8 علت برآمدگی پشت گوش

8 علت برآمدگی پشت گوش

در این مقاله از بخش سلامت مجله اینترنتی وبگردون به بررسی 8 علت برآمدگی پشت گوش می پردازیم.

درک توده های پشت گوش

در بیشتر موارد، توده ها یا ندول های پشت گوش بی ضرر هستند. آنها ممکن است نشانه نیاز به دارو باشند، مانند مورد عفونت، اما به ندرت نشانه مشکلی خطرناک یا تهدید کننده زندگی هستند.

چندین بیماری ممکن است منجر به ایجاد گره، توده، برجستگی یا ندول در پشت گوش شما شود. به ترتیب احتمال، آنها عبارتند از:

 • عفونت
 • ماستوئیدیت
 • آبسه
 • اوتیت مدیا
 • لنفادنوپاتی (ثانویه به عفونت گوش یا گلو)
 • کیست های چربی
 • آکنه ولگاریس
 • لیپوم

 

 1. عفونت

بسیاری از عفونت های باکتریایی و ویروسی می توانند باعث تورم در داخل و اطراف گردن و صورت شما شوند. دو نوع عفونت عبارتند از گلو استرپتوکوک و مونونوکلئوز عفونی (ویروس اپشتین بار). سایر شرایط نیز می تواند باعث تورم در داخل و اطراف گردن و صورت شود. آنها عبارتند از:

 • HIV و ایدز
 • سرخک
 • ابله مرغان

 

 2. ماستوئیدیت

اگر دچار عفونت گوش شوید و تحت درمان قرار نگیرید ، ممکن است دچار عفونت جدی تری به نام ماستوئیدیت گوش شوید. این عفونت در برجستگی استخوانی پشت گوش ایجاد می شود که ماستوئید نامیده می شود. ممکن است باعث ایجاد کیست های چرکی شود. به نوبه خود ، ممکن است آنها را به صورت توده یا گره پشت گوش خود احساس کنید.

 3. آبسه

آبسه ایجاد میشود بافت و یا سلولهای در یک منطقه از بدن دچار عفونت گردند. بدن شما با از بین بردن باکتری یا ویروس مهاجم به عفونت واکنش نشان می دهد. برای مبارزه با باکتری ها ، بدن شما گلبول های سفید خون را به مناطق آلوده می فرستد.

این گلبولهای سفید خون در محل آسیب دیده شروع به تجمع می کنند و در نتیجه ، چرک شروع به رشد می کند. چرک یک محصول غلیظ و شبیه مایع است که از سلولهای سفید خون مرده ، بافت ، باکتریها و سایر مواد مهاجم ایجاد می شود. آبسه ها اغلب دردناک و در لمس گرم هستند.

 4. اوتیت میانی

اصطلاح Otis media اصطلاح دیگری برای عفونت گوش است. اینها می توانند باکتریایی یا ویروسی باشند. هنگامی که عفونت رخ می دهد، می تواند باعث تجمع مایع و تورم دردناک شود. این علائم ممکن است منجر به تورم قابل مشاهده در پشت گوش شود. ممکن است از آنتی بیوتیک ها برای تسکین علائم و پایان عفونت استفاده شود.

 5. لنفادنوپاتی (ثانویه به عفونت گوش یا گلو)

لنفادنوپاتی در غدد لنفاوی شما شروع می شود. غدد لنفاوی ساختارهای اندام مانند و کوچکی هستند که در سراسر بدن شما وجود دارند. این شامل زیر بازوها، گردن، لگن و پشت گوش شما می شود.

هر از گاهی غدد لنفاوی شما متورم می شود. در بسیاری از موارد، تورم نتیجه عفونت است. با افزایش تعداد سلولهای مبارزه کننده با عفونت ، آنها در غدد لنفاوی شروع به تجمع می کنند. غدد لنفاوی متورم معمولاً در اثر عفونت، التهاب یا سرطان ایجاد می شوند.

 6. کیست های چربی

کیست های سباسه برجستگی های غیر سرطانی هستند که در زیر پوست ایجاد می شوند. آنها بیشتر در سر ، گردن و تنه ایجاد می شوند.

این نوع کیست در اطراف غده چربی ایجاد می شود، که مسئول تولید چربی است که پوست و موهای شما را چرب می کند. بیشتر کیست های چربی درد کمی ایجاد می کنند یا هیچ درد ندارند. آنها ممکن است ناراحت کننده یا تحریک کننده به دلیل محل رشد آنها در بدن شما باشند.

 7. آکنه ولگاریس

آکنه یک بیماری شایع پوستی است که زمانی رخ می دهد که فولیکول های مو در پوست مسدود می شوند. سلول های مرده و روغن می توانند فولیکول ها را مسدود کرده و سپس جوش و برجستگی ایجاد شود. در موارد خاص ، این برجستگی ها بزرگ ، جامد و گاهی دردناک می شوند.

 

 8. لیپوم

لیپوم توده چربی است که بین لایه های پوست خود را توسعه است. لیپوم می تواند در هر نقطه از بدن شما ایجاد شود و تقریباً همیشه بی ضرر است. لیپومها همیشه از سطح پوست قابل تشخیص نیستند، اما با بزرگتر شدن، احتمال اینکه بتوانید آنها را با دست خود احساس کنید وجود دارد.

 

 تشخیص توده های پشت گوش

اگر سابقه آکنه دارید، تشخیص توده یا برآمدگی پشت گوش به عنوان جوش برای شما آسان است. اما برای سایر افراد ، پی بردن به علت ایجاد ناحیه برجسته ممکن است دشوارتر باشد.

چگونه خود را بررسی کنیم؟

دست شما بهترین ابزار شما برای تشخیص توده یا برجستگی پشت گوش است. در زیر چند سوال وجود دارد که می توانید از خود بپرسید:

 • آیا این توده نرم و انعطاف پذیر است؟ اگر چنین است ، احتمالاً لیپوم است.
 • آیا نقطه حساس و دردناک است ، به ویژه هنگامی که لمس می شود؟ سپس ممکن است جوش یا آبسه باشد.
 • آیا علاوه بر برآمدگی ، علائم دیگری مانند تب یا لرز را نیز تجربه می کنید ؟ در این حالت ، توده می تواند نشانه دیگری از عفونت باشد.

 زمان مراجعه به پزشک

اگر این توده مشکل ساز است، باعث درد یا ناراحتی شما می شود یا با علائم دیگر همراه است ، با پزشک خود وقت بگیرید. یک معاینه فیزیکی سریع از ناحیه و یک معاینه عمومی معمولاً می تواند به پزشک شما کمک کند تا بفهمد دقیقا چه اتفاقی در پشت گوش شما می افتد.

بر اساس یافته های پزشک شما، آنها ممکن است پیشنهاد کنند که این توده به تنهایی یا هر تعداد درمان از دارو تا جراحی برطرف شود.

برآمدگی های پشت گوش معمولاً مضر نیستند. همراه با پزشک خود می توانید بهترین راه را برای از بین بردن توده و جلوگیری از مشکلات آینده پیدا کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *