درمان HPV چیست؟
چطور بفهمم HPV دارم؟
چطور بفهمم HPV دارم؟
۱۴۰۰-۰۵-۳۰
راهنمای HPV در مردان
راهنمای HPV در مردان
۱۴۰۰-۰۵-۳۰

درمان HPV چیست؟

در این مقاله از بخش سلامت جسمی مجله اینترنتی وبگردون به بررسی روشهای درمان HPV میپردازیم.

بسیاری از افراد دارای HPV (ویروس پاپیلومای انسانی) هستند و عفونت اغلب بدون درمان، خود به خود برطرف می شود. و اغلب باعث بیماری افراد نمی شود.

اما اگر به خودی خود از بین نرود و اگر مشکلاتی ایجاد کند، پزشک می تواند علائم عفونت را درمان کند. این موارد میتواند شامل زگیل تناسلی مرتبط با انواع HPV کم خطر (که به طور کلی منجر به سرطان نمی شود) و تغییرات پیش سرطانی که گاهی اوقات با انواع خاصی از HPV با ریسک بالا مرتبط است.

بیشتر بخوانید: زگیل تناسلی چیست؟

 

اگر HPV دارید و هیچ علامتی ندارید:

ممکن است به هیچ درمانی احتیاج نداشته باشید، حداقل نه فوراً. اگر HPV دارید، پزشک شما می خواهد مطمئن شود که مشکلی در آن ایجاد نمی کنید.

اگر شما یک زن هستید، پزشک شما ممکن است مانند زمانی که شما یک تست پاپ اسمیر انجام می دهید، از دهانه رحم شما سواب بگیرد و آنها را برای آزمایش به آزمایشگاه بفرستد. این تجزیه و تحلیل به دنبال مواد ژنتیکی یا DNA HPV در سلول های بدن است. این می تواند انواع HPV را پیدا کند که می توانند مشکل ایجاد کنند. هیچ آزمایش مشابهی برای انواع HPV که باعث سرطان در مردان می شوند وجود ندارد.

اگر پزشک تشخیص داد که شما دارای نوعی HPV هستید که می تواند منجر به سرطان شود، ممکن است به شما پیشنهاد دهد که بیشتر آزمایش پاپ انجام دهید تا علائم تغییرات غیرطبیعی سلول در ناحیه تناسلی را مشاهده کنید. تغییرات غیرطبیعی سلولی در دهانه رحم میتواند علامت هشدار دهنده سرطان دهانه رحم باشد. پزشک شما همچنین ممکن است آزمایشی به نام کولپوسکوپی انجام دهد که در آن از یک دستگاه بزرگنمایی مخصوص به نام کولپوسکوپ برای بررسی دقیق دهانه رحم، واژن و فرج و همچنین در صورت نیاز از نمونه برداری استفاده می کند.

اگر باردار هستید یا قصد بارداری دارید، قبل از شروع درمان با HPV به پزشک خود اطلاع دهید، که می تواند بر بارداری شما تأثیر بگذارد. پزشک شما ممکن است بخواهد درمان را تا بعد از بچه دار شدن به تعویق بیندازد.

بیشتر بخوانید: درمان HPV چیست؟

 

اگر تغییراتی وجود داشته باشد چه؟

اگر عفونت HPV باعث تغییرات غیرطبیعی سلولی شده است که می تواند منجر به سرطان دهانه رحم شود، پزشک شما ممکن است بخواهد از روش انتظار و دیدن استفاده کند. گاهی اوقات تغییرات سلولی – به نام دیسپلازی گردن رحم، تغییرات سلولی پیش سرطانی یا نئوپلازی داخل اپیتلیال دهانه رحم – به خودی خود بهبود می یابد.

اگر پزشک شما تصمیم به درمان سلولهای غیرطبیعی بگیرد، میتواند از یکی از این روشها استفاده کند:

 • کرایوتراپی این شامل انجماد سلولهای غیر طبیعی با نیتروژن مایع یا دی اکسید کربن است.
 • Conization . این روش نواحی غیر طبیعی را از بین می برد.
 • لیزر درمانی . این از نور برای سوزاندن سلولهای غیر طبیعی استفاده می کند.
 • روش برداشتن جراحی حلقه (LEEP). سلولهای غیر طبیعی با جریان الکتریکی برداشته می شوند. هدف این است که تمام سلولهای غیر طبیعی ، از جمله بیشتر یا همه سلولهای دارای HPV را حذف کنیم.

بیشتر بخوانید: راهنمای HPV در مردان

 

اگر زگیل تناسلی دارید:

این توده ها که در اثر عفونت HPV ایجاد می شوند، می توانند افزایش یا مسطح شوند. آنها می توانند کوچک یا بزرگ باشند. آنها میتواند صورتی یا رنگ پوست شما باشند. زگیل تناسلی می تواند روی دهانه رحم، فرج، بیضه، کشاله ران، ران، مقعد یا آلت تناسلی ظاهر شود.

درمان تهاجمی زگیل ها بلافاصله پس از ظاهر شدن ایده خوبی نیست. بیشتر ممکن است رشد کند و بعداً باید دوباره آنها را درمان کنید.

انواع HPV 6 و 11 که با زگیل تناسلی مرتبط هستند، حدود 6 ماه رشد می کنند، سپس تثبیت می شوند. گاهی اوقات، زگیل های تناسلی قابل مشاهده بدون درمان از بین می روند.

در صورت نیاز به درمان، پزشک می تواند کرم تجویز کند که می توانید در خانه از آن استفاده کنید. دو گزینه وجود دارد:

 • پودوفیلوکس ( کندیلوکس )
 • Imiquimod به ( Aldara ، Zyclara )

شما حدود 4 هفته از پودوفیلوکس استفاده می کنید. بافت زگیل را از بین می برد. تحقیقات نشان می دهد که حدود 45 تا 90 درصد زگیل ها برطرف می شوند، اما گاهی اوقات زگیل ها عود می کنند.

Imiquimod سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند بنابراین با ویروس مبارزه می کند. اغلب زگیل ها را پاک می کند، اما نه همیشه به طور دائمی.

پزشک شما همچنین می تواند انواع دیگری از روش های برداشتن زگیل را تجویز کند. در میان گزینه ها:

 • کرایوتراپی با نیتروژن مایع از زگیل منجمد می شود.
 • تری کلرواستیک اسید یک ماده شیمیایی است که روی سطح زگیل قرار می گیرد.
 • آنها می توانند سلول ها را با عمل جراحی و با چاقوی جراحی بردارند.
 • آنها می توانند با استفاده از جریان الکتریکی (الکتروکوتری) زگیل را بسوزانند.
 • لیزر می تواند زگیل ها را بخار کند.

برداشتن زگیل ها با جراحی میتوان تنها در یک ویزیت مشکل را درمان کند. سایر تکنیک ها حدود 80 تا 90 درصد مواقع کار می کنند.

به طور کلی درمان زگیل های کوچکتر راحت تر از زگیل های بزرگتر است. زگیل های روی سطوح مرطوب در مقایسه با زگیل های سطوح خشک تر، به درمانهایی که مستقیماً روی آنها انجام می شود بهتر پاسخ می دهند.

اگر زگیل های شما پس از چندین درمان از بین نروند، ممکن است پزشک آزمایش های بیشتری انجام دهد تا ببیند آیا چیز دیگری در حال انجام است.

بیشتر بخوانید: HPV و بارداری

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *