10 گام برای ایجاد یک برنامه مالی قوی برای خود

10 گام برای ایجاد یک برنامه مالی قوی برای خود

فهرست عناوین

هیچکس بیشتر از شما به وضعیت مالی شما اهمیت نمی دهد، بنابراین مهم است که برای خود یک برنامه مالی داشته باشید. دانستن نحوه تنظیم یک برنامه مالی به شما این امکان را می دهد که پول پس انداز کنید، چیزهایی را که واقعاً می خواهید بپردازید و به اهداف بلندمدت مانند پس انداز برای دانشگاه و بازنشستگی برسید. به نظر من برنامه ریزی مالی به خصوص برای زنان به دلیل شکاف دستمزد جنسیتی حیاتی است. احتمالاً تعجب آور نخواهد بود، اما برنامه پولی هر کس متفاوت به نظر می رسد. و اگر در حال بررسی چگونگی ایجاد یک برنامه مالی یا حتی “برنامه مالی چیست؟” هستید، در جای درستی هستید.

همه ما می خواهیم از نظر مالی مستقل باشیم و ثروت بسازیم. تصمیم گرفتن برای شروع سفر به سمت استقلال مالی یک معامله بزرگ است! این نشانه شروعی تازه با پول شماست، و به این معنی است که شما در حال انجام کاری هستید که می تواند زندگی شما را برای بهتر شدن تغییر دهد.

در این مقاله، همه چیزهایی را که برای برنامه ریزی برای آینده مالی خود باید بدانید، به شما معرفی خواهم کرد . به خواندن ادامه دهید، سپس آماده شوید تا اقداماتی را برای شروع برنامه پولی محکم خود انجام دهید.

یک طرح مالی چیست؟

این به سادگی یک رویکرد ساختاریافته برای کمک به شما در رسیدن به اهداف مالی است. این جزئیات وضعیت پولی فعلی شما و همچنین سیستم مالی شما را شامل مواردی مانند سرمایه گذاری، پس انداز، بازنشستگی و طرح های املاک می کند.

علاوه بر این عناصر کلیدی، ممکن است برای کمک به موفقیت بلندمدت خود، نقاط عطفی را نیز انتخاب کنید که در طول سفر مالی خود به آنها خواهید رسید. بنابراین یک برنامه مالی به زبان ساده چیست؟ این به سادگی یک رویکرد سازمان یافته بلندمدت برای پول شما است.

چگونه یک برنامه مالی تهیه کنیم: فهرستی از چیزهایی که باید برای آنها برنامه ریزی کنید ایجاد کنید

بیایید با ایجاد فهرستی از چیزهایی که در سفر خود به سمت امنیت مالی باید داشته باشید یا بسازید، شروع کنیم. این موارد زیر برای برنامه پولی شما ضروری هستند (برای بررسی عمیق‌تر هر کدام، روی پیوندهای زیر کلیک کنید!):

  • بودجه ماهانه ای که به شما کمک می کند هزینه های خود را کمتر از درآمد خود نگه دارید
  • یک برنامه پرداخت بدهی و هزینه (با استفاده از بودجه شما)
  • درک همه صورتحساب ها و تاریخ سررسید آنها
  • یک حساب اضطراری با بودجه کامل
  • پس انداز بازنشستگی
  • مجموعه ای متنوع از سرمایه گذاری ها
  • جریان های متعدد درآمد
  • پس انداز برای چیزهای دیگری که می خواهید (مثلاً اهداف کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت شما)
  • نوع پوشش بیمه ای مناسب (زندگی، سلامت، ازکارافتادگی، منزل و …)

نوع برنامه مالی مورد نیاز خود را تعیین کنید

بخشی از یادگیری نحوه تنظیم یک برنامه مالی، تعیین نوع برنامه ای است که نیاز دارید. فکر نکنید که برای سازماندهی در این مورد خیلی زود یا دیر است. برعکس – اکنون زمان عالی برای شروع است!

چگونه یک برنامه مالی برای خود ایجاد کنید

اگر مجرد هستید ، مهم است که یک برنامه مالی قوی ایجاد کنید که نه تنها به شما کمک می کند تا به اهداف فوری خود برسید، بلکه تضمین می کند که از آینده شما نیز مراقبت خواهد شد. این بدان معناست که تمام کارهایی را که در بالا ذکر شد انجام دهید بدون اینکه هیچ گونه فرضی داشته باشید که کارها به نحوی خود به خود درست خواهند شد. یک اشتباه بزرگ این است که فرض کنید با کسی ملاقات خواهید کرد که از شما مراقبت می کند و با مسائل مالی در رابطه شما رسیدگی می کند. اگر وضعیت رابطه شما تغییر کرد یا ازدواج کردید، اگر از قبل چیزهایی برای خود دارید، برای برنامه ریزی امور مالی خود به خوبی مجهز خواهید بود.

چگونه یک برنامه مالی برای ازدواج خود تنظیم کنید

اگر متاهل هستید یا فرد مهم دیگری دارید، باید به عنوان یک تیم در امور مالی خود شرکت کنید.

در مورد بودجه و اهداف مالی خود بحث کنید و با هم تصمیمات مالی بگیرید. بدانید که پول شما به کجا می رود و چقدر پول در پس انداز و سرمایه گذاری دارید.

آیا باید حساب های مشترک داشته باشید یا حساب های جداگانه؟

داشتن حساب های مشترک عالی است، اما من به داشتن حساب های پس انداز شخصی خود نیز اعتقاد دارم . به عنوان زن، برای ما مهم است که احساس امنیت خود را بسازیم و “خودمان” را داشته باشیم که به میز مذاکره بیاوریم. اما احساس نکنید که نیازی نیست حساب های شخصی خود را مخفی نگه دارید. به یاد داشته باشید، ازدواج و روابط متعهدانه با صراحت و صداقت رشد می کنند. صرف نظر از اینکه با شریک خود متحد می شوید یا به تنهایی پیش می روید، مسیر استقلال مالی همیشه هموار و کاملا هموار نیست.

اما ناامید نباش؛ وقت آن است که آستین ها را بالا بزنیم و دست هایمان را کثیف کنیم. درست است – زمان آن فرا رسیده است که یاد بگیرید چگونه یک برنامه پولی محکم ایجاد کنید. در ادامه، ده مرحله برای چگونگی ایجاد یک برنامه مالی را مشاهده خواهید کرد. این مراحل تمام اصولی را که باید بدانید را پوشش می دهد.

1. اهداف مالی خود را بنویسید

داشتن اهداف مالی پایه و اساس موفقیت مالی شماست. به هر حال، شما باید بدانید که چه چیزی را می خواهید به انجام برسانید تا واقعاً آن را به انجام برسانید. با این حال، وقتی نوبت به تعیین اهداف می رسد، می خواهید مطمئن شوید که اهداف شما به خوبی تعریف شده و بر اساس آن اولویت بندی شده اند. داشتن اهداف بزرگ و عالی بسیار خوب است! اما مطمئن شوید که آنها را به قطعات کوچکتر تقسیم کنید. به این ترتیب، شما در تلاش برای انجام آنها غرق نمی شوید و می توانید به راحتی پیشرفت خود را اندازه گیری کنید.

اهداف شما برای پول شما می تواند شامل هر چیزی باشد، از یافتن شغل جدید با درآمد بالاتر تا پرداخت وام های دانشجویی و بدهی کارت اعتباری. آنچه مهم است این است که بدانید اولویت های شما چیست.

وضعیت مالی خود را ارزیابی کنید

همانطور که اهداف خود را ایجاد می کنید، مهم است که بدانید با پول در کجا هستید. شما باید برای درک شخصیت پولی خود و نحوه برخورد با پول / کاری که می خواهید متفاوت انجام دهید، زمان بگذارید. همچنین باید اعداد را مرور کنید. چقدر بدهی دارید؟ حساب پس انداز شما چگونه است؟ و آیا پولی برای سرمایه گذاری دارید؟ردریافت پاسخ به این سوالات به شما کمک می کند بدانید از کجا شروع کنید.

2. یک صندوق اضطراری راه اندازی کنید

همچنین بسیار مهم است که یکی از اهداف شما شامل برنامه ای برای مقابله با شرایط اضطراری باشد. شما می خواهید مطمئن شوید که برای مقابله با یک طوفان آماده هستید. در غیر این صورت، شما فقط در نهایت بدهکار خواهید شد. صندوق اضطراری شما باید پول کافی برای رسیدگی به حداقل چند ماه هزینه و در صورت تمایل بیشتر باشد. مطمئن شوید که مقدار آن چیزی است که با آن راحت هستید که اگر اتفاق غیرمنتظره ای رخ دهد به شما کمک می کند.

3. بدهی ها را پرداخت کنید

هنگامی که یک برنامه مالی ایجاد می کنید، مطمئن شوید که شامل یک سیستم مدیریت بدهی و نحوه پرداخت بدهی است. متأسفانه، اگر انبوهی از بدهی دارید، نمی توانید آینده مالی خود را شروع کنید. بین نرخ‌های بهره بسیار بالا، حداقل پرداخت‌های ماهانه زیاد، موجودی کارت اعتباری و آسیبی که بدهی‌های زیادی می‌تواند به امتیاز اعتباری شما وارد کند، بهتر است ابتدا بدهی‌های خود را پرداخت کنید. یک استراتژی بازپرداخت بدهی ایجاد کنید و هنگام کار برای بدون بدهی صبور باشید، اما ثابت قدم باشید .

4. یک برنامه مالی برای سرمایه گذاری ایجاد کنید

اگر در مورد ساختن ثروت جدی هستید و می خواهید بدانید که چگونه یک برنامه مالی تهیه کنید، پس باید پول خود را به کار بگیرید. جایی که سرمایه گذاری وارد می شود . با این حال، قبل از اینکه پول خود را در سرمایه گذاری بگذارید، مهم است که اهداف روشنی داشته باشید. در مورد دلیل سرمایه گذاری، زمانی که به پول نیاز دارید و میزان تحمل ریسک شما فکر کنید. سرمایه گذاری یک فعالیت طولانی مدت است، بنابراین اگر واقعاً می خواهید شاهد رشد پول خود باشید، باید به آن متعهد باشید. آیا نگران این هستید که در کوتاه مدت به پول خود نیاز داشته باشید؟

خوب، حساب های پس انداز شما برای همین است. پس انداز و پول اضطراری خود را برای اهداف کوتاه مدت خود کنار بگذارید (یعنی پولی که در 5 سال یا کمتر به آن نیاز دارید). همچنین می‌خواهید مطمئن شوید که درک اولیه (حداقل) از هر سرمایه‌گذاری که پول خود را در آن می‌گذارید (به عنوان مثال، بازار سهام، املاک و مستغلات، یا کسب‌وکارهای کوچک) دارید . برنامه های شما برای سرمایه گذاری باید به عنوان بخشی از بودجه ماهانه شما گنجانده شود، جایی که درصد مشخصی از درآمد خود را به اهداف سرمایه گذاری خود اختصاص می دهید.

5. بیمه مناسب بگیرید

پس از تلاش بسیار برای به دست آوردن پول، آخرین چیزی که می خواهید این است که یک اتفاق برنامه ریزی نشده شما را از بین ببرد. بیمه اساساً برنامه پشتیبان شما است که در صورت وقوع یک شرایط زندگی که برای حل آن به مقدار زیادی پول نیاز دارد از دارایی های شما محافظت می کند. پوشش بیمه شما باید شامل بیمه درمانی ، خودرو، از کارافتادگی، زندگی، خانه یا اجاره و تجارت باشد.

اساساً، شما می خواهید از هر چیزی که دارای اهمیت بالایی است محافظت کنید تا اطمینان حاصل شود که شما (و عزیزانتان) از نظر مالی محافظت می شوید.داشتن بیمه مناسب می تواند آنچه را که در غیر این صورت می تواند یک فاجعه بزرگ باشد به یک ناراحتی صرف تبدیل کند.

6. برنامه ای برای بازنشستگی ایجاد کنید

برای داشتن سبک زندگی ای که در دوران بازنشستگی آرزویش را دارید، باید برای آن برنامه ریزی کافی داشته باشید.

شما باید تعیین کنید که چقدر برای بازنشستگی نیاز دارید ، البته با در نظر گرفتن تورم با درآمد بازنشستگی، و اینکه چگونه برای آن دوره از زندگی خود پیشاپیش پس انداز و سرمایه گذاری می کنید.

اگرچه ممکن است بازنشستگی یک عمر به نظر برسد، اما برای شروع با برنامه بازنشستگی هرگز زود نیست! آماده شدن برای بازنشستگی این است که چگونه یک برنامه مالی تهیه کنید که به شما امکان می دهد در زمان مناسب زندگی خود را با شرایط خود زندگی کنید!

7. برای مالیات برنامه ریزی کنید

بله، مالیات! تمام مالیات ها آزاردهنده هستند. بنابراین مطمئن شوید که پیش بینی های درآمد بلندمدت شما شامل مالیات می شود. عدم برنامه ریزی برای مالیات می تواند بر جریان نقدینگی شما تأثیر زیادی بگذارد. علاوه بر این، قطعاً می‌خواهید گزینه‌های سرمایه‌گذاری پس‌انداز مالیاتی را بررسی کنید و در مورد هر گونه کسر مالیاتی مربوطه که می‌توانید برای کمک به شما در صرفه‌جویی در پرداخت مالیات اعمال کنید، در جریان باشید.

می توانید با یک حسابدار مالیاتی یا برنامه ریز مالی بنشینید تا مطمئن شوید که برنامه مالیاتی شما کافی است. همچنین باید پست وبلاگ ما را در مورد چگونگی کاهش درآمد مشمول مالیات خود بررسی کنید!

8. برنامه ریزی برای خرید املاک ایجاد کنید

برنامه ریزی املاک چیزی نیست که بسیاری از مردم دوست دارند به آن فکر کنند، اما ضروری است! این امر به شما امکان می دهد دقیقاً تعیین کنید که بعد از رفتنتان چه اتفاقی برای دارایی های شما می افتد. این شامل فهرست کردن تمام دارایی های شما، ایجاد وصیت نامه و در دسترس قرار دادن آن برای افرادی است که نیاز به دسترسی به آن دارند. یک برنامه ریز مالی یا وکیل املاک می تواند به شما کمک کند تا کارها را به درستی تنظیم کنید.

9. برنامه مالی خود را مرتباً مرور کنید

زمانی که برنامه پولی خود را مشخص کردید و در کنار آن قرار گرفتید، مهم است که برنامه خود را مرتباً مرور کنید و اگر اهداف یا شرایط زندگی شما تغییر کرد، تنظیمات لازم را انجام دهید. به عنوان مثال، شاید بیمه شما باید تغییر کند، تحمل ریسک شما تغییر کند یا ازدواج کنید یا بچه دار شوید. حداقل، شما می خواهید حداقل هر شش ماه یکبار سیستم مالی کلی خود را بررسی کنید. وقتی مرتباً چک می‌کنید، مقابله با اتفاقات برنامه‌ریزی نشده زندگی برای شما آسان‌تر می‌شود، از شکست‌ها عقب نشینی می‌کنید و به اهداف مالی خود دست می‌یابید.

به آنچه برای حفظ سلامت شخصی خود انجام می دهید فکر کنید. شما به طور مرتب دندان های خود را مسواک می زنید و دوش می گیرید تا خود را تمیز نگه دارید و از بیماری های غیرضروری جلوگیری کنید زیرا همه ما می دانیم که بیمار شدن می تواند منجر به سایر عوارض سلامتی شود و شما قطعاً این را نمی خواهید. و همچنین، از آنجایی که شما این کار را اغلب انجام می دهید، اکنون بخشی از عادت حفظ سلامت روزمره شما است – خوب، همین امر در مورد امور مالی شما نیز صدق می کند!

10. در مسیر خود بمانید، از خرج کردن پرهیز کنید و از اشتباهات خود درس بگیرید

سفر شما به سوی استقلال مالی همیشه آسان نخواهد بود. روزها، هفته ها و حتی ماه های سختی وجود خواهد داشت. دنبال کردن یک هدف استقلال مالی که بسیار با رضایت دیرهنگام مرتبط است، همیشه سرگرم کننده نیست، اما کاملاً شدنی است. برای امور مالی خود برنامه محکمی داشته باشید، منظم باشید و از خرج کردن بیش از حد خودداری کنید. وقتی واقعاً تلاشی هماهنگ برای پایبندی به بودجه خود انجام دهید، متوجه خواهید شد که چقدر احساس خوبی خواهید داشت.

همانطور که روی امور مالی خود کار می کنید، ممکن است همچنان با پول خود اشتباه کنید و این اشکالی ندارد. گاهی اوقات ممکن است نتوانید در مقابل تمایل به خرید چیزی که در بودجه فوری شما نیست مقاومت کنید. و گاهی اوقات، احساس می کنید که می خواهید کل برنامه پولی خود را تکه تکه کنید زیرا به نظر جالب نمی رسد.

با این حال، تا زمانی که دلایل خود را حفظ کنید که چرا می خواهید از نظر مالی آزاد باشید و تلاش می کنید تا به سرعت از اشتباهات خود بازگردید، به خوبی انجام خواهید داد.

همه چیز در مورد ارزیابی اشتباهاتی است که مرتکب شده اید، درک اینکه چرا آنها را مرتکب شده اید و برنامه ریزی برای جلوگیری از تکرار آنها. سپس، باید آن درس ها را بخوانید و آنها را در موفقیت آینده خود به کار ببرید .

 

10 گام برای ایجاد یک برنامه مالی قوی برای خود

 

نکاتی در مورد چگونگی بررسی مکرر برنامه مالی خود

اکنون که از نحوه ایجاد یک برنامه مالی آگاه هستید، در اینجا چند نکته وجود دارد که به شما کمک می کند اهداف خود را بررسی کنید.

1. یک برنامه روتین ایجاد کنید

هر هفته یا حداقل یک بار در ماه، زمانی را به انجام یک چکاپ سلامت مالی اختصاص دهید. با خودتان یک قرار قهوه بگذارید یا یک موسیقی خوب بگذارید و یک فنجان چای گرم در خانه بنوشید و مدتی را صرف بررسی چیزها کنید. ایده خوبی است که یک یادآوری در تقویم خود تنظیم کنید تا این ورود را فراموش نکنید.

2. اهداف مالی خود را تنظیم و بررسی کنید

اگر قبلاً این کار را نکرده‌اید، مهم است که اهداف مالی کوتاه‌مدت و بلندمدت خود را مشخص کنید ، تا دقیقاً بدانید که با پول خود به دنبال چه چیزی هستید. با گذشت زمان، می‌خواهید مطمئن شوید که اهداف خود را مرور و ارزیابی مجدد می‌کنید تا مطمئن شوید که هنوز چیزهایی هستند که می‌خواهید به آنها برسید و در مسیر رسیدن به آنها هستید.

3. حساب های بانکی و پرداخت قبوض خود را تطبیق دهید

بدهی های حساب بانکی خود را در برابر هرگونه پرداخت صورتحساب که قبلاً برنامه ریزی یا ارسال کرده اید بررسی کنید. اطمینان حاصل کنید که هر صورت حساب معلق/بازپرداخت بدهی پرداخت شده یا برنامه ریزی شده است. رسیدهای خود را با تراکنش های کارت اعتباری خود مقایسه کنید و موجودی را تأیید کنید. بودجه خود را مرور کنید و هزینه های واقعی خود را با آنچه که برای آن در نظر گرفته اید مقایسه کنید. یک بار در ماه، بودجه خود را برای ماه آینده تعیین کنید.

4. پس انداز و سرمایه گذاری خود را مرور کنید

اگر تراکنش‌های خودکار را برای انتقال به حساب‌های پس‌انداز یا سرمایه‌گذاری خود تنظیم کرده‌اید ، حتماً آن‌ها را بررسی کنید. این همچنین شامل هرگونه واریز خودکاری است که برای ورود به حساب های بازنشستگی خود تنظیم کرده اید و غیره.

اگر اتوماسیون را راه‌اندازی نکرده‌اید، انتقال‌های دستی خود را به حساب‌های پس‌انداز و سرمایه‌گذاری خود انجام دهید یا برنامه‌ریزی کنید و مطمئن شوید که تراکنش‌ها با موفقیت انجام شده است. همچنین، برنامه ریزی کنید که سبد سرمایه گذاری خود را به طور کلی بررسی کنید تا در صورت نیاز مجدداً تعادل و تنوع ایجاد کنید و حتماً کارمزدهای خود را نیز بررسی کنید!

5. بیمه نامه های خود را مرور کنید

همچنین باید مطمئن شوید که نوع بیمه مناسبی برای زندگی خود دارید. که شامل سلامت، خودرو، بیمه عمر، از کارافتادگی، خانه، اموال شخصی، مشاغل و غیره می شود. برای دو بار در سال یک یادآوری تنظیم کنید، جایی که می‌نشینید و هزینه‌های سیاست‌های مختلف خود را ارزیابی می‌کنید و در اطراف خرید می‌کنید تا ببینید چه چیز دیگری وجود دارد.

6. دارایی خالص خود را بررسی کنید

ارزش خالص شما تقریباً می تواند به عنوان دماسنج مورد استفاده برای اندازه گیری سلامت مالی شما توصیف شود و شما می خواهید آن را پیگیری کنید. اولویت اصلی شما باید پرداخت هر چه بیشتر بدهی باشد، که از بدهی با بهره بالا شروع می شود. سپس دارایی های خود را رشد دهید و با گذشت زمان، ارزش خالص شما شروع به رشد خواهد کرد. همچنین مهم است که ارزش خالص خود را در طول زمان ردیابی کنید تا اطمینان حاصل کنید که با اهداف بلندمدت و اهداف مالی خود که برای دستیابی به آنها برنامه ریزی کرده اید مطابقت دارید.

بسیاری از افراد با ارزش خالص منفی شروع به کار می کنند، اما با توجه به زمان و تمرین مداوم عادات مالی خوب، زمانی که روی بهبود وضعیت مالی خود کار می کنند، این تغییر خواهد کرد. تطبیق حساب‌های خود و برنامه‌ریزی امور مالی تضمین می‌کند که از همه چیزهایی که با پولتان اتفاق می‌افتد آگاه هستید و در مسیر درست برای رسیدن به اهداف خود هستید.

سوالاتی که باید هنگام بررسی برنامه مالی خود بپرسید

برخی از سوالات برای کمک به شما در طول فرآیند می تواند شامل موارد زیر باشد:

  1. چه اقداماتی در این ماه گذشته انجام دادم که مرا به اهدافم نزدیک کرد؟
  2. چه اتفاقاتی افتاد که مرا از اهدافم دورتر کرد؟
  3. آیا هزینه های من مطابق با ارزش های اصلی من بود؟
  4. چه اشتباهات پولی در ماه گذشته مرتکب شده ام؟
  5. چرا آنها را درست کردم؟
  6. آیا اهداف مالی من هنوز واقعی هستند؟
  7. چه هزینه های بزرگی به زودی در راه است ؟
  8. آیا صندوق اضطراری من به طور کامل با هزینه های 6 تا 9 ماهه بر اساس هزینه های اولیه ای که در حال حاضر دارم تأمین می شود؟
  9. آیا به اندازه کافی پس انداز می کنم تا با توجه به میزان بازنشستگی که تصمیم گرفته ام، راحت بازنشسته شوم؟
  10. آیا به سایر اهداف کوتاه مدت پس انداز و سرمایه گذاری خود می رسم؟
  11. آیا در مسیر پس اندازم برای فرزندانم هستم ؟
  12. چه اقداماتی می توانم انجام دهم تا مطمئن شوم ماه آینده بهتری خواهم داشت؟

نکته: دفترچه ای داشته باشید که در آن به این سوالات پاسخ دهید و سپس هر چند ماه یکبار مطالب گذشته خود را مرور کنید. این یک راه عالی برای با انگیزه ماندن است، به خصوص که پیشرفتی را که در طول زمان به دست می آورید، مشاهده می کنید، و اگر به بهبود وضعیت مالی خود متعهد بمانید، شاهد پیشرفت خواهید بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *