رابطه جنسی و یائسگی

رابطه جنسی و یائسگی

رابطه جنسی یکی از موارد مهم در زندگی افراد است. اما با وجود یائسگی و تغییرات هورمونی میتوان رابطه جنسی خوب داشت؟ این سوال و سوالات دیگر در این زمنیه در این مقاله پاسخ داده میشود. در این مقاله از بخش سلامت مجله اینترنتی وبگردون به بررسی رابطه جنسی و یائسگی میپردازیم.

یائسگی توقف دوره های قاعدگی است و پایان زندگی باروری یک زن است. در صورت بروز این سن هیچ سن خاصی وجود ندارد، اما به نظر می رسد یکی از عوامل همبستگی سنی است که مادر یک زن یائسه شده است. تحقیقات فعلی نشان می دهد که بدن شما تقریباً هشت تا 10 سال قبل از پایان واقعی چرخه قاعدگی، خود را برای یائسگی آماده می کند. 12 ماه متوالی و بدون قاعدگی را پشت سر گذاشتید، گفته می شود یائسگی دارید.

 

جلوه های جسمی و احساسی

تغییر در طول یا سنگینی دوره های قاعدگی، تعریق، گرگرفتگی و تغییرات خلقی ممکن است در ابتدا به آرامی ظاهر شده و با گذشت زمان افزایش یابد. تغییرات هورمونی ممکن است باعث خشکی واژن، نازک شدن دیواره های واژن و کاهش کشش دیواره واژن شود. برخی از زنان از طریق یائسگی با اندکی ناراحتی یا بدون هیچ گونه ناراحتی به این مشکل دست می یابند، در حالی که برخی دیگر علائم شدید و تغییرات خلقی را تجربه می کنند.

یائسگی می تواند ترس، اندوه و احساس از دست دادن را به وجود آورد. کسانی که آماده نیستند توانایی خود را برای به دنیا آوردن فرزندان کنار بگذارند با پایان آن مرحله از زندگی خود دست و پنجه نرم می کنند.

برای زنان قابل قبول است که عقاید کلیشه ای در مورد پیری داشته باشند، به ویژه اینکه جوانی با جنسیت برابر می شود در حالی که پیری با پایان جنسیت زندگی برابر است. با این حال، این به سادگی درست نیست. مدتها پس از یائسگی می توانید به یک زندگی جنسی سالم و رضایت بخش ادامه دهید. در حقیقت، بسیاری از زنان تغییرات مثبت در زندگی و روابط خود و افزایش رضایت جنسی پس از یائسگی را گزارش می دهند.

برخی از جنبه های مثبت دیگر نداشتن:

  • نگرانی در مورد بارداری
  • برای استفاده از کنترل بارداری
  • گرفتگی قاعدگی، نفخ شکم یا سایر موارد جسمی مرتبط با پریود

بیشتر بخوانید: نکاتی درباره یائسگی و تغییرات خلقی که باید بدانید!

 

ذائقه یائسگی

در طی دهه 1950، انسان شناس مارگارت مید ابتدا اصطلاح “رقت پوست یائسگی”، انفجار یا موجی از انرژی را که زنان پس از یائسگی تجربه می کنند، ابداع کرد. برخی از زنان می گویند که این مرحله پربارترین زندگی آنها است، زیرا آنها باروری و تربیت فرزندان خود را به پایان رسانده اند و درگیر علایق و پروژه های جدید شده اند.

در حالی که بسیاری از زنان در دوران یائسگی به سر می برند، آنها همچنین آخرین فرزندشان را که از خانه بیرون می رود خداحافظی می کنند. به جای احساس لانه خالی بودن، زوجین دوباره احساس می کنند ماه عسل هستند. زوجین می توانند از وقت با یکدیگر لذت ببرند، به این معنی که وقت بیشتری برای رابطه جنسی نیز وجود دارد. از آنجا که زنانی که یائسه هستند اغلب برای تحریک ارگاسم به تحریک بیشتری نیاز دارند، رابطه جنسی دیگر یک مسابقه نیست و فرصتی برای آرامش و کشف بدن یکدیگر فراهم می کند.

 

علائم جسمی

تغییرات بدنی که می تواند یائسگی را همراه داشته باشد، می تواند بر زندگی جنسی شما نیز تأثیر بگذارد. خشکی واژن شایع ترین شکایت در بین زنان یائسه است. ترس از درد با مقاربت اغلب باعث می شود زنان از صمیمیت با شریک زندگی خود دور شوند. با این حال، درمان جایگزینی هورمون ممکن است به این موارد کمک کند. یک روان کننده بر پایه آب همچنین می تواند به خشکی واژن کمک کرده و رابطه جنسی را خوشایندتر کند.

بیشتر بخوانید: بهترین دمنوش ها برای تسکین علائم یائسگی

 

ارتباطات

مهمترین جنبه جنسی و یائسگی ارتباطات است. شما و همسرتان ممکن است لازم باشد صبورتر یکدیگر باشید. شاید لازم باشد که تمایل داشته باشید چیزهای جدیدی را امتحان کنید تا رابطه جنسی دوباره لذت بخش شود.

صحبت با شریک زندگی خود در مورد احساس شما در مورد آنچه اتفاق می افتد می تواند تا حد زیادی سلامت بدن شما را حفظ کند، به ویژه هنگامی که علائم شعله ور شده و تغییرات خلقی شدید می شود. ممکن است در این مرحله از زندگی احساس عدم جذابیت و نامطلوب بودن داشته باشید، اما اطمینان خاطر از طرف همسرتان و اختصاص وقت برای رابطه عاشقانه فقط می تواند افزایش اعتماد به نفس مورد نیاز شما باشد.

 

جمع بندی

امروزه زنان و مردان هر دو با کیفیت زندگی بهتری زندگی می کنند. برای زنان، این اغلب بدان معنی است که شما بیشتر از سالهای باروری سالهای یائسگی خواهید داشت.

این قسمت از زندگی را بپذیرید و خود جنسی خود را بازیابی کنید به جای اینکه به جامعه نظر دهید که رابطه جنسی فقط برای جوانان است. با آموزش و آمادگی در مورد آنچه در دوران یائسگی انتظار می رود، می توانید در طول زندگی خود به رابطه جنسی ادامه دهید، طبیعت اینگونه است.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *