9 عارضه جانبی مصرف بیش از حد کافئین

9 عارضه جانبی مصرف بیش از حد کافئین

قهوه و چای از نوشیدنی های فوق العاده سالم هستند. اکثر انواع قهوه حاوی کافئین هستند، ماده ای که ممکن است روحیه، متابولیسم و ​​عملکرد ذهنی و بدنی شما را تقویت کند. جالب است بدانید مطالعات نشان داده است که مصرف آن در مقادیر کم تا متوسط ​​برای اکثر افراد خطرناک است. با این حال، دوزهای بالای کافئین ممکن است عوارض جانبی ناخوشایند و حتی خطرناکی داشته باشد. در این مقاله از بخش سلامت جسمی مجله اینترنتی وبگردون به بررسی 9 عارضه جانبی مصرف بیش از حد کافئین میپردازیم.

تحقیقات نشان داده است که ژنهای شما تأثیر زیادی در تحمل شما نسبت به آن دارند. برخی می توانند کافئین را بسیار بیشتر از دیگران بدون تجربه اثرات منفی مصرف کنند. علاوه بر این، افرادی که به کافئین عادت ندارند ممکن است پس از مصرف دوز متوسطی که مصرف می شود، علائمی را تجربه کنند.

در ادامه 9 عارضه جانبی کافئین زیاد آورده شده است.

 

1. اضطراب

کافئین برای افزایش هوشیاری شناخته شده است. این ماده با جلوگیری از اثرات آدنوزین ، ماده شیمیایی مغز که باعث احساس خستگی می شود، عمل می کند. در عین حال، باعث ترشح آدرنالین، هورمون “جنگ یا پرواز” می شود که با افزایش انرژی همراه است. با این حال، در دوزهای بالاتر، این اثرات ممکن است بارزتر شده و منجر به اضطراب و عصبی شود.

در حقیقت، اختلال اضطراب ناشی از کافئین یکی از چهار سندرم مربوط به کافئین است که در کتابچه راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی (DSM) ذکر شده است، که توسط انجمن روانپزشکی آمریکا منتشر شده است.

گزارش شده است که مصرف روزانه بسیار زیاد 1000 میلی گرم یا بیشتر در اکثر افراد باعث ایجاد عصبی، لرزش و علائم مشابه می شود، در حالی که حتی یک مصرف متوسط ​​ممکن است منجر به اثرات مشابهی در افراد حساس به کافئین شود. بعلاوه، نشان داده شده است که دوزهای متوسط ​​باعث تنفس سریع و افزایش استرس در هنگام مصرف در یک نشست می شود.

یک مطالعه در 25 مرد سالم نشان داد که کسانی که تقریباً 300 میلی گرم کافئین مصرف می کنند، استرس بیش از دو برابر کسانی که دارونما مصرف کرده اند را تجربه می کنند.

جالب توجه است که، میزان استرس بین مصرف کنندگان کافئین به طور منظم و کم تکرار مشابه بود، که نشان می دهد این ترکیب بدون توجه به اینکه به طور عادی از آن استفاده می کنید ، تأثیر یکسانی بر سطح استرس خواهد داشت.

با این وجود، این نتایج مقدماتی است. محتوای کافئین قهوه بسیار متغیر است. برای مرجع، یک قهوه بزرگ (“گراند”) در استارباکس حاوی حدود 330 میلی گرم کافئین است. اگر متوجه شدید که اغلب عصبی یا عصبی هستید، بهتر است نگاهی به میزان مصرف کافئین خود بیندازید و آن را کاهش دهید.

خلاصه:

گرچه دوزهای کم تا متوسط ​​کافئین می تواند هوشیاری را افزایش دهد ، مقادیر بیشتری ممکن است باشد منجر به اضطراب یا پیری می شود. برای تعیین پاسخ خودتان را کنترل کنید.

بیشتر بخوانید: اثرات کافئین بر بدن انسان

 

2. بی خوابی

توانایی کافئین در کمک به مردم در بیدار ماندن یکی از با کیفیت ترین ویژگی های آن است. از طرف دیگر ، کافئین بیش از حد می تواند خواب کافی ترمیمی را دشوار کند. مطالعات نشان داده است که به نظر می رسد مصرف بیشتر کافئین باعث افزایش مدت زمان خوابیدن می شود. همچنین ممکن است باعث کاهش کل خواب بخصوص در افراد مسن شود.

در مقابل، به نظر می رسد مقدار کم یا متوسط ​​کافئین در افرادی که “خواب خوب” یا حتی افرادی که خود بی خوابی گزارش کرده اند، تأثیر زیادی بر خواب ندارد. اگر میزان کافئین دریافتی خود را دست کم بگیرید، نمی دانید که کافئین زیاد در خواب شما اختلال ایجاد می کند.

اگرچه قهوه و چای غنی ترین منابع کافئین هستند، اما در نوشابه، کاکائو، نوشیدنی های انرژی زا و انواع مختلفی از داروها نیز یافت می شود.

به عنوان مثال، یک عکس انرژی ممکن است حاوی 350 میلی گرم کافئین باشد، در حالی که برخی از نوشیدنی های انرژی زا به اندازه 500 میلی گرم در هر قوطی تأمین می کنند.

نکته مهم، میزان کافئین مصرفی شما بدون تأثیر بر خواب شما به ژنتیک و سایر عوامل بستگی دارد. علاوه بر این، کافئین مصرف شده در اواخر روز ممکن است در خواب اختلال ایجاد کند زیرا اثرات آن ممکن است چندین ساعت طول بکشد.

تحقیقات نشان داده است که در حالی که کافئین به طور متوسط ​​5 ساعت در سیستم شما باقی مانده است، بسته به نوع فرد، ممکن است بازه زمانی از یک و نیم ساعت تا 9 ساعت باشد.

یک مطالعه چگونگی تأثیر زمان مصرف کافئین بر خواب را بررسی کرد. محققان به 12 بزرگسال سالم 400 میلی گرم کافئین یا شش ساعت قبل از خواب، سه ساعت قبل از خواب یا بلافاصله قبل از خواب دادند. هم زمان خواب رفتن به هر سه گروه و هم بیدار ماندن در شب بطور قابل توجهی افزایش یافت. این نتایج حاکی از آن است که مهم است که به مقدار و زمان کافئین برای بهینه سازی خواب توجه کنید.

خلاصه:

کافئین می تواند به شما کمک می کند تا در طول روز بیدار باشید، اما ممکن است بر خواب شما تأثیر منفی بگذارد کیفیت و کمیت. برای بهبود کیفیت خوابتان از مصرف خوراکی های حاوی کافئین در عصر یا شب خودداری کنید.

بیشتر بخوانید: درمان های خانگی برای تسکین درد قاعدگی

 

3. مسائل گوارشی

بسیاری از افراد دریافتند که یک فنجان قهوه صبحگاهی به حرکت روده آنها کمک می کند. اثر ملین قهوه به ترشح گاسترین، هورمونی که معده تولید می کند و فعالیت در روده بزرگ را تسریع می کند، نسبت داده شده است. بعلاوه، نشان داده شده است که قهوه بدون کافئین نیز پاسخی مشابه دارد.

با این حال، به نظر می رسد خود کافئین نیز با افزایش چرخش منظم، انقباضاتی که غذا را از طریق دستگاه گوارش شما حرکت می دهد، حرکات روده را تحریک می کند. با توجه به این تأثیر، جای تعجب نیست که دوزهای زیاد کافئین در برخی از افراد منجر به شل شدن مدفوع یا حتی اسهال می شود.

اگرچه سالها اعتقاد بر این بود که قهوه باعث زخم معده می شود، اما یک مطالعه گسترده روی بیش از 8000 نفر هیچ ارتباطی بین این دو پیدا نکرد. از طرف دیگر، برخی مطالعات نشان می دهد که نوشیدنی های کافئین دار ممکن است بیماری ریفلاکس معده (مری) را در برخی افراد بدتر کند. به نظر می رسد این امر به ویژه در مورد قهوه صادق است.

در یک مطالعه کوچک، هنگامی که پنج بزرگسال سالم آب کافئین دار نوشیدند، آنها ماهیچه ای را آرام می کنند که باعث می شود محتوای معده به داخل گلو منتقل نشود. از آنجا که قهوه می تواند تأثیرات عمده ای بر عملکرد هضم غذا بگذارد، در صورت بروز هر مشکلی ممکن است بخواهید مقدار نوشیدنی خود را کاهش دهید یا به چای بروید.

 

خلاصه:

گرچه کم است مقادیر متوسط ​​قهوه می تواند تحرک روده را بهبود بخشد، ممکن است دوزهای بیشتری منجر شود برای شل شدن مدفوع یا GERD. کاهش مصرف قهوه یا تغییر چای میتواند برای شما مفید باشد.

بیشتر بخوانید: 13 فایده قهوه برای سلامتی که نمیدانستید!

 

4. تجزیه عضله

رابدومیولیز یک بیماری بسیار جدی است که در آن رشته های عضلانی آسیب دیده وارد جریان خون می شوند و منجر به نارسایی کلیه و سایر مشکلات می شوند. دلایل عمده رابدومیولیز شامل تروما، عفونت، مصرف مواد مخدر، کشیدگی عضلات و گزش مارهای سمی یا حشرات است. علاوه بر این، چندین گزارش در مورد رابدومیولیز مربوط به مصرف بیش از حد کافئین گزارش شده است، اگرچه این نسبتاً نادر است.

در یک مورد، پس از نوشیدن 32 اونس (1 لیتر) قهوه حاوی تقریبا 565 میلی گرم کافئین، یک زن دچار حالت تهوع، استفراغ و تیره رنگ شد. خوشبختانه، وی پس از درمان با دارو و مایعات بهبود یافت.

مهم این است که این مقدار زیادی کافئین است که باید در مدت زمان کوتاهی مصرف شود، خصوصاً برای کسی که به آن عادت ندارد یا به اثرات آن بسیار حساس است.

به منظور کاهش خطر رابدومیولیز، بهتر است مصرف خود را به حدود 250 میلی گرم کافئین در روز محدود کنید، مگر اینکه عادت به مصرف بیشتر داشته باشید.

خلاصه:

بسیاری ممکن است بعد از مصرف مقادیر زیادی کافئین، دچار رابدمیولیز یا تجزیه عضله آسیب دیده شوید. در صورت وجود مصرف خود را به 250 میلی گرم در روز محدود کنیدا ز تحمل خود مطمئن نیستید

بیشتر بخوانید: بهترین گیاهان و مکمل ها برای دیابت

 

5. اعتیاد

با وجود تمام مزایای سلامتی کافئین، منکر این نیست که ممکن است بدن شما به آن عادت کند. اگرچه کافئین باعث ایجاد برخی مواد شیمیایی مغزی به طور مشابه کوکائین و آمفتامین می شود، اما به همان روشی که این داروها ایجاد می کند، باعث اعتیاد کلاسیک نمی شود. با این حال خصوصاً در دوزهای بالا، ممکن است به وابستگی روانی یا جسمی منجر شود.

در یک مطالعه، 16 نفری که به طور معمول کافئین زیاد، متوسط ​​یا بدون کافئین مصرف می کردند، پس از آنکه یک شب بدون کافئین بودند، در یک تست کلمه شرکت کردند. فقط مصرف کنندگان کافئین زیاد تعصبی نسبت به کلمات مرتبط با کافئین نشان داده و هوس شدید کافئین داشتند. بعلاوه، به نظر می رسد که فراوانی مصرف کافئین در وابستگی نقش دارد.

در مطالعه ای دیگر، 213 کاربر کافئین پس از 16 ساعت بدون مصرف آن، پرسشنامه ها را تکمیل کردند. کاربران روزانه نسبت به کاربران غیر روزانه در سردرد، خستگی و سایر علائم ترک افزایش بیشتری داشته اند.

حتی اگر به نظر نمی رسد که این ترکیب باعث اعتیاد واقعی شود، اما اگر به طور منظم مقدار زیادی قهوه یا سایر نوشیدنی های کافئین دار می نوشید، احتمال اینکه به اثرات آن وابسته باشید بسیار خوب است.

خلاصه:

بدون رفتن کافئین برای چندین ساعت ممکن است منجر به ترک روانشناختی یا جسمی شود. علائم در کسانی که روزانه مقادیر زیادی مصرف می کنند.

بیشتر بخوانید: هوش هیجانی در کار

 

6. فشار خون بالا

به طور کلی، به نظر نمی رسد که کافئین خطر بیماری قلبی یا سکته مغزی را در بیشتر افراد افزایش می دهد. با این حال، در چندین مطالعه نشان داده شده است که فشار خون را به دلیل تأثیر تحریکی آن بر سیستم عصبی افزایش می دهد.

افزایش فشار خون یکی از عوامل خطرناک و پیشزمینه برای حمله قلبی و سکته مغزی است زیرا ممکن است بامحدود کردن جریان خون به قلب و مغز شما. به عروق بیش از حد آسیب برساند. خوشبختانه، به نظر می رسد اثر کافئین بر فشار خون موقتی است. همچنین، به نظر می رسد قوی ترین تأثیر را روی افرادی که عادت به مصرف آن ندارند، داشته باشد.

همچنین ثابت شده است که مصرف زیاد کافئین باعث افزایش فشار خون در هنگام ورزش در افراد سالم و همچنین در افراد با فشار خون خفیف افزایش یافته است.

بنابراین توجه به مقدار و زمان مصرف کافئین از اهمیت زیادی برخوردار است، خصوصاً اگر از قبل فشار خون بالا دارید.

 

خلاصه: به نظر می رسد کافئین برای افزایش فشار خون هنگام مصرف در دوزهای بالا یا قبل از ورزش، مانند و همچنین در افرادی که به ندرت آن را مصرف می کنند. اما این اثر ممکن است فقط موقتی باشد، بنابراین بهتر است پاسخ خود را کنترل کنید.

بیشتر بخوانید: همه چیز درباره افسردگی در زنان

 

7. تپش قلب

اثرات تحریک کننده مصرف زیاد کافئین ممکن است باعث ضربان قلب شما شود. همچنین ممکن است منجر به تغییر ریتم ضربان قلب، به نام فیبریلاسیون دهلیزی شود، که در جوانان گزارش شده است که نوشیدنی های انرژی زا را که حاوی دوزهای فوق العاده کافئین هستند، مصرف می کنند.

در یک مطالعه موردی، خانمی که در یک اقدام به خودکشی مقدار زیادی پودر کافئین و قرص مصرف کرد، ضربان قلب بسیار سریع، نارسایی کلیه و سایر موارد جدی سلامتی را تجربه کرد. با این حال، به نظر نمی رسد که این اتفاق برای همه رخ دهد. در واقع، حتی برخی از افراد مبتلا به مشکلات قلبی نیز ممکن است بتوانند مقادیر زیادی کافئین را بدون هیچ گونه اثر مخربی تحمل کنند.

در یک مطالعه کنترل شده، هنگامی که 51 بیمار نارسایی قلبی به مدت 5 ساعت 100 میلی گرم کافئین در ساعت مصرف کردند، ضربان قلب و ریتم آنها در حد طبیعی باقی ماند.

صرف نظر از نتایج مطالعه مختلط ، اگر بعد از نوشیدن نوشیدنی های کافئین دار متوجه تغییر در ضربان قلب یا ریتم خود شدید، میزان مصرف خود را کاهش دهید.

خلاصه: دوزهای زیاد از کافئین در بعضی از افراد ممکن است ضربان قلب یا ریتم را افزایش دهد. این اثرات ظاهر می شود
از فردی به فرد دیگر بسیار متفاوت باشد. اگر آنها را احساس می کنید، به فکر کاهش میزان خود باشید.

بیشتر بخوانید: معرفی روشهای آرام سازی برای کاهش استرس

 

8. خستگی

قهوه، چای و سایر نوشیدنی های کافئین دار برای تقویت سطح انرژی شناخته شده اند. با این حال، این نوشیدنی ها می توانند با ایجاد خستگی پس از خروج کافئین از سیستم، نتیجه عکس داشته باشند.

یک بررسی از 41 مطالعه نشان داد که اگرچه نوشیدنی های انرژی زا با کافئین باعث افزایش هوشیاری و بهبود خلق و خوی برای چند ساعت می شود، شرکت کنندگان اغلب بیش از حد معمول روز بعد خسته بودند. مطمئناً، اگر همچنان در طول روز مقدار زیادی کافئین بنوشید، می توانید از اثر بازگشت استفاده نکنید. از طرف دیگر، این ممکن است بر توانایی خوابیدن شما تأثیر بگذارد.

برای به حداکثر رساندن مزایای کافئین در انرژی و جلوگیری از خستگی برگشتی، آن را در دوزهای متوسط ​​و نه زیاد مصرف کنید.

خلاصه:

گرچه کافئین انرژی تأمین می کند، در اثرات آن می تواند به طور غیر مستقیم منجر به خستگی شود.

بیشتر بخوانید: 20 نکته موثر برای از بین بردن چربی شکم

 

9. تکرر ادرار و اضطرار

افزایش ادرار یک عارضه جانبی رایج در مصرف زیاد کافئین است که به دلیل اثرات تحریک کننده ترکیب روی مثانه است. ممکن است متوجه شده باشید که وقتی بیش از حد معمول قهوه یا چای می نوشید، باید مرتبا ادرار کنید. بیشتر تحقیقات انجام شده در مورد تأثیرات این ترکیب بر روی دفعات ادرار، روی افراد مسن و کسانی که مثانه بیش از حد فعال یا بی اختیاری دارند متمرکز شده است.

در یک مطالعه، 12 جوان میانسال با مثانه هایی که بیش از حد فعال بودند و روزانه 2 میلی گرم کافئین در هر پوند (4.5 میلی گرم در هر کیلوگرم) وزن بدن مصرف می کردند، افزایش قابل توجهی در تکرر ادرار و فوریت را تجربه کردند.

برای کسی با وزن 68 کیلوگرم، این مقدار تقریباً 300 میلی گرم کافئین در روز است. علاوه بر این، مصرف زیاد ممکن است احتمال بروز بی اختیاری را در افراد دارای مثانه سالم افزایش دهد.

در یک مطالعه بزرگ تأثیرات مصرف زیاد کافئین بر بی اختیاری در بیش از 65000 زن بدون بی اختیاری بررسی شد. در افرادی که بیش از 450 میلی گرم در روز مصرف می کنند، خطر بی اختیاری به طور قابل توجهی افزایش می یابد، در مقایسه با کسانی که کمتر از 150 میلی گرم در روز مصرف می کنند.

اگر مقدار زیادی نوشیدنی حاوی کافئین می نوشید و احساس می کنید که ادرار شما بیش از حد معمول مکرر یا فوری است، بهتر است مصرف خود را کاهش دهید تا ببینید علائم شما بهبود می یابد یا خیر.

خلاصه:

مصرف کافئین زیاد در موارد زیادی موجب افزایش تکرر ادرار میشود. کاهش مصرف میتواند این علائم را بهبود بخشد.

 

جمع بندی

به نظر می رسد مصرف کافئین از میزان کم تا متوسط ​، فواید چشمگیری برای سلامتی در بسیاری از افراد ایجاد می کند. از طرف دیگر، مقادیر بسیار بالا ممکن است منجر به عوارضی شود که در زندگی روزمره تداخل ایجاد می کند و حتی ممکن است باعث مشکلات جدی در سلامتی شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *