مشکلات دندان مصنوعی

مشکلات دندان مصنوعی

دندان مصنوعی می تواند یک راه حل مهم برای از دست دادن دندان باشد. پروتزهای امروزی، که دندان های مصنوعی نیز نامیده می شوند، شبیه دندان های مادربزرگ شما نیستند. ظاهر آنها راحت تر و طبیعی تر از گذشته است. با این حال، اگر از دندان مصنوعی خود به درستی مراقبت نکنید، ممکن است مشکلاتی ایجاد شود. در این مقاله از بخش بهداشت و آرایش مجله اینترنتی وبگردون به بررسی مشکلات دندان مصنوعی می پردازیم.

 

مشکلات رایج دندان مصنوعی

اگر از دندان مصنوعی استفاده می کنید، بسیار مهم است که دهان خود را تمیز و سالم نگه دارید. همچنین باید فقط از پروتزهایی استفاده کنید که مناسب هستند. در غیر این صورت، مشکلات زیر ممکن است رخ دهد:

 • سوزش لثه و دهان
 • مشکلات خوردن و صحبت کردن
 • پروتزهایی که در دهان شما حرکت می کنند
 • عفونت های دهانی

 

درمان مشکلات دندان مصنوعی

اگر با پروتزهای خود مشکل دارید، فوراً به دندانپزشک خود مراجعه کنید. دندان مصنوعی شما ممکن است نیاز به تنظیم یا تعویض داشته باشد.

در اینجا چند روش برای درمان مشکلات مختلف دندان مصنوعی آمده است:

مطمئن شوید که دندان مصنوعی شما مناسب است. با گذشت زمان، لثه ها و استخوان های شما تغییر کرده و دندان مصنوعی شما نیز مناسب نمی شود. وقتی این اتفاق می افتد، دندان های مصنوعی شما باید تنظیم، اصلاح یا جایگزین دندانپزشک شما شوند. هرگز سعی نکنید خودتان پروتزهای خود را تنظیم کنید.

آهسته صحبت کنید. وقتی برای اولین بار از دندان مصنوعی استفاده می کنید، گفتن برخی کلمات برای شما دشوار است. صبور باش. تمرین کنید که کلمات چالش برانگیز را با صدای بلند بیان کنید و به آرامی صحبت کنید. اگر هنگام خندیدن یا لبخند زدن دندان های مصنوعی شما حرکت می کنند، به آرامی گاز بگیرید و قورت دهید تا آنها را در جای خود قرار دهید. برای تنظیم تناسب با دندانپزشک خود مشورت کنید.

غذاهای نرم بخورید. اگر در خوردن غذا مشکل دارید نکات زیر را رعایت کنید:

 • لقمه های کوچک غذاهای نرم مانند تخم مرغ و ماست میل کنید.
 • چیزی چسبناک نخورید
 • غذای خود را به آرامی بجوید.
 • هنگام جویدن، از دو طرف دهان خود به طور همزمان استفاده کنید. این مانع از حرکت رو به جلو یا چرخش پروتزهای شما می شود.

با عادت به دندان مصنوعی خوردن راحت تر می شود. به مرور، شما باید بتوانید بیشتر غذاها را بخورید.

از چسب استفاده کنید. چسب های مصنوعی به دندان های مصنوعی شما کمک می کند تا در جای خود بمانند و احساس امنیت بیشتری کنند. اما نباید از چسب های مصنوعی برای ترمیم پروتزهای قدیمی یا نامناسب استفاده کرد – و به طور کلی باید از آنها خودداری کرد. هنگام استفاده از چسب، دستورالعمل ها را با دقت دنبال کنید. فقط از مقدار کمی استفاده کنید.

 

ارتباط عفونت های دهان با دندان مصنوعی

برخی از افرادی که از پروتز دندان استفاده می کنند دچار عفونت دهان می شوند، مانند:

Cheilitis این یک عفونت دردناک است که باعث التهاب و ترک خوردن گوشه های دهان شما می شود. این به دلیل رشد بیش از حد مخمر ایجاد می شود. اگر دندان مصنوعی شما به درستی جا نیفتد، مخمر می تواند در مناطق مرطوب دهان شما جمع شود.

برای پیشگیری از بیماری چیلیت (که به آن cheilosis نیز گفته می شود)، به طور منظم به دندانپزشک خود مراجعه کنید تا مطمئن شوید که پروتزهای شما به درستی جا می شوند. همچنین سعی کنید گوشه های دهان خود را مالیده یا لیس نزنید.

دهان . این عفونت دیگری است که توسط بیش از حد مخمر ایجاد می شود. ممکن است ندانید که شما به استوماتیت ناشی از پروتز مبتلا هستید، زیرا علائم همیشه واضح نیستند. هنگامی که علائم قابل مشاهده هستند، ممکن است برآمدگی های قرمز کوچکی در سقف دهان یا قرمزی عمومی دهان، به ویژه در زیر دندان مصنوعی بالا مشاهده کنید.

هر دو بیماری کیلیت و استوماتیت را می توان با دارو و مراقبت مناسب از پروتز درمان کرد.

 

 

مراقبت از دندانهای مصنوعی

همراه با اطمینان از مناسب بودن آنها، مراقبت خوب از پروتزهای خود نیز مهم است. در ادامه نکاتی وجود دارد که به شما کمک می کند دندان مصنوعی خود را کار کرده و بهترین ظاهر خود را داشته باشید:

هرگز خواب با دندان مصنوعی خود را. مگر در مواردی که دندانپزشک شما توصیه می کند که شما را به انجام این کار برای یک زمان خاص، مانند بعد از استخراج متعدد و تحویل اولیه دندان مصنوعی جدید، نه خواب با دندان مصنوعی خود را.

با احتیاط از دندان مصنوعی استفاده کنید. دندان مصنوعی شما ظریف است و به راحتی می شکند. هنگام نگه داشتن دندان مصنوعی ، روی سینک پر از آب بایستید یا یک حوله روی پیشخوان بگذارید. به این ترتیب در صورت افتادن مصنوعی دندان مصنوعی شما محافظت می شود. همچنین ، دندان مصنوعی خود را دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی قرار دهید.

پروتزهای خود را روزانه تمیز کنید. در اینجا چند نکته برای تمیز کردن دندان مصنوعی وجود دارد:

 • پروتزهای خود را یک شبه در پاک کننده دندان مصنوعی خیس کنید.
 • هر روز صبح قبل از قرار دادن آنها در دهان خود آنها را کاملاً تمیز کنید.
 • از یک برس نرم یا برس مخصوص تمیز کننده دندان مصنوعی استفاده کنید.
 • می توانید از صابون معمولی و آب گرم استفاده کنید یا از دندانپزشک خود بخواهید که تمیز کننده دندان مصنوعی را توصیه کند.
 • هرگز از مواد تمیز کننده یا سفید کننده خانگی پودر شده روی دندان مصنوعی خود و همچنین خمیردندان که ساینده است استفاده نکنید.

روزانه دهان خود را تمیز کنید. لثه ها ، زبان و سقف دهان را هر روز قبل از قرار دادن پروتزهای خود تمیز کرده و ماساژ دهید . این به حفظ سلامت دهان شما کمک می کند.

 

پروتزهای خود را به درستی ذخیره کنید. وقتی پروتزهای شما در دهان شما نیستند، آنها را در محلول تمیز کننده پروتز یا آب گرم نگهداری کنید. از آب گرم استفاده نکنید. آب داغ ممکن است باعث از بین رفتن فرم دندان مصنوعی شما شود.

از خلال دندان استفاده نکنید. خلال دندان می تواند به دندان مصنوعی شما آسیب برساند.

پوشیدن دندان مصنوعی در ابتدا ممکن است مشکل باشد. ممکن است طول بکشد تا به آنها عادت کنید. اما می توانید با مراقبت مناسب از پروتزهای خود و مراجعه به دندانپزشک خود هر شش ماه یکبار برای معاینات منظم، از مشکلات دندان مصنوعی جلوگیری کنید. اگر متوجه تغییراتی در نحوه قرارگیری پروتزهای خود یا هرگونه مشکل دهانی دیگر شدید، فوراً به دندانپزشک خود مراجعه کنید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *