11 فایده تغذیه با شیر مادر برای مادر و نوزاد
آیا گرم کردن شیر مادر بی خطر است؟
آیا گرم کردن شیر مادر بی خطر است؟
۱۴۰۰-۰۷-۲۵
صرع چیست؟
صرع چیست؟
۱۴۰۰-۰۷-۲۵

11 فایده تغذیه با شیر مادر برای مادر و نوزاد

اگر به شیر ندادن به نوزاد خود فکر کرده اید، احتمالاً در معرض اطلاعات زیادی قرار گرفته اید. این یک تصمیم شخصی است که فقط خود شما می توانید بگیرید. اما مزایای شیر مادر بی پایان است. سازمان بهداشت جهانی (WHO) شیردهی را توصیه می کند تا 2 سالگی یا بیشتر زیرا مزایای آن به مدت طولانی ادامه دارد. در این مقاله از بخش مادرانه مجله اینترنتی وبگردون 11 فایده تغذیه با شیر مادر مبتنی بر علم وجود دارد که برای شما و کودک کوچک شما شگفت انگیز است.

قبل از تصمیم گیری (یا اگر فقط نیاز به اطمینان دارید که شیر مادر برای شما مناسب است) ، بیایید تمام مزایای آن را برای شما و نوزاد بررسی کنیم.

شیر مادر تغذیه مطلوبی را برای نوزادان فراهم می کند. مقدار مناسب مواد مغذی دارد ، به راحتی هضم می شود و به راحتی در دسترس است.

فواید تغذیه با شیر مادر برای نوزاد

1. شیر مادر تغذیه ایده آل را برای نوزادان فراهم می کند!

اکثر متخصصان مراقبت های بهداشتی شیردهی انحصاری را برای حداقل 6 ماه یا حتی بیشتر توصیه می کنند. شیر مادر حاوی همه چیزهایی است که کودک در 6 ماه اول زندگی به آن نیاز دارد، به نسبت مناسب. ترکیب آن حتی با توجه به نیازهای در حال تغییر نوزاد، به ویژه در ماه اول زندگی تغییر می کند.

در روزهای اول پس از تولد، سینه های شما مایع غلیظ و زردرنگی به نام آغوز تولید می کنند. سرشار از پروتئین، کم قند و مملو از ترکیبات مفید است. این واقعا یک غذای شگفت انگیز است و با فرمول جایگزین نمی شود.

آغوز اولین شیر ایده آل است و به رشد دستگاه گوارش نابالغ نوزاد کمک می کند. بعد از چند روز اول، با بزرگ شدن معده نوزاد ، سینه ها مقدار بیشتری شیر تولید می کنند.

در مورد تنها چیزی که ممکن است از منبع شیر جادویی شما کم باشد، ویتامین D است. مگر اینکه مصرف بسیار بالایی داشته باشید (و اکثر ما اینطور نیستیم)، شیر مادر شما به اندازه کافی تأمین نمی کند. قطره ویتامین D معمولاً توصیه می شود.

2. شیر مادر حاوی آنتی بادی های مهمی است!

شیر مادر مملو از آنتی بادی هایی است که به کودک شما در مبارزه با ویروس ها و باکتری ها کمک می کند، که در ماه های اولیه حساس بسیار مهم است. این به ویژه در مورد آغوز، اولین شیر صدق می کند. آغوز مقادیر زیادی ایمونوگلوبولین A (IgA) و همچنین چندین آنتی بادی دیگر را فراهم می کند.

هنگامی که در معرض ویروس ها یا باکتری ها قرار می گیرید، شروع به تولید آنتی بادی هایی می کنید که سپس وارد شیر می شوند. مصونیت است عزیزم!

فرمول برای نوزادان آنتی بادی محافظت نمی کند. مطالعات متعدد نشان می دهد نوزادانی که از شیر مادر تغذیه نمی کنند در برابر مسائل بهداشتی مانند ذات الریه، اسهال و عفونت آسیب پذیرتر هستند.

3. شیردهی میتواند خطر بیماری را کاهش دهد!

شیردهی انحصاری به این معنی که نوزاد فقط شیر مادر دریافت می کند، بسیار مفید است. و میتواند خطر ابتلا به بسیاری از بیماریها و بیماریها را از جمله موارد زیر کاهش دهد:

 • عفونت گوش میانی شیردهی، به ویژه منحصراً و تا آنجا که ممکن است، ممکن است در برابر عفونت گوش میانی، گلو و سینوس محافظت کند بسیار فراتر از دوران کودکی
 • عفونت های دستگاه تنفسی. تغذیه با شیر مادر می تواند در برابر محافظت از چند بیماری های تنفسی حاد و دستگاه گوارش است.
 • سرماخوردگی و عفونت. نوزادانی که به طور انحصاری به مدت 6 ماه از شیر مادر تغذیه می کنند، احتمال ابتلا به سرماخوردگی شدید و عفونت گوش یا گلو را کمتر می کنند.
 • عفونت های روده تغذیه با شیر مادر با کاهش عفونت های روده ارتباط دارد.
 • آسیب بافت روده. تغذیه نوزادان نارس با شیر مادر با کاهش شیوع آن ارتباط دارد انتروکولیت نکروزان
 • سندرم مرگ ناگهانی نوزاد (SIDS). تغذیه با شیر مادر با کاهش خطر ابتلا به SIDS مرتبط است، به ویژه هنگامی که به طور انحصاری از شیر مادر تغذیه می شود .
 • بیماریهای آلرژیک. تغذیه با شیر مادر با a ارتباط دارد کاهش خطر آسم ، درماتیت آتوپیک و اگزما.
 • بیماریهای روده. نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می کنند ممکن است کمتر احتمال دارد برای ایجاد بیماری کرون و کولیت اولسروز.
 • دیابت. تغذیه با شیر مادر با a ارتباط دارد کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع 1 و دیابت غیر وابسته به انسولین (نوع 2).
 • سرطان خون دوران کودکی. تغذیه با شیر مادر با کاهش خطر ابتلا به سرطان خون دوران کودکی

4. شیر مادر باعث افزایش وزن سالم نوزاد می شود!

تغذیه با شیر مادر باعث افزایش وزن سالم و جلوگیری از چاقی کودکان می شود. شیردهی بیش از 4 ماه شانس ابتلا به اضافه وزن و چاقی را در نوزادان کاهش می دهد. این امر ممکن است به دلیل ایجاد باکتری های مختلف روده باشد. نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می کنند دارند مقادیر بالاتر باکتری های مفید روده، که ممکن است ذخیره چربی را تحت تاثیر قرار دهد.

نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می کنند نسبت به نوزادانی که از شیر خشک تغذیه می کنند ، لپتین بیشتری در سیستم خود دارند. لپتین یک هورمون کلیدی برای تنظیم اشتها و ذخیره چربی است.

نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می کنند نیز میزان مصرف شیر خود را تنظیم می کنند. آنها فقط تا زمانی که گرسنگی خود را برطرف نکنند ، غذا می خورند ، که به آنها در ایجاد الگوهای غذایی سالم کمک می کند.

5- شیردهی ممکن است کودکان را باهوش تر کند

تغذیه با شیر مادر ممکن است به نوزاد کمک کند تا این آزمایشات را انجام دهد. برخی مطالعات نشان می دهد که ممکن است در رشد مغزی بین نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می کنند و شیرخشک تغذیه می شود تفاوت وجود داشته باشد.

این تفاوت ممکن است به دلیل صمیمیت فیزیکی ، لمس و تماس چشمی مرتبط با شیردهی و همچنین مواد مغذی باشد.

مطالعات نشان می دهد که نوزادان شیرده از نمرات هوشی بالاتری برخوردارند و کمتر احتمال دارد با افزایش سن دچار مشکلات رفتاری شوند و در یادگیری دچار مشکل شوند. با این حال ، برجسته ترین اثرات در نوزادان نارس دیده می شود ، که خطر بالاتری برای مشکلات رشدی دارند.

این پژوهش به وضوح نشان می دهد که شیردهی دارای اثرات مثبت قابل توجه در مورد رشد طولانی مدت مغز نوزادان

مزایای تغذیه با شیر مادر برای شما

6. تغذیه با شیر مادر میتواند به کاهش وزن شما کمک کند!

شاید این مورد را بارها شنیده باشید. در حالی که به نظر می رسد برخی از زنان در دوران شیردهی وزن خود را افزایش می دهند ، برخی دیگر بدون زحمت وزن خود را کاهش می دهند.

تغذیه با شیر مادر  کالری بیشتری مصرف میکند. و بعد از 3 ماه شیردهی ، احتمالاً در مقایسه با مادران غیر شیرده ، چربی سوزی را افزایش خواهید داد. گرچه تفاوت چندان مهمی نیست.

7. شیردهی به انقباض رحم کمک می کند!

در دوران بارداری ، رحم شما بسیار رشد می کند و از اندازه یک گلابی بزرگ می شود و تقریباً تمام فضای شکم شما را پر می کند.

پس از زایمان ، رحم شما فرایندی را به نام اینولوشن طی می کند که به آن کمک می کند تا به اندازه قبلی خود بازگردد. اکسی توسین ، هورمونی که در طول بارداری افزایش می یابد ، به پیشبرد این روند کمک می کند.

بدن شما مقدار زیادی اکسی توسین در هنگام زایمان ترشح می کند تا به زایمان کمک کرده و خونریزی را کاهش دهد. همچنین می تواند به شما کمک کند با کوچولوی جدید خود ارتباط برقرار کنید.

اکسی توسین در دوران شیردهی نیز افزایش می یابد. انقباضات رحمی را تشویق می کند و خونریزی را کاهش می دهد و به رحم کمک می کند تا به اندازه قبلی خود بازگردد.

مطالعات همچنین نشان داده است که مادرانی که به نوزاد خود شیر می دهند ، پس از زایمان و خونریزی سریعتر رحم ، خونریزی کمتری دارند.

۸- مادرانی که به نوزاد خود شیر می دهند کمتر در معرض ابتلا به افسردگی هستند!

افسردگی پس از زایمان (PPD) نوعی افسردگی است که می تواند کمی پس از زایمان ایجاد شود. زنانی که از شیر مادر تغذیه می کنند در مقایسه با مادرانی که زود شیر می خورند یا شیر نمی دهند کمتر دچار افسردگی پس از زایمان می شوند.

با این حال ، کسانی که افسردگی پس از زایمان را زود هنگام پس از زایمان تجربه می کنند ، احتمال بیشتری دارد که در تغذیه با شیر مادر مشکل داشته باشند و این کار را برای مدت کوتاه تری انجام دهند.

در صورت بروز علائم PPD ، در اسرع وقت به پزشک خود اطلاع دهید.

9. تغذیه با شیر مادر خطر بیماری شما را کاهش می دهد!

به نظر می رسد تغذیه با شیر مادر برای شما فراهم می کند حفاظت طولانی مدتمنبع معتبر در برابر سرطان و چندین بیماری

کل زمان شیردهی یک زن با کاهش خطر ابتلا به سرطان سینه و تخمدان مرتبط است.

خطر ابتلا به موارد زیر در زنانی که به نوزاد خود شیر می دهند کمتر است:

 • فشار خون بالا
 • آرتروز
 • چربی خون بالا
 • بیماری قلبی
 • دیابت نوع 2

10. شیردهی ممکن است از قاعدگی جلوگیری کند!

ادامه شیردهی همچنین باعث تخمک گذاری و قاعدگی می شود. تعلیق چرخه های قاعدگی در واقع ممکن است راهی برای اطمینان از فاصله بین حاملگی باشد. ممکن است این تغییر را یک مزیت اضافی در نظر بگیرید. در حالی که از وقت گرانبها با نوزاد خود لذت می برید.

11. در وقت و هزینه صرفه جویی می شود!

در ابتدای لیست ، تغذیه با شیر مادر رایگان است و هزینه های مشاوره شیردهی و پمپاژ سینه را محدود می کند. با انتخاب شیردهی ، لازم نیست:

 • برای فرمول هزینه کنید
 • محاسبه کنید که کودک شما چقدر باید روزانه بنوشد
 • برای تمیز کردن و استریل کردن بطری ها وقت بگذارید
 • بطری ها را در نیمه شب (یا روز) مخلوط کرده و گرم کنید
 • راه هایی برای گرم کردن بطری ها در حین حرکت پیدا کنید

شیر مادر همیشه در دمای مناسب و آماده نوشیدن است.

جمع بندی

مزایای تغذیه با شیر مادر آنقدر زیاد است که اکثر آژانس های بهداشتی تا زمانی که ممکن است آن را برای همه توصیه می کنند، از مشکلات پزشکی جلوگیری می کند.شیر مادر حاوی آنتی بادی ها و سایر عناصر است که از نوزاد شما در برابر بیماری ها و بیماری های مزمن محافظت می کند. اگر می توانید بهترین شروع را می توانید انجام دهید.

به علاوه ، ما نمی توانیم مزایای بزرگ را به دلایل بهداشتی و راحتی به شما تخفیف دهیم. صرف نظر از انتخابی که انجام می دهید، تیم مراقبت های بهداشتی شما را به روش ها و انتخاب های مناسب راهنمایی می کند. شما این را دارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *