چطور فلوت بنوازیم؟

چطور فلوت بنوازیم؟

اگر علاقه مند هستید با ساز فلوت و نحوه نواختن این ساز دلنشین بیشتر آشنا شوید این مقاله مخصوص شماست.

 

آشنایی با ساز فلوت:

چطور فلوت بنوازیم؟
چطور فلوت بنوازیم؟

فلوت یک ساز چوب است که برخی از بالاترین نت ها را در یک ارکستر بازی می کند. در حالی که فلوت ممکن است با همه کلیدهای آنها نگران کننده به نظر برسد ، می توانید به راحتی یاد بگیرید که چگونه بازی کنید. هنگامی که شما ساز را کنار هم قرار داده و مجسمه سازی خود را کامل کردید ، تنها کاری که باید انجام دهید این است که کلیدها را تغییر دهید تا نت ها را تغییر دهید. با کمی تمرین هر روز ، می توانید یاد بگیرید که چگونه فلوت خود را به خوبی بازی کنید!

 

مونتاژ فلوت شما:

فلوت را از فروشگاه موسیقی خریداری یا اجاره کنید. با فروشندگان صحبت کنید تا ببینید کدام فلوت برای مبتدی بهترین است. اگر می خواهید ساز خود را داشته باشید ، خرید فلوت را در نظر بگیرید نه اجاره. در غیر این صورت ، بررسی کنید که آیا مغازه اجاره ساز را ارائه می دهد تا بتوانید در صورت نیاز آن را قرض بگیرید.

شما می توانید یک فلوت استارت را با قیمتی در حدود 50 دلار خریداری کنید ، اما آنها ممکن است بهترین کیفیت ساز نباشند.
بسیاری از فروشگاه ها گزینه اجاره ای به خود را دارند که می توانید با گذشت زمان هزینه ساز خود را پرداخت کنید. در صورتی که نیاز به اطلاعات بیشتر دارید به مقاله
چطور یک فلوت را انتخاب کنیم؟ مراجعه نمایید.

 

نکته: اگر هنوز در مدرسه هستید ، ببینید که آیا آنها برای سال تحصیلی اجاره ابزار ارائه می دهند یا خیر. به این ترتیب ، بدون نیاز به خرید ساز خود می توانید در گروه مدرسه بنوازید.

 

چطور فلوت بنوازیم؟
چطور فلوت بنوازیم؟

قسمت سری را تا انتهای فلوت خود بکشید. قسمت سر بخشی از فلوت شما با صفحه لب و سوراخ است که در آن دستگاه را تنفس می کنید. قسمت های سر و بدنه اصلی ( بیشترین تعداد کلید را دارد) فلوت را از حالت مورد خارج کنید. با فشار دادن و پیچاندن آن در محل ، سر قسمت سری را به طرف فلوت خود قرار دهید. قسمت سر را به طور خمیده در مقابل بدن اصلی فشار دهید.

در حالی که فلوت خود را در کنار هم قرار می دهید ، از قرار گرفتن روی هر نوع میله یا کلید روی بدنه فلوت خودداری کنید ، زیرا آنها به راحتی آسیب می بینند.

 

چطور فلوت بنوازیم؟
چطور فلوت بنوازیم؟

سوراخ در قسمت سری را با اولین کلید روی فلوت تنظیم کنید. اولین کلید را روی بدنه اصلی فلوت خود پیدا کنید. قسمت سری را پیچانده تا سوراخ دهان مطابق با کلید باشد. فلوت را در سطح چشم نگه دارید و به پایین بدن نگاه کنید تا مطمئن شوید حفره فلوت کاملاً هماهنگ است.

اگر سوراخ خیلی جلو یا عقب باشد ، بازی کردن فلوت شما با لحن کامل دشوارتر خواهد بود.

 

چطور فلوت بنوازیم؟
چطور فلوت بنوازیم؟
قسمت پا (انتهای فلوت) را به جای آن فشار دهید تا پین فلزی با کلیدها به سمت بالا باشد. قسمت پا آخرین قسمت فلوت شما با چند میله و کلید روی آن است. قسمت پا را به انتهای پایین فلوت خود فشار دهید و آن را در جای خود پیچ کنید تا آن را ایمن کنید. اطمینان حاصل کنید که در مقابل بدنه اصلی تناسب خاصی دارد. قسمت پا را بچرخانید تا پین فلزی بلند که در پایین آن قرار دارد با کلید پایین روی بدنه فلوت خود تنظیم شود.
چطور فلوت بنوازیم؟
چطور فلوت بنوازیم؟
فلوت خود را با تنظیم مفصل سر تنظیم کنید. از یک تنظیم کننده رنگی استفاده کنید یا یک برنامه تنظیم را از طریق تلفن خود بارگیری کنید. یک یادداشت بازی کنید و بررسی کنید که آیا صاف یا تیز است ، یعنی خیلی کم یا خیلی زیاد است. اگر دستگاه تیز است ، پیچ خورده و مفصل سر را کمی بیرون بکشید. اگر فلوت شما صاف است ، با فشار دادن مفصل سر به ابزار دیگر کوتاه تر کنید. فلوت را تنظیم کنید تا یک لحظه تنظیم شود.

نگه داشتن فلوت

چطور فلوت بنوازیم؟
چطور فلوت بنوازیم؟
کلیدهای نزدیک به مفصل سر را با دست چپ خود کنترل کنید. اولین کلید را در قسمت پایین بدن فلوت خود پیدا کرده و انگشت شست خود را روی آن قرار دهید تا کف دست شما روبرو شود. بقیه انگشتان خود را در طرف دیگر فلوت ببندید. انگشتان شاخص ، میانه و انگشتر خود را به ترتیب بر روی کلیدهای 2 ، 4 و 5 قرار دهید. صورتی خود را بر روی کلید جانبی که شبیه یک دست و پا است ، استراحت دهید.
برای حمایت از وزن فلوت از کج دست خود بین انگشت شست و انگشت خود استفاده کنید.

برای کنترل کلیدها در انتهای فلوت از دست راست خود استفاده کنید. برای حمایت از کف فلوت از انگشت شست خود استفاده کنید. اطمینان حاصل کنید که کف دست شما از شما فاصله دارد تا بتوانید کلیدها را به راحتی فشار دهید. 3 کلید پایین را روی بدنه اصلی فلوت خود پیدا کنید. انگشت های شاخص ، میانی و انگشتر خود را روی هر یک از کلیدها قرار دهید. برای فشار دادن اولین کلید روی مفصل پا ، از صورتی رنگ راست خود استفاده کنید.

انگشتان خود را خمیده نگه دارید تا دستان شما در حین نگه داشتن فلوت ، شکل C بسازند.
کلیدها را فوراً فشار ندهید. در عوض ، انگشتان خود را در بالای استراحت خود نگه دارید.

نکته: انگشتان دست شما هنگام بازی به کلیدهای مختلف منتقل نمی شوند. هرگز حالت انگشتان خود را تغییر ندهید تا کلیدهای مختلف را فشار دهید وگرنه انگشت شما برای نتهای دیگر توانا نخواهد بود.

 

چطور فلوت بنوازیم؟
چطور فلوت بنوازیم؟
فلوت را به موازات کف نگه دارید. روی لبه صندلی بنشینید تا پشت شما صاف باشد و به دنبال جلو باشید. با بالا بردن فلوت به دهان ، بازوها را آرام و از بدن خود دور نگه دارید. اطمینان حاصل کنید که فلوت به جای موازی کردن آن ، به موازات زمین است.

اگر می خواهید فلوت خود را به حالت ایستاده بازی کنید ، پاهای خود را با عرض شانه از هم جدا کرده و محکم روی زمین کاشته کنید. (این کار به کمتر خسته شدن و تسلط شما کمک میکند.)

نواختن نت های پایه:

چطور فلوت بنوازیم؟
چطور فلوت بنوازیم؟

سوراخ زیر مرکز لب پایین خود را قرار دهید. در حالی که فلوت را به موازات کف زمین نگه دارید ، صفحه لب را در زیر لب پایین خود تنظیم کنید. برای بیشترین اهمیت را فلوت بین چانه و لب پایین خود در نظر گرفته و آن را متعادل کنید. اطمینان حاصل کنید که سوراخ به طور مستقیم در مرکز لب شماست تا به بهترین تن (صدا) برسید.

اگر سوراخ نادرست تنظیم شود ، ممکن است هنگام نواختن فلوت خود صدای کاملی تولید نکنید.

در صورت نیاز به تمرین به صفحه نت موسیقی مراجعه نمایید و از نت فلوت استفاده کنید.
چطور فلوت بنوازیم؟
چطور فلوت بنوازیم؟

گوشه های دهان خود را در حالی که لب های خود را صاف و آرام نگه دارید ، محکم کنید. ماهیچه ها را در گوشه گوش خود محکم کنید ، اما نه آنقدر محکم که لب های شما چروک یا تعقیب شود. وانمود کنید که در حال گفتن حرف “M” برای بدست آوردن وضعیت مناسب لب یا آغوش گرفتن هستید.

نکته: اگر نمی خواهید بلافاصله از ابزار کامل استفاده کنید ، می توانید با استفاده از اتصال مستقیم سر فلوت خود درزگیری را تمرین کنید.

 

چطور فلوت بنوازیم؟
چطور فلوت بنوازیم؟

هوا را از وسط لب خود به سمت سوراخ بکشید. مثل اینکه می خواهید حرف “P” را بزنید تا هوا به داخل دستگاه بپیوندد ، دهان خود را کمی باز کنید. برای پخش فلوت نفس عمیق را در یک جریان کنترل شده به سمت سوراخ بیرون بزنید. هوا از طریق بدن فلوت حرکت می کند و نت هایی را ایجاد می کند.

دهان خود را خیلی باز نکنید وگرنه هوا به داخل دستگاه سفر نمی کند.
اگر صدایی از ساز شنیده نمی شود ، سعی کنید کمی فک خود را به جلو یا عقب فشار دهید تا جریان هوا را هدایت کنید.

 

چطور فلوت بنوازیم؟
چطور فلوت بنوازیم؟

زبان خود را به جلو و عقب حرکت دهید تا نت های کوتاهی انجام دهید. در حالی که فلوت خود را پخش می کنید ، زبان خود را حرکت دهید مانند اینکه کلمه “شما” را نیز می گویید. این به شما کمک می کند تا نت هایی را که در حال پخش از یکدیگر قرار دارید جدا کنید تا اینکه به نظر برسد که همه در کنار هم باشند. به طور متناوب ، زبان خود را سریعتر و کندتر به انتقال بین یک سری سریع از نت های کوتاه و نت های جداگانه طولانی تر انتقال دهید.

از این نت ها به عنوان “استاکاتو” یاد می شود.

چطور فلوت بنوازیم؟
چطور فلوت بنوازیم؟

سرعت تنفس خود را تغییر دهید تا سرعت نت شما تنظیم شود. نفس عمیق بکشید و به آرامی در سوراخ فلوت خود بازدم کنید تا در یک رجیستر پایین نت کنید. سپس با نفس کشیدن بعدی گوشه های دهان خود را کمی بیشتر محکم کنید و سریعاً بازدم کنید تا یک نت برآمدگی بالاتر داشته باشید. به طور متناوب بین نت های بالا و پایین تمرین کنید تا بتوانید در هنگام بازی دامنه بهتری را توسعه دهید.

اطمینان حاصل کنید که لبهای شما صاف و بدون چشمان شما باقی می ماند وگرنه ممکن است با لحن کامل بازی نکنید.

چطور فلوت بنوازیم؟
چطور فلوت بنوازیم؟

برای یادگیری نحوه پخش نت های مختلف به یک نمودار انگشت نگاه کنید. نمودار انگشتی می تواند به شما کمک کند یاد بگیرید که چگونه از طریق نتها در مقیاس بازی کنید. یک نوع انگشت را برای نوع فلوت مورد نظر خود جستجو کنید تا بتوانید ببینید که کدام کلیدها را باید برای هر نت فشار دهید. در حالی که بازی می کنید ، هر انگشتی را انجام دهید تا بتوانید به راحتی بین نت ها را تغییر دهید.

بسیاری از کتابهای فلوت آموزشی با نمودار انگشتی همراه می شوند تا بتوانید به راحتی آنها را مرجع کنید.

نکته: یک نسخه از جدول انگشت را چاپ کنید تا در حالی که برای اولین بار یاد می گیرید ، آن را روی یک پایه موسیقی نگه دارید.

اگر نیاز به روش های تمیزکردن و نگهداری فلوت دارید ، به مقاله چگونه فلوت را تمیز و نگهداری کنیم؟ مراجعه نمایید.

 

منبع