یائسگی: 11 نکته ای که همه خانم ها باید بدانند!

یائسگی: 11 نکته ای که همه خانم ها باید بدانند!

یائسگی طبیعی است و می تواند از 10 ماه تا 4 سال طول بکشد. برای بسیاری، ممکن است طولانی تر باشد. علاوه بر گرگرفتگی و تغییرات خلقی، زنان ممکن است علائم دیگری را تجربه کنند. این مقاله از بخش سلامت مجله اینترنتی وبگردون را بخوانید تا با 11 نکته ای که همه خانم ها باید بدانند!، آشنا شوید.

یائسگی چیست؟

زنانی که از سن خاصی عبور می کنند یائسه می شوند. یائسگی به این معنی است که یک سال قاعدگی نداشته باشید. سنی که تجربه می کنید می تواند متفاوت باشد، اما به طور معمول در اواخر 40 یا اوایل 50 سالگی رخ می دهد.

یائسگی می تواند تغییرات زیادی در بدن شما ایجاد کند. این علائم در نتیجه کاهش تولید استروژن و پروژسترون در تخمدان شما است. علائم ممکن است گرگرفتگی، افزایش وزن یا خشکی واژن باشد. آتروفی واژن به خشکی واژن کمک می کند. با این کار می توان التهاب و نازک شدن بافت های واژن را ایجاد کرد که به رابطه ناخوشایند می افزاید.

یائسگی همچنین می تواند خطر ابتلا به برخی شرایط مانند پوکی استخوان را افزایش دهد. ممکن است دریابید که یائسگی به مراقبت پزشکی کمی نیاز دارد. یا ممکن است تصمیم بگیرید که لازم است علائم و گزینه های درمان را با پزشک در میان بگذارید.

 

1. در سن یائسگی چه سنی خواهم داشت؟

میانگین سنی شروع یائسگی 51 سال است. اکثریت زنان دوره ای را در سنین 45 تا 55 سالگی متوقف می کنند. مراحل اولیه کاهش عملکرد تخمدان می تواند سالها قبل از آن در برخی از زنان شروع شود. دیگران در اواخر 50 سالگی قاعدگی خود را ادامه می دهند.

تصور می شود که سن یائسگی به طور ژنتیکی تعیین شده باشد، اما مواردی مانند سیگار کشیدن یا شیمی درمانی می توانند روند تخمدان را تسریع کرده و یائسگی زودتر ایجاد کنند.

 

2. تفاوت بین یائسگی و یائسگی چیست؟

یائسگی به دوره زمانی دقیقاً قبل از شروع یائسگی اشاره دارد. در دوران یائسگی، بدن شما شروع به یائسگی می کند. این بدان معنی است که تولید هورمون از تخمدان شما شروع به کاهش می کند. ممکن است برخی علائم را که معمولاً با یائسگی همراه هستند مانند گرگرفتگی شروع کنید. چرخه قاعدگی شما ممکن است نامنظم باشد، اما در مرحله قبل از یائسگی متوقف نخواهد شد.

هنگامی که به طور کامل 12 ماه متوالی سیکل قاعدگی را متوقف کنید، وارد یائسگی می شوید.

بیشتر بخوانید: میانگین سن یائسگی چیست؟ چه انتظاراتی باید داشت؟

 

3- چه علائمی در اثر کاهش سطح استروژن در بدن من ایجاد می شود؟

حدود 75 درصد از زنان در دوران یائسگی گرگرفتگی را تجربه می کنند، و این آنها را به عنوان رایج ترین علامتی که زنان یائسه تجربه می کنند، ایجاد می کند. گرگرفتگی می تواند در طول روز یا شب اتفاق بیفتد. برخی از خانمها همچنین ممکن است درد عضلانی و مفصلی را تجربه کنند، معروف به آرتروژیا، یا تغییرات خلقی.

تعیین اینکه آیا این علائم ناشی از تغییر در هورمون ها، شرایط زندگی یا روند پیری است، ممکن است دشوار باشد.

 

4- چه زمانی می دانم که داغ داغ می شوم؟

در هنگام گرگرفتگی، احتمالاً احساس خواهید کرد که دمای بدن شما افزایش می یابد. گرگرفتگی روی نیمه بالایی بدن شما تأثیر می گذارد و حتی ممکن است پوست شما قرمز شود یا لکه دار شود. این عجله گرما می تواند منجر به تعریق، تپش قلب و احساس سرگیجه شود. بعد از گرگرفتگی ممکن است احساس سرما کنید.

گرگرفتگی ممکن است روزانه یا حتی چند بار در روز بروز کند. ممکن است در طول یک سال یا حتی چندین سال آنها را تجربه کنید.

اجتناب از عوامل محرک ممکن است تعداد گرگرفتگی شما را کاهش دهد. این می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • مصرف الکل یا کافئین
 • خوردن غذای تند
 • احساس استرس
 • در جایی گرم بودن

اضافه وزن و سیگار کشیدن نیز ممکن است گرگرفتگی را بدتر کند. چند روش ممکن است به کاهش گرگرفتگی و علائم آن کمک کند:

برای کمک به گرگرفتگی به صورت لایه لایه لباس بپوشید و در خانه یا محل کار خود از پنکه استفاده کنید.
تمرینات تنفسی را در حین گرگرفتگی انجام دهید تا سعی کنید آن را به حداقل برسانید.

داروهایی مانند قرص های ضد بارداری، هورمون درمانی یا حتی سایر نسخه ها ممکن است به شما در کاهش گرگرفتگی کمک کند. اگر در کنترل گرگرفتگی به تنهایی مشکل دارید، به پزشک مراجعه کنید.

بیشتر بخوانید: آیا به تأخیر انداختن یائسگی امکان پذیر است؟

 

جلوگیری از گرگرفتگی داغ

از محرک هایی مانند غذاهای پرادویه، کافئین یا الکل خودداری کنید. سیگار کشیدن همچنین ممکن است گرگرفتگی را بدتر کند.
لایه لایه لباس بپوشید.
برای خنک شدن شما از یک فن در محل کار یا خانه خود استفاده کنید.
با پزشک خود در مورد داروهایی که ممکن است به شما در کاهش علائم گرگرفتگی کمک کنند صحبت کنید.

 

5- یائسگی چه تاثیری بر سلامت استخوان من دارد؟

کاهش تولید استروژن می تواند بر میزان کلسیم در استخوان های شما تأثیر بگذارد. این می تواند باعث کاهش قابل توجهی در تراکم استخوان شود، و منجر به یک بیماری شناخته شده به عنوان پوکی استخوان شود. همچنین می تواند شما را در معرض شکستگی مفصل ران، ستون فقرات و سایر شکستگی های استخوان قرار دهد. بسیاری از زنان در چند سال اول پس از آخرین دوره قاعدگی، دچار کاهش سریع استخوان می شوند.

برای سالم نگه داشتن استخوان های خود:

 • غذاهایی با مقدار زیادی کلسیم مانند محصولات لبنی یا سبزیجات برگ تیره بخورید.
 • از مکمل های ویتامین D استفاده کنید.
 • به طور منظم ورزش کنید و تمرینات وزنه ای را در برنامه ورزشی خود بگنجانید.
 • مصرف الکل را کاهش دهید.
 • از استعمال سیگار خودداری کنید.

داروهای تجویزی وجود دارد که ممکن است بخواهید برای جلوگیری از تحلیل رفتن استخوان با پزشک خود در میان بگذارید.

 

6. آیا بیماری قلبی با یائسگی ارتباط دارد؟

شرایط مربوط به قلب شما ممکن است در دوران یائسگی مانند سرگیجه یا تپش قلب ایجاد شود. کاهش سطح استروژن می تواند از بروز بدن جلوگیری کند. کنترل وزن، رژیم غذایی سالم و متعادل، ورزش و سیگار نکشیدن می تواند احتمال ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش دهد.

بیشتر بخوانید: 6 علامت طبیعی و رایج یائسگی

 

7. آیا با یائسگی دچار اضافه وزن می شوم؟

تغییر در سطح هورمون ها ممکن است باعث افزایش وزن شود. با این حال، افزایش سن نیز می تواند به افزایش وزن کمک کند.

تمرکز خود را بر حفظ یک رژیم غذایی متعادل، ورزش منظم و تمرین سایر عادات سالم برای کنترل وزن خود بگذارید. اضافه وزن می تواند خطر ابتلا به بیماری های قلبی، دیابت و سایر بیماری ها را افزایش دهد.

مدیریت وزن

برای مدیریت وزن خود روی سبک زندگی سالم تمرکز کنید.
از یک رژیم غذایی کاملاً مناسب استفاده کنید که شامل افزایش کلسیم و کاهش مصرف قند باشد.
در هفته 150 دقیقه در هفته ورزش متوسط ​​یا 75 دقیقه در هفته ورزش شدیدتر مانند دویدن داشته باشید.
فراموش نکنید که تمرینات قدرتی را نیز در برنامه روزانه خود بگنجانید.

 

8- آیا علائم مشابه مادر، خواهر یا دوستانم را تجربه خواهم کرد؟

علائم یائسگی از یک زن به زن دیگر، حتی در همان خانواده ها متفاوت است. سن و میزان کاهش عملکرد تخمدان بسیار متفاوت است. این بدان معنی است که شما باید یائسگی خود را به صورت جداگانه مدیریت کنید. آنچه برای مادر یا بهترین دوست شما کار کرده ممکن است برای شما مفید نباشد.

اگر در مورد یائسگی سوالی دارید با پزشک خود صحبت کنید. آنها می توانند به شما کمک کنند علائم خود را بفهمید و روش هایی برای مدیریت آنها پیدا کنید که با سبک زندگی شما سازگار باشد.

بیشتر بخوانید: رابطه جنسی و یائسگی

 

9. چگونه می توانم در صورت یائسگی، عمل یائسگی را تشخیص دهم؟

اگر رحم شما از طریق جراحی برداشتن رحم با جراحی برداشته شده باشد ، ممکن است ندانید که یائسگی را پشت سر می گذارید ، مگر اینکه دچار گرگرفتگی شوید.

این امر همچنین ممکن است اتفاق بیفتد در صورتی که عمل لغو آندومتر انجام داده اید و تخمدان های شما برداشته نشده است. فرسایش آندومتر برداشتن پوشش داخلی رحم به عنوان درمان قاعدگی شدید است.

اگر علائمی ندارید، با آزمایش خون می توانید تخمدان ها را باز هم کار کنید. این آزمایش می تواند برای کمک به پزشکان در کشف سطح استروژن شما مورد استفاده قرار گیرد، که اگر در معرض پوکی استخوان باشید ممکن است مفید باشد. این بدان دلیل است که دانستن وضعیت استروژن شما ممکن است در تعیین نیاز به ارزیابی تراکم استخوان مهم باشد.

 

10-آیا جایگزینی هورمون گزینه مطمئنی برای مدیریت مشکلات یائسگی است؟

چندین روش هورمونی درمانی برای درمان گرگرفتگی و جلوگیری از تحلیل رفتن استخوان مورد تأیید FDA هستند. فواید و خطرات آن بستگی به شدت گرگرفتگی و از دست دادن استخوان و سلامتی شما دارد. این روش های درمانی ممکن است برای شما مناسب نباشد. قبل از هرگونه درمان هورمونی با پزشک خود صحبت کنید.

بیشتر بخوانید: نکاتی درباره یائسگی و تغییرات خلقی که باید بدانید!

 

11. آیا گزینه های غیر هورمونی برای مدیریت علائم یائسگی وجود دارد؟

هورمون درمانی ممکن است انتخاب درستی برای شما نباشد. برخی از شرایط پزشکی ممکن است مانع استفاده ایمن از هورمون درمانی از شما شود یا به دلایل شخصی خود ترجیح دهید از آن روش درمانی استفاده نکنید. تغییر در سبک زندگی شما ممکن است به شما کمک کند بسیاری از علائم خود را بدون نیاز به مداخله هورمونی تسکین دهید.

تغییر شیوه زندگی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • کاهش وزن
 • ورزش
 • کاهش دمای اتاق
 • پرهیز از غذاهایی که علائم را تشدید می کنند
 • پوشیدن لباس نخی سبک و پوشیدن لایه ها

سایر درمان ها مانند درمان های گیاهی ، خود هیپنوتیزم ، طب سوزنی، داروهای ضد افسردگی با دوز پایین و سایر داروها ممکن است در کاهش گرگرفتگی مفید باشند.

از چندین داروی مورد تأیید FDA می توان برای جلوگیری از تحلیل رفتن استخوان استفاده کرد. اینها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • بیس فسفوناتها ، مانند ریزدرونات (Actonel ، Atelvia) و zoledronic acid (Reclast)
 • تعدیل کننده های گیرنده استروژن انتخابی مانند رالوکسیفن (Evista)
 • کلسی تونین (Fortical ، Miacalcin)
  denosumab (پرولیا ، Xgeva)
 • هورمون پاراتیروئید ، مانند تری پاراتید (فورتئو)
 • برخی از محصولات استروژن

ممکن است روغن های بدون نسخه، کرم های استروژن یا سایر محصولات در خشک شدن واژن کمک کنند.

بیشتر بخوانید: بهترین دمنوش ها برای تسکین علائم یائسگی

 

جمع بندی

یائسگی بخشی طبیعی از چرخه زندگی زنان است. این زمانی است که سطح استروژن و پروژسترون شما کاهش می یابد. پس از یائسگی ، خطر ابتلا به برخی شرایط مانند پوکی استخوان یا بیماری های قلبی عروقی ممکن است افزایش یابد. برای کنترل علائم خود، یک رژیم غذایی سالم داشته باشید و ورزش زیادی انجام دهید تا از افزایش وزن غیر ضروری جلوگیری کنید.

در صورت مشاهده علائم ناخواسته ای که توانایی شما را تحت تأثیر قرار می دهند یا هر مورد غیر عادی را مشاهده می کنید که نیاز به بررسی دقیق دارد، باید با پزشک خود تماس بگیرید. گزینه های درمانی زیادی برای کمک به علائمی مانند گرگرفتگی وجود دارد.

هنگام یائسگی هنگام معاینات منظم زنان با پزشک خود مشورت کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *