیت قلب کودک شما و تشخیص بلوک قلبی، داشته باشد.

در غیر این صورت، پزشک ممکن است نوزاد شما را پس از مشاهده ضایعات (بثورات) یا سایر علائم بالینی در هنگام تولد تشخیص دهد. پزشک شما همچنین ممکن است خون شما را از نظر آنتی بادی Ro/La آزمایش کند.

 

درمان بیماری لوپوس نوزادان

درمان بیماری لوپوس نوزادان بستگی به این دارد که شرایط چگونه بر نوزاد تأثیر می گذارد. نوزادانی که ضایعات پوستی دارند فقط تحت نظارت هستند. دوباره، بثورات به طور کلی در داخل محو می شوند 6 ماه بدون هیچ گونه درمانی و معمولاً منجر به ایجاد اسکار طولانی مدت نمی شود.

با توجه به اینکه وقتی ضایعات پوستی از بین می روند، این نشانه آن است که آنتی بادی های شما سیستم نوزاد را پاک کرده است تحقیقات 2012 به در این میان، کارشناسان پیشنهاد می کنند از پوست نوزاد خود در برابر نور خورشید محافظت کنید.

به طور مشابه، سایر عوارض، مانند عوارض کبد یا خون، ممکن است بدون درمان در اطراف برطرف شوند 4 تا 6 ماه به

برخی از نوزادان (بسیار نادر) ممکن است نگرانی های پیچیده تری ایجاد کنند ، مانند:

  • هپاتیت کلستاتیک
  • نارسایی کبد
  • ترومبوسیتوپنی شدید

در این مورد، ممکن است کودک کوچک شما نیاز به درمان و نظارت اضافی داشته باشد که با توجه به شرایط خاص آنها انجام شود.

نوزادانی که دارای بلوک قلب هستند باید به دقت تحت نظر باشند تا هرگونه پیشرفت بلوک را مشاهده کنند. در صورت لزوم، برخی از نوزادان ( 57 تا 66 درصد کسانی که دارای بلوک قلب هستند) ممکن است به ضربان ساز نیاز داشته باشند تا به ریتم معمولی قلب کمک کند.

 

چشم انداز

نوزادانی که فقط ضایعات پوستی مرتبط با لوپوس نوزادان دارند، چشم انداز خوبی دارند تحقیقات 2012 به این ضایعات ممکن است بدون درمان برطرف شوند و هیچ اثر ماندگاری نداشته باشند.

با این وجود، حتی اگر نوزاد هیچ گونه علائم اضافی لوپوس نوزاد را نشان ندهد، هنوز هم احتمال دارد در مراحل بعدی زندگی به لوپوس یا اختلال خود ایمنی دیگر مبتلا شود. این امر کمتر به لوپوس نوزادان مربوط می شود و بیشتر به یک استعداد ژنتیکی کلی برای این بیماری مربوط می شود.

نوزادان مبتلا به لوپوس نوزادی و نگرانی های قلبی مبتلا به 20 تا 30 درصد میزان مرگ و میر. بیشتر موارد مرگ مربوط به بلوک های قلبی است که منجر به نارسایی احتقانی قلب می شود.

برخی از نوزادان مبتلا به بلوک قلب ممکن است تا زمانی که بزرگتر نمی شوند و شروع به ورزش شدیدتر نمی کنند، هیچ علامتی نداشته باشند. اگر کودکان دارای بلوک قلب ضربان ساز نصب کرده باشند، در صورت خرابی ضربان ساز ممکن است عوارضی را تجربه کنند.

 

آیا شما در معرض خطر بالای لوپوس نوزادان هستید؟

نمی توان از بیماری لوپوس نوزاد جلوگیری کرد. اما به ندرت اتفاق می افتد و چشم انداز آن در بیشتر موارد نسبتاً خوب است.

اگر شما در معرض خطر بالا هستید یا فرزند قبلی شما مبتلا به لوپوس نوزادی بوده است، با پزشک خود در مورد نظارت در دوران بارداری خود صحبت کنید. هنگامی که لوپوس نوزادان چشم انداز ضعیفی دارد، معمولاً مربوط به بلوک های قلبی است که می تواند در سه ماهه دوم و سوم شروع شود.

پزشک شما ممکن است نظارت منظم از طریق اکوکاردیوگرام را از حدود هفته 16 بارداری توصیه کند.

برخی از پزشکان ممکن است داروهایی را در دوران بارداری برای جلوگیری از عوارض قلبی تجویز کنند. این داروها شامل هیدروکسی کلروکین یا دگزامتازون هستند.

از طریق نظارت منظم، پزشک می تواند میزان انسداد را ارزیابی کرده و در مورد مراحل بعدی – از جمله مصرف دارو در دوران بارداری یا قرار دادن یک ضربان ساز پس از تولد – که می تواند کیفیت زندگی نوزاد شما را بهبود بخشد، صحبت کند.

 

جمع بندی

اگر تشخیص داده می شود که نوزاد شما مبتلا به لوپوس نوزاد است، قلب خود را جدی بگیرید. اغلب در 6 ماه اول زندگی خود به خود برطرف می شود و اغلب نوزادان مبتلا به لوپوس نوزادی علائم ندارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *