یبوست چیست؟
علائم HIV چیست؟
علائم HIV چیست؟
۱۴۰۰-۰۵-۲۸
مراقبت از دندان برای سالمندان
مراقبت از دندان برای سالمندان
۱۴۰۰-۰۵-۲۹
یبوست چیست؟

یبوست چیست؟

سیستم گوارشی شما بسیار کارآمد است. در عرض چند ساعت، مواد مغذی را از غذاهایی که می خورید و می نوشید استخراج می کند، آنها را به جریان خون تبدیل می کند و مواد باقی مانده را برای دفع آماده می کند.

 

این ماده قبل از ذخیره موقت در روده بزرگ، جایی که آب خارج می شود، از حدود 20 فوت روده عبور می کند. بقایا به طور معمول طی یک یا دو روز از طریق روده ها دفع می شوند. بسته به رژیم غذایی، سن و فعالیت روزانه شما، منظم بودن می تواند به معنی سه بار دفع مدفوع در روز تا سه بار در هفته باشد.

وقتی مدفوع در روده بزرگ قرار می گیرد، مدفوع سخت تر می شود و دفع آن دشوارتر می شود. مدفوع معمولی نباید به طور غیرمعمول سفت یا نرم باشد و برای دفع آن نیازی به فشار بی دلیل نیست.

 

درک یبوست

علت یبوست چیست؟

شیوه های زندگی شلوغ و مدرن ما ممکن است مسئول بیشتر موارد یبوست باشد: عدم خوردن فیبر کافی یا نوشیدن آب کافی، ورزش نکردن کافی و وقت نگذاشتن برای پاسخگویی به یک خواسته بی تردید برای رفتن به دستشویی. مداوم، یبوست مزمن نیز می تواند علامتی از شرایط جدی تر، از جمله می شود من بیماری nflammatory روده، سرطان روده بزرگ ، دیابت، بیماری پارکینسون، مولتیپل اسکلروزیس، افسردگی، و یا یک underactive تیروئید غده.

 

عادات روده بسته به سن و شرایط متفاوت است. به عنوان مثال، نوزادانی که از بطری تغذیه می کنند، مدفوع سفت تری دارند و بیشتر دچار یبوست می شوند تا نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می کنند. برخی از کودکان هنگام شروع مدرسه یا سایر فعالیت ها دچار یبوست می شوند، زیرا از درخواست اجازه توالت خجالت می کشند. رولباسی بچگانه اغلب یبوست در طول تبدیل آموزش توالت اگر آنها مایل یا ترس به استفاده از توالت است. با حساسیت به درد، کودکان ممکن است از توالت فرار کنند اگر دچار شکاف جزئی یا پارگی در مقعد از فشار یا تحریکات دیگر شوند. کودکان همچنین می توانند از مصرف برخی غذاها مانند لبنیات یبوست کنند.

افراد مسن، به ویژه کسانی که بیشتر بی تحرک هستند، بیشتر دچار یبوست می شوند.

داروهایی که می توانند باعث یبوست شوند شامل مواد مخدر، دیورتیک ها، مکمل های آهن، آنتی اسیدها و داروهای فشار خون، تشنج و افسردگی است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *