10 جای دیدنی شیراز که حتما باید ببینید!

10 جای دیدنی شیراز که حتما باید ببینید!

خوشا شیراز و وضع بی‌مثالش/خداوندا نگه دار از زوالش (حافظ شیرازی)

بیتی که برای بسیاری شعار غیر رسمی پایتخت فرهنگی ایران شده است. شیراز شهری غرق در تاریخ و شعر است و باید در بالای برنامه سفر هر گردشگری یافت شود. در از بخش گردشگری مجله اینترنتی وبگردون 10 مورد ضروری را که هنگام بازدید از این مرکز تاریخی هنر، نامه ها و سیاست باید دید و انجام دهید، مرور می کنیم.

بازار وکیل

10 جای دیدنی شیراز که حتما باید ببینید!

بازار شگفت انگیز وکیل بازار اصلی ترین بازار شیراز و محل صدها مغازه و غرفه است. بازار از نظر دخمه پرپیچ و خم، مکانی برای خرید فرش، ادویه جات، جواهرات و کالاهای خانگی است. با برخورد با چایخانه ها، حیاط، کاروانسراها و حمام سنتی، ممکن است به بیش از یک بعد از ظهر نیاز داشته باشید تا کل بازار وکیل را کاوش کنید. سقف های طاق نمایی شده نمونهای زیبا از معماری زند قرن 18 هستند و فضایی دلپذیر و خنک را بوجود می آورند که در آن پیچ و خم می شود.

 

 

باغ ارم

10 جای دیدنی شیراز که حتما باید ببینید!

شیراز به دلیل پرورش باغ های زیبا شهرت دارد و می توان گفت که ارم الگوی برتر است. ارم در باغات گیاه شناسی دانشگاه شیراز قرار دارد و مملو از درختان سرو، پرچین های کوتاه شده و بوته های رز است. در مرکز آن یک استخر کوچک و یک کاخ باشکوه دوران قاجار وجود دارد، اگرچه برای عموم بسته است. این باغ درست در شمال رودخانه خشک، روبروی دانشگاه واقع شده است.

 

 

مسجد شاه چراغ

مقبره شاه چراغ (آرامگاه شاه) چراغ آرامگاه دیدنی دو آرامگاه دو برادر شهید علی رضا، هشتمین امام شیعیان است. گرچه در قرن 9 کشته شد، اما محل دفن کنونی از زمان قاجار به طور قابل توجهی توسعه یافته است. حیاط مرکزی دارای یک چشمه در مرکز خود است و حرم دارای ویژگی های منحصر به فرد ایرانی، کاشی کاری آبی پیچیده و نمای داخلی خیره کننده است که آن را به یکی از زیباترین مساجد شیراز تبدیل کرده است.

 

مسجد نصیرالملک

20 جاذبه دیدنی کشورمان ایران

در نزدیکی شاه چراغ، مسجد نصیرالملک، که به مسجد صورتی نیز معروف است، یکی از بناهای مشهور شیراز است. مسجد دوران قاجار، که در سال 1888 تکمیل شد، به دلیل فضاهای داخلی رنگارنگ و شگفت انگیز آن مشهور است: پنجره های شیشه ای رنگ، کاشی ها و طاق های پیچیده رنگ آمیزی شده و فرش های بیشمار ایرانی زیبایی زیبایی مسحور کننده و کلیدوسکوپی را ایجاد می کند که نمی توان آن را شگفت زده کرد. هر زاویه ای از مسجد نصیرالملک با ردیف هایی از ستون های ظریف تراش خورده ترکیب شده است که بیشتر از گذشته فتوژنیک است.

 

آرامگاه حافظ

20 جاذبه دیدنی کشورمان ایران

حافظ مسلماً دوست داشتنی ترین و محترم ترین شاعر در قانون عظیم ادبیات فارسی است. به عنوان استاد غزل (شعری کوتاه، عاشقانه و قافیه)، ایرانیان از هر قشری می توانند در صورت درخواست، اشعار او را نقل کنند. مقبره وی در باغی زیبا در شمال شرقی شیراز قرار دارد. بیش از یک جاذبه توریستی، به عنوان یک مکان زیارتی برای مداحان او در سراسر جهان عمل می کند. ثروت خود را به شما بگویید، از چایخانه موجود در محل دیدن کنید و در هنگام گشت و گذار در محوطه وسیع، به ظرافت های بازیگوشانه نبوغ غنایی او فکر کنید.

 

آرامگاه سعدی

سعدی شاعر قرن سیزدهم پیشرو مهمی برای حافظ بود و یکی از نیک ترین نیاکان شیرازی های امروزی است. بسیاری از کلمات پیچیده او به وضعیت ضرب المثلی دست یافته اند، و او به دلیل سادگی ماندگار بیت خود به طور گسترده مورد ستایش قرار می گیرد. آرامگاه او نسبت به آرامگاه حافظ کمتر است، اما در همان نزدیکی قرار دارد و ارزش بازدید در همان روز را دارد. چایخانه زیرزمینی مکان خوبی را برای تازه شدن بعد از کاوش در باغ گلهای رز و سرو ارائه می دهد.

 

تخت جمشید

 

تخت جمشید یا تخت جمشید به فارسی ، بیش از 2500 سال پیش پایتخت تشریفاتی باشکوه امپراتوری باستانی هخامنشیان بوده است. این سایت که مورد حمله اسکندر مقدونی قرار گرفته، نشان دهنده اوج دستاوردهای سیاسی و معماری ایران باستان است. میراث جهانی یونسکو در حدود 70 کیلومتری شمال شرقی شیراز واقع شده است و تورها شما را در یک سفر یک روزه از مرکز شهر دور می کنند. کاوش خرابه های چشمگیر به چند ساعت زمان نیاز دارد، اگرچه مقدار زیادی آب مصرف کنید، زیرا خورشید ظهر می تواند بسیار بخشنده باشد.

 

 

نقش رستم و نقش رجب

سفر به تخت جمشید باید شامل بازدید از آرامگاه های صخره ای و نقش برجسته های نقش رستم و نقش رجب باشد. اولی شامل چهار مقبره عظیم است که بر روی صخره ساخته شده اند، محل استراحت نهایی مناسب برای چهار پادشاه هخامنشی. در زیر برخی نقش برجسته های سنگی را به تصویر می کشید که پیروزی های مختلف شاهنشاهی ساسانی را به تصویر می کشد، مانند امپراتور روم والیریان که در مقابل شاپور اول زانو زده است. چهار نقش برجسته دیگر ساسانی را می توان در نقش رجب، با مراقبت کمتر یافت، تنها پنج دقیقه با ما فاصله دارد.

 

پاسارگاد

آخرین توقف در سفر یک روزه شما به خارج از شهر باید پاسارگاد، A باشد.

مرکز سیاسی امامزاده قبل از تخت جمشید در 50 کیلومتری شمال جانشین مشهورتر خود، این مکان مناسب ترین مقصد نیست، اما مجالس شگفت انگیز آرامگاه باستانی کوروش کبیر، که اکنون با زمین های سخت و غیرقابل پذیرایی احاطه شده است ، این تلاش را توجیه می کند. بنیانگذار امپراتوری هخامنشیان، مقبره منزوی وی بر پایه ای پله ای گسترده ساخته شده است و ظاهراً پس از فتح تخت جمشید توسط خود اسکندر مقدونی از وی بازدید شد.
مقبره کوروش بزرگ

 

ارگ کریم خان

ارگ (یا arg) در مرکز قرار دارد و در قرن 18 توسط بنیانگذار سلسله زند، کریم خان ساخته شد. این قلعه با تبدیل شیراز به پایتخت خود، یکی از پروژه های بلند پروازانه ساختمان کریم خان در شهر بود. این قلعه بلند و مستطیل شکل دارای چهار برج دایره ای شکل است (که در گذشته به عنوان زندان مورد استفاده قرار می گرفتند) و از نظر داخلی از خارج غیر معمول تر است. هنگامی که داخل آن هستید، می توانید قبل از کاوش در موزه چیدمان خوب دوران زند، از سایه درختان مرکبات متعدد و جوشان ملایم استخر مرکزی قدردانی کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *