کولونوسکوپی

کولونوسکوپی

کولونوسکوپی (koh-luh-NAH-skuh-pee) به پزشک این امکان را می دهد که داخل روده بزرگ شما را از پایین ترین قسمت، راست روده، تا روده بزرگ تا انتهای پایین روده کوچک بررسی کند. این روش به عنوان ابزاری برای غربالگری معمول و پیشگیری از سرطان روده بزرگ در افراد بالای 50 سال استفاده می شود. قبل از اینکه شانس رشد سرطان روده بزرگ شود، می توان رشدهای کوچک را در حین کولونوسکوپی برداشت.

کولونوسکوپی همچنین برای تشخیص علل وجود خون بدون دلیل در مدفوع یا تغییر در عادات روده استفاده می شود. کولونوسکوپی پزشک را قادر می سازد تا بافت ملتهب، رشد غیر طبیعی، زخم، خونریزی و اسپاسم عضلانی در روده بزرگ را مشاهده کند.

برای این روش، شما روی میز معاینه به پهلوی چپ خود دراز می کشید. به شما داروهای مسکن و آرام بخش ملایم داده می شود تا راحت باشید و در طول امتحان به آرامش شما کمک کند. پزشک یک لوله بلند و منعطف و روشن را وارد راست روده شما می کند و به آرامی آن را به داخل روده بزرگ هدایت می کند. این لوله را کولونوسکوپ (koh-LON-oh-skope) می نامند. محدوده تصویر داخلی روده بزرگ را به تلویزیون یا مانیتور کامپیوتر منتقل می کند ، بنابراین پزشک می تواند پوشش داخلی روده بزرگ را با دقت بررسی کند. دامنه خم می شود، بنابراین پزشک می تواند آن را در اطراف منحنی های روده بزرگ حرکت دهد. این ناحیه همچنین هوا را به داخل روده بزرگ وارد می کند، که روده بزرگ را متورم می کند و به پزشک کمک می کند تا بهتر ببیند.

اگر هر چیز غیرمعمول در روده بزرگ شما وجود دارد، مانند یک پولیپ یا بافت ملتهب، پزشک می تواند آن را یا قطعه ای از آن را با استفاده از ابزارهای کوچکی که از ناحیه مورد نظر عبور کرده اند، خارج کند. آن بافت ( بیوپسی ) سپس برای آزمایش به آزمایشگاه ارسال می شود. در صورت وجود خونریزی در روده بزرگ، پزشک می تواند با استفاده از لیزر، پروب بخاری یا پروب الکتریکی، خونریزی را متوقف کند.

خونریزی و سوراخ شدن روده بزرگ از عوارض احتمالی کولونوسکوپی است. با این حال ، چنین عوارضی غیر معمول است.

کولونوسکوپی 30 تا 60 دقیقه طول می کشد. داروی آرام بخش و درد باید شما را از احساس ناراحتی زیاد در طول امتحان باز دارد. شما باید 1 تا 2 ساعت در مطب پزشک بمانید تا داروی آرام بخش از بین برود.

آمادگی برای کولونوسکوپی

برای اینکه کولونوسکوپی کامل و ایمن باشد، روده بزرگ شما باید کاملاً خالی باشد. برای آماده شدن برای این روش، ممکن است مجبور شوید 1 تا 3 روز قبل از رژیم مایع پیروی کنید. رژیم مایع به معنی آبمیوه یا آبگوشت بدون چربی، ژلاتین، آب میوه آبکش، آب، قهوه معمولی، چای معمولی یا نوشابه رژیمی است. ممکن است قبل از عمل نیاز به مصرف ملین یا تنقیه داشته باشید. همچنین، باید ترتیبی دهید که شخصی شما را بعد از آن به خانه برساند. به دلیل داروهای آرامبخش اجازه رانندگی نخواهید داشت. پزشک شما ممکن است دستورالعمل های خاص دیگری به شما بدهد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *