7 علامت و نشانه کمبود منیزیم

7 علامت و نشانه کمبود منیزیم

کمبود منیزیم، که به هیپومنیزمی نیز معروف است، یک مشکل بهداشتی است که اغلب نادیده گرفته می شود. در برخی موارد، کمبود ممکن است کمتر تشخیص داده شود زیرا علائم واضح معمولاً ظاهر نمی شوند تا زمانی که سطح شما به شدت کاهش یابد. علل کمبود منیزیم متفاوت است. آنها از رژیم غذایی نامناسب تا از دست دادن منیزیم از بدن متغیر هستند

مشکلات مربوط به کاهش منیزیم شامل دیابت، جذب ضعیف، اسهال مزمن، بیماری سلیاک و سندرم استخوان گرسنه است. افراد مبتلا به الکل نیز در معرض خطر بیشتری هستند. در این مقاله از بخش تغذیه مجله اینترنتی وبگردون 7 علامت و نشانه کمبود منیزیم ذکر شده است.

 

1. گرفتگی و گرفتگی عضلات

گرفتگی، لرزش و گرفتگی عضلات از علائم کمبود منیزیم است. در بدترین حالتها، کمبود حتی ممکن است باعث تشنج یا تشنج شود. دانشمندان معتقدند این علائم ناشی از جریان بیشتر کلسیم در سلول های عصبی است که باعث تحریک بیش از حد یا تحریک بیش از حد اعصاب ماهیچه می شود.

در حالی که مکمل ها ممکن است به تسکین گرفتگی و گرفتگی عضلات در افراد مبتلا به کمبود کمک کنند، یک بررسی به این نتیجه رسید که مکمل منیزیم یک درمان موثر برای گرفتگی عضلات در افراد مسن نیست. مطالعات بیشتر در گروه های دیگر مورد نیاز است.

به خاطر داشته باشید که انقباض غیر ارادی ماهیچه ها ممکن است دلایل دیگری نیز داشته باشد. به عنوان مثال، استرس یا کافئین زیاد ممکن است باعث ایجاد آنها شود.

همچنین ممکن است عوارض جانبی برخی داروها یا علامت بیماری عصبی مانند نورومیوتونی یا بیماری نورون حرکتی باشند.

در حالی که گزش های گاه به گاه طبیعی است، در صورت تداوم علائم باید به پزشک مراجعه کنید.

خلاصه: علائم شایع کمبود منیزیم شامل گرفتگی عضلات، لرزش و گرفتگی است. با این حال، بعید است که مکمل ها این علائم را در افراد مسن یا افرادی که کمبود ندارند، کاهش دهد.

 

 

2. اختلالات سلامت روان

اختلالات سلامت روان یکی دیگر از پیامدهای احتمالی کمبود منیزیم است. اینها شامل بی تفاوتی است که با بی حسی ذهنی یا عدم احساس مشخص می شود. کمبود شدید حتی ممکن است منجر به هذیان و کما شود. علاوه بر این، مطالعات مشاهده ای سطح پایین منیزیم را با افزایش خطر افسردگی مرتبط کرده اند.

دانشمندان همچنین حدس زده اند که کمبود منیزیم ممکن است باعث ایجاد اضطراب شود، اما شواهد مستقیم در دست نیست.

یک بررسی به این نتیجه رسید که مکمل های منیزیم ممکن است برای گروهی از افراد مبتلا به اختلالات اضطرابی مفید باشد، اما کیفیت شواهد ضعیف است. قبل از اینکه بتوان به نتیجه ای رسید ، مطالعات با کیفیت بالاتر مورد نیاز است.

به طور خلاصه، به نظر می رسد که کمبود منیزیم ممکن است باعث اختلال عملکرد عصبی شود و شرایط سلامت روانی را در برخی افراد ارتقا دهد.

خلاصه: کمبود منیزیم ممکن است باعث بی حسی ذهنی ، فقدان احساسات ، هذیان و حتی کما شود. دانشمندان پیشنهاد کرده اند که کمبود نیز ممکن است باعث اضطراب شود ، اما هیچ شواهد قوی این ایده را تایید نمی کند.

بیشتر بخوانید: 7 فواید شگفت انگیز ماست برای سلامتی

 

3. پوکی استخوان

پوکی استخوان یک اختلال است که با ضعف استخوان ها و افزایش خطر شکستگی استخوان مشخص می شود.

عوامل متعددی بر خطر ابتلا به پوکی استخوان تأثیر می گذارد. این شامل:

 • سالخورده
 • عدم ورزش
 • مصرف ضعیف ویتامین D و K از طریق رژیم غذایی

جالب اینجاست که کمبود منیزیم نیز یک عامل خطر برای پوکی استخوان است. کمبود ممکن است به طور مستقیم استخوان ها را تضعیف کند، اما سطح کلسیم خون را که اصلی ترین سازه استخوان است، کاهش می دهد.

مطالعات روی موش ها تایید می کند که کاهش منیزیم در رژیم غذایی باعث کاهش توده استخوانی می شود. اگرچه چنین آزمایشاتی در مورد انسانها انجام نشده است، اما مطالعات نشان می دهد که مصرف منیزیم ضعیف با تراکم معدنی استخوان کمتر ارتباط دارد.

خلاصه: کمبود منیزیم ممکن است خطر پوکی استخوان و شکستگی استخوان را افزایش دهد، اگرچه عوامل زیادی بر این خطر تأثیر می گذارند.

بیشتر بخوانید: علل پوکی استخوان

 

4. خستگی و ضعف عضلانی

خستگی، وضعیتی که با خستگی یا ضعف جسمی یا روحی مشخص می شود ، یکی دیگر از علائم کمبود منیزیم است. به خاطر داشته باشید که هر کس گاه به گاه خسته می شود. به طور معمول، این بدان معناست که شما نیاز به استراحت دارید. با این حال، خستگی شدید یا مداوم ممکن است نشانه یک مشکل سلامتی باشد. از آنجا که خستگی یک علامت غیر اختصاصی است، علت آن غیرممکن است مگر اینکه با علائم دیگر همراه باشد.

یکی دیگر از علائم مشخص کمبود منیزیم ضعف عضلانی است که به عنوان میاستنی نیز شناخته می شود. دانشمندان معتقدند این ضعف در اثر از دست دادن پتاسیم در سلول های ماهیچه ای ایجاد می شود، وضعیتی که با کمبود منیزیم همراه است.

بنابراین، کمبود منیزیم یکی از علل احتمالی خستگی یا ضعف است.

خلاصه: کمبود منیزیم ممکن است باعث خستگی یا ضعف عضلات شود. با این حال، اینها علائم خاصی از کمبود نیست مگر اینکه با علائم دیگری همراه باشد.

بیشتر بخوانید: معرفی 10 غذایی که خوابتان را بهتر میکند!

 

5. فشار خون بالا

مطالعات روی حیوانات نشان می دهد که کمبود منیزیم ممکن است فشار خون را افزایش داده و فشار خون بالا را افزایش دهد ، که یک عامل خطر قوی برای بیماری های قلبی است. در حالی که شواهد مستقیم در انسان وجود ندارد ، چندین مطالعه مشاهده ای نشان می دهد که سطح پایین منیزیم یا رژیم غذایی ضعیف ممکن است فشار خون را افزایش دهد.

قوی ترین شواهد برای فواید منیزیم از مطالعات کنترل شده بدست می آید.

چندین بررسی به این نتیجه رسیده اند که مکمل منیزیم ممکن است فشار خون را کاهش دهد ، به ویژه در بزرگسالان مبتلا به فشار خون بالا.

به بیان ساده ، کمبود منیزیم ممکن است فشار خون را افزایش دهد ، که به نوبه خود خطر بیماری های قلبی را افزایش می دهد. با این وجود ، قبل از اینکه نقش آن کاملاً مشخص شود ، مطالعات بیشتری مورد نیاز است.

خلاصهشواهد نشان می دهد کمبود منیزیم ممکن است فشار خون را افزایش دهد. علاوه بر این ، مکمل ها ممکن است برای افراد مبتلا به فشار خون بالا مفید باشد.

 

 

6. آسم

گاهی اوقات کمبود منیزیم در افراد مبتلا به آسم شدید مشاهده می شود. علاوه بر این ، میزان منیزیم در افراد مبتلا به آسم کمتر از افرادی است که به این بیماری مبتلا نیستند. محققان معتقدند کمبود منیزیم ممکن است باعث تجمع کلسیم در عضلات پوشاننده مجاری هوایی ریه ها شود. این امر باعث تنگ شدن مجاری تنفسی شده و تنفس را دشوارتر می کند.

جالب اینجاست که گاهی اوقات یک دستگاه استنشاقی با سولفات منیزیم به افراد مبتلا به آسم شدید داده می شود تا به آرامش و گسترش مجاری تنفسی کمک کند. برای کسانی که علائم تهدید کننده زندگی دارند ، تزریق روش ترجیحی زایمان است.

با این حال ، شواهدی مبنی بر اثربخشی مکمل های منیزیم غذایی در افراد مبتلا به آسم متناقض است.

به طور خلاصه ، دانشمندان معتقدند آسم شدید ممکن است علامت کمبود منیزیم در برخی افراد باشد ، اما برای بررسی نقش آن به مطالعات بیشتری نیاز است.

خلاصهکمبود منیزیم با آسم شدید ارتباط دارد. با این حال ، نقش آن در توسعه آسم به طور کامل شناخته نشده است.

 

 

7. ضربان قلب نامنظم

آریتمی قلب یا ضربان نامنظم قلب یکی از جدی ترین علائم کمبود منیزیم است. علائم آریتمی در اکثر موارد خفیف است. اغلب ، هیچ علامتی ندارد. با این حال ، در برخی افراد ، ممکن است باعث تپش قلب شود ، که مکث بین ضربان قلب است.

سایر علائم احتمالی آریتمی عبارتند از:

 • سبکی سر
 • تنگی نفس
 • درد قفسه سینه
 • غش کردن

در شدیدترین موارد ، آریتمی ممکن است خطر سکته مغزی یا نارسایی قلبی را افزایش دهد.

دانشمندان معتقدند که عدم تعادل سطح پتاسیم در داخل و خارج از سلولهای عضله قلب می تواند مقصر باشد ، این وضعیت با کمبود منیزیم همراه است.

برخی از افراد مبتلا به نارسایی احتقانی قلب و آریتمی سطح منیزیم کمتری نسبت به افرادی که این بیماری را ندارند ، نشان داده اند. درمان کسانی که تزریق منیزیم انجام می دهند عملکرد قلب آنها را به میزان قابل توجهی بهبود می بخشد. همچنین مکمل منیزیم میتواند به کاهش علائم در برخی از افراد مبتلا به آریتمی کمک کند.

خلاصهیکی از علائم کمبود منیزیم آریتمی قلب یا ضربان نامنظم قلب است که ممکن است خطر عوارض جدی تری مانند سکته مغزی یا نارسایی قلبی را افزایش دهد.

 

چگونه منیزیم کافی دریافت کنیم؟

جدول زیر میزان مجاز روزانه توصیه شده (RDA) یا مصرف مناسب (AI) را برای مردان و زنان در ایالات متحده نشان می دهد.

سن مردان زنان بارداری شیردهی
تولد تا 6 ماهگی 30 میلی گرم* 30 میلی گرم*
7 تا 12 ماهگی 75 میلی گرم* 75 میلی گرم*
1-3 سال 80 میلی گرم 80 میلی گرم
4-8 سال 130 میلی گرم 130 میلی گرم
9-13 سال 240 میلی گرم 240 میلی گرم
14-18 سال 410 میلی گرم 360 میلی گرم 400 میلی گرم 360 میلی گرم
19 تا 30 سال 400 میلی گرم 310 میلی گرم 350 میلی گرم 310 میلی گرم
31-50 سال 420 میلی گرم 320 میلی گرم 360 میلی گرم 320 میلی گرم
51+ سال 420 میلی گرم 320 میلی گرم

*مصرف کافی

اگرچه بسیاری از مردم برای دریافت منیزیم به RDA نمی رسند، اما غذاهای غنی از منیزیم زیادی برای انتخاب وجود دارد.

این ماده به طور گسترده ای در غذاهای گیاهی و غذاهای حیوانی یافت می شود. غنی ترین منابع دانه ها و آجیل است، اما غلات کامل ، لوبیا و سبزیجات سبز برگ نیز منابع نسبتاً غنی هستند.

در زیر میزان منیزیم برخی خوراکی ها در 3.5 اونس (100 گرم)  آمده است:

 • بادام: 286 میلی گرم
 • دانه کدو تنبل: 535 میلی گرم
 • شکلات تلخ: 152 میلی گرم
 • بادام زمینی: 168 میلی گرم
 • ذرت بوداده: 144 میلی گرم

به عنوان مثال ، فقط 1 اونس (28.4 گرم) بادام 20 درصد از RDA منیزیم را تأمین می کند.

سایر منابع عالی منیزیم عبارتند از:

 • دانه های کتان
 • دانه های آفتابگردان
 • دانههای چیا
 • کاکائو
 • قهوه
 • کاشوبادام هندی
 • فندق
 • جو دوسر

منیزیم همچنین به بسیاری از غلات صبحانه و سایر غذاهای فرآوری شده اضافه می شود. اگر بیماری دارید که باعث از دست دادن منیزیم در بدن شما می شود، مانند دیابت، مهم است که مقدار زیادی غذای غنی از منیزیم بخورید یا مکمل مصرف کنید.

با پزشک خود در مورد ایجاد برنامه ای برای افزایش مصرف منیزیم که برای نیازهای شما مناسب است صحبت کنید.

خلاصه: دانه ها، مغزها، کاکائو، لوبیا و غلات کامل منابع عالی منیزیم هستند. برای داشتن سلامتی مطلوب، سعی کنید هر روز غذاهای غنی از منیزیم بخورید.

 

نتیجه نهایی

کمبود منیزیم یک مشکل بهداشتی گسترده است.

برخی از مطالعات نشان می دهد که 75 درصد از آمریکایی ها نیازهای غذایی خود را برای منیزیم برآورده نمی کنند. با این حال، کمبود واقعی بسیار کمتر رایج است – طبق یک تخمین کمتر از 2 .

علائم کمبود منیزیم معمولاً ظریف است مگر اینکه سطح شما به شدت کاهش یابد.

کمبود ممکن است باعث شود:

 • خستگی
 • گرفتگی عضلات
 • شرایط سلامت روانی
 • ضربان قلب نامنظم
 • پوکی استخوان

اگر فکر می کنید ممکن است کمبود منیزیم داشته باشید، با یک آزمایش خون ساده می توانید شبهات خود را تأیید کنید. برای رد سایر مشکلات احتمالی سلامتی، باید با پزشک خود صحبت کنید.

نتیجه هر چه باشد، سعی کنید به طور منظم مقدار زیادی غذاهای غنی از منیزیم مانند آجیل، دانه ها، غلات یا لوبیا بخورید.

این مواد غذایی سرشار از سایر مواد مغذی سالم نیز هستند. گنجاندن آنها در رژیم غذایی شما نه تنها خطر کمبود منیزیم را کاهش می دهد، بلکه از سلامت کلی شما نیز پشتیبانی می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.