کابوس در بزرگسالان

کابوس در بزرگسالان

وقتی وحشت زده از یک کابوس ناراحت کننده بیدار می شوید، ممکن است فکر کنید که تنها بزرگسالی هستید که این خواب را تجربه می کنید. از این گذشته، آیا بزرگسالان نباید از کابوس های خود بزرگتر شوند ؟ اگرچه کابوس های واقعی در بین کودکان شایع تر است، اما از هر دو بزرگسال یکی یکی گاه به گاه کابوس می بیند. و بین 2 تا 8 درصد از جمعیت بزرگسال دچار کابوس می شوند. در این مقاله از بخش خواب مجله اینترنتی وبگردون به بررسی کابوس در بزرگسالان میپردازیم.

آیا کابوس های شما ناراحتی قابل توجهی برای شما ایجاد می کند؟ آیا آنها به طور منظم خواب شما را مختل می کنند؟ اگر چنین است، مهم است که تعیین کنید چه چیزی باعث کابوس های بزرگسال شما می شود. سپس می توانید تغییراتی را ایجاد کنید تا وقوع آنها کاهش یابد.

 

کابوس ها چیست؟

کابوسها واقعاً واقع بینانه و رویاهای مزاحم هستند که شما را از خواب عمیق بیدار می کند. آنها اغلب باعث می شوند قلب شما از ترس بتپد. کابوس تمایل بیشتر بروز میکند در طول حرکت سریع چشم (REM) خواب، هنگامی که بیشتر خواب می گیرد. از آنجا که دوره های خواب REM با پیشرفت شب به تدریج طولانی می شود، ممکن است بیشتر در ساعات اولیه صبح کابوس ببینید.

موضوعات کابوس ها در افراد مختلف متفاوت است. با این حال، برخی از کابوس های رایج وجود دارد که بسیاری از مردم آنها را تجربه می کنند. به عنوان مثال، بسیاری از بزرگسالان کابوس می بینند که نمی توانند به اندازه کافی سریع فرار کنند تا از خطر فرار کنند یا اینکه از ارتفاع زیاد سقوط می کنند. اگر شما یک رویداد آسیب زا را تجربه کرده اید، مانند حمله یا حادثه، ممکن است در مورد تجربه خود کابوس های مکرر داشته باشید.

اگرچه کابوس و وحشت شبانه هر دو باعث می شوند که افراد با ترس زیادی از خواب بیدار شوند، اما متفاوت هستند. وحشت شبانه معمولاً در چند ساعت اول پس از خواب رخ می دهد. آنها به عنوان احساسات تجربه می شوند نه رویاها، بنابراین مردم به یاد نمی آورند که چرا هنگام بیدار شدن وحشت دارند.

 

چه چیزی باعث ایجاد کابوس در بزرگسالان می شود؟

کابوس در بزرگسالان اغلب خود به خودی است. اما آنها همچنین می توانند توسط عوامل مختلف و اختلالات زمینه ای ایجاد شوند.

برخی از افراد بعد از خوردن میان وعده در اواخر شب کابوس می بینند که می تواند متابولیسم را افزایش داده و به مغز نشان دهد که فعالیت بیشتری دارد. تعدادی از داروها نیز به دفعات کابوس کمک می کنند. داروهایی که بر روی مواد شیمیایی در مغز تأثیر می گذارند، مانند داروهای ضدافسردگی و مواد مخدر، اغلب با کابوس همراه هستند. داروهای غیر روانشناختی، از جمله برخی از داروهای فشار خون، نیز می توانند باعث ایجاد کابوس در بزرگسالان شوند.

قطع مصرف داروها و مواد، از جمله الکل و آرامبخش، ممکن است باعث ایجاد کابوس شود. اگر پس از تغییر دارو، تفاوت در کابوس کابوس خود مشاهده کردید، با پزشک خود مشورت کنید.

کم خوابی ممکن است به کابوس های بزرگسالان کمک کند، که خود اغلب باعث از دست دادن خواب اضافی می شوند. اگرچه ممکن است، هنوز تأیید نشده است که آیا این چرخه می تواند منجر به اختلال کابوس شود.

تعدادی از عوامل محرک روانی وجود دارد که باعث ایجاد کابوس در بزرگسالان می شود. به عنوان مثال، اضطراب و افسردگی می تواند باعث کابوس بزرگسالان شود. اختلال استرس پس از سانحه ( PTSD ) نیز معمولاً باعث می شود که افراد دچار کابوس های مزمن و مکرر شوند.

کابوس در بزرگسالان می تواند ناشی از برخی اختلالات خواب باشد. این موارد شامل آپنه خواب و سندرم پای بی قرار است. اگر علت دیگری را نمی توان تعیین کرد، کابوس های مزمن ممکن است یک اختلال خواب متمایز باشد. افرادی که اقوام مبتلا به اختلال کابوس دارند ممکن است خودشان بیشتر به این بیماری مبتلا شوند.

 

کابوس چه تاثیری بر سلامت بزرگسالان دارند؟

کابوس ها زمانی بسیار بیشتر از رویاهای بد می شوند که روی سلامتی و رفاه شما تأثیر بسزایی داشته باشند. در میان افرادی که کابوس می بینند، آنهایی که مضطرب یا افسرده هستند بیشتر از این تجربه ناراحت می شوند و حتی از عوارض روانی بیشتری نیز رنج می برند. اگرچه این رابطه قابل درک نیست، اما کابوس با خودکشی همراه بوده است. از آنجا که کابوس ها ممکن است تأثیر قابل توجهی بر کیفیت زندگی شما داشته باشند، اگر آنها را به طور منظم تجربه می کنید، مشورت کنید.

کم خوابی، که می تواند ناشی از کابوس های شبانه باشد، می تواند باعث ایجاد بسیاری از بیماری ها از جمله بیماری های قلبی، افسردگی و چاقی شود.

اگر کابوس در بزرگسالان علامت آپنه خواب درمان نشده یا اختلال استرس پس از سانحه باشد، اختلالات زمینه ای نیز می توانند تأثیرات منفی قابل توجهی بر سلامت جسمی و روانی داشته باشند.

 

درمان کابوس در بزرگسالان

خوشبختانه، گام هایی وجود دارد که شما و پزشک می توانید برای کاهش تعداد کابوس های شما و تأثیر آنها بر زندگی شما انجام دهید. اول، اگر کابوس های شما نتیجه یک داروی خاص است، ممکن است بتوانید دوز یا نسخه خود را تغییر دهید تا این عارضه جانبی ناخواسته از بین برود.

برای افرادی که کابوس آنها ناشی از شرایطی مانند آپنه خواب یا سندرم پای بی قرار است، درمان اختلال زمینه ای ممکن است به کاهش علائم کمک کند.

اگر کابوس های شما مربوط به بیماری یا دارو نیست، ناامید نشوید. تغییرات رفتاری برای 70 درصد از بزرگسالانی که از کابوس رنج می برند موثر بوده است، از جمله تغییرات ناشی از اضطراب، افسردگی و PTSD.

درمان تصویری تصویری یک درمان رفتاری شناختی امیدوار کننده برای کابوس ها و کابوس های مکرر ناشی از PTSD است. این تکنیک به افراد مبتلا به مزمن کمک می کند تا کابوس های خود را با تمرین نحوه تمایل به تغییر در کابوس های خود تغییر دهند. در برخی موارد، ممکن است داروها در کنار درمان برای درمان کابوس های مرتبط با PTSD استفاده شوند، اگرچه اثربخشی آنها به وضوح به عنوان درمان تمرین تصویری نشان داده نشده است.

تعدادی از مراحل دیگر وجود دارد که می توانید به تنهایی انجام دهید که ممکن است به کاهش تعداد کابوس های شما کمک کند. رعایت یک برنامه منظم برای بیداری و خواب مهم است. ورزش منظم که به کاهش اضطراب و استرس ناشی از کابوس کمک می کند، نیز همینطور است. ممکن است متوجه شوید که یوگا و مدیتیشن نیز مفید هستند.

به یاد داشته باشید که بهداشت خوب را رعایت کنید، که به جلوگیری از کم خوابی که می تواند باعث ایجاد کابوس در بزرگسالان شود، کمک می کند. اتاق خواب خود را به مکانی آرامش بخش و آرام برای خواب و رابطه جنسی اختصاص دهید، به طوری که آن را با فعالیت های استرس زا مرتبط نکنید. همچنین، در مورد استفاده از الکل، کافئین و نیکوتین احتیاط کنید، که می تواند بیش از 12 ساعت در سیستم شما باقی بماند و اغلب الگوهای خواب را مختل می کند.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *