درمان افتادگی اندامهای لگن

درمان افتادگی اندامهای لگن

افتادگی اندام لگنی (POP) زمانی اتفاق می افتد که اندام هایی مانند مثانه، رحم یا راست روده پایین بیایند و به واژن فشار بیاورند. وقتی این اتفاق برای شما می افتد ممکن است شوکه کننده باشد، اما دل خود را از دست ندهید: چندین روش برای درمان این بیماری وجود دارد – چه با جراحی و چه بدون جراحی. در این مقاله از بخش سلامت جسمی مجله اینترنتی وبگردون به بررسی درمان های خانگی مثانه پر کار میپردازیم.

 

درمانهای غیر جراحی

 

 • Pessary . این احتمالاً یکی از اولین درمان هایی است که پزشک در صورت داشتن علائم POP توصیه می کند. پساری وسیله ای است (شبیه حلقه است) که در واژن شما قرار می گیرد . این به حمایت یا نگه داشتن اندام های لگن شما کمک می کند. شما باید در مطب پزشک خود یک نفر را نصب کنید. این بسیار شبیه به نصب دیافراگم است.
 • تمرینات Kegel . اینها ماهیچه های لگن شما را تقویت می کنند. انجام آنها بسیار آسان است. تصور کنید که باید ادرار کنید، اما به جای رها کردن آن، فشار می دهید تا آن را نگه دارید. این کار را به مدت 5 ثانیه انجام دهید، استراحت کنید، سپس دوباره این کار را انجام دهید. 10 ست از این تا 15 بار در روز انجام دهید. حداکثر 10 ثانیه ، 20 تکرار، 3 بار در روز کار کنید. با گذشت زمان، افتادگی شما ممکن است بهتر شود یا به طور کلی ناپدید شود.
 • درمان بیوفیدبک. این درمان با آموزش نحوه چگونگی انقباض ماهیچه های لگن با تکنیک های تنفس مناسب و کنترل شکم همراه است.

 

درمان های جراحی

اگر علائم شما شدید است و درمان های غیر جراحی کمکی نکرده است، ممکن است بخواهید جراحی را در نظر بگیرید. دو نوع جراحی پرولاپس وجود دارد: محو کننده و ترمیمی.

جراحی اجباری بخشی از واژن را تنگ یا بسته می کند. هدف این است که از اندامهایی که از حالت طبیعی خارج شده اند و به دیواره های واژن فشار می آورند، حمایت بیشتری شود. اگر جراحی جواب نداد و نمی توانید یک روش دیگر را تحمل کنید، یا اگر آنقدر سالم نیستید که بتوانید جراحی بزرگتری انجام دهید تا مشکل را برطرف کنید، این یک گزینه است. پس از این عملیات شما دیگر قادر به خواهد بود من ntercourse.

هدف از جراحی ترمیمی ترمیم کف لگن و بازگرداندن اندام ها به موقعیت اولیه است. این را می توان با بریدگی های واژن یا شکم انجام داد . همچنین می توان آن را با استفاده از جراحی لاپاراسکوپی انجام داد، که در آن جراح برش های کوچکتری در شکم ایجاد می کند و از ابزارهای خاصی استفاده می کند.

تعدادی عمل جراحی ترمیمی وجود دارد که پزشک می تواند برای بازگرداندن ظاهر و عملکرد اندام های لگن شما انجام دهد. آنها عبارتند از:

 • تثبیت رباط ساکرواسپینوس و تعلیق رباط رحمی. این روش برای بهبود حمایت رحم یا طاق واژن طراحی شده است. از بافت خود (یا مش واژن، که در زیر مورد بحث قرار گرفته است) برای رفع یا تعلیق افتادگی اندام های لگن استفاده می شود. جراح شما برشی در واژن ایجاد می کند و با استفاده از بخیه طاق واژن را به رباطی در لگن متصل می کند. بخیه ها ممکن است دائمی باشند یا به مرور زمان حل شوند.
 • کولپورافی قدامی و خلفی. هدف در اینجا این است که بافتی که اندام های لگن را در محل خود محکم تر و محکم تر می کند. ترمیم قدامی زمانی استفاده می شود که مثانه افتاده و به جلوی واژن فشار می آورد. ترمیم خلفی هنگامی استفاده می شود که راست روده افتاده و به پشت واژن فشار می آورد. این روش همچنین از طریق واژن با استفاده از بافت های خود یا مش واژن برای ترمیم پرولاپس انجام می شود.
 • ساکروکولپوپکسی و ساکروهیستروپکسی. در این روش ها از مش جراحی برای تثبیت و لنگر اندام های افتاده استفاده می شود. ساکروکولپوپکسی برای ترمیم افتادگی طاق واژن استفاده می شود. ساکروهیستروپکسی برای رفع افتادگی رحم استفاده می شود. این اعمال با بریدگی های شکم انجام می شود. همچنین می توان آنها را به روش لاپاراسکوپی انجام داد.
 • مش واژن با قرار دادن مش در زیر بافت واژن ، پرولاپس را ترمیم می کند تا اندام های افتاده را در جای خود قرار دهد.

 

آیا جراحی واقعاً جواب می دهد؟

میزان موفقیت برای تثبیت رباط ساکرواسپینوس و تعلیق رباط رحمی 80 تا 90 درصد است. میزان موفقیت ساکروکولپوپکسی و ساکروهیستروپکسی تقریباً یکسان است. مطالعات نشان می دهد جراحی مش واژن در 80 تا 95 درصد مواقع کار می کند. اما حتی در آن صورت، احتمال افتادگی قسمت دیگری از واژن وجود دارد.

 

بعد از جراحی چه انتظاری می توان داشت؟

زمان بهبودی بستگی به نوع جراحی شما دارد. به طور کلی، شما باید برنامه ریزی کنید تا چند هفته از محل کار خود مرخصی بگیرید. شما همچنین باید از رابطه جنسی و ورزش یا فعالیت شدید به مدت حداقل 6 هفته اجتناب کنید. معمولاً بهبودی بعد از جراحی شکم بیشتر از جراحی واژن طول می کشد.

با جراحی واژن ، ممکن است 4 تا 6 هفته پس از آن ترشح سفید خامه ای ایجاد شود. این به خاطر بخیه های موجود در واژن است.

 

خطرات جراحی چیست؟

ممکن است داشته باشید:

 • درد هنگام رابطه جنسی
 • درد لگن
 • مشکل در دفع ادرار (بی اختیاری ادرار)

جراحی پرولاپس اندام لگنی نیز مانند سایر عملکردها خطرات مشابهی دارد: عفونت، خونریزی و لخته شدن خون. پزشک شما همچنین می تواند در حین عمل به اندام های مجاور آسیب برساند.

با قرار دادن مش در مهبل، خطر درد و عفونت وجود دارد و همچنین باعث فرسایش شبکه می شود. در سال 2016 ، نگرانی های ایمنی FDA را بر آن داشت تا مش واژن را برای افتادگی اندام های لگنی به عنوان “وسیله ای با خطر بالا” طبقه بندی کند. شما احتمالاً تنها در صورتی این مراحل را انجام می دهید که:

 • شما دیگر جراحی پرولاپس را بدون موفقیت امتحان کرده اید.
 • بافت های شما برای ترمیم بسیار ضعیف هستند.
 • شما نمی توانید جراحی شکم انجام دهید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *