پسوریازیس چیست؟

پسوریازیس چیست؟

این مقاله از بخش بهداشت و آرایش مجله اینترنتی وبگردون را بخوانید تا پسوریازیس و انواع آن و درمان های مناسب آن بیشتر آشنا شوید.

پسوریازیس چیست؟

این بیماری پوستی باعث ایجاد بثورات قرمز ضخیم، تکه تکه و پوسته های نقره ای و سفید می شود. رایج ترین نوع آن، پسوریازیس پلاک نامیده می شود.

می توانید آن را در هر جایی بگیرید، اما بیشتر در پوست سر، آرنج، زانو و کمر خود را نشان می دهد. با لمس پوست کسی که به آن مبتلا شده است نمی توانید آن را بگیرید.

کودکان می توانند به پسوریازیس مبتلا شوند، اما این بیماری در بزرگسالان بیشتر دیده می شود.

 

علائم پسوریازیس

هنگامی که پسوریازیس شروع می شود ، ممکن است چند برجستگی قرمز روی پوست خود مشاهده کنید. اینها ممکن است بزرگتر و ضخیم تر شوند، و سپس مقیاس هایی از بالا بدست آورند.

وصله ها ممکن است به هم متصل شده و قسمتهای زیادی از بدن شما را بپوشاند. بثورات پوستی شما ممکن است خارش دار و ناراحت کننده باشد و در صورت مالیدن یا چیدن آن ممکن است به راحتی خونریزی کند.

پسوریازیس ناخن

تا نیمی از افراد مبتلا به پلاک پوستی نیز پسوریازیس ناخن دارند. این باعث می شود که ناخن های شما زرد مایل به قرمز باشد.

ناخن های شما همچنین ممکن است خرد شوند ، سوراخ شوند ، یا خطوط شیاردار شوند. تقریباً همه مبتلایان به پسوریازیس ناخن نیز در جایی از پوست دچار پسوریازیس هستند.

 

آرتروز پسوریازیس

برخی از افراد مبتلا به پسوریازیس ممکن است به آرتروز پسوریازیس مبتلا شوند. این باعث تورم و درد در مفاصل شما می شود و استفاده از آنها را برای کارهای روزمره دشوار می کند.

در هر سنی می توانید به آرتروز پسوریازیس مبتلا شوید ، اما بیشتر بین 30 تا 50 سال است.

 

چه عواملی باعث پسوریازیس می شوند؟

دانشمندان مطمئن نیستند که دقیقاً چه چیزی باعث پسوریازیس می شود ، اما این مسئله به مشکلی در سیستم ایمنی بدن ، دفاع بدن در برابر میکروب ها مرتبط است.

اگر به پسوریازیس مبتلا هستید ، سیستم ایمنی بدن شما به اشتباه به سلولهای سالم پوست حمله می کند ، گویی که در حال مبارزه با عفونت است. بدن شما به جای 4 هفته معمول ، هر چند روز یک بار سلول های جدید پوستی ایجاد می کند. آن سلول های پوستی جدید در سطح بدن شما جمع شده و بثورات ایجاد می کنند.

 

محرک های پسوریازیس

ممکن است در برخی مواقع حالت خود را برافروخته کنید. محرک های رایج عبارتند از:

  • آسیب یا عفونت پوست
  • استرس عاطفی
  • داروهای خاص
  • سیگار کشیدن
  • نوشیدن الکل

زندگی با پسوریازیس

طبیعی است که بپرسیم آیا پسوریازیس بر زندگی اجتماعی شما تأثیر می گذارد؟ مهم این است که شرایط پوستی به عزت نفس شما آسیب نرساند. از قرار ملاقات، رویدادهای اجتماعی یا مصاحبه شغلی خودداری کنید. اگر احساس می کنید افسرده می شوید ، با پزشک یا مشاور خود صحبت کنید.

 

تشخیص پسوریازیس

پزشک شما معمولاً می تواند با بررسی پوست ، پوست سر و ناخن های شما پسوریازیس را تشخیص دهد. ممکن است لازم باشد که نمونه سلولهای پوستی شما را گرفته و زیر میکروسکوپ به آنها نگاه کنند تا تشخیص را تأیید کنند.

اگر در مفاصل خود تورم و درد دارید ، همچنین ممکن است پزشک آزمایش خون و اشعه ایکس را برای بررسی آرتروز تجویز کند.

 

درمان با پماد

اگر به پسوریازیس خفیف تا متوسط ​​مبتلا هستید، ممکن است کمی از کرم های پوستی تسکین پیدا کنید. آنها می توانند التهاب، خارش را کاهش دهند و سرعت رشد سلول های پوستی را کاهش دهند.

برخی از این مثالها شامل کرمهای استروئیدی، مرطوب کننده ها، سالیسیلیک اسید، آنترالین، رتینوئیدها ، کلسی پوترین (نوعی ویتامین D) و قطران ذغال سنگ است. شامپوهای تار برای پسوریازیس پوست سر مفید هستند.

 

فتوتراپی

اگر به پسوریازیس متوسط ​​تا شدید مبتلا هستید ، ممکن است فتوتراپی UVB به شما کمک کند. این پوست را در معرض نور ماوراio بنفش درمان می کند. این کار در مطب پزشک یا در منزل با استفاده از دستگاه سبک انجام می شود.

PUVA نوعی فتوتراپی است که دارویی به نام پسورالن را با نور UVA ترکیب می کند. PUVA (در اینجا مشاهده می شود) و نور درمانی UVB می توانند به پاکسازی پسوریازیس کمک کنند. عوارض جانبی شامل سردرد، حالت تهوع و خستگی است. در هر صورت ممکن است به سرطان پوست منجر شود.

 

لیزر درمانی

لیزر روش جدیدی در زمینه فتوتراپی است. آنها پرتوهای نوری بسیار متمرکز را به بیرون ارسال می کنند. با این کار پزشکان می توانند درمان را مستقیماً بثورات پوستی شما انجام دهند بدون اینکه به پوست سالم برخورد کنند.

لیزر درمانی در مقایسه با نوردرمانی سنتی ممکن است عوارض جانبی کمتری داشته باشد و خطر کمتری برای سرطان پوست داشته باشد.

 

درمان های دارویی

همچنین ممکن است پزشک دارویی را که به عنوان قرص استفاده می کنید و سیستم ایمنی بدن شما را هدف قرار می دهد ، پیشنهاد کند.

گزینه ها شامل متوترکسات و سیکلوسپورین هستند. هر دو عوارض جانبی جدی دارند ، بنابراین شما باید توسط دکتر خود به دقت بررسی شوید. از رتینوئیدهای خوراکی خاصی نیز می توان برای درمان پسوریازیس شدید استفاده کرد.

جدیدترین قرص Otezla (apremilast) است. همچنین می تواند عوارض جانبی داشته باشد ، اما به نظارت کمتری نیاز خواهید داشت.

 

زیست شناسی

Biologics یک روش نسبتاً جدید برای درمان پسوریازیس است. این داروها از سلولهای زنده ساخته می شوند. مانند برخی از داروهای قدیمی پسوریازیس، آنها رفتار سیستم ایمنی بدن شما را تغییر می دهند.

شما از طریق تزریق، قرص یا تزریق IV از داروهای بیولوژیک استفاده می کنید. آنها با مهار سیستم ایمنی بدن شما کار می کنند ، بنابراین می توانند خطر ابتلا به عفونت را افزایش دهند.

 

درمان های طبیعی

گرفتن مقداری آفتاب روی بثورات پوستی می تواند علائم برخی از مردم را بهبود بخشد. اما مهم است که در این کار زیاده روی نکنید. آفتاب سوختگی پسوریازیس شما را بدتر می کند و آفتاب زیاد خطر سرطان پوست را افزایش می دهد.

سایر گزینه های طبیعی شامل آلوئه ، روغن درخت چای و وان های غلات جو دوسر برای تسکین خارش پوست است. متخصصان در مورد رژیم های غذایی که ادعا می کنند پسوریازیس را درمان می کنند ، تردید دارند. هیچ شواهد قانع کننده ای درباره اثبات آنها وجود ندارد.

 

آب و هوا درمانی

برای دهه ها ، مردم ادعا می کردند که بازدید از دریای مرده در اسرائیل یک درمان قدرتمند برای پسوریازیس است. اعتقاد بر این است که خورشید و آب که 10 برابر شورتر از اقیانوس است ، یک ترکیب درمانی است.

شواهد علمی نشان می دهد که این شکل از اثرات اقلیمی درمانی است. در مطالعات ، 80 تا 90 درصد افراد مبتلا به پسوریازیس پس از بازدید از دریای مرده بهبود یافتند. تقریباً نیمی از آنها تا چند ماه آینده بثورات خود را از دست دادند.

 

از بین بردن استرس

استرس می تواند پسوریازیس شما را بدتر کند، بنابراین برای کنترل شعله ور شدن روش های آرام سازی را امتحان کنید. هر چیزی که به شما کمک کند آرام باشید، اعم از یوگا، تنفس عمیق یا پیاده روی طولانی، ممکن است به کاهش علائم شما کمک کند.

 

حمایت اجتماعی

چطور رهبران خوب از هوش هیجانی استفاده می کنند؟
چطور رهبران خوب از هوش هیجانی استفاده می کنند؟

ممکن است روزهایی وجود داشته باشد که بخواهید در خانه خود را پنهان کنید، اما از روابط و فعالیت هایی که لذت می برید اجتناب نکنید. جداسازی می تواند منجر به استرس و افسردگی شود، که می تواند علائم پسوریازیس شما را بدتر کند.

با دوستان و خانواده خود در ارتباط باشید. همچنین ممکن است بخواهید از طریق بنیاد ملی پسوریازیس به یک گروه پشتیبانی مراجعه کنید. شما با افرادی ملاقات خواهید کرد که فقط می فهمند چه چیزی را پشت سر می گذارید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *