6 تمرین موثر یوگا برای افزایش وزن

6 تمرین موثر یوگا برای افزایش وزن

یوگا چنان تمرین خارق العاده ای است که تقریباً برای همه مشکلات مربوط به سلامتی راه حل دارد. در حالی که بیشتر دنیا دیوانه لاغر شدن هستند، این افراد خاص هستند که با افزایش وزن مشکل دارند. آنها ممکن است پرخوری کنند و مانند سیب زمینی های نیمکت نشسته باشند، اما به نظر می رسد که هرگز چربی بیشتری ندارند. کسانی که می خواهند لاغر شوند ممکن است بگویند “اوه! چه خوش شانس!” با این حال  در واقع، کسانی که دارای اضافه وزن هستند خطرات خاص خود را دارند به عنوان افرادی که دارای اضافه وزن هستند.

 

در هنگام کمبود وزن چه اتفاقی می افتد؟

قبل از اینکه بدانیم که هنگام کمبود وزن چه اتفاقی می افتد ، مهم است که درک کنید آیا واجد شرایط کمبود وزن هستید. اگر BMI شما زیر 18.5 باشد، کم وزن محسوب می شوید.

در حالی که برخی از افراد ممکن است از نظر ژنتیکی کمبود وزن داشته باشند، دیگران احتمالاً تحت این علامت قرار دارند زیرا مواد مغذی لازم را برای باقی ماندن در رنگ سلامتی بدن دریافت نمی کنند. این مواد مغذی به دلیل کمبود مصرف یا جذب نامناسب به جایی که باید نمی رسند. سیستم ایمنی بدن شما ضربه می خورد. برای شما دشوار است که با عفونت و بیماری مبارزه کنید. اگر مقدار کافی از مواد مغذی برای بازسازی یا ترمیم بافت ها در دسترس نباشد، پس از جراحی یا ضربه به طور خاص برای شما سخت خواهد شد. همچنین بیشتر در معرض آنفولانزا و ذات الریه خواهید بود.

بسیار لاغر بودن می تواند بر دوره های زندگی شما نیز تأثیر بگذارد. آنها نامنظم می شوند یا کاملاً متوقف می شوند. این به این معنی است که برای تولید توده استخوانی سالم، تولید نامنظم هورمون و استروژن کمتری وجود دارد.

اگر رژیم شما کالری کافی به شما نمی دهد، سیستم عصبی کلیوی، قلبی عروقی، گوارشی، غدد درون ریز و مرکزی شما می تواند بیشترین فشار را تحمل کند. افزایش مواد مغذی نه تنها باعث تغذیه این سیستم های مهم در بدن می شود بلکه کیفیت پوست و مو را نیز بهبود می بخشد، که در غیر این صورت رنج خواهد برد.

هنگام کمبود وزن، احساس بی حالی و خستگی خواهید کرد. شاید نتوانید در باغ حتی یک قدم زدن ساده انجام دهید. از استقامت کمتری برخوردار خواهید بود، همچنین ممکن است متوجه رنج عزت نفس خود شوید. افزایش وزن به روش صحیح باعث می شود تا انرژی و انرژی بیشتری داشته باشید.

 

یوگا چگونه به شما در افزایش وزن کمک می کند؟

یوگا به مشکلاتی مانند متابولیسم ضعیف، استرس، کم اشتهایی و مشکلات گوارشی پاسخ می دهد. در حالی که به شما کمک می کند تا بر این مشکلات غلبه کنید، اما همچنین وزن را تثبیت می کند و اطمینان حاصل می کنید که به اهداف مناسب وزن می رسید. یوگا گردش اکسیژن و خون را افزایش می دهد و این به بهبود جذب مواد مغذی کمک می کند. ماهیچه ها را تقویت می کند و به شما امکان می دهد قوی و انعطاف پذیر شوید. همچنین باعث تقویت استقامت شما می شود.

لازم به ذکر است که یوگا عمدتا برای تنظیم متابولیسم بدن کار می کند. بنابراین اگر می خواهید وزن خود را کاهش دهید، نباید این آساناها را کنار بگذارید. آنها برای هر دو کار می کنند. شما باید اطمینان حاصل کنید که از طریق یوگا تحت هدایت مربی واجد شرایط، وزن خود را افزایش می دهید. همچنین، شما باید این تمرینات را با یک رژیم غذایی غنی از مواد مغذی پشتیبانی کنید.

بیشتر بخوانید: 4 آسانا یوگا موثر برای بهبود سلامت روانی

 

یوگا برای افزایش وزن

  • بوژانگاسانا
  • وجرسانا
  • پاواناموکتاسانا
  • ماتسیاسانا
  • ساروانگاسانا
  • شاواسانا

1. بوژانگاسانا

شور-شیدایی-حسام-الدین-سراج

همچنین، شناخته شده به عنوان – ژست کبرا

مزایا – گیاه بوخانگاسانا در قسمت خلفی و همچنین جلویی سیستم گوارشی کار می کند، در نتیجه باعث بهبود اشتها، تنظیم متابولیسم و ​​همچنین رفع انسداد می شود. سیستم تولید مثل نیز تحریک می شود. وقتی قلب خود را کشیده و باز می کنید، تنفس شما بهتر می شود. گردش خون و جذب مواد مغذی بهتری وجود دارد.

چگونه این کار را انجام دهید – روی شکم صاف دراز بکشید ، در حالی که پاها را دراز کرده و پاها را به سمت پایین داشته باشید. آرنج ها را کنار خود قرار دهید. سپس، قفسه سینه خود را بلند کنید ، وزن بدن را نه تنها روی آرنج ، بلکه روی کل بازوها قرار دهید. نفس عمیق بکشید، و به شدت بازدم دهید.

 

2. وجرسانا

6 تمرین موثر یوگا برای افزایش وزن

همچنین ، شناخته شده به عنوان – ژست الماس، ژست صاعقه

فواید – این آسانا تنها آسانایی است که می تواند بلافاصله بعد از غذا تمرین شود. روی سیستم گوارشی کار می کند و به کنترل متابولیسم کمک می کند. این آسانا ذهن را آرام می کند و در هر منطقه ای که نیاز به توجه دارد عمل می کند.

نحوه انجام آن – در حالی که صاف روی زمین نشسته اید، ران ها را روی عضلات ساق پا قرار دهید. تمرکز کنید و نفس بکشید. احتیاط خواهد بود که یک حصیر یوگا یا پتو یوگا زیر زنجیرها قرار دهید تا بتوانید بدون ناراحتی زیاد چند دقیقه را در این حالت بگذرانید.

بیشتر بخوانید: 6 تمرین قدرتمند یوگا برای ساخت شکم شش تکه

 

3. پاواناموکتاسانا

6 تمرین موثر یوگا برای افزایش وزن

همچنین به عنوان – حالت تسکین دهنده باد شناخته می شود

فواید – این آسانا بر روی سیستم هضم نیز کار می کند ، در نتیجه آن را تحریک و تنظیم می کند. متابولیسم بیش از حد فعال را آرام کرده و محیطی دوستانه را برای جذب بهتر مواد مغذی در بدن ایجاد می کند.

روش انجام این کار – صاف و دراز کشیده و پشت به زمین بنشینید. زانوهای خود را جمع کرده و بغل کنید. سر را از زمین بلند کرده و بینی خود را بین دو زانو قرار دهید. در حالی که نفس می کشید ژست را برای چند ثانیه نگه دارید. و کم کم به حالت اولیه برگردید.

بیشتر بخوانید: 7 تمرین یوگا برای کاهش وزن

 

4. ماتسیاسانا

6 تمرین موثر یوگا برای افزایش وزن

همچنین ، شناخته شده به عنوان – ژست ماهی

مزایا – Matsyasana یک حالت بسیار مفید در یوگا برای افزایش وزن است. روی بسیاری از سیستم ها از جمله غده تیروئید کار می کند. این غده تیروئید پرکار را تنظیم می کند که می تواند باعث کاهش وزن نیز شود. سیستم های هضم ، گردش خون ، تولید مثل و قلب و عروق را تقویت می کند. متابولیسم و ​​جذب مواد مغذی بهبود می یابد و تمام مسائل مربوط به کاهش وزن (به دلیل مشکلات تیروئید) با گذشت زمان برطرف می شوند و بهبود می یابند.

نحوه انجام این کار – به پشت دراز بکشید، و سپس پاهای خود را در Padmasana صلیب بزنید. پشت خود را به آرامی خم کنید تا سرتان روی تاج قرار بگیرد. منحنی را در قسمت فوقانی پشت و گردن احساس کنید. چند ثانیه نگه دارید و رها کنید.

بیشتر بخوانید: یوگا چیست و چه فوایدی دارد؟

 

5. ساروانگاسانا

6 تمرین موثر یوگا برای افزایش وزن

همچنین به عنوان – پایه شانه پشتیبانی شده شناخته می شود

مزایا – پایه شانه قبل از هر چیز در بهبود گردش خون و اکسیژن موثر است. این آسانا یک وارونگی است و بنابراین، مقدار زیادی خون به مناطق غیرقابل دسترسی می رسد که باعث افزایش مواد مغذی به آنها می شود. تمام بلوک های انرژی پاک شده و بدن تقویت می شود.

چگونه این کار را انجام دهیم – در Shavasana دراز بکشید. در حالی که با کف دست از لگن خود پشتیبانی می کنید، پاهای خود را به سمت بالا بردارید. وزن بدن را روی شانه ها تغییر دهید و قسمت بالایی بدن را نیز بلند کنید، زیرا سر و قسمت فوقانی پشت روی زمین می ماند. چند ثانیه نگه دارید و رها کنید.

 

6. شاواسانا

6 تمرین موثر یوگا برای افزایش وزن

همچنین، شناخته شده به عنوان – ژست جنازه

فواید – این آسانا بدن را کاملاً آرام می کند و به او اجازه می دهد تا از مزایای تمرین استفاده کند. در این زمان است که جذب مواد مغذی افزایش می یابد. بدن کاملاً خوب شده است.

چگونه این کار را انجام دهیم – در Shavasana دراز بکشید. در حالی که با کف دست از لگن خود پشتیبانی می کنید، پاهای خود را به سمت بالا بردارید. وزن بدن را روی شانه ها تغییر دهید و قسمت بالایی بدن را نیز بلند کنید، زیرا سر و قسمت فوقانی پشت روی زمین می ماند. چند دقیقه نگه دارید و رها کنید. اگر گردن و شانه ها روی پتوهای پهن یوگا ساپورت شود، برای ناحیه گردنی ایمن تر خواهد بود.

بیشتر بخوانید: 5 تمرین انرژی بخش یوگا برای بیماران سرطانی

در این مقاله فقط شش آسانا معرفی شده است، اما موارد بسیار دیگری وجود دارد که به شما کمک می کند تا به هدف ایده آل وزن خود برسید. وارد دنیای یوگا شوید و سلامتی و شادی را دعوت کنید. آیا تا به حال برای افزایش وزن به یوگا فکر کرده اید؟ چگونه به شما کمک کرد؟ با نظر دادن در زیر ، تجربیات خود را با ما در میان بگذارید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *