10 غذایی که باعث ایجاد جوش میشود را میشناسید؟

10 غذایی که باعث ایجاد جوش میشود را میشناسید؟

رابطه بین غذا و آکنه همیشه مورد بحث بوده است. در حالی که برخی مطالعات بیان می کنند که هیچ ارتباطی بین غذا و آکنه وجود ندارد ، مطالعات دیگر خلاف این ادعا را دارند با این حال ، مشخص شده است که مصرف مواد مغذی مناسب (یا کمبود آنها) می تواند بر سلامت پوست شما تأثیر بگذارد.

اگرچه عوامل متعددی می توانند باعث ایجاد آکنه شوند ، اما غذا می تواند نقش اصلی را داشته باشد. در این مقاله ، لیستی از 10 دسته غذایی را که ممکن است باعث آکنه یا تشدید شرایط شوند ، مورد بررسی قرار داده ایم.

 

لیست بترینغذاهایی که باعث ایجاد آکنه می شوند به شرح زیر است:

1. غلات و شکر تصفیه شده

مطالعه ای که بر روی 64 شرکت کننده با آکنه متوسط تا شدید انجام شد نشان داد که کسانی که آکنه دارند مقدار بیشتری کربوهیدرات مصرف می کنند. علاوه بر این ، این شرکت کنندگان مبتلا به آکنه مقادیر زیادی فاکتور رشد شبه انسولین -1 (هورمونی که باعث تولید زیاد سبوم می شود ، که معمولاً در دوران بلوغ به اوج خود می رسد) نیز داشتند.

مطالعه دیگری نشان داد که مصرف مکرر قند می تواند منجر به ایجاد آکنه در بزرگسالان شود.

مواد غذایی حاوی غلات تصفیه شده و شکر عبارتند از:

  • برنج سفید
  • رشته برنجی ، ماکارونی و رشته فرنگی ساخته شده از آرد سفید
  • نان ، غلات ، کیک ، شیرینی و کلوچه های ساخته شده از آرد سفید
  • نوشیدنی های قندی
  • شیرین کننده هایی مانند عسل ، شربت افرا ، شکر نیشکر

2. محصولات لبنی

10 غذایی که باعث ایجاد جوش میشود را میشناسید؟
10 غذایی که باعث ایجاد جوش میشود را میشناسید؟

مطالعه ای در مورد بررسی رژیم غذایی دبیرستان روی 47355 زن نشان داد که رابطه مثبت بین آکنه و مصرف شیر کامل و بدون چربی وجود دارد. همچنین سایر محصولات لبنی مانند پنیر خامه ای و پنیر دلمه ای باعث ایجاد آکنه شدند.

یک مطالعه مورد شاهدی دیگر 44 فرد مبتلا به آکنه ولگاریس و 44 فرد کنترل را به مدت سه ماه مورد ارزیابی قرار داد. آنها دریافتند که افراد مبتلا به آکنه اغلب در مقایسه با گروه های شاهد ، غذایی با بار شاخص گلایسمی بالا می خورند. آنها بیشتر از گروه های کنترل شیر می نوشیدند و بستنی داشتند.

3. فست فود یا غذای ناخواسته

مطالعه ای در ارزیابی شیوع آکنه در نوجوانان نشان داد که کسانی که آکنه دارند فاقد عادت های غذایی سالم هستند. محققان به این نتیجه رسیدند که مصرف مکرر غذاهای ناخواسته مانند غذاهای چرب ، همبرگر ، سوسیس ، کیک ، شیرینی و شکر ممکن است خطر آکنه را افزایش داده یا آن را تشدید کند.

4. غذاهایی با سطح بالای چربی های امگا 6

یک رژیم غذایی معمولی غربی حاوی مقادیر بالای اسیدهای چرب امگا 6 و میزان کمتری امگا 3 است. اسیدهای چرب امگا 6 در بیشتر روغنهای گیاهی و پخت و پز یافت می شود و بیشتر غذاهای فرآوری شده در این روغن ها پخته می شوند.

لازم نیست مصرف چربی های امگا 6 را از بین ببرید. می توانید میزان مصرف غذاهای فرآوری شده و غذاهای ساخته شده در روغن های گیاهی را کنترل کنید. روغن هایی را انتخاب کنید که دارای اسیدهای چرب امگا 6 کمی باشند. اینها شامل روغن زیتون ، روغن نارگیل و روغن نخل است. از مصرف روغن های سرشار از اسیدهای چرب امگا 6 از جمله روغن آفتابگردان ، سویا و دانه پنبه خودداری کنید.

5. پودر پروتئین آب پنیر

پروتئین آب پنیر مایعی است که پس از خمیر شدن و جدا شدن شیر در طی فرآیند تولید پنیر باقی مانده است. اگرچه کشک سرشار از اسیدهای آمینه است ، پروتئین آب پنیر با افزایش آکنه در نوجوانان ورزشکار که آن را مصرف می کنند ارتباط دارد. اگرچه ممکن است آکنه (به خصوص روی تنه) فقط به دلیل تعریق ایجاد شود ، تحقیقات بیشتری در مورد شناسایی علل انجام می شود.

شیر و فرآورده های شیر می توانند گیرنده های IGF-1 و تولید هورمون هایی مانند پروژسترون و استروژن را افزایش دهند. اعتقاد بر این است که آنها ممکن است در آکنه نقش داشته باشند ، اگرچه تحقیقات بیشتری برای درک مکانیسم پشت آن لازم است.

6. گوشت غیر ارگانیک

داروهای هورمون استروئید طبیعی یا مصنوعی (از جمله پروژسترون ، استروژن و تستوسترون) اغلب برای افزایش سرعت رشد حیوانات استفاده می شوند. این کار برای آماده شدن سریعتر آنها برای مصرف انسان انجام می شود و توسط FDA تأیید شده است.

مصرف چنین گوشت هایی نیز ممکن است با افزایش عملکرد آندروژن ها و فاکتور رشد 1 انسولین مانند (IGF-1) باعث آکنه شود

7. کافئین و الکل

یک مطالعه بیان می کند که قهوه حساسیت به انسولین را کاهش می دهد. این بدان معنی است که بعد از نوشیدن قهوه ، سطح قند خون شما برای مدت طولانی تری از حد معمول بالا می ماند. این ممکن است باعث افزایش التهاب و بدتر شدن آکنه شود.

مطالعه دیگری رژیم افرادی را که آکنه ندارند ارزیابی کرد. رژیم غذایی آنها شامل حداقل مصرف قهوه ، الکل ، شکر ، روغن ها و لبنیات بود.

8. کنسروها

وعده های غذایی منجمد ، کنسرو شده و از قبل پخته شده را می توان غذای فرآوری شده دانست. این مواد اغلب حاوی مواد اضافه شده مانند شیرین کننده ها ، روغن ها ، ادویه ها و مواد نگهدارنده هستند که به عنوان طعم دهنده استفاده می شوند. غذاهای آماده معمولاً به شدت پردازش می شوند و می توانند باعث ایجاد آکنه شوند.

9. غذای سرخ شده

چیپس سیب زمینی ، سیب زمینی سرخ کرده ، همبرگر و سایر غذاهای سرخ شده و فرآوری شده نیز می توانند باعث ایجاد آکنه شوند. این غذاها همچنین شامل سایر غذاهای با قند خون بالا هستند که به سرعت سطح قند خون شما را افزایش می دهند و باعث التهاب مانند آکنه می شوند.

1. نوشیدنی های انرژی زا

نوشیدنی های انرژی زا حاوی مقادیر زیادی قند هستند و می توانند سطح گلوکز خون را افزایش دهند. در یک مطالعه ، مشخص شد که مصرف قند از نوشابه باعث افزایش آکنه می شود. نوشیدنی های شیرین می توانند خطر آکنه را افزایش دهند. بنابراین ، از نوشیدن مقادیر زیاد نوشیدنی های انرژی زا شیرین و نوشابه خودداری کنید.

گرچه هیچ یک از مطالعات قطعی نیست و نیاز به تحقیقات بیشتر است ، اما پرهیز از مصرف برخی مواد غذایی به احتمال زیاد به کاهش خطر آکنه کمک می کند. در عین حال ، افزودن برخی غذاهای خاص به رژیم غذایی می تواند به شفافیت و سلامت پوست کمک کند.

 

10 غذایی که باعث ایجاد جوش میشود را میشناسید؟
10 غذایی که باعث ایجاد جوش میشود را میشناسید؟

برای پاک نگه داشتن پوست چه بخورید؟!

 

در ادامه چند ماده غذایی وجود دارد که می توانید برای شفاف نگه داشتن پوست و جلوگیری از آکنه به رژیم غذایی خود اضافه کنید:

1. غذاهای غنی از اسیدهای چرب امگا 3

برخلاف اسیدهای چرب امگا 6 ، اسیدهای چرب امگا 3 دارای خواص ضد التهابی هستند. مشخص شد افرادی که رژیم غذایی سرشار از اسیدهای چرب امگا 3 دارند ، میزان آکنه کمتری دارند. از این رو ، غذاهای بیشتری مانند ماهی قزل آلا ، ساردین ، ​​شاه ماهی ، روغن کانولا و سایر ماهی ها مانند ماهی تن ، گربه ماهی ، میگو و صدف را بخورید. این موارد به افزایش مصرف چربی های امگا 3 کمک می کنند.

2. پروبیوتیک ها

پروبیوتیک ها پروتئین های ضد باکتری تولید می کنند و از رشد P. acnes و باکتری S.aureus جلوگیری می کنند. شناخته شده است که هر دو این باکتری ها باعث ایجاد آکنه می شوند.

3. چای سبز

چای سبز حاوی پلی فنول است که به عنوان عوامل ضد التهاب و ضد میکروبی عمل می کند. برخی شواهد نشان می دهد که این پلی فنول ها به کاهش تولید بیش از حد سبوم و جلوگیری از رشد P. acnes کمک می کنند.

4. زردچوبه

زردچوبه حاوی کورکومین است ، ترکیبی که مسئول فواید درمانی آن است. چه آن را به صورت خوراکی مصرف کنید و چه به صورت موضعی استفاده کنید ، زردچوبه می تواند در درمان بیماری های پوستی مانند آکنه کمک کند.

5. غذاهای غنی از ویتامین های A ، D ، E و روی

این ویتامین ها به حفظ سلامت پوست کمک می کنند. کمبود این ویتامین های ضروری اغلب می تواند منجر به آکنه شود. می توانید از تخم مرغ ، کلم بروکلی ، ماهی های چرب مانند ماهی خال مخالی و ماهی تن ، آجیل و دانه ها و حبوبات استفاده کنید.

10 غذایی که باعث ایجاد جوش میشود را میشناسید؟
10 غذایی که باعث ایجاد جوش میشود را میشناسید؟

6. رژیم غذایی مدیترانه ای

رژیم غذایی مدیترانه ای شامل مصرف زیاد پروتئین ها ، سبزیجات تازه ، غلات سبوس دار ، گیاهان ، ادویه ها ، غذاهای دریایی ، دانه ها ، حبوبات و روغن زیتون بسیار بکر است. غذاهایی مانند پنیر ، مرغ و تخم مرغ به میزان متوسط مصرف می شوند ، در حالی که غذاهای فرآوری شده ، غلات تصفیه شده و نوشیدنی های شیرین کاملاً کنار گذاشته می شوند. پیروی از رژیم مدیترانه ای خطر آکنه را کاهش می دهد.

رژیم غذایی نقش مهمی در حفظ سلامت کلی پوست دارد. برای کاهش آکنه و تقویت سلامت پوست ، یک رویکرد جامع ضروری است. بله ، ایجاد تغییرات در رژیم غذایی دشوار است ، اما همیشه می توانید آهسته شروع کنید. سعی کنید غذای بی ارزش را کاهش دهید و برای رسیدن به پوستی شفاف تر ، سبک زندگی متعادلی را دنبال کنید.

 

منبع

One thought on “10 غذایی که باعث ایجاد جوش میشود را میشناسید؟

  • پس میگن زردچوبه خوبه که، الان خوبه یا بد

    پاسخ دادن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *