فنجان قاعدگی چیست؟و آیا برای شما مناسب است؟

فنجان قاعدگی چیست؟و آیا برای شما مناسب است؟

فنجانهای قاعدگی، فنجان های کوچک و قیفی شکل هستند که از سیلیکون شفاف و دارای درجه پزشکی ساخته شده و قابل انعطاف و جمع شدن هستند. آنها برای جمع آوری مایعات قاعدگی به واژن وارد می شوند. در این مقاله از بخش سلامت جسمی مجله اینترنتی وبگردون به بررسی فنجان قاعدگی میپردازیم.

فنجان های قاعدگی به عنوان یک جایگزین سازگار با محیط زیست برای پدها و تامپوهای یکبار مصرف در نظر گرفته می شوند زیرا می توانید هر چرخه آنها را بشویید و دوباره استفاده کنید.

هر فردی با پریود ممکن است به دنبال راهی راحت، بدون نشت و پایدار برای مدیریت قاعدگی خود باشد. به خواندن ادامه دهید تا ببینید آیا فنجان های قاعدگی برای شما مناسب است یا خیر.

جوانب مثبت و منفی فنجان قاعدگی

مزایا

 • قابل استفاده مجدد و سازگار با محیط زیست
 • بعضی از مدل ها می توانند بیش از 1 اونس مایع قاعدگی در خود جای دهند
 • با گذشت زمان مقرون به صرفه تر از پد و تامپون است
 • تا 12 ساعت متوالی قابل استفاده است
 • بر اساس سن و جریان در سه اندازه ارائه می شود
 • ساخته شده با مواد درجه پزشکی و بدون BPA
 • بدون مواد شیمیایی ، پلاستیک یا رنگ
 • سیلیکون نرم انعطاف پذیر و راحت است
 • مکش ایجاد می کند تا نشت را کاهش دهد

معایب

 • قرار دادن و برداشتن آن دشوار است
 • یک تجربه بدون ظرف غذا نیست
 • ممکن است در برخی IUD ها تداخل ایجاد کند
 • خطر بروز سندرم شوک سمی، اما کم

بیشتر بخوانید: درمان های خانگی برای تسکین درد قاعدگی

 

فنجان قاعدگی چیست؟

فنجان قاعدگی یکی از قدیمی ترین فنجان های قاعدگی است که از سال 2003 در بازار وجود دارد. آنها با سیلیکون درجه پزشکی ساخته می شوند که فاقد BPA ، مواد شیمیایی، پلاستیک و رنگ است.

یکی از اصلی ترین مزایای فنجان قاعدگی نسبت به پد و تامپون این است که می توانید تا 12 ساعت متوالی از آن استفاده کنید. مدل های فنجان قاعدگی ساخته شده برای بزرگسالان حداقل 1 اونس (30 میلی لیتر) مایعات قاعدگی را در خود دارند، در مقایسه با یک تامپون با اندازه معمولی که می تواند تقریباً 5 میلی لیتر مایعات را جذب کند.

اگر تعجب می کنید که لیوان های قاعدگی چگونه با ایمنی پدها و تامپون ها مقایسه می شوند، آنها به همان اندازه ایمن هستند و خطر عفونت را افزایش نمی دهند.

فنجان قاعدگیفاقد نشت است، بنابراین می توانید از فعالیت هایی مانند شنا، یوگا، دویدن، خوابیدن و موارد دیگر لذت ببرید. فقط در حین مقاربت یا وقتی که پریود نیستید آن را نپوشید.

با مراقبت و نظافت مناسب، فنجان قاعدگیمی تواند چندین سال دوام بیاورد و نیاز به تعویض داشته باشد، و آن را به گزینه ای سازگار با محیط زیست برای محصولات بهداشتی یکبار مصرف زنانه تبدیل کند.

بیشتر بخوانید: 8 دمنوش عالی برای درد های قاعدگی

 

فنجان قاعدگی چگونه کار می کند؟

هنگام کشف نحوه استفاده از فنجان قاعدگی، یک منحنی یادگیری وجود دارد. مشابه اولین برخورد شما با تامپون، ممکن است مطمئن نباشید که چگونه فنجان قاعدگیرا وارد کنید و از بین ببرید، چند بار تخلیه آن را انجام دهید و بعد از استفاده از آن نظافت کنید.

فنجان قاعدگی در پایه واژن و به دور از دهانه رحم قرار می گیرد. سیلیکون انعطاف پذیر به شما امکان می دهد فنجان قاعدگی را به راحتی وارد کنید، بپوشید و از آن جدا کنید، در حالی که این شکل به گونه ای طراحی شده است که مایع قاعدگی را به جای جذب مانند تامپون در خود نگه دارد.

برای قرار دادن فنجان قاعدگی، فنجان را تا کنید تا لبه آن خمیده شود. با دست دیگر لابیا را به آرامی جدا کرده و فنجان تا شده را به صورت افقی به داخل واژن فشار دهید. با گرفتن پایه فنجان، فنجان را 360 درجه بچرخانید تا باز شود و آب بند شود.

حذف فنجان قاعدگی ساده تر است، اما مهم است که قبل از برداشتن مکش را بشکنید. ساقه فنجان قاعدگیرا بکشید تا پایه آن را احساس کنید. پایه فنجان را نیشگون بگیرید تا مکش آزاد شود و به آرامی بکشید تا فنجان برداشته شود.

همیشه قبل و بعد از استفاده از فنجان قاعدگی دستان خود را بشویید.

فنجان قاعدگی

 

نحوه خرید فنجان قاعدگی

DivaCup بسته به سن و جریان شما در سه اندازه ارائه می شود:

 • مدل 0: برای سنین 18 سال به پایین و کمی بیش از نیم اونس (20 میلی لیتر) را نگه می دارد
 • مدل 1: برای سنین 19-30 سال با جریان متوسط ​​و 1 اونس (30 میلی لیتر) را نگه می دارد
 • مدل 2: برای سنین 30+ و / یا جریان سنگین و کمی بیش از 1 اونس (32 میلی لیتر) را نگه می دارد

بیشتر بخوانید: قاعدگی دردناک: علل، درمان های کاربردی

 

تجربه و نظرات کاربران

“من قبلا هرگز از چیزی مانند فنجان استفاده نکرده ام، اما صادقانه می توانم بگویم این یکی از تغییر دهنده ترین محصولات است! این احساس من را در مورد پریود تغییر داده است! بزرگترین امتیاز برای من این است که هیچ نشتی در شب و مدت زمانی که می توانم بدون نگرانی در مورد نشتی آن را نگه دارم ، داشته باشم. تقریباً دقیقاً 12 ساعت در سنگین ترین روز من طول می کشد. در حالی که من هنوز عاشق پریود شدن نیستم، اما در راحتی کلی من پیشرفت چشمگیری داشته است و فقط می خواهم دیگران هم آن را تجربه کنند! ناگفته نماند که چه فایده ای برای محیط زیست و کیف پول شما دارد! ” – شیلپا گوپال

 

“من واقعاً هرگز زیاد به استفاده از تامپون و تأثیرات منفی احتمالی آنها بر من و محیط فکر نکرده بودم. پس از صحبت با چند نفر بود که شروع به تحقیق کردم و فهمیدم که هر ماه مواد شیمیایی سمی وارد بدنم می کنم. من در ابتدا مارک فنجان قاعدگی دیگری را امتحان کرده بودم که منجر به نشتی و تلاش ناموفق شد. من به فنجان قاعدگی رفتم و از آن زمان دیگر این مسائل را تجربه نکردم. من به دیگران توصیه می کنم از اشتباهات من درس بگیرند. نکته دیگر این است که مطمئن شوید DivaCup به اندازه مناسب برای سن و بدن خود انتخاب کرده اید. ” – کاترینا پارسونز

 

“من تصمیم گرفتم فنجان قاعدگی را امتحان کنم زیرا سازگار با محیط زیست و مقرون به صرفه است. من دوست ندارم بعد از هر بار استفاده، پد های قاعدگی خود را دور بریزم، بنابراین دوست دارم که فنجان قاعدگی یک گزینه قابل استفاده مجدد است که برای محیط زیست بهتر است.

 

قدردانی می کنم که حتی در حین ورزش می توانم برای چندین ساعت فنجان قاعدگی بپوشم! از آنجا که DivaCup در یک موقعیت قرار دارد، دیگر نیازی به نگرانی در مورد نشت در طول روز نیست. من به استفاده از DivaCup ادامه خواهم داد زیرا این برنامه سفر دوستانه، پایدارتر و مقرون به صرفه ای است. ” – جنی وو

 

برخی شباهت ها بین گزینه های مختلف فنجان قاعدگی وجود دارد و برخی از ویژگی ها ممکن است برای شما مناسب تر باشد. هنگام مقایسه لیوان های قاعدگی، ویژگی هایی مانند شکل، اندازه و مواد را در نظر بگیرید. از آنجا که DivaCup در اندازه های مختلف ارائه می شود، برای افراد مختلف مناسب است.

بیشتر بخوانید: آیا واکسن کرونا می تواند بر پریود شما تأثیر بگذارد؟

تمیز کردن فنجان قاعدگی

چگونه فنجان خود را تمیز کنیم؟ DivaWash پاسخ است. این یک پاک کننده گیاهی است که به طور خاص برای تمیز کردن فنجان های قاعدگی طراحی شده است. این دستگاه در یک لوله 4 اونسی، بدون خرابکاری و همچنین یک نسخه مناسب سفر ارائه می شود. به طور طبیعی معطر، بی رحمانه و متعادل با PH است.

 

شستشو با صابون ضدباکتری

این محصولات برای دستان شما طراحی شده اند، نه فنجان قاعدگی. قبل و بعد از دست زدن به فنجان قاعدگی از صابون دستی برای شستن دست ها استفاده کنید. لوسیون دست ضمن مرطوب سازی پوست، باکتری ها را از بین می برد.

 

دستمال مرطوب آنتی باکتریال

اگر نگران تمیز کردن فنجان قاعدگی خود در سرویس های بهداشتی عمومی هستید، DivaWipes مناسب شما است. آنها دستمال مرطوب قابل شستشو هستند که می توانند برای پاک کردن جام قاعدگی در زمانی که از خانه دور هستید و نمی خواهید از سینک حمام عمومی استفاده کنید استفاده شوند. این دستمال های مرطوب بدون عطر، رنگ و الکل با 100٪ پنبه ساخته می شوند.

دستگاه شستشوی کوچک

دستگاه شستشوی کوچک را “ماشین ظرفشویی قابل حمل برای فنجان قاعدگی شما” می داند. این یک ظرف قابل جمع شدن برای سفر و ساخته شده از سیلیکون بدون BPA است. برای استفاده از آن، فنجان قاعدگی خود را با کمی آب داخل آن قرار دهید و درب آن را بگذارید. تکان دهید تا جام قاعدگی تمیز شود.

بیشتر بخوانید: چرا خانم ها پریود میشوند؟

 

سوالات متداول

آیا خواب با فنجان قاعدگی بی خطر است؟

بله، شما می توانید با DivaCup بخوابید. می تواند تا 12 ساعت متوالی پوشیده شود و برای پوشیدن در طول فعالیت های مختلف از جمله خواب مناسب است.

 

چگونه فنجان قاعدگی را تمیز می کنید؟

روش های مختلفی برای تمیز کردن فنجان قاعدگی وجود دارد. می توانید از محصولات نظافتی مانند DivaWash یا DivaWipes استفاده کنید، یا می توانید از صابون ملایم ، بدون بو و روغن استفاده کنید. حتماً لبه فنجان قاعدگی و چهار سوراخ نزدیک لبه را کاملاً تمیز کنید. جوشاندن فنجان قاعدگی خود به مدت 5-10 دقیقه بین هر چرخه نیز توصیه می شود. از قرار دادن فنجان قاعدگی در ماشین ظرفشویی یا استفاده از محصولات تمیزکننده حاوی سرکه، رایحه، سفید کننده و سایر موادی که باعث تحریک واژن می شوند خودداری کنید.

 

فنجان قاعدگی چه مدت طول می کشد؟

فنجان قاعدگی با مراقبت مناسب می تواند چندین سال دوام بیاورد. دستورالعمل کلی این است که فنجان قاعدگیخود را یک بار در سال جایگزین کنید، اما اگر به طور مکرر و طبق دستورالعمل های مراقبت تمیز شود، می تواند بسیار طولانی تر شود. اگر فنجان شما علائم خرابی دارد، ممکن است زمان تعویض آن فرا رسیده باشد.

بیشتر بخوانید: آیا پریود می تواند باعث کم خونی شود؟

 

جمع بندی

برای بسیاری از افراد، مراجعه به فنجان های قاعدگی برای مدیریت دوره های خود، فنجان قاعدگی معمولاً یکی از اولین مارک هایی است که در نظر گرفته می شود. اگرچه معمولاً یک منحنی یادگیری وجود دارد، بسیاری از کاربران تجربه مثبتی را با فنجان قاعدگی گزارش می کنند زیرا نشت را به حداقل می رساند و می تواند تا 12 ساعت در یک زمان استفاده شود. همچنین نسبت به محصولات بهداشتی یکبار مصرف زنانه سازگار با محیط زیست و مقرون به صرفه است.

با این حال، استفاده از فنجان قاعدگییک تجربه عملی بیشتر از پد یا تامپون است. اگر از پس گرفتن مایعات قاعدگی ناراحت هستید، فنجان قاعدگی ممکن است برای شما مناسب نباشد. اگر کمی خون شما را نترساند، یک فنجان قاعدگیممکن است نوع دید شما را برای دیگران تغییر دهد.

منبع

One thought on “فنجان قاعدگی چیست؟و آیا برای شما مناسب است؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *