7 دلیل اثبات شده چای ماتچا برای بهبود سلامتی

7 دلیل اثبات شده چای ماتچا برای بهبود سلامتی

اخیراً محبوبیت ماتچا به طور چشمگیری افزایش یافته است، عکسهای ماتچا، لاته، چای و حتی دسرهایی که در همه جا از فروشگاه های بهداشتی گرفته تا کافی شاپ ها ظاهر می شوند.

مانند چای سبز، ماتچا از گیاه Camellia sinensis است. با این حال ، به طرز متفاوتی رشد می کند و مشخصات مغذی منحصر به فردی دارد.

کشاورزان 20 تا 30 روز قبل از برداشت گیاهان چای خود را با پوشاندن گیاه ماتچا رشد می دهند تا از تابش مستقیم نور خورشید جلوگیری کنند. این تولید کلروفیل را افزایش می دهد، محتوای اسید آمینه را افزایش می دهد و رنگ سبز تیره تری به گیاه می دهد.

پس از برداشت برگهای چای، ساقه ها و رگه ها برداشته می شوند و برگ ها به صورت پودر ریز شناخته شده به نام ماتچا خرد می شوند.

ماتچا حاوی مواد مغذی موجود در کل برگ چای است که منجر به مقدار کافئین و آنتی اکسیدان بیشتری از مقدار معمول چای سبز می شود.

مطالعات در مورد ماتچا و اجزای آن فواید مختلفی را نشان داده است که نشان می دهد این ماده می تواند به محافظت از کبد، سلامت قلب و حتی کمک به کاهش وزن کمک کند. در ادامه 7 فایده چای ماتچا برای سلامتی ذکر شده است که همه آنها مبتنی بر علم هستند.

1. سرشار از آنتی اکسیدان است!

ماتچا سرشار از کاتچین است، دسته ای از ترکیبات گیاهی موجود در چای که به عنوان آنتی اکسیدان های طبیعی عمل می کنند.

آنتی اکسیدان ها به تثبیت رادیکال های آزاد مضر کمک می کنند، ترکیباتی که می توانند به سلول ها آسیب برسانند و باعث بیماری مزمن شوند.

وقتی برای تهیه چای پودر ماتچا را به آب داغ اضافه می کنید، چای حاوی تمام مواد مغذی کل برگ است. تمایل به داشتن کاتچین و آنتی اکسیدان بیشتر از قرار دادن برگهای چای سبز در آب است.

در حقیقت، با یک برآورد، تعداد کاتچین های خاص در ماتچا تا 137 برابر بیشتر از انواع دیگر چای سبز است.

یک مطالعه نشان داد که دادن مکمل های ماتچای موش باعث کاهش آسیب ناشی از رادیکال های آزاد و افزایش فعالیت آنتی اکسیدانی می شود.

گنجاندن ماتچا در رژیم غذایی می تواند مصرف آنتی اکسیدان شما را افزایش دهد، که ممکن است به جلوگیری از آسیب سلول و حتی کاهش خطر ابتلا به چندین بیماری مزمن کمک کند.

خلاصه

ماتچا حاوی مقادیری غلیظ از آنتی اکسیدان است که ممکن است آسیب سلول را کاهش داده و از بیماری مزمن جلوگیری کند.

2. به محافظت از کبد کمک میکند!

کبد برای سلامتی حیاتی است و نقشی اساسی در دفع سموم، متابولیسم داروها و پردازش مواد مغذی دارد. برخی مطالعات نشان داده اند که ماتچا می تواند از سلامت کبد شما محافظت کند. یک مطالعه به مدت 16 هفته موش صحرایی دیابتی را نشان داد و نشان داد که از آسیب کلیه و کبد جلوگیری می کند.

مطالعه دیگری به 80 نفر مبتلا به بیماری کبد چرب غیرالکلی یا دارونما یا 500 میلی گرم عصاره چای سبز روزانه به مدت 90 روز پرداخت. بعد از 12 هفته، عصاره چای سبز به طور قابل توجهی سطح آنزیم کبد را کاهش داد. افزایش سطح این آنزیم ها نشانگر آسیب کبدی است.

علاوه بر این، تجزیه و تحلیل 15 مطالعه نشان داد که نوشیدن چای سبز با کاهش خطر ابتلا به بیماری کبد همراه است. با این حال، لازم به یادآوری است که ممکن است عوامل دیگری نیز در این ارتباط دخیل باشند. برای بررسی تأثیرات ماتچا بر روی جمعیت عمومی، تحقیقات بیشتری لازم است، زیرا بیشتر تحقیقات محدود به مطالعات بررسی اثرات عصاره چای سبز در حیوانات است.

خلاصه

برخی مطالعات نشان داده اند که ماتچا می تواند از آسیب کبدی جلوگیری کرده و خطر بیماری کبدی را کاهش دهد. با این حال، مطالعات بیشتری برای بررسی تأثیرات روی انسان در جمعیت عمومی مورد نیاز است.

3. عملکرد مغز را تقویت می کند!

برخی تحقیقات نشان می دهد که چندین ماده در ماتچا می توانند به تقویت عملکرد مغز کمک کنند. یک مطالعه از 23 نفر، نحوه عملکرد افراد را در یک سری وظایف طراحی شده برای اندازه گیری عملکرد مغز بررسی کرد. برخی از شرکت کنندگان یا چای ماتچا یا یک میله حاوی 4 گرم ماتچا مصرف کردند، در حالی که گروه شاهد یک چای یا نوار پلاسبو مصرف کردند. محققان دریافتند که ماتچا در مقایسه با دارونما باعث بهبود توجه، زمان واکنش و حافظه می شود.

یک مطالعه کوچک دیگر نشان داد که مصرف روزانه 2 گرم پودر چای سبز به مدت 2 ماه به بهبود عملکرد مغز در افراد مسن کمک می کند. علاوه بر این، ماتچا حاوی مقدار بیشتری غلظت کافئین نسبت به چای سبز است، بسته بندی شده در 35 میلی گرم کافئین در هر قاشق چایخوری (حدود 1 گرم) پودر ماتچا.

چندین مطالعه با اشاره به زمان واکنش سریعتر، افزایش توجه و تقویت حافظه، مصرف کافئین را به بهبود عملکرد مغز مرتبط کرده اند.

ماچا همچنین حاوی ترکیبی به نام L-theanine است، که اثرات کافئین را تغییر می دهد، باعث افزایش هوشیاری و جلوگیری از سقوط در سطح انرژی می شود که می تواند مصرف کافئین را دنبال کند.

خلاصه

نشان داده شده است که ماتچا باعث بهبود توجه، حافظه و زمان واکنش می شود. همچنین حاوی کافئین و L-theanine است که می تواند چندین جنبه از عملکرد مغز را بهبود بخشد.

4- به پیشگیری از سرطان کمک میکند!

Matcha مملو از ترکیبات تقویت کننده سلامتی اس، از جمله برخی از آنها که در مطالعات آزمایشگاهی و آزمایشگاهی مربوط به پیشگیری از سرطان مرتبط هستند. عصاره چای سبز باعث کاهش اندازه تومور و رشد سلولهای سرطانی پستان در موشهای صحرایی شد. ماتچا به ویژه از نظر اپی گالوکاتکین-3-گالات (EGCG)، نوعی کاتچین که دارای خواص ضد سرطانی قدرتمند است، زیاد است.

یک مطالعه در لوله آزمایش نشان داد که EGCG موجود در ماتچا به از بین بردن سلولهای سرطانی پروستات کمک می کند. سایر مطالعات لوله آزمایش نشان داده است که EGCG در برابر سرطان پوست، ریه و کبد موثر است.

بخاطر داشته باشید که اینها آزمایشات لوله آزمایشگاهی و حیوانی بودند که به ترکیبات خاصی که در ماتچا یافت می شود، بودند. برای تعیین چگونگی ترجمه این نتایج به انسان، تحقیقات بیشتری لازم است.

خلاصه

مطالعات لوله آزمایش و حیوانات نشان داده است که ترکیبات موجود در ماتچا ممکن است از رشد سلول های سرطانی جلوگیری کند.

5.چای ماچا سلامت قلب را ارتقا میدهد!

بیماری قلبی دلیل اصلی مرگ و میر در سراسر جهان است، که تقریباً یک سوم کل مرگ و میر در افراد بالای 35 سال را تشکیل می دهد.

برخی مطالعات نشان داده است که نوشیدن چای سبز، که دارای مشخصات مغذی مشابه با ماتچا است، می تواند به محافظت در برابر بیماری های قلبی کمک کند. ثابت شده است که چای سبز سطح کلسترول LDL کل و “بد” و همچنین تری گلیسیرید را کاهش می دهد.

همچنین ممکن است به جلوگیری از اکسیداسیون کلسترول LDL ، عامل دیگری که می تواند در برابر بیماری های قلبی محافظت کند ، کمک کند.

مطالعات مشاهده ای همچنین نشان داده است که نوشیدن چای سبز با کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی و سکته مغزی همراه است.

نوشیدن ماتچا هنگامی که با یک رژیم غذایی مناسب و سبک زندگی سالم همراه باشد، می تواند به حفظ سلامت قلب و محافظت در برابر بیماری کمک کند.

خلاصه

مطالعات نشان می دهد که چای سبز و ماتچا می تواند چندین عامل خطر بیماری قلبی را کاهش دهد.

6. چای ماچا به کاهش وزن کمک می کند!

به هر مکمل کاهش وزن نگاهی بیندازید و احتمالاً می توانید “عصاره چای سبز” را که در مواد تشکیل دهنده ذکر شده است مشاهده کنید.

چای سبز به دلیل توانایی افزایش لاغری بسیار مشهور است. در واقع، مطالعات نشان می دهد که ممکن است به افزایش متابولیسم برای افزایش مصرف انرژی و افزایش چربی سوزی کمک کند.

یک مطالعه کوچک نشان داد که مصرف عصاره چای سبز در حین ورزش متوسط​​، چربی سوزی را 17٪ افزایش می دهد.

مطالعه دیگری بر روی 14 نفر نشان داد که مصرف مکمل حاوی عصاره چای سبز به طور قابل توجهی مصرف انرژی 24 ساعته را افزایش می دهد، در مقایسه با دارونما.

بررسی 11 مطالعه همچنین نشان داد که چای سبز باعث کاهش وزن بدن و کمک به کاهش وزن می شود. اگرچه بیشتر این مطالعات روی عصاره چای سبز متمرکز بوده است، ماتچا از همان گیاه است و باید همان اثر را داشته باشد.

خلاصه

برخی مطالعات نشان می دهد که عصاره چای سبز به افزایش متابولیسم و ​​چربی سوزی کمک می کند ، هر دو ممکن است به کاهش وزن کمک کنند.

7. تهیه چای ماتچا بسیار آسان است!

استفاده از بسیاری از فواید ماتچا برای سلامتی ساده است – و طعم چای خوشمزه است.

شما می توانید با الک کردن 1-2 قاشق چای خوری (2-4 گرم) پودر ماتچا در فنجان خود، چای ماتچای سنتی درست کنید، 2 اونس (59 میلی لیتر) آب گرم اضافه کنید و آن را با یک مخلوط بامبو مخلوط کنید. همچنین می توانید نسبت پودر ماتچا به آب را بر اساس قوام مورد نظر خود تنظیم کنید.

برای یک چای رقیق تر، پودر را به نصف قاشق چای خوری (1 گرم) کاهش دهید و با 3-4 اونس (89-118 میلی لیتر) آب گرم مخلوط کنید.

اگر نسخه غلیظ تری را ترجیح می دهید، 2 قاشق چای خوری (4 گرم) پودر را فقط با 1 اونس (30 میلی لیتر) آب ترکیب کنید.

اگر احساس خلاقیت می کنید، می توانید برای تقویت محتوای مواد مغذی دستور العمل های مورد علاقه خود، لاته، پودینگ یا اسموتی های پروتئینی را هم بزنید.

مثل همیشه، اعتدال مهم است. اگرچه ماتچا با مزایای سلامتی سرشار است، اما لزوماً بهتر نیست. در حقیقت، مشکلات کبدی در برخی از افراد که روزانه مقادیر زیادی چای سبز می نوشند گزارش شده است.

نوشیدن ماتچا همچنین ممکن است باعث افزایش قرار گرفتن در معرض آلاینده هایی مانند سموم دفع آفات، مواد شیمیایی و حتی آرسنیک موجود در خاکی که گیاهان چای در آن رشد می کنند شود.

حداکثر میزان تحمل پودر ماتچا مشخص نیست و به فرد بستگی دارد. برای ایمنی، حتماً ماتچا را به میزان متوسط ​​مصرف کنید.

بهتر است روزانه به 1-2 فنجان چسبیده و به دنبال انواع ارگانیک معتبر بگردید تا از مزایای سلامتی بسیاری از ماتچا استفاده کنید بدون اینکه نگران خطر اثرات جانبی باشید.

خلاصه

روش های زیادی برای تهیه ماتچا وجود دارد، بنابراین می توانید یکی را که بیشتر دوست دارید انتخاب کنید. همچنین می تواند در طیف وسیعی از دستور العمل های مختلف گنجانده شود.

خط آخر

گیاه ماتچا از همان گیاه چای سبز است، اما از آنجا که از کل برگ تهیه می شود، مقدار آنتی اکسیدان و ترکیبات گیاهی مفید بیشتری را در خود جای داده است.

مطالعات نشان داده است که انواع مختلفی از فواید سلامتی در ارتباط با ماتچا و اجزای آن، از افزایش کاهش وزن تا کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی متفاوت است.

از همه بهتر، تهیه چای ساده است، بنابراین می توانید آن را بدون دردسر در رژیم غذایی خود بگنجانید و به روز خود طعم اضافی ببخشید.

 منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *