آنچه باید درباره غده های طبیعی پستان بدانید!

آنچه باید درباره غده های طبیعی پستان بدانید!

وقتی یک توده پستان پیدا کردید، می تواند وحشتناک باشد. اما بافت پستان می تواند با مواردی مانند پرستاری و هورمون ها تغییر کند، و توده لزوماً به معنای سرطان بودن نیست.

در حقیقت، بیشتر توده های پستان سرطانی نیستند. محققان تخمین می زنند که بین 60 تا 80 درصد منبع معتبر توده های پستان در واقع خوش خیم یا غیرسرطانی هستند. به دلایل زیادی ممکن است توده ایجاد شود. در این مقاله از بخش سلامت جسمی مجله اینترنتی وبگردون به بررسی غده های پستان می پردازیم.


چرا توده های پستان در زنان اتفاق می افتد؟

توده های پستان در زنان به دلایل مختلفی ممکن است اتفاق بیفتد و همیشه سرطانی نیستند. دانستن انواع مختلف توده های پستان به شما کمک می کند گزارش های پزشکی خود را درک کرده و خیالتان را راحت کنید.

 

کیست

کیست پستان کیسه ای پر از مایع است. این موارد اغلب در زنانی که نزدیک به یائسگی هستند اتفاق می افتد. ممکن است متوجه شوید که آنها قبل از پریود بزرگتر و حساس تر می شوند و می توانند خیلی سریع شکل بگیرند. آنها به طور معمول غیرسرطانی هستند و ممکن است توسط غدد سینه مسدود شده ایجاد شوند. آنها ممکن است احساس نرمی یا سختی کنند.

 

آبسه

آبسه پستان جیب چرک ناشی از عفونت است. این یک توده دردناک در پستان شما ایجاد می کند، و همچنین التهاب ایجاد می کند. همچنین می تواند باعث تب، خستگی و تخلیه نوک پستان شود. شما به معاینه نیاز خواهید داشت و ممکن است لازم باشد چرک تخلیه شود.

 

نکروز چربی

پزشکی جانز هاپکینز می گوید که نکروز چربی ممکن است توده هایی گرد و سخت در پستان شما ایجاد کند. آنها به طور کلی بدون درد هستند و در اثر بافت های چربی آسیب دیده و از هم پاشیده می شوند. این نوع توده ها اغلب در زنانی که پستان بزرگتر دارند، پس از ضربه به پستانهایشان یا به دنبال اشعه برای سرطان پستان، رخ می دهد. این موارد سرطانی نیستند و احتمال ابتلا به سرطان را افزایش نمی دهند.

 

فیبروآدنوما

فیبروآدنوم ها تومورهای خوش خیم در پستان شما هستند. بعضی از آنها بسیار کوچک هستند و شما نمی توانید آنها را احساس کنید، اما دیگران را می توانید احساس کنید. آنها به طور کلی کاملاً مشخص، متحرک و حساس و زخم نیستند. علت دقیق این تومورها ناشناخته است، اما تصور می شود که مربوط به هورمون ها باشد. بنیاد جامعه جراحان پستان آمریکا می گوید که این توده ها بسیار شایع است و در حدود 10 درصد از زنان در ایالات متحده رخ می دهد.

 

گالاکتوسل

پزشکی جانز هاپکینز می گوید که به گالاکتوسل کیست احتباس شیر نیز گفته می شود. این توده ها مملو از مایعات هستند و در اثر انسداد مجرای شیر ایجاد می شوند. این عوارض معمولاً در زنانی یافت می شوند که به تازگی شیردهی را قطع کرده اند.

 

هماتوم

طبق گزارشهای  Breastcancer.org ، هماتوم مجموعه ای از خون لخته یا لخته شده خارج از رگ خونی است. ممکن است به علت ضربه یا جراحت ایجاد شود. این توده ها ممکن است یک هفته تا 10 روز پس از جراحی ایجاد شوند. آنها احساس تورم می کنند و ممکن است شما بتوانید مایع درون توده را به اطراف حس کنید.

 

آدنوز اسکلروزان

طبق انجمن سرطان آمریکا، آدنوز یک بیماری خوش خیم است که در آن غدد تولید کننده شیر در پستان شما، به نام لوبول، بزرگ می شوند و لوبول های اضافی وجود دارد.

در آدنوز اسکلروزان، لوبول های بزرگ شده به دلیل وجود بافتی مانند اسکار، دچار شکل نامناسب می شوند. سینه شما ممکن است دردناک باشد. از آنجا که این توده ها گاهی اوقات می توانند مانند توده های سرطانی باشند، ممکن است برای رد سرطان و تشخیص دقیق تر، نمونه برداری کنید. این توده ها معمولاً نیازی به درمان ندارند.

 

چرا توده های پستان در مردان اتفاق می افتد؟

توده های پستان نیز می تواند در مردان ایجاد شود. با این حال ، انجمن سرطان آمریکا می گوید که توده های خوش خیم پستان در مردان کمتر از زنان است. برخی از سرطان های پستان در مردان ممکن است به صورت یک توده ظاهر شوند، اما نه همه.

توده های پستان در مردان نادر است، اما به دلیل شرایط مختلف می تواند ایجاد شود. مانند:

 

ژنیکوماستی

مطابق انجمن سرطان آمریکا، ژنیکوماستی شایع ترین اختلال پستان در مردان است. به جای اینکه تومور باشد، افزایش بافت پستان است. مردان معمولاً بافت پستانی کافی ندارند تا قابل توجه باشند.

در ژنیکوماستی، رشد ناچیزی، تقریباً دیسک مانند، در زیر نوک پستان شما وجود دارد که می توانید آن را احساس کنید و حتی گاهی اوقات آن را ببینید. معمولاً به دلیل عدم تعادل هورمونی، داروهای خاص و بیماری مزمن کبدی ایجاد می شود. اگرچه سرطانی نیست، اما لازم است در مورد وجود توده های پستان با پزشک تماس بگیرید.

 

پاپیلوما و فیبروآدنوم

زگیل یا پاپیلوما و فیبروآدنوم می تواند در مردان و زنان ایجاد شود. این توده های خوش خیم می توانند در پستان شما ایجاد شوند.

کیست

در حالی که کیست پستان در زنان بسیار شایع است، گزارش موردی 2019 معتبر نشان داد که این موارد در مردان بسیار نادر است. اگرچه، گاهی اوقات در مردان رخ می دهد. آنها خوش خیم هستند و به صورت توده هایی ظاهر می شوند که می توانید احساس کنید.
در صورت احساس توده ای چه باید کرد

اگر احساس یک توده دارید، سعی کنید وحشت نکنید، حتی اگر ترسناک یا نگران کننده باشد. بیشتر توده های پستان غیرسرطانی هستند و دلایل زیادی برای ایجاد توده وجود دارد.

نادیده گرفتن آن ممکن است وسوسه انگیز باشد، زیرا فکر می کنید می توانید صبر کنید و ببینید آیا این مشکل از بین می رود، اما بهترین کار این است که با مطب پزشک یا کلینیک تماس بگیرید و هرچه زودتر وقت بگیرید.

کارهایی که باید منتظر قرار ملاقات خود انجام دهید می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • یادداشت برداری از اینکه توده کجاست، چه حسی دارد و اگر دردناک باشد
 • اگر قبل از یائسگی هستید، به جایی که در چرخه قاعدگی هستید اشاره کنید
 • توجه داشته باشید اگر چیزی ایجاد می کند.

 

غده های خوشخیم یا بدخیم

با نزدیکان خود در مورد سابقه خانوادگی سرطان پستان و انواع دیگر سرطان صحبت کنید.

 

در قرار ملاقات پزشکی خود چه انتظاراتی داشته باشید؟

عصبی بودن در مورد قرار ملاقات پزشکی برای توده پستان طبیعی است. دانستن اینکه چه انتظاری دارید می تواند به آرامش اعصاب کمک کند. برخی از مواردی که انتظار دارید شامل موارد زیر باشد:

 • پزشک از شما سوالاتی در مورد توده، هنگامی که آن را پیدا کردید، احساس آن و سایر علائم از شما می پرسد.
 • ممکن است در مورد سابقه خانوادگی یا شخصی سرطان پستان سوال کنند.
 • معاینه فیزیکی پستان و زیر بغل شما را انجام می دهند.

بسته به یافته های آنها، آنها ممکن است آزمایشاتی را برای کمک به آنها در رد علل احتمالی یا تأیید تشخیص انجام دهند. این می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • ماموگرافی
 • سونوگرافی
 • ام آر آی
 • آسپیراسیون با سوزن ریز

همچنین زمان مناسبی است که در صورت داشتن هرگونه سوالی از پزشک خود بپرسید. سوالات ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 1. چه عواملی باعث ایجاد توده های پستان می شود؟
 2. به دنبال چه تغییراتی می گردم؟
 3. اگر مورد دیگری پیدا کردم یا علائم دیگری داشتم باید چه کار کنم؟

 

 

جمع بندی

اگر احساس یک توده دارید، سعی کنید وحشت نکنید. این احتمال وجود دارد که غیر سرطانی باشد، زیرا بیشتر توده های پستان خوش خیم هستند. بافت پستان می تواند توده ای یا متراکم باشد و این طبیعی است. بهتر است ماهانه معاینات سینه را انجام دهید تا از بافت پستان خود و آنچه برای شما طبیعی است مطلع شوید. اگر توده ای را احساس کردید که قبلاً هرگز آن را احساس نکرده اید و متوجه آن نشده اید، یا توده ای باعث نگرانی شما شده است، با پزشک خود تماس بگیرید. آنها می توانند یک معاینه انجام دهند و آزمایشاتی را که ممکن است در تشخیص به آنها کمک کند، سفارش دهند.

منبع

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *