کبد چرب |طب سنتی | سایت وبگردون

کبد چرب

کبد چرب چیست ؟

کبد چرب از تجمع چربی در کبد ایجاد می شود . این عارضه به سه نوع تقسیم بندی میشود الکلی و غیر الکلی و نوع نادر کبد چرب بارداری. نوع غیر الکلی آن امروزه در حال افزایش است که میتوان به دلایل مختلفی ایجاد گردد. عوامل زیادی که بسیاری از آنها جنبه ژنتیکی دارند در بروز این نوع کبد چرب موثرند . دیابت ، چاقی و سوء تغذیه ، مصرف مواد نامناسب غذایی از عوامل ایجاد کبد چرب است . ورزش نکردن و نداشتن فعالیت بدنی یکی دیگر از این عوامل است.

چاقی به تنهایی می‌تواند زمینه ساز کبد چرب باشد که شناخته شده‌ترین روش برای درمان کبد چرب ورزش همراه با کاهش وزن است و حتی دیده شده در بیمارانی که کاهش وزن نداشته‌اند، ورزش نقش مهمی در بهبود کبد چرب را داشته است. این عارضه گاهی به علت مصرف برخی داروها می باشد که باعث رسوب چربی در کبد می شود.

نشانه های کبد چرب:

این بیماری نشانه ی خاصی ندارد اما بعد از رعایت نکردن و پیشروی این بیماری در کبد باعث سوءهاضمه شده و در نهایت منجر به مرگ انسان می شود.

اغلب بیماران ۴۰تا۶۰ سال سن داشته و بیماری در زنان شایع‌تر است. کبد چرب در کودکان با سن بالاتر از ۱۰سال نیز می‌تواند ایجاد شود . این اختلال کبدی مزمن بوده و برای سال ها پایدار خواهد ماند

اکثر مبتلایان دارای علامت نیستند، گاهی فرد از درد شکم در ناحیه کبد احساس درد و پری می‌نماید و به ندرت احساس ناراحتی در قسمت فوقانی و راست شکم و خستگی وجود دارد.

عوارض و عواقب:

در بیشتر موارد سبب اختلال شدیدی در کبد نمی‌شود و با درمان بهبود می‌یابد. ولی در تعداد اندکی از بیماران با گذشت زمان بافت جوشگاهی و فیبروز در کبد ایجاد شده و در نهایت سیروز و نارسایی کبد ایجاد می‌شود. چون پیش بینی مسیر بیماری در یک فرد و این که در کدام بیمار پیشرفت خواهد کرد، مشکل است، درمان و کنترل آن برای همه مبتلایان الزامی است .

درمان و راهکار کبد چرب:

ورزش روزانه و مصرف مرتب میوه و سبزیجات اثرات مفیدی بر روی این بیماری دارند. کاهش تدریجی وزن در افراد چاق لازم و مفید است، ولی کاهش ناگهانی وزن، این اختلال را تشدید می‌کند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *