13 درمان خانگی برای از بین بردن سریع جوش

13 درمان خانگی برای از بین بردن سریع جوش

بیش از 645 میلیون نفر در جهان آکنه دارند. اگر از این درمان های خانگی پیروی می کنید ، لازم نیست یکی از آنها باشید. جوش و زایمان موضوعات پوستی بسیار رایجی است و افراد در هر سنی آن را تجربه می کنند. اینها معمولاً به دلیل تغییرات هورمونی در بدن یا مسدود شدن منافذ پوست با ناخالصی ها ایجاد می شوند.

در این پست از بخش بهداشت و آرایش مجله اینترنتی وبگردون ، در مورد اینکهکه چگونه می توانید جوش ها را با استفاده از روش های طبیعی به حداقل برسانید. این روش های درمانی ممکن است به طور کلی به از بین بردن جوش ها کمک نکند اما می تواند به کاهش ظاهر و قرمزی آنها کمک کند.

چه عواملی باعث ایجاد جوش می شوند؟

پوست ما غدد چربی ساز به نام غدد چربی دارد. گاهی اوقات ، هنگامی که این غدد مسدود می شوند ، می توانند باعث ایجاد ضایعات پر از چرک شوند. این ضایعات می توانند ملتهب شده و مانند جوش قرمز ظاهر شوند و جوش نامیده می شوند.

جوش ها (همچنین به عنوان zits شناخته می شوند) از علائم آکنه هستند. مشاهده می شود که به دلیل وجود غدد چربی در این مناطق در صورت ، پشت ، شانه ها و سینه رخ می دهد. جوش می تواند در هر سنی رخ دهد اما به احتمال زیاد در دوران بلوغ به دلیل تغییرات هورمونی ظاهر می شود. این به این دلیل است که ، در تمام دوران بلوغ، تغییر در تولید هورمون وجود دارد. این باعث می شود که غدد چربی بیش از حد کار کنند و بیش از حد سبوم تولید کنند.

 

آیا می توان یک شب از جوش ها خلاص شد؟

جوش ها در نتیجه مسدود شدن منافذ ایجاد می شوند. منافذ پوست شما با سبوم یا ناخالصی هایی که باعث ایجاد جوش می شوند مسدود می شوند. از بین بردن ضایعه قرمز و ملتهب می تواند کمی وقت گیر باشد و یک شبه قابل درمان نیست.

حدود 2-3 روز طول می کشد تا تأثیر یک روش درمانی را روی جوش های بدن خود ببینید. اگر به درمان های طبیعی متوسل شوید ، ممکن است کمی بیشتر طول بکشد. همه این روش ها به مرور زمان باعث از بین رفتن جوش ها و آکنه ها می شوند ، اما یک شبه آنها قابل درمان نیستند.

با این حال ، اگر به دنبال یک راه حل شبانه هستید ، می توانید این روش ها را که به خشک شدن و کاهش اندازه جوش کمک می کند ، امتحان کنید:

می توانید از یک وصله جوش یا پچ آکنه استفاده کنید. وصله جوش در اصل یک باند هیدروکلوئیدی است که ممکن است با مواد فعال افزایش یابد یا نباشد. آن را روی جوش بچسبانید تا بتواند بهبود یابد و به از بین بردن آلودگی های سطحی محل کمک کند. این می تواند در درمان شکستگی های کوچکتر روی پوست شما مفید باشد.

در این قسمت چند روش طبیعی برای کاهش بروز جوش آورده شده است.

 

درمان های خانگی برای از بین بردن جوش ها

1. روغن درخت چای

روغن درخت چای به عنوان خاصیت ضد میکروبی شناخته شده است. این ممکن است در کاهش وقوع جوش ها ، ضایعات ملتهب و جوش های روی پوست شما کمک کند. اگر به آن حساسیت دارید از روغن درخت چای استفاده نکنید زیرا ممکن است احساس سوزش روی پوست شما ایجاد کند.

آنچه می توانید انجام دهید: 2-3 قطره روغن درخت چای را با یک روغن حامل (روغن بادام شیرین یا روغن جوجوبا) مخلوط کنید. این مخلوط را روی جوش ها بمالید. قبل از شستن آن را به مدت یک ساعت بگذارید بماند. این کار را هر روز یک بار تکرار کنید تا قرمزی و التهاب کاهش یابد.

 

2. روغن آرگان

روغن آرگان شامل گروه های فعال زیستی از ترکیبات مانند کاروتن ها ، گزانتوفیل ها و توکوفرول ها است که دارای خواص ضد میکروبی هستند. کرم حاوی روغن آرگان باعث کاهش تولید سبوم شد. این خواص ممکن است به کاهش عفونت در اطراف جوش و جلوگیری از مسدود شدن منافذ پوست با سبوم کمک کند.

آنچه می توانید انجام دهید: به چند قطره روغن آرگان و روغن حامل نیاز خواهید داشت. آنها را مخلوط کرده و با استفاده از یک پنبه استریل روی جوش قرار دهید. این کار را می توانید 3-4 بار در روز انجام دهید.

 

3. روغن جوجوبا

روغن جوجوبا دارای خواص ضد التهابی و ضد باکتری است. این خواص می تواند در بهبود ضایعات ملتهبی که به دلیل جوش ایجاد می شود کمک کند و همچنین می تواند از موارد خفیف آکنه جلوگیری کند.

آنچه می توانید انجام دهید: چند قطره روغن جوجوبا را با یک روغن حامل مانند روغن بادام شیرین مخلوط کنید. مقداری از این مخلوط را روی پنبه آغشته کرده و روی جوش بزنید. این کار را می توانید حدود 3-4 بار در روز انجام دهید.

 

4. روغن کرچک

جز ترکیب اصلی روغن کرچک اسید ریسینولئیک است که دارای خواص ضد التهابی و ضد میکروبی است. این خواص ممکن است به کاهش التهاب و عفونت در اطراف جوش کمک کند. روغن کرچک ممکن است در برخی از انواع پوست باعث تحریک شود. از این رو ، قبل از استفاده از تست پچ در ناحیه آسیب دیده ، انجام دهید.

آنچه می توانید انجام دهید: مقداری آب بجوشانید تا صورت شما بخار پز شود. مخلوطی از روغن کرچک و روغن زیتون را به صورت خود بمالید و آن را خشک کنید. می توانید یک شب آن را بگذارید و کاملاً بشویید. این کار را می توانید هفته ای دو بار انجام دهید.

 

5. نمک اپسوم

نمک اپسوم معمولاً به عنوان سولفات منیزیم شناخته می شود. به طور کلی برای کاهش التهاب و تسکین پوست شناخته شده است. این ممکن است به کاهش تورم در اطراف جوش و کاهش ظاهر آن کمک کند. نمک اپسوم می تواند در برخی افراد واکنش آلرژیک ایجاد کند. اگر دچار تحریک پوست ، تنگی نفس یا تورم لب شدید ، باید فوراً به مراقبت پزشکی بپردازید.

آنچه می توانید انجام دهید: 2 فنجان آب گرم برداشته و 2-3 قاشق چای خوری نمک اپسوم به آن اضافه کنید. یک پارچه دستشویی تمیز را در این محلول خیس کنید و آن را روی صورت خود قرار دهید تا خنک شود. کاملاً بشویید. این کار را می توانید هفته ای دو بار انجام دهید.

6. روغن ماهی

روغن ماهی سرشار از اسیدهای چرب امگا 3 است که خواص ضد التهابی از خود نشان می دهند. این خواص ممکن است به کاهش تورم ناشی از جوش و ترشح روغن توسط غدد چربی کمک کند. مکمل های روغن ماهی همچنین در بهبود شدت آکنه نوید می دهند (10). با این حال ، برای اثبات کارآیی این روش درمانی ، تحقیقات بیشتری لازم است. به یاد داشته باشید قبل از مصرف این مکمل ها با پزشک خود مشورت کنید.

 

7. روغن نارگیل

روغن نارگیل دارای خواص ضد التهابی و ضد درد است که می تواند به کاهش درد و التهاب کمک کند. اسید لوریک ، اصلی ترین ترکیب روغن نارگیل ، خواص ضد میکروبی از خود نشان می دهد. این ممکن است به کاهش عفونت در اطراف جوش کمک کند. اگر پوست چربی دارید از روغن نارگیل خودداری کنید زیرا این ماده بسیار کمودوژنیک است و می تواند منافذ پوست را مسدود کند.

آنچه می توانید انجام دهید: یک قاشق چای خوری روغن نارگیل بکر برداشته و آن را روی ناحیه آسیب دیده بمالید. می توانید آن را برای چند ساعت روشن بگذارید و دو بار در روز تکرار کنید.

 

8. سیر

سیر حاوی آلیسین است که خواص ضد میکروبی از خود نشان می دهد. این می تواند به کاهش عفونت در اطراف جوش کمک کرده و از بروز مکرر آن جلوگیری کند. با این حال ، اگر مدت زیادی بماند ، سیر ممکن است باعث تحریک و آسیب پوست شود.

آنچه می توانید انجام دهید: چند حبه سیر را خرد کرده و به قابلمه گرم شده با 100 میلی لیتر روغن زیتون اضافه کنید. حدود 3-5 دقیقه روی شعله متوسط ​​گرم کنید و آن را خنک کنید. روغن را صاف کرده و با پنبه روی ناحیه آسیب دیده قرار دهید. بگذارید حدود 20 دقیقه روی آن بماند و سپس آن را بشویید. ممکن است روزی دو بار این کار را انجام دهید.

9. آلوئه ورا

مدت هاست که آلوئه ورا برای اثر درمانی آن روی اختلالات پوستی استفاده می شود. آلوئه ورا دارای خواص ضد میکروبی و ترمیم کننده زخم است. هر دو این ویژگی ها می توانند باعث بهبود سریعتر شده و از شکستن بیشتر جلوگیری کنند.

آنچه می توانید انجام دهید: ژل آلوئه ورا را روی جوش قرار دهید. می توانید یک شب آن را بگذارید و صبح روز بعد بشویید.

 

10. عسل

عسل دارای خواص ضد باکتری است. از این رو ، ممکن است به کاهش عفونت ایجاد کننده جوش کمک کند.

کاری که می توانید انجام دهید: مقداری عسل را روی پنبه آغشته کرده و روی جوش بزنید. این کار را می توانید 3-4 بار در روز انجام دهید تا جوش از بین برود.

 

11. لیمو ترش

اسانس لیمو سرشار از ویتامین C یا اسید اسکوربیک است که خاصیت ضد باکتری از خود نشان می دهد. این ممکن است به مبارزه با عفونت ایجاد کننده جوش کمک کند و از بروز بیشتر آن جلوگیری کند. آب لیمو می تواند احساس سوزش روی پوست شما ایجاد کند. قبل از امتحان این دارو ، تست پچ روی پوست خود انجام دهید. همچنین ، آب لیمو می تواند پوست شما را حساس به نور کند. از این رو ، اطمینان حاصل کنید که قبل از قدم زدن از کرم ضد آفتاب استفاده کرده اید.

کاری که می توانید انجام دهید: هر یک آب قاشق چای خوری آبلیمو و عسل میل کنید. این مخلوط را روی پنبه آغشته کرده و روی ناحیه آسیب دیده قرار دهید. بعد از 5-6 دقیقه بشویید. می توانید این کار را روزانه یک یا دو بار انجام دهید.

 

12. زردچوبه

زردچوبه حاوی کورکومین است که در یک مطالعه بهبود قابل توجهی در آکنه نشان داد. کورکومین همچنین دارای خواص ضد التهابی و ضد باکتری است. این خواص ممکن است به کاهش بروز جوش کمک کند.

آنچه می توانید انجام دهید: یک خمیر غلیظ با آب و یک قاشق چای خوری پودر زردچوبه درست کنید. این خمیر را روی جوش بزنید و پس از خشک شدن آن را بشویید. شما می توانید این کار را دو بار در روز انجام دهید. در صورت حساسیت به آن خمیر زردچوبه را استفاده نکنید.

 

13. چای سبز

چای سبز سرشار از پلی فنول است که می تواند به تنظیم ترشح سبوم توسط غدد چربی پوست کمک کند. این ممکن است به کاهش بروز جوش کمک کند. چای سبز همچنین دارای خواص ضد التهابی است که ممکن است تورم اطراف ناحیه آسیب دیده را کاهش دهد.

آنچه می توانید انجام دهید: برگهای چای سبز را از دو کیسه چای بیرون بیاورید. آنها را در آب گرم مرطوب کرده و با مقداری ژل آلوئه ورا مخلوط کنید. از این به عنوان ماسک استفاده کنید و بگذارید 15 دقیقه بماند. با آب بشویید. این بسته را دو بار در هفته استفاده کنید.
درمان پزشکی برای جوش ها

استفاده از ژل آداپالن 0.1٪ بدون نسخه در نواحی دارای جوش و جوش می تواند به درمان آن کمک کند. این را می توان به طور مستقیم بر روی جوش ها یا جوش های روی پوست قرار داد تا از بروز آن بکاهد.

پمادها یا پاک کننده های دارویی که حاوی سالیسیلیک اسید و بنزوئیل پراکسید هستند می توانند بر روی جوش یا مسدود شدن منافذ پوست استفاده شوند. این موارد به عنوان درمان نقطه ای شناخته می شوند و می توانند به خشک شدن جوش کمک کنند.
اطمینان حاصل کنید که از لوسیون های ضد آفتاب غیر کمدوژن استفاده می کنید زیرا این موارد می توانند از مسدود شدن منافذ پوست جلوگیری کنند. این به نوبه خود می تواند باعث کاهش ظاهر جوش ها از این منافذ شود.

 

چه موقع به یک دکتر مراجعه کنید؟

اگر یک مورد جوش خفیف یا متوسط ​​دارید ، 4-6 هفته طول می کشد تا کاملاً فروکش کند. اما اگر ادامه پیدا کند ، باید با متخصص پوست خود مشورت کنید. آنها می توانند تعیین کنند که چرا گزینه های بدون نسخه به نفع شما کار نکرده اند. این ممکن است به دلیل مسائل اساسی مانند تغییرات هورمونی یا گره ها یا آکنه های کیستیک اتفاق بیفتد که مدیریت آن با داروهای خانگی دشوار است.
رژیم غذایی که می تواند شکست ها را کنترل کند

برخی از غذاهای فرآوری شده مانند محصولات لبنی ، ماکارونی ، غلات شیرین ، نان و غذاهای فوری دارای شاخص گلیسمی بالایی هستند. این غذاها ممکن است باعث مقاومت به انسولین شده و منجر به تغییر در تولید سبوم و در نتیجه ایجاد آکنه شوند.

شما باید مراقب باشید که مصرف غذاهای بالای GI را کاهش دهید و شامل غذاهای غنی از فیبر و اسیدهای چرب در رژیم غذایی (از ماهی سالمون و ماهی خال مخالی) باشید. مطالعات نشان می دهد که مصرف مواد غذایی با شاخص گلیسمی پایین و چربی کم می تواند از بروز آکنه بکاهد. مصرف آنتی اکسیدان به شکل میوه هایی مانند توت فرنگی ، بلوبری و غیره و سایر سبزیجات غنی از ویتامین A و روی نیز تأثیر درمانی بر آکنه دارد.

 

چگونه می توانم از جوش جلوگیری کنم؟

1. با احتیاط صورت خود را بشویید: صورت شما می تواند در طول روز کثیفی و آلودگی جمع کند و این می تواند منجر به مسدود شدن منافذ و در نهایت جوش شود. شستن خوب صورت می تواند از مسدود نشدن منافذ اطمینان حاصل کند.

2. جوش های خود را بیرون نزنید: هرگز نباید جوش های خود را لمس کنید و بیرون بزنید زیرا این امر می تواند باعث گسترش عفونت شود و منجر به شکستگی بیشتر شود.

3. هیدراته بمانید: آب بهترین دوست شماست! هیدراته ماندن باعث می شود که پوست شما دوباره پر شود و منافذ پوست در اثر تولید بیش از حد سبوم مسدود نشوند.

4- استفاده از آرایش را محدود کنید: اگر پوستی مستعد جوش دارید ، نباید زیاد آرایش کنید. این می تواند مسئله را بدتر کند زیرا می تواند منجر به مسدود شدن بیشتر منافذ و ایجاد جوش شود.

5. تغییر در شیوه زندگی: از غذاهایی مانند غذاهای فرآوری شده ، لبنیات و غیره پرهیز کنید زیرا این مواد با افزایش آکنه همراه هستند (24). اطمینان حاصل کنید که به طور منظم ورزش می کنید زیرا این امر می تواند به شما در پر کردن پوست کمک کند. همچنین اطمینان حاصل کنید که می توانید استراحت کافی داشته باشید.

جوش ها یک اتفاق معمول است. این روش های طبیعی ممکن است برای همه مفید نباشد اما ارزش آزمایش دارد. اگر هیچ تاثیری در جوش های شما نداشته باشد ، ممکن است موارد اساسی دیگری داشته باشید که باعث این شیوع شده است. در چنین مواردی با متخصص پوست خود مشورت کنید.

پاسخ های متخصص درباره جوش

بهتر است جوش بترکانیم یا نه؟

اکیداً توصیه نمی شود که جوش های خود را بیرون بزنید زیرا باعث گسترش عفونت و تشدید مشکل می شود.

مایع سفید جوش چیست؟

مایع سفید چرکی است که در اثر سبوم ، عفونت باکتریایی و سلولهای مرده پوست ایجاد می شود.

تفاوت آکنه و جوش چیست؟

جوش ها از علائم آکنه هستند. آکنه زمانی اتفاق می افتد که منافذ پوست شما دچار سبوم بیش از حد یا سلول های مرده پوست شود. این می تواند منجر به بروز جوش های سر سفید ، جوش های سرسیاه ، یا جوش شود.

چرا بعضی از جوش ها سخت است؟

گاهی اوقات ، سبوم ، سلولهای مرده پوست و باکتری ها می توانند وارد سطح پوست شوند. این باعث سفت شدن جوش می شود و درمان آن کمی مشکل تر است.

بهترین کرم برای جوش ها کدام است؟

اگر یک مورد جوش خفیف دارید ، می توانید از شوینده ها و پاک کننده های صورت بدون نسخه برای رفع مشکل استفاده کنید. همچنین می توانید از محصولات ذکر شده در اینجا استفاده کنید. اگر شدید است ، باید با متخصص پوست خود مشورت کنید.

آیا خمیر دندان برای جوش ها مفید است؟

خمیر دندان با مواد شیمیایی فرموله شده است که می تواند به خشک شدن جوش و در نهایت از بین بردن آن کمک کند. با این حال ، استفاده بیش از حد از خمیر دندان می تواند باعث احساس سوزش و ایجاد زخم شود.

آیا یخ به جوش ها کمک می کند؟

یخ می تواند به کاهش درد و تورم مرتبط با زیتون و جوش کمک کند.

 

منبع