10 چای گیاهی سالم که باید امتحان کنید!

10 چای گیاهی سالم که باید امتحان کنید!

قرن هاست که چای های گیاهی وجود دارند. با این وجود، علیرغم نامشان، چای های گیاهی اصلاً چای واقعی نیستند. چای های واقعی، از جمله چای سبز، چای سیاه و چای اولانگ، از برگ گیاه Camellia sinensis دم می شوند. این مقاله از بخش سلامت جسمی مجله اینترنتی وبگردون را بخوانید تا با 10 چای گیاهی سالم بیشتر آشنا شوید.

از طرف دیگر، دمنوش های گیاهی از میوه های خشک، گل ها، ادویه ها یا گیاهان تهیه می شوند. این بدان معناست که دمنوش های گیاهی می توانند طیف وسیعی از طعم ها و طعم ها را داشته باشند و گزینه ای وسوسه انگیز برای نوشیدنی های شیرین یا آب باشند.

برخی از چای های گیاهی علاوه بر خوشمزه بودن، خاصیت تقویت سلامتی نیز دارند. در حقیقت، صدها سال از انواع دمنوش های گیاهی به عنوان داروهای طبیعی برای انواع بیماری ها استفاده می شده است.

جالب است که دانش مدرن کشف شواهدی را در مورد برخی از کاربردهای سنتی دمنوش های گیاهی و همچنین برخی موارد جدید آغاز کرده است. در اینجا لیستی از 10 چای گیاهی سالم که می خواهید امتحان کنید آورده شده است.

بیشتر بخوانید: 10 غذای عالی برای ام اس

 

1. چای بابونه

چای بابونه معمولاً به دلیل اثرات آرام بخشی آن شناخته می شود و اغلب به عنوان کمک خواب استفاده می شود.

دو مطالعه اثرات چای یا عصاره بابونه بر روی مشکلات خواب در انسان را بررسی کرده است.

در یک مطالعه بر روی 80 زن پس از زایمان که مشکلات خواب را تجربه کرده اند، نوشیدن چای بابونه به مدت دو هفته منجر به بهبود کیفیت خواب و علائم افسردگی کمتر شده است.

مطالعه دیگر بر روی 34 بیمار مبتلا به بی خوابی، بهبودهای حاشیه ای در بیدار شدن از خواب در طول شب ، زمان به خواب رفتن و عملکرد روز را پس از مصرف عصاره بابونه دو بار در روز نشان داد.

علاوه بر این، بابونه ممکن است فقط به عنوان کمک خواب مفید نباشد. همچنین اعتقاد بر این است که اثرات ضد باکتریایی ، ضد التهابی و محافظت از کبد دارد.

مطالعات انجام شده بر روی موش و موش صحرایی مقدماتی را نشان داده است که بابونه می تواند به مبارزه با اسهال و زخم معده کمک کند.

یک مطالعه همچنین نشان داد که چای بابونه علائم سندرم قبل از قاعدگی را کاهش می دهد، در حالی که مطالعه دیگر در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 شاهد بهبود گلوکز خون ، انسولین و سطح چربی خون بود.

در حالی که برای تأیید این تأثیرات به تحقیقات بیشتری نیاز است، شواهد اولیه حاکی از آن است که چای بابونه ممکن است طیف وسیعی از فواید سلامتی را ارائه دهد.

بیشتر بخوانید: خواص شگفت انگیز بابونه

خلاصه:
بابونه به دلیل خاصیت آرام بخشی بسیار شناخته شده است و شواهد اولیه این موضوع را تأیید می کند. همچنین ممکن است به تسکین علائم قبل از قاعدگی و افزایش چربی خون، قند خون و سطح انسولین کمک کند.

 

2. چای نعناع فلفلی

چای نعناع یکی از پرمصرف ترین چای های گیاهی در جهان است. گرچه بیشترین استفاده را برای حمایت از سلامت دستگاه گوارش دارد ، همچنین دارای خواص آنتی اکسیدانی ، ضد سرطانی، ضد باکتریایی و ضد ویروسی است.

بیشتر این تأثیرات در انسان مورد مطالعه قرار نگرفته است، بنابراین نمی توان فهمید که ممکن است منجر به مزایای سلامتی شود. با این حال، چندین مطالعه اثرات مفید نعناع روی دستگاه گوارش را تأیید کرده اند.

چندین مطالعه نشان داده است که آماده سازی روغن نعناع که اغلب گیاهان دیگری نیز شامل می شوند، می توانند به رفع سوهاضمه، حالت تهوع و درد معده کمک کنند.

شواهد همچنین نشان می دهد که روغن نعناع در آرام سازی اسپاسم در روده، مری و روده بزرگ موثر است.

سرانجام، مطالعات مکرر نشان داده اند که روغن نعناع در تسکین علائم سندرم روده تحریک پذیر م (ثر است.

بنابراین، هنگام ناراحتی گوارشی، چه از گرفتگی عضلات، حالت تهوع یا سو هاضمه، چای نعناع یک داروی طبیعی عالی برای امتحان است.

خلاصه:
از چای نعناع به طور سنتی برای رفع ناراحتی دستگاه گوارش استفاده می شود. مطالعات نشان داده است که روغن نعناع می تواند به رفع حالت تهوع ، گرفتگی ، اسپاسم و درد معده کمک کند.

 

3. چای زنجبیل

چای زنجبیل یک نوشیدنی تند و خوش طعم است که بسته ای از آنتی اکسیدان های سالم و ضد بیماری را در خود جای داده است.

این ماده همچنین به مبارزه با التهاب و تحریک سیستم ایمنی کمک می کند ، اما بیشتر به عنوان داروی موثر برای تهوع شناخته شده است.

مطالعات به طور مداوم نشان می دهد که زنجبیل در رفع حالت تهوع موثر است، به ویژه در اوایل بارداری، اگرچه ممکن است حالت تهوع ناشی از درمان های سرطان و بیماری حرکت را نیز از بین ببرد.

شواهد همچنین حاکی از آن است که زنجبیل می تواند به جلوگیری از زخم معده و رفع سو هاضمه یا یبوست کمک کند.

زنجبیل همچنین ممکن است به تسکین دیسمنوره یا درد پریود کمک کند. تعدادی از مطالعات نشان داده است که کپسول های زنجبیل باعث کاهش درد مربوط به قاعدگی می شود.

در حقیقت، دو مطالعه نشان داد که زنجبیل به اندازه داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAID) مانند ایبوپروفن در تسکین درد دوره موثر است.

سرانجام، برخی مطالعات نشان می دهد که زنجبیل ممکن است مزایای سلامتی را برای افراد دیابتی فراهم کند، اگرچه شواهد ثابت نبوده است. این مطالعات نشان داده است که مکمل های زنجبیل به سطح کنترل و سطح چربی خون کمک می کنند.

بیشتر بخوانید: خواص زنجبیل

خلاصه:
چای زنجبیل بیشتر به عنوان درمانی برای حالت تهوع شناخته می شود و مطالعات بارها ثابت کرده اند که این چای برای این استفاده موثر است. با این حال، چندین مطالعه همچنین نشان داده است که زنجبیل می تواند به تسکین درد دوره قاعدگی کمک کند، و ممکن است مزایایی برای افراد دیابتی داشته باشد.

 

4. چای Hibiscus

چای گیاه هیبسکوس از گلهای رنگارنگ گیاه گیاه هیبیسک تهیه می شود. دارای رنگ صورتی-قرمز و طعم دهنده طراوت و ترش است. می توان از آن گرم یا سرد لذت برد.

چای هیبسکوس علاوه بر رنگ پررنگ و عطر و طعم بی نظیر، خواص مفیدی نیز دارد.

به عنوان مثال ، چای گیاه هیبسکوس خاصیت ضد ویروسی دارد و مطالعات آزمایشگاهی نشان داده است که عصاره آن در برابر گونه های آنفولانزای مرغی بسیار موثر است. با این حال، هیچ مدرکی نشان نداده است که نوشیدن چای گیاه هیبیسکوس می تواند در مبارزه با ویروس هایی مانند آنفولانزا به شما کمک کند.

تعدادی از مطالعات اثرات چای گیاه هیبیسکوس را بر میزان بالای چربی خون بررسی کرده اند. چند مطالعه آن را موثر دانسته اند، اگرچه یک مطالعه مروری گسترده نشان داد که تأثیر قابل توجهی بر سطح چربی خون ندارد.

با این وجود، اثبات شده است که چای گیاه هیبیسکوس بر فشار خون بالا تأثیر مثبت دارد.

در حقیقت، بسیاری از مطالعات نشان داده اند که چای گیاه هیبسکوس فشار خون بالا را کاهش می دهد، اگرچه بیشتر مطالعات از کیفیت بالایی برخوردار نبودند.

علاوه بر این، مطالعه دیگری نشان داد که مصرف عصاره چای گیاه هیبیسکوس به مدت شش هفته به طور قابل توجهی استرس اکسیداتیو را در مردان فوتبالیست کاهش می دهد.

اگر از هیدروکلروتیازید، داروی ادرار آور استفاده می کنید، از نوشیدن چای هیبسکوس خودداری کنید، زیرا ممکن است این دو با یکدیگر تعامل داشته باشند. چای Hibiscus همچنین ممکن است اثرات آسپرین را کوتاه کند، بنابراین بهتر است که آنها را با فاصله 3 تا 4 ساعت مصرف کنید.

خلاصه:
چای هیبسکوس ممکن است به کاهش فشار خون بالا کمک کند و با استرس اکسیداتیو مقابله کند. با این حال، نباید با داروی ادرار آور خاص یا همزمان با آسپرین مصرف شود.

 

5. چای اکیناسه

چای اکیناسه یک داروی بسیار محبوب است که گفته می شود از سرماخوردگی جلوگیری و کوتاه می کند.

شواهد نشان داده است که اکیناسه ممکن است به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک کند، که می تواند به بدن در مبارزه با ویروس ها یا عفونت ها کمک کند.

بسیاری از مطالعات نشان داده اند که گیاه اکیناسه می تواند مدت زمان سرماخوردگی را کوتاه کرده، از شدت علائم آن بکاهد و یا حتی از بروز آن جلوگیری کند.

با این حال، نتایج متناقض است و اکثر مطالعات به خوبی طراحی نشده اند. این امر تشخیص اینکه نتایج مثبت ناشی از اکیناسه یا شانس تصادفی است را دشوار می کند.

بنابراین، به طور قطعی نمی توان گفت که مصرف گیاه اکیناسه به سرماخوردگی کمک می کند.

حداقل اگر این سرماخوردگی احساس سرماخوردگی کند، ممکن است به شما کمک کند تا گلودردتان را تسکین دهد یا گرفتگی بینی را پاک کند.

خلاصه:
از چای اکیناسه معمولاً برای جلوگیری یا کوتاه شدن مدت زمان سرماخوردگی استفاده می شود. در حالی که مطالعات متعددی آن را برای این استفاده مثر دانسته اند، اما شواهد در این مورد متناقض است.

 

6. چای رویبوس

رویبوس یک چای گیاهی است که از آفریقای جنوبی می آید. از برگهای گیاه rooibos یا بوته قرمز درست می شود.

آفریقای جنوبی در طول تاریخ از آن برای اهداف دارویی استفاده می کردند، اما تحقیقات علمی در مورد این موضوع بسیار کم است.

با این وجود، چند مطالعه حیوانی و انسانی انجام شده است. تاکنون، مطالعات نشان نداده اند که برای آلرژی و سنگ کلیه موثر است.

با این حال، یک مطالعه نشان داده است که چای رویبوس ممکن است برای سلامت استخوان مفید باشد. یک مطالعه آزمایش لوله ای نشان می دهد که چای رویبوس ، همراه با چای سبز و سیاه ، ممکن است سلول های درگیر در رشد و تراکم استخوان را تحریک کند.

همان مطالعه نشان داد که این چای ها مارکرهای التهاب و سمیت سلول را نیز کاهش می دهند. محققان اظهار داشتند که ممکن است به همین دلیل باشد که نوشیدن چای با تراکم استخوان بیشتری همراه است.

علاوه بر این، شواهد اولیه نشان می دهد که چای رویبوس ممکن است به جلوگیری از بیماری قلبی کمک کند.

یک مطالعه نشان داد که چای رویبوس آنزیمی را که باعث انقباض رگ های خونی می شود، مهار می کند، به طور مشابه داروی فشار خون معمول.

همچنین ، مطالعه دیگری نشان داد که نوشیدن روزانه شش فنجان چای رویبوس به مدت شش هفته سطح کلسترول LDL “بد” و چربی خون را کاهش می دهد ، در حالی که کلسترول HDL “خوب” را افزایش می دهد.

برای تأیید این تأثیرات و کشف مزایای بیشتر ، تحقیقات بیشتری لازم است. با این حال، شواهد اولیه نوید می دهد.

خلاصه:
چای رویبوس به تازگی مورد مطالعه دانشمندان قرار گرفته است. شواهد اولیه نشان می دهد که چای رویبوس ممکن است به بهبود سلامت استخوان و کاهش خطر بیماری قلبی کمک کند، اما مطالعات بیشتری مورد نیاز است.

 

7. چای مریم گلی

چای مریم گلی بی نظیر است. به دلیل خواص دارویی آن، و تحقیقات علمی برای حمایت از چندین مزایای سلامتی آن، به ویژه برای سلامت مغز، آغاز شده است.

تعدادی از آزمایش های آزمایشگاهی، حیوانی و انسانی نشان داده است که مریم گلی برای عملکرد شناختی مفید است و همچنین در برابر اثرات پلاک های درگیر در بیماری آلزایمر موثر است.

در حقیقت، دو مطالعه در مورد قطره های خوراکی مریم گلی یا روغن مریم گلی بهبودی در عملکرد شناختی مبتلایان به بیماری آلزایمر یافت، اگرچه این مطالعات محدودیت هایی نیز داشت.

علاوه بر این، به نظر می رسد مریم گلی مزایای شناختی را برای بزرگسالان سالم نیز فراهم می کند.

تعدادی از مطالعات پس از مصرف یکی از انواع مختلف عصاره مریم گلی ، باعث بهبود خلق و خو، عملکرد ذهنی و حافظه در بزرگسالان سالم شدند.

علاوه بر این، یک مطالعه کوچک انسانی نشان داد که چای مریم گلی سطح چربی خون را بهبود می بخشد، در حالی که مطالعه دیگری بر روی موش ها نشان داد که چای مریم گلی از ابتلا به سرطان روده بزرگ محافظت می کند.

به نظر می رسد چای مریم گلی یک انتخاب سالم است، مزایایی برای سلامت شناختی و به طور بالقوه سلامت قلب و روده بزرگ است. برای اطلاعات بیشتر در مورد این اثرات، مطالعات بیشتری لازم است.

خلاصه:
چندین مطالعه نشان داده است که مریم گلی عملکرد شناختی و حافظه را بهبود می بخشد. همچنین ممکن است برای سلامت روده بزرگ و قلب مفید باشد.

 

8. چای بادرنجبویه

چای بادرنجبویه دارای طعم سبک و لیمویی است و به نظر می رسد دارای خواص تقویت کننده سلامتی است.

در یک مطالعه کوچک روی 28 نفری که به مدت شش هفته یا چای جو یا چای بادرنجبویه می نوشیدند ، گروه چای بادرنجبویه قابلیت ارتجاعی عروق را بهبود بخشید. سفتی شریانی به عنوان یک عامل خطر برای بیماری های قلبی ، سکته مغزی و افت روانی در نظر گرفته می شود.

در همان مطالعه، کسانی که چای بادرنجبویه می نوشیدند نیز قابلیت ارتجاعی پوست را افزایش می دهند ، که به طور معمول با افزایش سن کاهش می یابد. با این حال، این مطالعه از کیفیت پایین برخوردار بود.

یک مطالعه کوچک دیگر در کارگران رادیولوژی نشان داد که نوشیدن چای بادرنجبویه دو بار در روز به مدت یک ماه باعث افزایش آنزیم های آنتی اکسیدانی طبیعی بدن می شود که به بدن در برابر آسیب اکسیداتیو به سلول ها و DNA محافظت می کند.

به عنوان یک نتیجه ، شرکت کنندگان همچنین نشانگرهای بهبود یافته برای آسیب به لیپید و DNA را نشان دادند. شواهد اولیه همچنین حاکی از آن است که بادرنجبویه ممکن است باعث افزایش سطح چربی خون شود. علاوه بر این، تعدادی از مطالعات نشان داده است که بادرنجبویه باعث بهبود خلق و خو و عملکرد ذهنی می شود.

دو مطالعه شامل 20 شرکت کننده اثر دوزهای مختلف عصاره بادرنجبویه را ارزیابی کردند. آنها هم در آرامش و هم در حافظه بهبود یافتند.

یک مطالعه کوچک دیگر نشان داد که عصاره بادرنجبویه به کاهش استرس و بهبود مهارت های پردازش ریاضی کمک می کند. سرانجام، یک مطالعه کوچک دیگر نشان داد که چای بادرنجبویه باعث کاهش تپش قلب و اضطراب می شود.

چای بادرنجبویه ممکن است تعدادی از مزایای بالقوه سلامتی را داشته باشد و به هر مجموعه چای گیاهی اضافه شود.

خلاصه:
مطالعات اولیه نشان داده است که چای بادرنجبویه ممکن است سطح آنتی اکسیدان، سلامت قلب و پوست را بهبود بخشد و حتی در تسکین اضطراب کمک کند.

 

9. چای گل رز

چای گل رز از میوه گیاه گل رز تهیه می شود. سرشار از ویتامین C و ترکیبات مفید گیاهی است. این ترکیبات گیاهی علاوه بر چربی های خاص موجود در گل رز، دارای خواص ضد التهابی هستند.

چندین مطالعه به بررسی توانایی پودر گل رز در کاهش التهاب در افراد مبتلا به آرتریت روماتوئید و آرتروز پرداخته است. بسیاری از این مطالعات آن را در کاهش التهاب و علائم مربوط به آن، از جمله درد موثر دانسته اند.

همچنین برای کاهش وزن مفید است، زیرا یک مطالعه 12 هفته ای در 32 فرد دارای اضافه وزن نشان داد که مصرف عصاره گل رز منجر به کاهش BMI و چربی شکم می شود.

اثرات ضد التهابی و آنتی اکسیدانی گل رز همچنین می تواند به مبارزه با پیری پوست کمک کند. یک مطالعه مقدماتی نشان داد که مصرف پودر گل رز هیپ به مدت هشت هفته باعث کاهش عمق چین و چروک دور چشم و بهبود رطوبت و کشش پوست صورت می شود.

این خواص ممکن است منجر به سایر مزایای سلامتی نیز شود، اگرچه برای تأیید این اثرات و بررسی موارد جدید به مطالعات بیشتری نیاز است.

خلاصه:
چای گل رز از ویتامین C و آنتی اکسیدان زیادی برخوردار است. خواص ضد التهابی آن ممکن است التهاب و درد مرتبط با آرتروز را کاهش دهد. همچنین مطالعات نشان داده است که گل رز در مبارزه با پیری پوست و کاهش چربی معده موثر است.

 

10. چای Passionflower

از برگ ها ، ساقه ها و گل های گیاه پیاز گل برای تهیه چای گل پیاز استفاده می شود.

از چای گل گاوزبان به طور سنتی برای رفع اضطراب و بهبود خواب استفاده می شود و مطالعات برای حمایت از این موارد شروع شده است.

به عنوان مثال ، یک مطالعه نشان داد که نوشیدن چای گل آفتابگردان به مدت یک هفته به طور قابل توجهی امتیازات کیفیت خواب را بهبود بخشید.

علاوه بر این، دو مطالعه انسانی نشان داد که گل گاوزبان در کاهش اضطراب مثر است. در حقیقت ، یکی از این مطالعات نشان داد که گل گاوزبان به اندازه داروی تسکین دهنده اضطراب موثر است.

با این حال، یک مطالعه دیگر نشان داد که گل گاوزبان هنگام استفاده علاوه بر کلونیدین ، ​​دارویی که معمولاً برای درمان سم زدایی از مواد افیونی استفاده می شود ، علائم ذهنی ترک مواد مخدر مانند اضطراب ، تحریک پذیری و تحریک را تسکین می دهد.

به نظر می رسد چای گل گاوزبان در هنگام رفع اضطراب و ارتقا آرامش انتخاب خوبی است.

 

خلاصه:
مطالعات نشان داده است که چای گل پیاز می تواند به بهبود خواب و کاهش اضطراب کمک کند.

کلام آخر

دمنوش های گیاهی دارای طعم های متنوع و متنوعی هستند و به طور طبیعی فاقد شکر و کالری هستند. بسیاری از چای های گیاهی نیز اثرات تقویت کننده سلامتی دارند و علوم مدرن شروع به تأیید برخی از کاربردهای سنتی آنها کرده اند. خواه یک چای دوست باشید و هم تازه کار، از اینکه این 10 چای گیاهی را امتحان کنید نترسید.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *