آزبست چیست؟

آزبست چیست؟

خطرناک به نظر می رسد، درست است؟ اما این ماده دقیقا چیه؟ مگر اینکه تحت تأثیر این مواد خطرناک قرار گرفته باشید – یا کسی را می شناسید که آن را داشته باشد – احتمالاً چیزی نیست که هر روز به آن فکر کنید. در این مقاله از بخش سلامت جسمی مجله اینترنتی وبگردون به معرفی آزبست می پردازیم.

آزبست در سنگها و خاک یافت می شود. این الیاف معدنی به دلایل زیادی برای تولیدکنندگان خوب عمل کرده است. برای شروع ، آنها انعطاف پذیر و مقاوم در برابر حرارت، مواد شیمیایی و برق هستند. به همین دلیل سالهاست که از آنها برای ساخت مصالح ساختمانی، قطعات خودرو و حتی منسوجات استفاده می شود.

موارد دیگری که ممکن است حاوی آزبست باشند عبارتند از:

· عایق کاری روی دیوارها و اتاق زیر شیروانی

· کاشی وینیل استفاده شده برای کف

· زونا

· جانبداری از خانه ها

· پتوهایی که از لوله های آب گرم محافظت می کنند

· پارچه های مقاوم در برابر حرارت

· ترمز خودرو

الیافی که آزبست را تشکیل می دهند هنگام برخورد یا آسیب دیدن به راحتی به قطعات کوچک تقسیم می شوند. آنها برای دیدن بسیار کوچک هستند، اما به راحتی می توان آنها را تنفس کرد. آنها می توانند در ریه های شما جمع شده و مشکلات سلامتی ایجاد کنند.

آزبست چه مشکلاتی می تواند برای سلامتی ایجاد کند؟

اگر به مدت طولانی در الیاف تنفس کنید، خطر ابتلا به بیماری هایی مانند سرطان ریه، مزوتلیوما و آزبستوز را افزایش می دهید. افراد سیگاری حتی بیشتر تحت تاثیر قرار می گیرند. این به این دلیل است که دود سیگار مجاری ریه را تحریک می کند. این امر برداشتن الیاف آزبست را برای ریه ها سخت می کند.

مزوتلیوما. اگر با این ماده کار کرده اید، خانه خود را با فردی که دارای معدن آزبست است زندگی می کنید، یا در نزدیکی آن زندگی می کنید، در صورت مشکل در تنفس یا اعتقاد بر این که بر سلامت شما تأثیر می گذارد، به پزشک خود مراجعه کنید.

آنها می توانند یک عکس برداری از قفسه سینه یا یک آزمایش عملکرد ریوی انجام دهند تا ببینند ریه های شما چقدر هوا را در خود نگه می دارند. سی تی اسکن و یا بیوپسی ممکن است کمک آنها تعیین اینکه آیا شما مزوتلیوما. این یک نوع سرطان است که مخاطی را که ریه ها، قفسه سینه یا شکم را می پوشاند، تحت تاثیر قرار می دهد. علامت هشدار اولیه تجمع مایع در اطراف ریه ها است. علائم دیگر شامل درد در اطراف قفسه سینه، مشکلات تنفسی، سرفه، درد یا توده در شکم، خستگی و یبوست است.

افرادی که به این نوع سرطان نادر مبتلا هستند معمولاً در محل کار در معرض آزبست قرار می گرفتند یا با فردی که مبتلا بود زندگی می کردند. ممکن است 20 سال طول بکشد تا علائم ظاهر شوند. درمان ممکن است شامل جراحی، اشعه یا شیمی درمانی باشد.

آزبستوز این وضعیتی است که ریه ها را درگیر می کند. این می تواند باعث سرفه، تنگی نفس و حتی آسیب دائمی ریه شود. علائم همچنین ممکن است شامل درد قفسه سینه و ناخن های دست و پا باشد که به طرز عجیبی پهن یا گرد به نظر می رسند. مانند مزوتلیوما، معمولاً تا سالها پس از تنفس منظم فرد در الیاف آزبست رخ نمی دهد.

هیچ راهی برای درمان آسیب آزبست به کیسه های کوچک (آلوئول) ریه ها وجود ندارد. اما پزشک به شما در مدیریت علائم کمک می کند. آنها ممکن است برای کمک به تنفس اکسیژن تجویز کنند. اگر علائم شدیدی دارید، حتی ممکن است در لیست پیوند ریه قرار بگیرید. افراد مبتلا به آزبستوز بیشتر در معرض ابتلا به سرطان ریه هستند.

 

 

آیا می توانم از قرار گرفتن در معرض خطر جلوگیری کنم؟

آزبست به قدری رایج است که همه در یک مقطع زمانی در اطراف آن بوده اند. در هوا، آب و خاک است. اما وقتی در سطوح پایین قرار می گیرید، بعید است که شما را بیمار کند.

وقتی ساختمان ها تخریب می شوند و خانه ها بازسازی می شوند، آزبست می تواند فضا را پر کند. این اتفاق می افتد که مواد حاوی آن از بین می روند. تعمیر و نگهداری خانه همچنین ممکن است الیاف سمی را آزاد کند. اگر در اطراف محصولات آزبست هستید که به هیچ وجه آسیب ندیده اند، نگران نباشید.

دولت آمریکا استفاده از آزبست را از دهه 1970 کنترل کرده است. دیگر در این کشور استخراج یا پردازش نمی شود. اما هنوز در مواردی مانند کاشی کف وینیل، لوله های سیمانی، لباس و لنت ترمز استفاده می شود. EPA آن را در کاغذ، نمد کف، تخته های تقلبی شومینه و سایر محصولات ممنوع کرده است.

در 11 سپتامبر 2001 ، هنگامی که مرکز تجارت جهانی تخریب شد، صدها تن آزبست به هوا رفت. نیروهای امدادی، ساکنان اطراف و کسانی که در عملیات پاکسازی کمک کردند ممکن است آن را استنشاق کرده باشند. اما اثر طولانی مدت این قرار گرفتن در معرض تا سالها مشخص نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *