تعریق زیاد یا هایپرهیدروز

تعریق زیاد یا هایپرهیدروز

در این مقاله از بخش سلامت جسمی مجله اینترنتی وبگردون به بررسی تعریق زیاد یا هایپرهیدروز میپردازیم.

هایپرهیدروز چیست؟

هایپرهیدروز یا تعریق زیاد، یک اختلال شایع است که ناراحتی زیادی را ایجاد می کند. تخمین زده می شود که 2 تا 3 درصد از آمریکایی ها از تعریق زیاد زیر بغل (هایپر هیدروز زیر بغل ) یا کف دست و کف پا (هایپر هیدروز پلموپالانتار ) رنج می برند. مشکلات زیر بغل در اواخر نوجوانی شروع می شود، در حالی که تعریق کف دست و پا اغلب زودتر، در حدود 13 سالگی (به طور متوسط) شروع می شود. بدون درمان، این مشکلات ممکن است در طول زندگی ادامه یابد.

تعریق شرم آور است، لباس را لکه دار می کند، روابط عاشقانه را خراب می کند و تعاملات تجاری و اجتماعی را پیچیده می کند. موارد شدید می تواند عواقب عملی جدی نیز داشته باشد و در افرادی که از آن رنج می برند سخت است که قلم بگیرند، فرمان خودرو را بگیرند یا دست بدهند.

علت هایپرهیدروز چیست؟

اگرچه گاهی اوقات بیماریهای عصبی، غدد درون ریز، عفونی و سایر سیستماتیک می توانند باعث هایپرهیدروز شوند، اما بیشتر موارد در افرادی رخ می دهد که سالم هستند. گرما و احساسات ممکن است در برخی از افراد باعث هایپرهیدروز شود، اما بسیاری از کسانی که از هایپرهیدروز رنج می برند، تقریباً در تمام ساعات بیداری خود، صرف نظر از روحیه یا آب و هوا، عرق می کنند.

درمان هایپرهیدروز چیست؟

بسیاری از افراد مبتلا به این اختلال مزاحم، گاهی اوقات می توانند به نتایج خوب و بهبود کیفیت زندگی دست یابند.

روش درمان تعریق زیاد به طور کلی به شرح زیر است:

  • معمولاً ضد عرق های بدون نسخه حاوی دوز کم نمک فلزی (معمولاً آلومینیوم) را امتحان می کنید زیرا به راحتی در دسترس هستند. ضدعرق های حاوی کلرید آلومینیوم (به عنوان مثال Certain Dri) ممکن است در مواردی که سایر ضدعرق ها ناموفق بوده اند مثرتر باشند.
  • داروهای ضد عرق قوی که حاوی هگزاهیدرات کلرید آلومینیوم هستند.
  • Iontophoresis ، دستگاهی است که آب شیر یونیزه را با استفاده از برق مستقیم از طریق پوست عبور می دهد.
  • داروهای خوراکی ، آنتی کولینرژیک تعریق را کاهش می دهد.
  • بوتاکس (سم بوتولینوم) -A ، در ایالات متحده توسط FDA برای درمان تعریق زیاد زیر بغل (زیر بغل) تأیید شده است.
  • miraDry . این تکنیک از انرژی مایکروویو برای از بین بردن دائمی غدد عرق استفاده می کند.
  • لیزر . لیزرها می توانند غدد عرق زیر بغل را هدف گرفته و از بین ببرند.
  • عمل جراحی. روشی به نام سمپاتکتومی قفسه سینه ممکن است به عنوان آخرین راه حل در نظر گرفته شود.

آلومینیوم کلراید هگزاهیدرات و تعریق زیاد

هنگامی که ضد عرق های معمولی در درمان تعریق زیاد موفق نمی شوند، اکثر پزشکان با توصیه هگزاهیدرات کلرید آلومینیوم ( دریسول )، نسخه ای قوی از کلرید آلومینیوم، توصیه می کنند. 2 تا 3 شب متوالی، درست قبل از خواب استفاده می شود، سپس تقریباً هفته ای یک بار برای حفظ بهبود. طبق دستور پزشک استفاده کنید. این درمان برای بسیاری از بیمارانی که مشکلشان تعریق بیش از حد زیر بغل است به خوبی عمل می کند، اما برای اکثر کسانی که عرق کف دست و پا دارند رضایت بخش نیست.

اصلی ترین عارضه درایسول سوزش است، که گاهی اوقات، اما نه همیشه، با اطمینان از خشک شدن پوست قبل از استفاده و اجازه دادن به دارو به طور کامل پس از آن برطرف می شود. همچنین، کاهش دفعات استفاده یا استفاده از داروهای ضد التهابی، مانند لوسیون های حاوی کورتیکواستروئید ممکن است کمک کند.

یونتوفورزیس برای تعریق زیاد

یونتوفورزیس بیش از 50 سال پیش به عنوان درمانی برای تعریق زیاد معرفی شد. مکانیسم دقیق عملکرد آن هنوز مشخص نیست، اگرچه احتمالاً با مسدود کردن موقت مجرای عرق کار می کند. در این روش از آب برای انتقال جریان الکتریکی به پوست چند بار در هفته، به مدت 10 تا 20 دقیقه در هر جلسه استفاده می شود و پس از آن برنامه درمانی با فواصل 1 تا 3 هفته بسته به پاسخ بیمار انجام می شود. درمان های یونتوفورز دردناک نیستند.

بیماران ممکن است دستگاه هایی را برای این درمان از طریق تجویز پزشک خریداری کنند. بعضی اوقات بیمه های درمانی هزینه را پرداخت می کنند.

داروهای خوراکی برای تعریق زیاد

داروهای آنتی کولینرژیک خوراکی مانند گلیکوپیرولات ( روبینول ) معمولاً برای تعریق زیاد استفاده نمی شوند، زیرا برای کار اغلب عوارضی مانند خشکی دهان، تاری دید و احتباس ادرار ایجاد می کنند. داروهای خوراکی معمولاً مختص افرادی است که درمان های خط اول را بدون موفقیت امتحان کرده اند.

بوتاکس و تعریق زیاد

سم بوتولینوم A (بوتاکس)، یک سم عصبی که می تواند به طور موقت ماهیچه ها را فلج کند، اغلب به عنوان یک درمان زیبایی برای چین و چروک ها در اخبار مطرح می شود. اما مدتی است که در بسیاری از زمینه های پزشکی مانند درمان اسپاسم عضلانی و انواع خاصی از سردردها استفاده می شود. آخرین تخصص پزشکی آن درمان تعریق زیاد زیر بغل است.

مقدار کمی بوتاکس با یک سوزن بسیار ظریف در تقریباً 25 تا 20 نقطه در هر زیر بغل تزریق می شود. این ممکن است تا 14 ماه از تعریق جلوگیری کند. تزریقات ناراحت کننده نیستند، اما استفاده از یک سوزن تزریق بسیار کوچک آنها را قابل تحمل می کند.

اکنون که این درمان تأییدیه FDA برای هایپرهیدروز را دریافت کرده است، بسیاری از بیمه گذاران سلامت پس از شکست سایر درمانها پوشش تزریقات و خود بوتاکس را ارائه می دهند.

در حال حاضر، FDA بوتاکس را برای تعریق کف دست و کف پا تأیید نکرده است، اگرچه برخی پزشکان از آن به عنوان یک داروی خارج از برچسب استفاده می کنند، اما گفته می شود با موفقیت انجام شده است. تزریق کف دست باعث درد بیشتر می شود و برای راحت تر شدن تزریق نیاز به مسدود شدن عصب ها برای بی حس کردن دست ها است. پزشکان ماهر نیز از بوتاکس برای سر و صورت استفاده کرده اند.

miraDry و لیزر

انرژی مایکروویو

miraDry درمانی است که در سال 2011 توسط FDA برای درمان تعریق زیاد زیر بغل تأیید شد. این یک درمان غیر تهاجمی با استفاده از انرژی الکترومغناطیسی است که گرما را روی غدد عرق هدف قرار داده و آنها را از بین می برد. در این روش یک ساعته از بی حسی موضعی استفاده می شود و پوست سرد می شود. می توان آن را 2-3 بار برای تأثیر مطلوب تکرار کرد.

لیزر

لیزرها می توانند یک گرمای باریک گرما را برای تخریب غدد عرق زیر بغل متمرکز کنند و با بهبودی سریعتر می توان این کار را سریعتر انجام داد.

جراحی تعریق زیاد

سمپاتکتومی قفسه سینه عبارت است از قطع جراحی اعصاب سمپاتیک مسئول تعریق. سمپاتکتومی عملی است که برای از بین بردن بخشی از تامین عصبی غدد عرق در پوست انجام شده است. جراح یک ابزار آندوسکوپی مخصوص را در قفسه سینه بین دو دنده درست زیر بغل قرار می دهد. سمپاتکتومی هم موثر است و هم خطرناک. حتی با تکنیک های جدیدتر آندوسکوپی، عوارض می تواند شامل تعریق زیاد در سایر نقاط بدن و مشکلات ریوی و عصبی باشد. از آنجا که بسیاری از این عوارض جدی هستند و قابل برگشت نیستند، این گزینه به ندرت مورد استفاده قرار می گیرد، و سپس تنها به عنوان آخرین راه حل.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *