7 اثر سیگار بر سلامت بدن و ذهن

7 اثر سیگار بر سلامت بدن و ذهن

هر بسته سیگار دارای یک هشدار قانونی در مورد خطرات سیگار کشیدن برای سلامتی است. اما واقعاً چقدر خطرناک هستند؟ تعداد سیگاری ها در سراسر جهان روزانه در حال افزایش است. از استون و قیر گرفته تا نیکوتین و مونوکسیدکربن، توتون و تنباکو به هر شکلی حاوی همه مواردی است که ممکن است با گذشت زمان کشنده باشد. در این مقاله از بخش سلامت مجله اینترنتی وبگردون به بررسی 7 اثر سیگار بر سلامت بدن و ذهن میپردازیم.

 

طبق گزارشی از انجمن ریه آمریکا، سیگار حاوی 600 ماده مختلف است که در هنگام سوختن، 7000 ماده شیمیایی مضر و سمی تولید می کند که از این تعداد 69 ماده سرطان زا است. مضرات سیگار کشیدن ممکن است فوری نباشد، اما عوارض و آسیب های ناشی از آن ممکن است سالها طول بکشد و حتی در بسیاری از مواقع کشنده و غیر قابل جبران باشد.

اثرات مضر سیگار کشیدن چیست؟ سیگار کشیدن به آرامی و در سکوت به اندام های داخلی بدن آسیب می رساند. در اینجا لیستی مفصل از مضرات سیگار کشیدن در بدن انسان آورده شده است.

 

تحریک روحیه، اضطراب و تحریک پذیری

آیا می دانید سیگار کشیدن می تواند نوسانات خلقی را افزایش دهد و دلیل ناگهانی اضطراب شما باشد؟ سیگار کشیدن شما را فقط به طور موقت در یک روحیه خوب قرار می دهد، اما کنترل اضطراب و تحریک پذیری مشکل می شود زیرا سیگار کشیدن منجر به تحریک عمده خلق و خو می شود. با این حال، شاید توقف ناگهانی مصرف نیکوتین برای شما خیلی ساده نباشد. اگر اتفاقاً جلسه سیگار خود را برای مدت طولانی از دست بدهید، قطع مصرف نیکوتین می تواند شما را لبه کند.

 

یائسگی زودرس

زنانی که به طور منظم سیگار می کشند می توانند با عدم تعادل هورمونی، از جمله یائسگی زودرس مواجه شوند. سیگار کشیدن یکی از مهمترین دلایلی است که باعث می شود زنان یائسه شوند زودتر از افراد غیر سیگاری. گرگرفتگی در زنان نیز در نتیجه این عادت ایجاد می شود. سیگار کشیدن می تواند باعث ناباروری در زنان شود که در مراحل بعدی می تواند بسیار نگران کننده باشد. زنانی که سیگار می کشند حتی بیشتر از کسانی که سیگار نمی کشند در معرض خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم قرار دارند.

 

ناراحتی ریه ها

آیا اخیراً سیگار می کشید و سرفه می کنید؟ سیگار کشیدن به مجاری تنفسی آسیب می رساند که منجر به سرفه مداوم می شود. سیگار کشیدن حتی در افراد سیگاری دست دوم، از جمله کودکان، باعث برونشیت می شود. حتی سایر مشکلات تنفسی مانند سل و ذات الریه را در سایر موارد بدتر می کند. علاوه بر این، یک سیگاری عادی یا زنجیره ای بیشتر در معرض خطر و احتمال ابتلا به سرطان ریه است که اثبات شده است برای زنان و مردان کشنده است.

 

خطر بیشتر بیماری های قلبی

نیکوتین رگ های خونی را سفت می کند ، که جریان خون آسان به وریدها و قلب را محدود می کند، در نتیجه باعث فشار خون بالا، حمله قلبی و سایر بیماری های کشنده می شود. استعمال دخانیات عامل اصلی در رشد فزاینده حملات قلبی است. همچنین ، COPD (بیماری انسدادی مزمن ریوی) در بین افراد سیگاری بسیار شایع است. سطح HDL (کلسترول خوب) کاهش می یابد و LDL (کلسترول بد) افزایش می یابد، که منجر به افزایش کلسترول کل و تری گلیسیرید در افرادی که به طور منظم سیگار می کشند می شود. این نیز یکی از دلایل عمده مشکلات قلبی در حال رشد است.

 

اختلال در نعوظ

سیگار کشیدن جریان خون را که به اندازه کافی برای نعوظ لازم است، محدود می کند. مردانی که به طور منظم سیگار می کشند اغلب این مشکل را تجربه می کنند. به همین ترتیب، سیگار کشیدن یکی از عوامل اصلی مسئول مشکلات رو به رشد بارداری و ناباروری در مردان و زنان است.

 

زوال حس های اساسی

سیگار کشیدن به طور منظم مشکلات بینایی را بدتر می کند و می تواند منجر به بیماری هایی مانند گلوکوم، آب مروارید و دژنراسیون ماکولا شود. این منجر به احساس بویایی و بویایی مزه می شود، که به نوبه خود اشتهای فرد را کاهش می دهد. خشکی پوست و پیری زودرس به دلیل استعمال دخانیات ایجاد می شود زیرا باعث کاهش جریان خون در پوست می شود و آن را از تغذیه مورد نیاز برای سالم ماندن محروم می کند. سیگار کشیدن طولانی مدت همچنین می تواند باعث ایجاد لکه بر روی دندان های شما شود. همچنین احتمال عفونت لثه و التهاباتی که منجر به پوسیدگی دندان می شود را افزایش می دهد.

 

از دست دادن اشتها و ضعف سیستم ایمنی

سیگار کشیدن با کاهش حواس اشتهای شما را سرکوب می کند. شما دیگر از خوردن غذای خود لذت نمی برید و خیلی کمتر از مقدار مورد نیاز غذا می خورید. سیگاری ها بیشتر تحت تأثیر سیستم ایمنی بدن قرار می گیرند.

 

نکته پایانی

با دانستن جزئیات در مورد خطرات سیگار، آیا هنوز می خواهید سیگار کشیدن را ادامه دهید و زندگی خود و همچنین اطرافیان خود را به خطر بیندازید؟ به یاد داشته باشید، زندگی به دلیل سهل انگاری و تن دادن به لذت های کوتاه مدت اعتیاد آور مانند سیگار کشیدن، بسیار ارزشمند است. قوی باشید، مصمم باشید و برای همیشه نیکوتین را پیشنهاد دهید.

بیشتر بخوانید: 10 راهکار برای ترک سیگار!

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *