ژن ها و خطر ابتلا به سرطان

ژن ها و خطر ابتلا به سرطان

احتمالاً می دانید که ژنتیک می تواند بر شانس ابتلا به سرطان تأثیر بگذارد. اما همیشه به این سادگی نیست که ژنهایی که از مادر یا پدر خود به ارث می برید. بسیاری از چیزها خطر ابتلا به سرطان شما را شکل می دهند و شما می توانید بسیاری از آنها را تغییر دهید. در این مقاله از بخش سلامت جسمی مجله اینترنتی وبگردون به بررسی نقش ژن ها و خطر ابتلا به سرطان میپردازیم.

 

برای درک آنچه می توانید تغییر دهید و چه چیزی را نمی توانید ، باید بدانید ژن های شما چیست. به بیان ساده تر، آنها DNA شما را نگه می دارند، که به سلول های شما می گوید چه باید بکنید و چگونه رفتار کنید. ژن های شما ویژگی های خاصی مانند رنگ چشم و قد شما را نیز تعیین می کنند. تعداد زیادی از آنها وجود دارد. هر سلول انسان حدود 25000-35000 ژن دارد.

 

هنگامی که ژن های خاصی تغییر می کنند یا “جهش” می یابند، می توانند باعث رشد و تقسیم سریع سلول ها شوند. برخی تغییرات ژنی (جهش ها) باعث می شود بدن شما نتواند آسیب DNA را ترمیم کند یا باعث رشد بیشتر سلول ها شود. این می تواند احتمال ابتلا به سرطان را در شما افزایش دهد.

بسیاری از محققان هنوز در حال مطالعه ژن ها و سرطان هستند. اما آنها می دانند که تنها یک “ژن سرطان” وجود ندارد. معمولاً بسیاری از اشکالات ژنی در آن دخیل هستند.

 

آیا سرطان را از والدین خود به ارث بردید؟

شما ممکن است با تغییرات ژنی مرتبط با سرطان که از والدین خود به ارث برده اید متولد شده باشید. دانشمندان بیش از 50 جهش ژنی ارثی را شناسایی کرده اند که احتمال سرطان را بیشتر می کند.

به عنوان مثال، ممکن است درباره جهش های ژنتیکی BRCA1 و BRCA2 شنیده باشید. اگر هر یک از آنها را به ارث برده اید، احتمال ابتلا به سرطان سینه در مقایسه با افرادی که جهش ندارند، بسیار بیشتر است. (یکی از این جهش ها احتمال سرطان تخمدان را نیز افزایش می دهد.) حدود 12 درصد از همه زنان در برهه ای از زندگی خود به سرطان سینه مبتلا می شوند، در حالی که تقریباً 50 درصد از آنها دارای جهش BRCA هستند.

اما اغلب، تصادفی تر از آن است. کارشناسان معتقدند جهش های ژنتیکی ارثی تنها در 5 تا 20 درصد از همه سرطان ها نقش دارند.

اگر بسیاری از جهش های خطرناک به ارث نرسیده باشند، از کجا ناشی می شوند؟ بیشتر اتفاق می افتد در حالی که شما در حال رفتن به زندگی خود هستید. ژنها در صورت قرار گرفتن در معرض برخی موارد – مانند دود تنباکو، مقدار زیادی از مواد شیمیایی خاص، یا بیش از حد اشعه خورشید – که به DNA شما آسیب می رساند، تغییر می کنند. غالباً جهش ها به دلایلی رخ می دهد که متخصصان آن را درک نمی کنند.

 

آزمایشات ژنتیکی برای سرطان

دانشمندان از همه ژن ها و جهش هایی که در سرطان نقش دارند، اطلاعی ندارند. اما برخی آزمایشات برای ژنهای خاص مرتبط با آن موجود است. پزشک شما ممکن است آزمایش ژنتیکی را برای کمک به تشخیص خطر توصیه کند اگر:

  1. شما سابقه خانوادگی قوی سرطان دارید که با جهش های ژنتیکی خاصی مرتبط است.
  2. می دانید که یکی از اعضای خانواده شما دارای جهش ژنتیکی ارثی است.
  3. شما مبتلا به نوعی بیماری هستید که با جهش ژنتیکی ارثی شناخته شده مرتبط است.
  4. تیم مراقبت های بهداشتی شما احساس می کند که می تواند بگوید آیا شما تغییر ژنتیکی خاصی دارید یا خیر.
  5. این به شما و تیم مراقبت های بهداشتی شما کمک می کند تا در مورد مراقبت های پزشکی خود تصمیم گیری کنید.

اگر تصمیم به انجام آزمایش ژنتیک دارید، پزشک کمی از خون، مو، پوست یا سایر بافت های شما، مانند سلول های داخل گونه شما را می گیرد. پزشک شما این نمونه ها را به آزمایشگاه می فرستد، جایی که یک تکنسین به دنبال تغییرات خاصی است که نشان می دهد شما دارای جهش ژنتیکی هستید.

 

قبل از انجام آزمایش ژنتیک

شما می خواهید با شرکت بیمه درمانی خود مشورت کنید که آیا تحت پوشش است یا خیر، زیرا آزمایش ژنتیک می تواند هزینه بر باشد. اگر متوجه شدید که در معرض خطر هستید، ممکن است برای کنترل احساسات احتمالی به کمک احتیاج داشته باشید. همچنین بر خانواده شما تأثیر می گذارد. به عنوان مثال، فرض کنید شما یک جهش در ژن BRCA1 دارید. ممکن است دخترتان مایل به دانستن این موضوع نباشد، زیرا این بدان معناست که احتمال بیشتری برای او نیز وجود دارد.

اگر تیم پزشکی شما آزمایش ژنتیک را توصیه می کند، ابتدا با یک متخصص مراقبت های بهداشتی مشورت کنید. این می تواند از شخصی مانند مشاور ژنتیک باشد. آنها می توانند به شما در درک آنچه آزمایشات می توانند یا نمی توانند به شما بگویند کمک کنند، بنابراین شما می توانید بهترین تصمیم را برای خود بگیرید. همچنین می خواهید وقتی به نتیجه رسیدید با آنها ملاقات کنید.

 

ژن ها همه چیز نیستند!

داشتن جهش ژنتیکی مرتبط با سرطان به این معنا نیست که شما قطعاً به آن نوع سرطان مبتلا خواهید شد. به عنوان مثال، کارشناسان تخمین می زنند که 69 درصد از زنان دارای جهش BRCA2 تا 80 سالگی به سرطان سینه مبتلا می شوند – و 31 درصد دیگر مبتلا نخواهند شد. (متأسفانه، هیچ راهی برای تشخیص اینکه آیا زن مبتلا به جهش BRCA2 مبتلا به سرطان سینه می شود یا نه، وجود ندارد و از آنجا که این احتمال بیشتر از این است، شانس کمتری برای عدم ابتلا به آن وجود دارد. ابتلا به سرطان پستان گزینه های درمانی شما را تغییر نمی دهد.) بیشتر، شما ژن های هر دو والدین خود را به ارث می برید. در برخی موارد، شانس ابتلا به سرطان تنها در صورتی افزایش می یابد که نسخه ای از جهش ژنی را از والدین خود به ارث برده باشید.

 

اگرچه بسیاری از سرطان ها به طور تصادفی اتفاق می افتند ، اما می توانید با یک شیوه زندگی سالم خطر ابتلا را کاهش دهید.حتی شواهدی وجود دارد که نشان می دهد تغذیه و شیوه زندگی ممکن است بر رفتار برخی ژن ها تأثیر بگذارد. به عنوان مثال، یک مطالعه از دانشگاه کالیفرنیا، سانفرانسیسکو، نشان داد که پس از 3 ماه تغذیه سالم و ورزش منظم، مردان مبتلا به سرطان پروستات در مراحل اولیه فعالیت کمتری در ژن هایی که در شکل گیری تومورهای سرطانی نقش دارند، در حالی که برخی سرطان ها نقش دارند، انجام دادند. ژن های مبارزه کننده فعال تر بودند.

نتیجه نهایی؟ ژن ها می توانند اطلاعاتی در مورد احتمال ابتلا به سرطان به شما بگویند. اما مهم است که هر روز بر انتخاب های هوشمند تمرکز کنید که سلامت کلی شما را افزایش می دهد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *