8 راه برای حفظ سلامت دهان

8 راه برای حفظ سلامت دهان

متخصص ما نکات خود را در مورد حفظ سلامت دندان های شما به اشتراک می گذارد.  در این مقاله از بخش بهداشت و آرایش مجله اینترنتی وبگردون به بررسی 8 راه برای حفظ سلامت دهان می پردازیم.

 

مسواک زدن، نخ دندان کشیدن و شستشو الفبای سلامت دهان و دندان هستند، اما اینها فقط یک آغاز است. دهانی شگفت انگیز چیزی بیشتر از بیرون آوردن خمیر از یک لوله خارج می کند-فکر کنید تکنیک مسواک زدن خود را کنار بگذارید، عادت روزانه نوشابه را کنار بگذارید و با سیگار خداحافظی کنید.

دیوید لیدر، DMD، استادیار بالینی در دانشکده پزشکی دندانپزشکی دانشگاه تافتز در بوستون، هشت مورد ضروری برای مراقبت از دهان را برای یک دهان سالم بیان می کند.

چکاپ دوره ای دندان

اگر شما مستعد رهایی از دندانپزشک هستید، تقریباً 50 درصد از بزرگسالان در ایالات متحده هستند که سالانه به دلیل ترس از دندان، مسائل مالی یا بی توجهی مستقیم به دندانپزشک مراجعه نمی کنند. اما کمی وقت با دندانپزشک خود بگذرانید (دو بار در سال، انجمن دندانپزشکی آمریکا توصیه می کند)، و در مراحل اولیه درمان، مشکلاتی مانند پوسیدگی، بیماری لثه، تروما یا سرطان را تجربه خواهید کرد. مقرون به صرفه تراز آن مراقبت می شود.

 

سن را در نظر بگیرید!

کودکان نوپا و افراد مسن تمایل ندارند تحت رادار سلامت دندان پرواز کنند، اما آنها نیز مانند بقیه به مراقبت از دهان نیاز دارند. کودکان باید در سن 1 سالگی به دندانپزشک مراجعه کنند و تا زمانی که هماهنگی کافی برای بستن کفش های خود را نداشته باشند، به تمیز کردن دندان های خود نیاز دارند. افراد مسن مشکلات دهانی خود را دارند. آرتروز می تواند مسواک زدن و نخ دندان کشیدن را با مشکل مواجه کند و با افزایش سن، میزان بزاق تولید شده آنها کاهش می یابد، که به معنای پوسیدگی بیشتر دندان ها و همچنین ناراحتی برای کسانی است که از پروتز استفاده می کنند.

 

نوشابه و دندان

گاز گرفتگی سرگرم کننده است، اما بخشی از دلایل مضر بودن نوشابه برای دندان شما است. دو ماده – اسید فسفریک و اسید سیتریک – سودا را به گاز می رسانند، اما سطح دندان ها را نیز می خورند. اگرچه نوشابه گهگاه ضرری نخواهد داشت، اما یک قوطی یا بیشتر در روز مینای دندان شما را نرم تر و مستعد ابتلا به حفره می کند. به جای آن به آب بروید و طعم را با برش مرکبات یا توت خرد شده یا برگ نعناع اضافه کنید.

 

تمیز نگهداشتن دندان

آن را نپوشانید شکر عامل اصلی پوسیدگی دندان است. این باکتری ها و اسیدیته را در دهان شما تقویت می کند و باعث ایجاد پلاک می شود و مینای دندان و لثه ها را از بین می برد. سفیده های مروارید شما در هر جشن قندی که مصرف می کنید تا 20 دقیقه اسید تولید می کنند، از قهوه شیرین صبح تا بستنی در شب. برای اجتناب از قرار گرفتن در بین 20 درصد از افرادی که در ایالات متحده هر زمان که به آینه نگاه می کنند با پوسیدگی دندان روبرو می شوند ، سعی کنید غذاهای شیرین را کاهش دهید و بعد از هر وعده غذایی یا میان وعده مسواک بزنید و نخ دندان بکشید.

 

سیگار را ترک کنید!

حتما قبلاً آن را شنیده اید: سیگار را ترک کنید. اما این بار دندانپزشک شما صحبت می کند. نیکوتین و قیر موجود در سیگار نه تنها دندان های شما را به رنگ زرد بدی در می آورد، بلکه لثه های شما را نیز از بین می برد. سیگار کشیدن محیطی مناسب برای ایجاد باکتری و پلاک روی دندان ها و در امتداد خط لثه ایجاد می کند. این به بافت آسیب می رساند، استخوان نگهدارنده دندان ها را تخریب می کند و در نهایت خطر از دست دادن دندان را افزایش می دهد. حتی بدتر، مواد شیمیایی تنباکو می تواند منجر به سرطان دهان شود.

 

از مسواک مناسب استفاده کنید. شما یک برس با موهای نرم می خواهید. با تکنیک مناسب، باید دو تا سه ماه طول بکشد. هنگامی که متوجه موهای خم شده می شوید، آماده تعویض است، اما اینقدر منتظر نمانید. حتی یک نوک موی مستقیم می تواند به جای گرد شدن کدر شود و باعث آسیب به دندان ها و لثه ها شود.

 

تکنیک مناسب را تمرین کنید. اگرچه احتمالاً می دانید که باید حداقل دو بار در روز دندان های خود را مسواک کنید، اما اگر مانند اکثر مردم هستید، به نحوه انجام آن زیاد فکر نمی کنید. مسواک را با زاویه 45 درجه، به سمت خط لثه نگه دارید و از حرکات ملایم، کوتاه و دایره ای استفاده کنید. هر دندان را 10 تا 15 بار مسواک بزنید، اما زیاده روی نکنید. مسواک زدن بیش از حد می تواند به دندان ها آسیب برساند و خط لثه شما را از بین ببرد.

 

استفاده از نخ دندان ساده است!

نخ دندان کشیدن دندان ها و لثه های سالم تری را تقویت می کند. اما مانند مسواک زدن، یک راه درست و غلط وجود دارد زیرا اشکال در استفاده از نخ دندان می تواند باعث اصطکاک و آسیب به خط لثه شود. یک انگشت نخ را دور انگشتان اشاره خود بپیچید و حدود دو اینچ را بین انگشتان دست خود نگه دارید تا با آن کار کنید. برای هر دندان یک قسمت نخ تازه باز کنید و نخ را محکم روی دندان نگه دارید تا پلاک ها شکسته شوند در حالی که لثه های شما در حالت خوبی قرار می گیرند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.