چطور از حواس پرتی زمان مطالعه جلوگیری کنیم؟

چگونه از حواس پرتی در هنگام مطالعه جلوگیری کنیم؟

می دانید که واقعاً می خواهید نمرات خوبی بگیرید. والدین شما تحت فشار قرار داده اند ، یا شما به خودتان قول داده اید که بهتر عمل خواهید کرد. اما شما همچنان حواس خود را پرت می کنید! اگر برای یافتن طرز فکر متمرکز، برنامه زمانی مطالعه و انتخاب مکان مناسب برای مطالعه تلاش می کنید ، می توانید حواس پرتی هایی را که تحت کنترل دارید حذف کرده و آنهایی را که نمی توانید به طور کامل متوقف کنید ، به حداقل برسانید.

روش اول

نکات ساده برای تمرکز بهتر

 

چطور از حواس پرتی زمان مطالعه جلوگیری کنیم؟

 

با توجه به موارد خاصی که حواس‌تان را پرت می‌کنند، آن‌ها را تنظیم کنید. بگویید که سعی می کنید در کتابخانه مطالعه کنید و مدام با ارسال پیام شخصی حواس تان پرت می شود. به این حواس پرتی خاص توجه کنید سپس به خود بگویید که بر آن غلبه خواهید کرد. دفعه بعد که دیدی این اتفاق افتاده، خودت نگاه نکن. این کار را هر بار که حواس پرتی پیش آمد ادامه دهید و در نهایت دیگر متوجه آن نخواهید شد.

 

 

چطور از حواس پرتی زمان مطالعه جلوگیری کنیم؟
چطور از حواس پرتی زمان مطالعه جلوگیری کنیم؟

 

به خودتان استراحت بدهید. زندگی می‌تواند واقعاً شلوغ شود، بنابراین تعجبی ندارد که با فکر کردن در مورد هر چیز دیگری حواس خود را از مطالعه پرت کنید. به جای اینکه مثل همه آن نیازهای دیگر رفتار کنید که وجود ندارند، به خودتان راه حل بدهید. 5 دقیقه را صرف فکر کردن به همه چیزهایی که در بشقاب شماست بگذرانید، اما سپس به خود بگویید که فعلاً وقت آن است که روی کار اصلی تمرکز کنید: مطالعه.

 

 

 

چطور از حواس پرتی زمان مطالعه جلوگیری کنیم؟

با تعیین یک هدف اصلی، مطالعه خود را در اولویت قرار دهید. وقتی امتحانی پیش رو دارید، به راحتی می توانید فکر کنید که باید همه چیز را مطالعه کنید. از هم پاشیدن همه چیز و ایجاد تنها یک هدف اولیه، همه چیز را قابل کنترل تر می کند و کمتر مستعد حواس پرتی خواهید بود.

 • به عنوان مثال، اگر یک امتحان زیست شناسی در راه است که سه فصل را پوشش می دهد، لازم نیست همه چیز را در یک جلسه مطالعه جمع کنید. سعی کنید ابتدا روی قسمت هایی تمرکز کنید که برای شما مشکل ایجاد می کنند، مانند آن بخش فرعی در چرخه کربس. همچنین سعی کنید یادداشت ها و فلش کارت ها را یادداشت کنید زیرا کمک می کند.

 

 

چطور از حواس پرتی زمان مطالعه جلوگیری کنیم؟

از شبکه خارج شوید. پیامک، رسانه‌های اجتماعی، تماس‌ها و سایر عوامل حواس‌پرتی که از دستگاه‌های الکترونیکی ما می‌آیند، برخی از بزرگ‌ترین موانع برای حفظ تمرکز هنگام مطالعه هستند. خوشبختانه، تعمیر آسان است و کاملا در کنترل شماست. خودتان را از برق بکشید!

 • اعلان ها را در دستگاه های خود خاموش کنید. (اگر دستگاه شما حالت «مزاحم نشوید» را دارد، سعی کنید از آن استفاده کنید.) باز هم بهتر است، آنها را به طور کامل خاموش کنید.
 • تماس یا پیامک نگیرید. اگر می توانید گوشی خود را خاموش کنید یا حداقل آن را خاموش و دور نگه دارید.
 • اگر نمی‌توانید جلوی این حواس‌پرتی را بگیرید، به برنامه‌ها یا افزونه‌های مرورگری که می‌توانند رسانه‌های اجتماعی، وب‌سایت‌های خاص یا هر رسانه خاص دیگری را که شما را از مطالعه دور می‌کند، مسدود کنند، نگاه کنید.
 • سعی کنید تلفن خود را در اتاق دیگری نگه دارید تا در هنگام مطالعه کمتر از آن استفاده کنید. 

 

 

چطور از حواس پرتی زمان مطالعه جلوگیری کنیم؟

با سطوح انرژی خود کار کنید. طبیعی است که بخواهید سخت ترین یا ناخوشایندترین کارها را به تعویق بیندازید. با این حال، سطح انرژی شما در شروع یک جلسه مطالعه بالاتر خواهد بود، بنابراین در واقع بهتر است از چیزهای سخت تر شروع کنید. در عوض کارهای ساده تر را کنار بگذارید. این کار تمرکز شما را در زمانی که بیشتر به آن نیاز دارید، واضح نگه می دارد.

 

 

چطور از حواس پرتی زمان مطالعه جلوگیری کنیم؟

 

هر از چند گاهی یک استراحت کوتاه برای مطالعه داشته باشید. ممکن است غیر منطقی به نظر برسد، اما کناره‌گیری از تحصیل گاه و بیگاه می‌تواند در واقع سودمندتر از تلاش برای شخم زدن همه چیز بدون توقف باشد. حدوداً هر ساعت یک بار بلند شوید و یک استراحت کوتاه حدوداً 5 دقیقه ای داشته باشید. این به شما کمک می کند تا زمانی که به مطالعه برگشتید، تمرکز داشته باشید.

 • کمی جابجایی، مانند پیاده روی کوتاه، بسیار سودمند خواهد بود.

 

 

چطور از حواس پرتی زمان مطالعه جلوگیری کنیم؟
چطور از حواس پرتی زمان مطالعه جلوگیری کنیم؟

سعی نکنید چند کار را انجام دهید. برخی از مردم تصور می کنند که حذف چندین چیز در یک زمان به این معنی است که می توانید سریعتر کار کنید. تلاش برای انجام چند کار، مانند انجام تکالیف در حین تماشای تلویزیون یا خرید آنلاین، باعث می شود تمرکز خود را از دست بدهید. در عوض روی یک کار در یک زمان تمرکز کنید.  

 

چطور از حواس پرتی زمان مطالعه جلوگیری کنیم؟
چطور از حواس پرتی زمان مطالعه جلوگیری کنیم؟

 

 

با تکنیک “اکنون اینجا باشید” خود را در مسیر خود نگه دارید. هر زمان که احساس کردید توجه شما شروع به سرگردانی کرد، متوقف شوید و به خود بگویید “اکنون اینجا باشید”. ممکن است مجبور شوید چندین بار این کار را انجام دهید، اما به آرامی به خود یادآوری می‌کنید که می‌خواهید روی کار در دستتان تمرکز کنید.

 • اگر این کار را به طور مداوم انجام دهید، باید متوجه شوید که به تدریج زمان کمتر و کمتری را صرف حواس پرتی می کنید.

 

 


 

روش 2

هک کردن برنامه مطالعه شما

 

 

چطور از حواس پرتی زمان مطالعه جلوگیری کنیم؟

یک برنامه مطالعه تنظیم کنید. وقتی کلاس ها یا چیزهای زیادی برای مطالعه دارید، گذراندن همه چیز سخت به نظر می رسد. به خود برنامه ای بدهید که در آن زمان های خاصی را برای مطالعه موضوعات خاص تعیین کنید. این باعث می‌شود مطالعه کمتر طاقت‌فرسا به نظر برسد و به شما کمک می‌کند تا در انجام وظایف خود بمانید.

 • برای مثال، ممکن است تصمیم بگیرید دوشنبه شب یک ساعت زیست شناسی بخوانید و بعد از آن یک ساعت انگلیسی بخوانید. سپس سه شنبه بعدازظهر دو ساعت ریاضی می خوانید.
 • برنامه خود را حفظ کنید، اما در صورت نیاز انعطاف پذیر باشید. به عنوان مثال، اگر روز سه شنبه امتحان زیست شناسی دارید، ممکن است دوشنبه شب دو ساعت زیست شناسی بخوانید و سه شنبه انگلیسی را به تعویق بیندازید.
 • اگر در اطراف افراد دیگر مطالعه می کنید، برنامه خود را ارسال کنید تا بدانند چه زمانی خوب نیست که حواس شما را پرت کند.

 

 

چطور از حواس پرتی زمان مطالعه جلوگیری کنیم؟

 

هر دو ساعت یکبار موضوع را عوض کنید. کمی تنوع شما را سرحال و متمرکز نگه می دارد. اگر سعی کنید یک چیز را برای مدت طولانی مطالعه کنید، سطح انرژی و دامنه توجه شما بسیار پایین می آید. برای مبارزه با این همه چیز را تغییر دهید. به عنوان مثال، پس از دو ساعت ریاضی، یک استراحت کوتاه داشته باشید و سپس به مطالعه زبان انگلیسی بروید.

 

 

چطور از حواس پرتی زمان مطالعه جلوگیری کنیم؟

به عنوان پاداش به حواس پرتی خود تسلیم شوید. حواس پرتی ها در واقع می توانند به شیوه ای مثبت و انگیزه ای برای گذراندن شما از مطالعه استفاده شوند. بگویید که باید هندسه را برای یک ساعت مطالعه کنید، اما با ویدیوهای خنده دار گربه ها حواس شما پرت می شود. به خود بگویید که اگر ساعت مطالعه را بدون حواس پرتی پشت سر بگذارید، به خودتان اجازه خواهید داد تمام ویدیوهای گربه را که می خواهید تماشا کنید.

 

 


 

روش 3

ایجاد فضای مطالعه مناسب

 

چطور از حواس پرتی زمان مطالعه جلوگیری کنیم؟

مکانی را پیدا کنید که شما را به مطالعه وادار کند. اگر کتاب ها و جدیت کتابخانه شما را در خلق و خوی تمرکز بر مثلثات قرار می دهد، آن را دنبال کنید. اگر صندلی های راحت و قهوه در کافه محلی شما چیزی است که برای خواندن انگلیسی خود به آن نیاز دارید، به آنجا بروید. مهمترین چیز این است که موقعیت مکانی شما را برای مطالعه انگیزه می دهد.

 • اکثر مردم مکانی را دوست دارند که نه خیلی سرد باشد و نه خیلی گرم.
 • فضای مطالعه نباید پر سر و صدا باشد. برخی از مردم مکانی را ترجیح می دهند که کاملاً ساکت باشد، برخی دیگر صدای کمی پس زمینه را دوست دارند.
 • اگر اغلب با مطالعه حواس‌تان پرت می‌شود، به جای پنجره، راهرو یا صندلی‌های دیگر، صندلی‌ای را انتخاب کنید که رو به دیوار باشد.

 

 

چطور از حواس پرتی زمان مطالعه جلوگیری کنیم؟

اگر در خانه درس می خوانید به دیگران اطلاع دهید. تابلویی را روی درب منزل خود قرار دهید که به دیگران بفهماند شما در حال مطالعه هستید. این کار باعث می شود که حواس شما را پرت نکنند.

 • همچنین می توانید به دوستان خود پیام دهید، زمانی که در حال مطالعه هستید به آنها بگویید و بخواهید در این مدت مزاحم شما نشوند.

 

 

چطور از حواس پرتی زمان مطالعه جلوگیری کنیم؟

فقط در صورتی از موسیقی استفاده کنید که مطمئن هستید به شما کمک می کند تمرکز خود را حفظ کنید. مطالعات در مورد اینکه آیا موسیقی به شما کمک می کند هنگام مطالعه تمرکز کنید یا نه، ترکیبی هستند. اگر احساس می کنید که گوش دادن به موسیقی شما را پرانرژی نگه می دارد و روی مطالعه متمرکز می شوید، می توانید از آن استفاده کنید. با این حال چند نکته را در نظر داشته باشید:

 • موسیقی باید نسبتاً آرام باشد.
 • موسیقی را انتخاب کنید که کلام نداشته باشد تا کمتر حواس‌تان پرت شود.
 • گوش دادن به آهنگ‌های «نویز سفید» را برای نویز پس‌زمینه به جای موسیقی در نظر بگیرید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *