HIV یا ایدز چیست؟

HIV یا ایدز چیست؟

HIV یک ویروس است که در انسان زندگی می کند خون، مایعات جنسی، و پستان شیر. این سیستم ایمنی بدن شما را تضعیف می کند، بنابراین بدن شما در مبارزه با میکروب های رایج، ویروس ها، قارچ ها و سایر مهاجمان سخت است. این بیماری عمدتا از طریق تماس جنسی محافظت نشده و سوزن های مشترک منتقل می شود.ایدز – سندرم نقص ایمنی اکتسابی – شرایطی است که وقتی سیستم ایمنی بدن شما متوقف می شود و به دلیل HIV بیمار می شوید، ایجاد می شود.

 

چه کسی آن را دریافت می کند؟

عفونت از فردی به فرد دیگر هنگامی که برخی از مایعات بدن به اشتراک گذاشته می شود، معمولاً در طول رابطه جنسی واژینال یا مقعدی ، یا هنگام اشتراک داروهای تزریق شده، منتقل می شود. همچنین می تواند از سوزن های کثیف ناشی از خالکوبی و سوراخ کردن بدن منتقل شود. این بیماری از طریق رابطه جنسی دهانی نیز منتقل می شود، اگرچه احتمال آن کم است.

مادران می توانند HIV را در هنگام تولد، هنگامی که نوزاد در معرض خون آلوده یا شیر مادر قرار می گیرد، به فرزند خود منتقل کنند. اما در برخی مناطق جهان در حال توسعه، مادران مبتلا به HIV بهتر است به مدت چند ماه به نوزاد خود شیر بدهند تا به نوزاد شیرخوار با آب آلوده بالقوه ندهند، به ویژه اگر تحت درمان HIV قرار می گیرند (به پایین مراجعه کنید).

 

HIV در بزاق ، اشک، ادرار یا عرق زندگی نمی کند – بنابراین نمی توان آن را از طریق تماس گاه به گاه با این مایعات بدن منتقل کرد.

ابتلا به HIV به راحتی سایر بیماریهای عفونی نیست. ویروس نمی تواند مدت طولانی در خارج از بدن انسان زنده بماند. وقتی مایع بدن خشک می شود به سرعت می میرد. توسط حیوانات یا حشرات پخش نمی شود. شما آن را در سطوح عمومی مانند دستگیره درها یا صندلی های توالت پیدا نمی کنید.

تمام فرآورده های خونی مورد استفاده در ایالات متحده و اروپای غربی امروزه از نظر HIV مورد آزمایش قرار می گیرند. بانکهای خون از هرگونه خون اهدا شده که مثبت است خلاص می شوند، بنابراین هرگز به عرضه عمومی نمی رسد. با فردی که خون HIV مثبت اهدا می کند تماس گرفته می شود تا توسط پزشک خود آزمایش شود و دیگر نمی تواند خون بدهد.

 

کجا گسترده است؟

ویروس HIV در سراسر جهان پخش می شود، اما آفریقای جنوبی (بخش جنوبی) بیشترین تعداد افراد آلوده را دارد. سازمان بهداشت جهانی و دفتر UNAIDS سازمان ملل متحد تخمین می زنند که بیش از یک سوم بزرگسالان در برخی مناطق آفریقا به HIV مبتلا هستند. موارد زیادی از HIV در جنوب و جنوب شرقی آسیا وجود دارد. تعداد مبتلایان به HIV در اروپای شرقی به دلیل استفاده از داروهای تزریقی در حال افزایش است.

دو نوع اصلی ویروس وجود دارد: HIV-1 و HIV-2. HIV-2 بیشتر در غرب آفریقا یافت می شود، اگرچه نقاط دیگر جهان نیز آن را مشاهده می کنند. آزمایش HIV معمولاً هر دو نوع را جستجو می کند.

 

زندگی با HIV و ایدز

اولین مورد مستند ایدز در ایالات متحده در سال 1981 بود (در گذشته، برخی از موارد قبلاً در جهان رخ داده بود). از آن زمان، حدود 35 میلیون نفر در جهان بر اثر بیماری های مرتبط با این بیماری جان خود را از دست داده اند. میلیون ها کودک به دلیل آن یتیم شده اند.

اکنون، درمان دارویی ترکیبی HIV را به یک عفونت طولانی مدت تبدیل کرده است که می توانید آن را مدیریت کنید، حتی اگر HIV به ایدز پیشرفت کرده باشد. در پایان سال 2017، حدود 37 میلیون نفر در جهان مبتلا به HIV بودند، از جمله حدود 2 میلیون کودک. حدود 22 میلیون نفر از این افراد تحت درمان های نجات بخش قرار گرفتند. وقتی از نزدیک با پزشکان خود کار می کنید و به برنامه درمانی خود پایبند هستید، می توانید مدت طولانی زندگی کنید و انتظار امید به زندگی تقریباً عادی را داشته باشید.

این می تواند به اچ آی وی سالها به درازا آسیب خود را سیستم ایمنی بدن به اندازه کافی به شما را به بیماری های خاص، مانند شکل آسیب پذیر سرطان پوست به نام کاپوزی سارکوما. این ” عفونت های فرصت طلب ” دیگر نشانه های ابتلا به ایدز هستند، زیرا افراد دارای سیستم ایمنی سالم به ندرت به آن مبتلا می شوند. درمان های HIV، اگر زود انجام شوند، می توانند از پیشرفت ایدز جلوگیری کنند.

از آنجا که داروهایی وجود دارد که می توانید برای آن مصرف کنید، برخی از گروه ها معتقدند که دیگر لازم نیست نگران HIV باشند، حتی اگر به احتمال زیاد به این ویروس مبتلا شوند. اما درمان این واقعیت را تغییر نمی دهد که HIV یک بیماری بالقوه تهدید کننده زندگی است.

داروهای HIV و ایدز می توانند گران باشند. با وجود برنامه های موفقیت آمیز برای درمان افراد مبتلا به HIV در کشورهای محدود منابع، بسیاری از مردم جهان که با این ویروس زندگی می کنند و عوارض ناشی از آن هنوز برای تهیه داروهای مورد نیاز خود مشکل دارند.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *