11 فایده اثبات شده خوردن ماهی برای سلامتی
ماست,وبگردون,مجله اینترنتی وبگردون
7 فواید شگفت انگیز ماست برای سلامتی
۱۴۰۰-۰۵-۱۰
10 جای دیدنی شیراز که حتما باید ببینید!
10 جای دیدنی شیراز که حتما باید ببینید!
۱۴۰۰-۰۵-۱۰

11 فایده اثبات شده خوردن ماهی برای سلامتی

ماهی از جمله غذاهای سالم کره زمین است. مملو از مواد مغذی مهمی مانند پروتئین و ویتامین D است. ماهی همچنین منبع بسیار خوبی از اسیدهای چرب امگا 3 است، که فوق العاده برای بدن و مغز شما مهم هستند. در این از بخش تغذیه مجله اینترنتی وبگردون  11 فواید سلامتی ناشی از خوردن ماهی وجود دارد که توسط تحقیقات پشتیبانی می شوند.


1. سرشار از مواد مغذی مهم

ماهی مملو از مواد مغذی بسیاری است که اکثر مردم فاقد آن هستند. این شامل پروتئین با کیفیت بالا، ید، و ویتامین ها و مواد معدنی مختلف است. گونه های چرب بعضی اوقات سالم ترین ها محسوب می شوند. به این دلیل که ماهی های چرب، از جمله ماهی قزل آلا، قزل آلا، ساردین، ​​ماهی تن و ماهی خال مخالی، از نظر مواد مغذی پایه چربی بیشتر هستند.

این شامل ویتامین D، ماده مغذی محلول در چربی است که بسیاری از افراد فاقد آن هستند.

ماهی های چرب همچنین دارای اسیدهای چرب امگا 3 هستند، که برای عملکرد مطلوب بدن و مغز بسیار مهم هستند و به شدت با کاهش خطر ابتلا به بسیاری از بیماری ها ارتباط دارند.

برای تأمین نیازهای شما به امگا 3، خوردن ماهی های چرب حداقل یک یا دو بار در هفته توصیه می شود. اگر وگان هستید، مکمل های امگا 3 ساخته شده از ریز جلبک ها را انتخاب کنید.

خلاصه

ماهی دارای بسیاری از مواد مغذی مهم از جمله پروتئین با کیفیت بالا، ید، و ویتامین ها و مواد معدنی مختلف انواع چرب همچنین بسته بندی چربی های امگا 3 است اسیدها و ویتامین D است.

بیشتر بخوانید: فواید قارچ برای سلامتی

 

2. خطر حمله قلبی و مغزی را کاهش میدهد!

حملات قلبی و سکته مغزی دو دلیل مهم در مرگ زودرس در جهان است. ماهی یکی از سالم ترین غذاهایی است که می توانید بخورید. جای تعجب نیست که بسیاری از مطالعات مشاهده ای بزرگ نشان می دهد افرادی که به طور منظم ماهی می خورند کمتر در معرض حمله قلبی، سکته مغزی و مرگ ناشی از بیماری قلبی قرار دارند.

در یک مطالعه در بیش از 40،000 مرد در ایالات متحده، کسانی که به طور منظم یک یا چند وعده ماهی در هفته می خورند ، 15٪ خطر بیماری قلبی کمتری داشتند.

محققان بر این باورند که انواع چرب ماهی ها به دلیل داشتن اسید چرب امگا 3 بسیار مفیدتر برای سلامت قلب هستند.

خلاصه

غذا خوردن حداقل یک وعده ماهی در هفته با کاهش خطر ابتلا مرتبط است حمله قلبی و مغزی.

بیشتر بخوانید: با خواص حیرت انگیز کرفس بیشتر آشنا شوید!

 

3. حاوی مواد مغذی مهم در طول رشد هستند!

اسیدهای چرب امگا 3 برای رشد و نمو ضروری است. اسید دوکوزاهگزانوئیک چربی امگا 3 (DHA) به ویژه برای رشد مغز و چشم مهم است.به همین دلیل، اغلب توصیه می شود که زنان باردار و شیرده به اندازه کافی اسیدهای چرب امگا 3 مصرف کنند. با این حال، برخی از ماهی ها سرشار از جیوه هستند که با مشکلات رشد مغزی در ارتباط است.

بنابراین، زنان باردار فقط باید ماهی هایی با جیوه کم مانند ماهی قزل آلا، ساردین و ماهی قزل آلا و بیش از 12 اونس (340 گرم) در هفته بخورند. آنها همچنین باید از ماهی خام و نپخته خودداری کنند زیرا ممکن است حاوی میکروارگانیسم هایی باشد که می توانند به جنین آسیب برسانند.

خلاصه

ماهی سرشار از اسیدهای چرب امگا 3 است که برای مغز و چشم ضروری است توسعه. توصیه می شود زنان باردار و شیرده به اندازه کافی دریافت کنند. امگا 3 اما از ماهی های پر جیوه خودداری کنید.

بیشتربخوانید: فواید سلامتی و ارزش غذایی اسفناج

 

4- سلامت مغز را تقویت میکند!

عملکرد مغز شما اغلب با افزایش سن کاهش می یابد. در حالی که کاهش ذهنی خفیف طبیعی است، اما بیماری های جدی تخریب عصبی مانند بیماری آلزایمر نیز وجود دارد. بسیاری از مطالعات مشاهده ای نشان می دهد که افرادی که ماهی بیشتری می خورند سرعت عقب ماندگی آنها کندتر است.

مطالعات همچنین نشان می دهد که افرادی که هر هفته ماهی می خورند، دارای ماده خاکستری بیشتری – بافت اصلی عملکرد مغز شما – در قسمت هایی از مغز هستند که احساسات و حافظه را تنظیم می کنند.

خلاصه

ماهی مصرف با کاهش افت ذهنی در بزرگسالان مسن ارتباط دارد. افرادی که ماهی می خورند همچنین به طور منظم ماده خاکستری بیشتری در مراکز مغز وجود دارد که حافظه را کنترل می کند.

بیشتر بخوانید: از خواص شگفت انگیز لیمو ترش چه میدانید؟!

 

5- به پیشگیری و درمان افسردگی کمک میکند!

افسردگی یک بیماری روحی رایج است. کمبود روحیه، اندوه، کاهش انرژی و از بین رفتن علاقه به زندگی و فعالیت ها مشخص می شود. اگرچه تقریباً به اندازه بیماری قلبی یا چاقی مورد بحث قرار نگرفته است، در حال حاضر افسردگی یکی از بزرگترین مشکلات بهداشتی در جهان است.

افرادی که به طور منظم ماهی می خورند کمتر دچار افسردگی می شوند.

آزمایش های کنترل شده متعدد همچنین نشان می دهد که اسیدهای چرب امگا 3 ممکن است با افسردگی مبارزه کنند و به طور قابل توجهی اثربخشی داروهای ضد افسردگی را افزایش دهند.

ماهی و اسیدهای چرب امگا 3 نیز ممکن است به سایر شرایط روحی، مانند اختلال دو قطبی کمک کنند.

خلاصه
اسیدهای چرب امگا 3 ممکن است با افسردگی مقابله کنند. هم به خودی خود و هم وقتی با داروهای ضد افسردگی مصرف می شود.

بیشتر بخوانید: 9 خاصیت هندوانه که نمیدانستید!

 

6. منابع غذایی مناسب ویتامین D

ایتامین D مانند یک هورمون استروئیدی در بدن شما عمل می کند – و 41.6 op از جمعیت ایالات متحده با کمبود یا کمبود آن روبرو هستند. ماهی و فرآورده های ماهی از جمله بهترین منابع غذایی ویتامین D هستند. ماهی های چرب مانند ماهی آزاد و شاه ماهی حاوی بالاترین مقدار هستند.

یک وعده 4 اونسی (113 گرمی) بسته ماهی قزل آلا پخته شده در حدود 100٪ از مقدار توصیه شده ویتامین D.

برخی از روغن های ماهی مانند روغن کبد ماهی نیز دارای ویتامین D بسیار بالایی هستند و بیش از 200٪ ارزش روزانه (DV) را در یک قاشق غذاخوری (15 میلی لیتر) تأمین می کنند.

اگر زیاد آفتاب نمی گیرید و به طور منظم ماهی چرب نمی خورید، احتمالا نیاز باشد یک مکمل ویتامین D مصرف کنید.

خلاصه

چربی ماهی منبع بسیار خوبی از ویتامین D است، ماده مغذی مهمی که در ماهی ها بیش از حد وجود دارد.

بیشتر بخوانید: با خواص کیوی بیشتر آشنا شوید!

 

7. ممکن است خطر ابتلا به بیماری های خود ایمنی را کاهش دهد

بیماری های خود ایمنی مانند دیابت نوع 1 زمانی اتفاق می افتد که سیستم ایمنی بدن شما به اشتباه به بافت های سالم بدن حمله کرده و آنها را از بین ببرد. چندین مطالعه مصرف امگا 3 یا روغن ماهی را با کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع 1 در کودکان و همچنین نوعی دیابت خود ایمنی در بزرگسالان مرتبط می داند. اسیدهای چرب امگا 3 و ویتامین D موجود در ماهی و روغن ماهی ممکن است مسئول این امر باشند.

برخی از متخصصان معتقدند که ممکن است مصرف ماهی خطر آرتریت روماتوئید و مولتیپل اسکلروزیس را نیز کاهش دهد.

خلاصه

غذا خوردن ماهی با کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع 1 و چندین مورد دیگر مرتبط است
شرایط خود ایمنی.

بیشتر بخوانید: فواید شگفت انگیز انبه برای سلامت

 

8-از بروز آسم در کودکان جلوگیری میکند!

آسم یک بیماری شایع است که با التهاب مزمن مجاری تنفسی مشخص می شود.نرخ این شرایط طی چند دهه گذشته به طور چشمگیری افزایش یافته است. مطالعات نشان می دهد که مصرف منظم ماهی با 24٪ کاهش خطر ابتلا به آسم در کودکان ارتباط دارد، اما هیچ تأثیر قابل توجهی در بزرگسالان مشاهده نشده است.

خلاصه

برخی مطالعات نشان می دهد کودکانی که ماهی بیشتری می خورند خطر آسم کمتری دارند.

بیشتر بخوانید: فواید هلو این میوه تابستانی خوشمزه

 

9. در سنین بالا از بینایی شما محافظت میکند!

دژنراسیون ماکولای وابسته به سن (AMD) یکی از دلایل اصلی اختلال بینایی و کوری است که بیشتر افراد مسن را تحت تأثیر قرار می دهد. برخی شواهد نشان می دهد که ماهی و اسیدهای چرب امگا 3 ممکن است در برابر این بیماری محافظت کنند.

در یک مطالعه، مصرف منظم ماهی با 42٪ کاهش خطر AMD در زنان ارتباط داشت.

مطالعه دیگری نشان داد که خوردن ماهی چرب یک بار در هفته با 53٪ کاهش خطر AMD (“مرطوب”) عروق عصبی ارتباط دارد.

خلاصه

مردم افرادی که ماهی بیشتری می خورند خطر AMD بسیار کمتری دارد که دلیل اصلی بینایی است

بیشتر بخوانید: مزایا و معایب پرتقال

 

10. ماهی  کیفیت خواب را بهبود میبخشد!

اختلالات خواب در سراسر جهان به طرز باورنکردنی رایج شده است. افزایش قرار گرفتن در معرض نور آبی ممکن است نقشی داشته باشد، اما برخی از محققان معتقدند که کمبود ویتامین D نیز ممکن است در این امر دخیل باشد.

در یک مطالعه 6 ماهه بر روی 95 مرد میانسال، یک وعده غذایی با ماهی قزل آلا 3 بار در هفته منجر به بهبود خواب و عملکرد روزانه شد. محققان حدس زدند که این امر ناشی از محتوای ویتامین D است.

خلاصه

مقدماتی شواهد نشان می دهد که خوردن ماهی های چرب مانند ماهی آزاد می تواند خواب شما را بهبود بخشد.

بیشتر بخوانید: چرا نخود سبز سالم و مغذی است؟!

 

11. خوشمزه و آسان برای تهیه

ماهی خوشمزه است و به راحتی آماده می شود. به همین دلیل، ترکیب آن در رژیم غذایی باید نسبتاً آسان باشد. خوردن ماهی یک یا دو بار در هفته برای استفاده از فواید آن کافی تلقی می شود. در صورت امکان، ماهی های وحشی را به جای پرورشی انتخاب کنید. ماهی های وحشی تمایل بیشتری به امگا 3 دارند و کمتر به آلاینده های مضر آلوده می شوند.

ماهی قزل آلا را می توان به صورت پخته، سرخ شده، دریایی یا جوشانده تهیه کرد. با بسیاری از سبزیجات و غلات به خوبی جفت می شود.

خلاصه

شما می تواند ماهی را به روش های مختلفی تهیه کند، از جمله آب پز و سرخ شده.بهتر است انواع ماهی وحشی صید شده را از انواع پرورشی انتخاب کنید.

بیشتر بخوانید: فواید ذرت برای سلامتی که نمیدانستید!

 

جمع بندی

ماهی منبع فوق العاده ای از پروتئین با کیفیت بالا است. گونه های چرب همچنین اسیدهای چرب امگا 3 سالم برای قلب را بسته بندی می کنند. علاوه بر این، مزایای بی شماری از جمله محافظت از بینایی و بهبود سلامت روان در سنین پیری دارد. علاوه بر این، تهیه ماهی آسان است، بنابراین می توانید امروز آن را به رژیم غذایی خود اضافه کنید.

منبع

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *