8 علامت و نشانه سنگ کلیه

8 علامت و نشانه سنگ کلیه

سنگ کلیه معمولاً بسیار دردناک است. اکثر سنگها بدون درمان خود به خود از بین می روند. با این حال، ممکن است برای شکستن یا برداشتن سنگ هایی که از بین نمی روند، به یک روش درمانی نیاز داشته باشید. در ادامه هشت نشانه و علامت وجود سنگ کلیه وجود آورده شده است.

سنگ کلیه چیست؟

سنگ کلیه مجموعه سختی از نمک و مواد معدنی است که اغلب از کلسیم یا اسید اوریک تشکیل شده است. آنها در داخل کلیه ایجاد می شوند و می توانند به سایر قسمت های مجاری ادراری حرکت کنند.

اندازه سنگها متفاوت است. برخی از آنها به اندازه دوره انتهای این جمله – کسری از اینچ – کوچک هستند. سایز دیگر می تواند تا چند اینچ رشد کند. برخی از سنگ های کلیه می توانند آنقدر بزرگ شوند که کل کلیه را اشغال کنند.

سنگ کلیه زمانی تشکیل می شود که مقدار زیادی از مواد معدنی موجود در بدن شما در ادرار تجمع می یابد. هنگامی که به خوبی هیدراته نشده اید، ادرار شما با سطوح بالاتری از برخی مواد معدنی متمرکز می شود. هنگامی که سطح مواد معدنی بالاتر است، احتمال تشکیل سنگ کلیه بیشتر است.

تقریباً از هر 11 نفر در ایالات متحده 1 نفر دچار سنگ کلیه می شود. سنگها بیشتر در مردان، افراد چاق و کسانی که دیابت دارند شایع است.

سنگهای کلیه کوچکتر که در کلیه باقی می مانند اغلب هیچ علامتی ندارند. ممکن است متوجه نشوید که تا زمانی که سنگ به داخل حالب شما حرکت نکند، مشکلی وجود ندارد – لوله ای که ادرار از آن عبور می کند تا از کلیه به مثانه برسد.

 

1. درد در ناحیه کمر، شکم یا پهلو

درد سنگ کلیه – که به آن قولنج کلیه نیز می گویند – یکی از شدیدترین انواع دردهای قابل تصور است برخی از افرادی که سنگ کلیه را تجربه کرده اند ، درد را با زایمان یا ضربه با چاقو مقایسه می کنند. این درد به حدی شدید است که سالانه بیش از 1 میلیون مراجعه به اورژانس را شامل می شود.

معمولاً درد زمانی شروع می شود که سنگ به داخل حالب باریک حرکت می کند. این باعث انسداد می شود که باعث ایجاد فشار در کلیه می شود. این فشار فیبرهای عصبی را فعال می کند که سیگنال های درد را به مغز منتقل می کند.

درد سنگ کلیه اغلب به طور ناگهانی شروع می شود. با حرکت سنگ، درد محل و شدت آن تغییر می کند.

درد اغلب به صورت موج می آید و می رود، که با انقباض حالب ها هنگام تلاش برای بیرون راندن سنگ بدتر می شود. هر موج ممکن است چند دقیقه طول بکشد، ناپدید شود و سپس دوباره برگردد.

درد را در کنار و پشت خود، در زیر دنده ها احساس خواهید کرد. با حرکت سنگ به سمت پایین در مجاری ادراری ممکن است به ناحیه شکم و کشاله ران شما تابیده شود.

سنگ های بزرگ می توانند دردناکتر از سنگ های کوچک باشند، اما شدت درد لزوماً به اندازه سنگ مربوط نمی شود. حتی یک سنگ کوچک هنگام حرکت یا انسداد می تواند دردناک باشد.

 

2. درد یا سوزش در هنگام ادرار

هنگامی که سنگ به محل اتصال بین حالب و مثانه می رسد، هنگام ادرار کردن احساس درد می کنید پزشک شما ممکن است این را دیسوریا نامید.

درد می تواند شدید یا سوزش کننده باشد. اگر نمی دانید سنگ کلیه دارید، ممکن است آن را با عفونت مجاری ادراری اشتباه بگیرید. گاهی اوقات ممکن است همراه با سنگ دچار عفونت شوید.

 

3. نیاز فوری به رفتن

نیاز به رفتن به دستشویی بیشتر یا بیشتر از حد معمول، نشانه دیگری است که نشان می دهد سنگ به قسمت پایینی مجاری ادراری شما منتقل شده است. ممکن است خود را در حال دویدن به دستشویی بیابید، یا نیاز داشته باشید که در طول روز و شب مدام بروید.

فوریت ادراری همچنین می تواند علائم عفونت مجاری ادراری را تقلید کند.

 

4. خون در ادرار

وجود خون در ادرار یکی از علائم رایج در افراد مبتلا به سنگ مجاری ادراری است. به این علامت هماچوری نیز گفته می شود. خون می تواند قرمز، صورتی یا قهوه ای باشد. گاهی اوقات سلولهای خونی بسیار کوچک هستند که بدون میکروسکوپ (که هماتوری میکروسکوپی نامیده می شود) دیده می شوند ، اما پزشک شما می تواند این علامت را آزمایش کند.

 

5. ادرار کدر یا بو دار

ادرار سالم شفاف است و بوی قوی ندارد. ادرار کدر یا بدبو می تواند نشانه عفونت در کلیه ها یا قسمت دیگری از مجاری ادراری شما باشد.

یک مطالعه نشان داد که حدود 8 درصد از افراد مبتلا به سنگ حاد کلیه دچار عفونت مجاری ادراری بودند.

کدر بودن نشانه چرک در ادرار یا پیوریا این بو می تواند از باکتری هایی که باعث عفونت ادراری می شوند ، ناشی شود. همچنین ممکن است بو از ادرار متراکم تر از حالت عادی بیاید.

 

6. مقدار کمی در یک زمان

گاهی اوقات سنگ های بزرگ کلیه در حالب گیر می کنند. این انسداد می تواند جریان ادرار را کند یا متوقف کند. اگر انسداد دارید، ممکن است هر بار که می روید فقط کمی ادرار کنید. جریان ادرار که به طور کامل متوقف می شود یک اورژانس پزشکی است.

 

7. تهوع و استفراغ

معمولاً برای افراد مبتلا به سنگ کلیه حالت تهوع و استفراغ وجود دارد. این علائم به دلیل اتصالات عصبی مشترک بین کلیه ها و دستگاه گوارش رخ می دهد سنگ در کلیه ها می تواند باعث ایجاد اعصاب در دستگاه گوارش شود و باعث ناراحتی معده شود.

تهوع و استفراغ نیز می تواند راه بدن شما برای واکنش به درد شدید باشد.

 

8. تب و لرز

تب و لرز علائم عفونت در کلیه یا قسمت دیگری از مجاری ادراری است. این می تواند یک عارضه جدی برای سنگ کلیه باشد. همچنین می تواند نشانه مشکلات جدی دیگری به غیر از سنگ کلیه باشد. هرگونه تب همراه با درد نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارد.

تب هایی که با عفونت ایجاد می شوند معمولاً زیاد هستند – 100.4 درجه فارنهایت (38 درجه سانتیگراد) یا بیشتر. لرز یا لرز اغلب همراه با تب رخ می دهد.

 

نتیجه نهایی

سنگ کلیه مجموعه سختی از نمک و مواد معدنی است که در کلیه های شما ایجاد می شود و می تواند به سایر قسمت های دستگاه ادراری شما حرکت کند. سنگ ها علائمی مانند درد، مشکل در ادرار کردن، ادرار کدر یا بدبو، تهوع و استفراغ را ایجاد می کنند.

برخی از سنگها خود به خود عبور می کنند. برخی دیگر نیاز به درمان با امواج صوتی یا جراحی برای از بین بردن یا حذف آنها دارند.

در صورت بروز علائم سنگ کلیه با پزشک خود تماس بگیرید. در صورت داشتن این علائم فوراً از پزشک کمک بگیرید که می تواند نشان دهنده عفونت یا عارضه جدی دیگر باشد:

  • درد آنقدر شدید است که نمی توانید راحت شوید
  • تهوع ، استفراغ ، تب یا لرز همراه با درد
  • خون در ادرار شما
  • مشکل در ادرار کردن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *