10 خاصیت عجیب چای سیاه

10 خاصیت عجیب چای سیاه

بعد از آب، چای سیاه یکی از نوشیدنی های پر مصرف در جهان است. این گیاه از گیاه Camellia sinensis می آید و اغلب با گیاهان دیگر با طعم های مختلف مانند ارل گری، صبحانه انگلیسی یا چای مخلوط می شود.

از نظر طعم قوی تر است و حاوی کافئین بیشتری نسبت به سایر چای ها است، اما کافئین کمتر از قهوه است. چای سیاه همچنین فواید مختلفی برای سلامتی دارد زیرا حاوی آنتی اکسیدان و ترکیباتی است که می تواند به کاهش التهاب در بدن کمک کند.

در ادامه 10 فواید چای سیاه برای سلامتی ذکر شده است که همه توسط علم پشتیبانی می شوند.

1. دارای خواص آنتی اکسیدانی است!

آنتی اکسیدان ها به عنوان یک مجموعه از فواید سلامتی شناخته شده اند. مصرف آنها می تواند به از بین بردن رادیکال های آزاد و کاهش آسیب سلول ها در بدن کمک کند. این در نهایت ممکن است به کاهش خطر ابتلا به بیماری مزمن کمک کند.

پلی فنول نوعی آنتی اکسیدان است که در برخی غذاها و نوشیدنی ها از جمله چای سیاه یافت می شود.

گروه هایی از پلی فنول ها، از جمله کاتچین ها، تئافلاوین ها و تئاروبیگین ها، منابع اصلی آنتی اکسیدان های موجود در چای سیاه هستند و ممکن است سلامت کلی را تقویت کنند.

در حقیقت، یک مطالعه روی موش ها نقش تئافلاوین ها را در چای سیاه و خطر دیابت، چاقی و افزایش کلسترول بررسی کرد. نتایج نشان داد که تئافلاوین میزان کلسترول و قند خون را کاهش می دهد.

مطالعه دیگری نقش کاتچین های عصاره چای سبز بر وزن بدن را بررسی کرد. این مطالعه نشان داد که کسانی که بطری حاوی 690 میلی گرم کاتچین از چای را به صورت روزانه به مدت 12 هفته مصرف می کردند ، کاهش چربی بدن را نشان دادند.

در حالی که بسیاری از مکمل ها حاوی آنتی اکسیدان هستند، اما بهترین راه مصرف آنها از طریق غذا و نوشیدنی است. در حقیقت، برخی تحقیقات نشان داده است که مصرف آنتی اکسیدان ها به صورت مکمل ممکن است به سلامتی شما آسیب برساند.

خلاصه

چای سیاه حاوی گروهی از پلی فنول ها است که خاصیت آنتی اکسیدانی دارند. مصرف آنتی اکسیدان ها ممکن است به کاهش خطر بیماری مزمن کمک کرده و سلامت کلی شما را بهبود بخشد.

 

2. ممکن است سلامت قلب را تقویت کند!

چای سیاه حاوی گروه دیگری از آنتی اکسیدان ها به نام فلاونوئیدها است که برای سلامت قلب مفید هستند.

همراه با چای، فلاونوئیدها را می توان در سبزیجات، میوه ها ، شراب قرمز و شکلات تلخ یافت.

مصرف منظم آنها می تواند به کاهش بسیاری از عوامل خطر بیماری قلبی از جمله فشار خون بالا، کلسترول بالا، افزایش سطح تری گلیسیرید و چاقی کمک کند.

یک مطالعه کنترل شده تصادفی نشان داد که نوشیدن چای سیاه به مدت 12 هفته مقدار تری گلیسیرید را به میزان قابل توجهی 36 درصد کاهش می دهد ، سطح قند خون را 18 درصد کاهش می دهد و نسبت پلاسما LDL / HDL را 17 درصد کاهش می دهد.

مطالعه دیگری نشان داد که کسانی که روزانه سه فنجان چای سیاه می نوشند 11٪ کاهش خطر ابتلا به بیماری قلبی را دارند.

افزودن چای سیاه به برنامه روزانه شما راهی ساده برای ترکیب آنتی اکسیدان ها در رژیم غذایی و کاهش احتمال بروز عوارض بعدی در سلامتی است.

خلاصه

چای سیاه حاوی فلاونوئیدها است که برای سلامت قلب مفید است. مطالعات نشان داده است که نوشیدن منظم چای سیاه ممکن است به کاهش خطر بیماری های قلبی کمک کند.

 

3. ممکن است کلسترول LDL “بد” را کاهش دهد

بدن حاوی دو لیپوپروتئین است که کلسترول را به بدن منتقل می کند. یکی لیپوپروتئین با چگالی کم (LDL) و دیگری لیپوپروتئین با چگالی بالا (HDL).

LDL به عنوان لیپوپروتئین “بد” در نظر گرفته می شود زیرا کلسترول را به سلولهای بدن منتقل می کند. در همین حال ، HDL به عنوان لیپوپروتئین خوب شناخته می شود زیرا کلسترول را از سلولهای شما و به کبد منتقل می کند تا دفع شود.

وقتی LDL بیش از حد در بدن وجود داشته باشد، می تواند در رگ ها جمع شده و باعث رسوبات مومی موسوم به پلاک شود. این می تواند منجر به مشکلاتی مانند نارسایی قلبی یا سکته مغزی شود.

خوشبختانه، برخی مطالعات نشان داده اند که مصرف چای ممکن است به کاهش کلسترول LDL کمک کند.

یک مطالعه تصادفی نشان داد که نوشیدن پنج وعده چای سیاه در روز ، کلسترول LDL را در افراد با سطح کلسترول کمی یا ملایم افزایش یافته ، 11٪ کاهش می دهد.

یک مطالعه تصادفی سه ماهه دیگر بر روی 47 نفر ، اثرات عصاره چای سیاه چینی و دارونما را بر روی سطح LDL مقایسه کرد.

نتایج نشان داد که کاهش معنی داری در میزان LDL در کسانی که چای سیاه می نوشند، در مقایسه با دارونما، بدون هیچ گونه عارضه جانبی نامطلوب است. محققان نتیجه گرفتند که چای سیاه به بهبود سطح کلسترول در افراد در معرض خطر بیماری قلبی یا چاقی کمک می کند.

خلاصه

LDL و HDL دو نوع لیپوپروتئین هستند که کلسترول را در بدن حمل می کنند. مقدار زیاد LDL در بدن می تواند خطر بیماری قلبی و سکته را افزایش دهد. مطالعات نشان داده است که چای سیاه به کاهش سطح LDL کمک می کند.

 

4- ممکن است سلامت روده را بهبود بخشد!

مطالعات نشان داده است که ممکن است نوع باکتری در روده شما نقش مهمی در سلامتی شما داشته باشد.

این به این دلیل است که روده حاوی تریلیون باکتری و همچنین 70-80٪ از سیستم ایمنی بدن شما است.

در حالی که برخی از باکتریهای موجود در روده برای بدن شما مفید هستند. در حقیقت، برخی مطالعات نشان داده اند که ممکن است نوع باکتری های موجود در روده شما نقش مهمی در کاهش خطر بیماری های خاص مانند بیماری التهابی روده، دیابت نوع 2 ، بیماری های قلبی عروقی، چاقی و حتی سرطان داشته باشد.

پلی فنول های موجود در چای سیاه ممکن است با تقویت رشد باکتری های خوب و جلوگیری از رشد باکتری های بد مانند سالمونلا، به حفظ روده سالم کمک کند.

علاوه بر این، چای سیاه حاوی خواص ضد میکروبی است که با کمک به ترمیم مخاط دستگاه گوارش، مواد مضر را از بین می برد و باکتری های روده را بهبود می بخشد و ایمنی بدن را بهبود می بخشد.

با این حال، قبل از نتیجه گیری قوی در مورد نقش چای سیاه و عملکرد سیستم ایمنی، تحقیقات بیشتری لازم است.

خلاصه

روده تریلیون باکتری و بیشتر سیستم ایمنی بدن شما را در خود جای داده است. پلی فنول ها و خواص ضد میکروبی موجود در چای سیاه ممکن است به بهبود سلامت روده و ایمنی بدن کمک کنند.

 

5- ممکن است به کاهش فشار خون کمک کند

فشار خون بالا تقریباً 1 میلیارد نفر در سراسر جهان را تحت تأثیر قرار می دهد. این می تواند خطر ابتلا به نارسایی قلبی و کلیوی، سکته مغزی، از دست دادن بینایی و حملات قلبی را افزایش دهد. خوشبختانه، تغییر در رژیم غذایی و سبک زندگی شما می تواند فشار خون شما را کاهش دهد.

یک مطالعه تصادفی و کنترل شده نقش چای سیاه در کاهش فشار خون را بررسی کرد. شرکت کنندگان طی شش ماه روزانه سه فنجان چای سیاه می نوشیدند. نتایج نشان داد که کسانی که چای سیاه می نوشند، در مقایسه با گروه دارونما کاهش قابل توجهی در فشار خون سیستولیک و دیاستولیک دارند. با این حال، تحقیقات در مورد اثرات چای سیاه بر فشار خون متفاوت است.

یک متاآنالیز از پنج مطالعه مختلف که شامل 343 شرکت کننده بود، تأثیر نوشیدن چای سیاه به مدت چهار هفته بر فشار خون را بررسی کرد. اگرچه نتایج برخی از بهبودها را در فشار خون یافت، محققان نتیجه گرفتند که یافته ها قابل توجه نیستند.

نوشیدن چای سیاه به صورت روزانه و همچنین استفاده از سایر اصلاحات در سبک زندگی مانند استراتژی های مدیریت استرس، ممکن است به نفع فشار خون بالا باشد.

خلاصه

فشار خون بالا می تواند عوارض زیادی در سلامتی ایجاد کند. نوشیدن چای سیاه به طور منظم ممکن است به کاهش فشار خون سیستولیک و دیاستولیک کمک کند، اما تحقیقات متفاوت است.

 

6. ممکن است به کاهش خطر سکته مغزی کمک کند!

سکته مغزی می تواند زمانی اتفاق بیفتد که رگ خونی در مغز مسدود شده یا پاره شود. این دومین عامل اصلی مرگ و میر در سراسر جهان است.

خوشبختانه 80٪ سکته های مغزی قابل پیشگیری هستند. به عنوان مثال، مدیریت رژیم غذایی ، فعالیت بدنی، فشار خون و عدم استعمال سیگار می تواند به کاهش خطر سکته مغزی کمک کند.

جالب توجه است، مطالعات نشان داده است که نوشیدن چای سیاه همچنین می تواند به کاهش خطر سکته مغزی کمک کند.

یک مطالعه 74،961 نفر را برای بیش از 10 سال دنبال کرد. این مطالعه نشان داد که کسانی که روزانه چهار فنجان چای سیاه می نوشند 32٪ کمتر از کسانی که چای نمی نوشند خطر سکته مغزی دارند.

مطالعه دیگری داده های نه مطالعه مختلف را شامل بیش از 194965 شرکت کننده بررسی کرد.

محققان کشف کردند که در افرادی که بیش از سه فنجان چای (هر دو چای سیاه یا سبز) در روز می نوشند، 21 درصد خطر سکته مغزی کاهش می یابد، در مقایسه با افرادی که کمتر از یک فنجان چای در روز می نوشند.

خلاصه

سکته مغزی دومین علت اصلی مرگ و میر در سطح جهانی است. خوشبختانه در بسیاری از موارد می توان از بروز آن جلوگیری کرد. مطالعات نشان داده است که چای سیاه به کاهش خطر سکته کمک می کند.

 

7. ممکن است سطح قند خون را کاهش دهد

افزایش سطح قند خون ممکن است خطر ابتلا به عوارض سلامتی ، مانند دیابت نوع 2 ، چاقی، بیماری های قلبی عروقی، نارسایی کلیه و افسردگی را افزایش دهد.

ثابت شده است که مصرف مقادیر زیادی قند ، به ویژه از نوشیدنی های شیرین، مقادیر قند خون و خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را افزایش می دهد.

هنگامی که قند مصرف می کنید ، پانکراس هورمونی به نام انسولین ترشح می کند تا قند را به ماهیچه ها منتقل کند تا از آن برای انرژی استفاده شود. اگر بیش از نیاز بدن قند مصرف کنید ، قند اضافی به صورت چربی ذخیره می شود.

چای سیاه یک نوشیدنی عالی غیر شیرین است که مشخص شده است به افزایش استفاده از انسولین در بدن کمک می کند.

یک مطالعه در لوله آزمایش به بررسی خواص چای و اجزای سازنده انسولین پرداخت. نتایج نشان داد که چای سیاه فعالیت انسولین را بیش از 15 برابر افزایش می دهد.

محققان نتیجه گرفتند که چندین ترکیب موجود در چای باعث بهبود سطح انسولین ، به ویژه یک کاتچین به نام اپی گالوکاتکین گالات شده است.

مطالعه دیگری روی موش ها اثرات عصاره چای سیاه و سبز را بر روی سطح قند خون مقایسه کرد. نتایج نشان داد که آنها هم قند خون و هم سطح را کاهش می دهند.

خلاصه

انسولین هورمونی است که هنگام مصرف قند ترشح می شود. چای سیاه یک نوشیدنی عالی غیر شیرین است که می تواند به بهبود استفاده از انسولین و کاهش قند خون کمک کند.

 

8- ممکن است به کاهش خطر سرطان کمک کند!

بیش از 100 نوع مختلف سرطان وجود دارد و برخی از آنها قابل پیشگیری نیستند. با این وجود، پلی فنول های موجود در چای سیاه ممکن است به جلوگیری از بقای سلول های سرطانی کمک کند.

در یک مطالعه آزمایشگاهی، اثرات پلی فنول موجود در چای بر روی سلولهای سرطانی تجزیه و تحلیل شد. این نشان داد که چای سیاه و سبز ممکن است در تنظیم رشد سلول های سرطانی و کاهش رشد سلول های جدید نقش داشته باشد.

مطالعه دیگری اثرات پلی فنول موجود در چای سیاه بر سرطان پستان را تجزیه و تحلیل کرد. این نشان داد که چای سیاه ممکن است به غلبه بر گسترش تومورهای پستان وابسته به هورمون کمک کند.

اگرچه چای سیاه نباید به عنوان یک روش درمانی جایگزین برای سرطان در نظر گرفته شود، اما برخی تحقیقات پتانسیل چای سیاه را برای کمک به کاهش بقای سلول های سرطانی نشان داده اند.

برای تعیین روشن تر ارتباط بین چای سیاه و سلولهای سرطانی، تحقیقات بیشتری در مورد انسان لازم است.

خلاصه

چای سیاه حاوی پلی فنول است که ممکن است به مبارزه با سلول های سرطانی در بدن کمک کند. اگرچه مصرف چای سیاه سرطانی را درمان نمی کند، اما ممکن است به کاهش رشد سلول های سرطانی کمک کند.

 

9. ممکن است تمرکز را بهبود بخشد!

چای سیاه حاوی کافئین و یک اسید آمینه به نام L-theanine است که می تواند هوشیاری و تمرکز را بهبود بخشد.

L-theanine باعث افزایش فعالیت آلفا در مغز و در نتیجه ایجاد آرامش و تمرکز بهتر می شود.

مطالعات نشان داده است که نوشیدنیهای حاوی L-theanine و کافئین بیشترین تأثیر را در تمرکز دارند که به دلیل تأثیر L-theanine بر مغز است.

این ممکن است به همین دلیل باشد که بسیاری از افراد پس از نوشیدن چای، انرژی پایدارتری نسبت به سایر نوشیدنی های کافئین دار مانند قهوه گزارش می کنند.

دو مطالعه تصادفی اثرات چای سیاه را بر دقت و هوشیاری آزمایش کردند. در هر دو مطالعه، چای سیاه در مقایسه با دارونما به طور قابل توجهی باعث افزایش دقت و هوشیاری خود گزارش شده در بین شرکت کنندگان شد.

اگر به دنبال بهبود انرژی و تمرکز بدون کافئین زیاد هستید، این چای سیاه را به یک نوشیدنی عالی تبدیل می کند.

خلاصه

چای سیاه به دلیل داشتن کافئین و اسید آمینه ای به نام L-theanine می تواند به بهبود تمرکز کمک کند. این اسید آمینه فعالیت آلفا را در مغز افزایش می دهد، که می تواند به بهبود تمرکز و هوشیاری کمک کند.

 

10. ساخت آسان

چای سیاه نه تنها برای شما مفید است، بلکه تهیه آن نیز ساده است.

برای تهیه چای سیاه، ابتدا آب را بجوشانید. اگر از کیسه های چای خریداری شده در فروشگاه استفاده می کنید، به سادگی یک کیسه چای را به یک لیوان اضافه کنید و آن را با آب گرم پر کنید.

اگر از چای برگ شل استفاده می کنید ، به ازای هر شش اونس آب داخل صافی ، از 2-3 گرم برگ چای استفاده کنید.

اجازه دهید چای 3-5 دقیقه در آب خلوت شود، این بستگی به علاقه شما دارد. برای چای قوی تر ، از برگ چای بیشتر استفاده کنید و برای مدت زمان طولانی شیب دار باشید.

بعد از آب کشیدن، برگ های چای یا کیسه چای را از آب خارج کنید و لذت ببرید.

خلاصه

تهیه چای سیاه ساده است و فقط چند دقیقه طول می کشد. می توانید از کیسه های چای یا برگ های سست استفاده کرده و طعم آن را به دلخواه تنظیم کنید.

 

جمع بندی:

اگر به دنبال یک نوشیدنی کم کالری و شیرین با کافئین کمتر از قهوه یا نوشیدنی های انرژی زا هستید ، چای سیاه گزینه بسیار خوبی است.

این یک عطر و طعم قوی و منحصر به فرد است و حاوی مقدار زیادی آنتی اکسیدان است که می تواند چندین فواید سلامتی را فراهم کند. این موارد شامل بهبود کلسترول، سلامت بهتر روده و کاهش فشار خون است.

از همه بهتر، ساخت آن ساده است و به راحتی در بسیاری از فروشگاه ها یا آنلاین یافت می شود. اگر قبلاً چنین کاری نکرده اید، امتحان چای سیاه را در نظر بگیرید تا بتوانید از فواید بیشمار آن برای سلامتی بهره مند شوید

 منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *