کاندیدیازیس چیست؟

کاندیدیازیس چیست؟

انواع مختلفی از قارچ ها در بدن انسان وجود دارد. یک نوع کاندیدا نامیده می شود. این نوعی مخمر است که به طور معمول در نقاطی مانند دهان و شکم یا روی پوست شما بدون ایجاد هیچ مشکلی به مقدار کم زندگی می کند. اما وقتی محیط مناسب باشد، مخمر می تواند تکثیر شده و خارج از کنترل رشد کند. در این مقاله از بخش سلامت جسمی مجله اینترنتی وبگردون به بررسی کاندیدیازیس میپردازیم.


عفونت ناشی از آن کاندیدیازیس نامیده می شود. چندین نوع مختلف از آن وجود دارد. اکثر آنها را می توان به راحتی با داروهای بدون نسخه یا بدون نسخه درمان کرد.

برفک (کاندیدیازیس حلق بینی)

هنگامی که مخمر کاندیدا در دهان و گلو پخش می شود، می تواند باعث عفونی به نام برفک شود. این بیماری در نوزادان تازه متولد شده، افراد مسن و افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند شایع است. همچنین افراد بالغ بیشتر احتمال دارد به آن مبتلا شوند:

 • تحت درمان سرطان هستند
 • از داروهایی مانند کورتیکواستروئیدها و آنتی بیوتیک های طیف وسیع استفاده کنید
 • از دندان مصنوعی استفاده کنید
 • دیابت داشته باشد

علائم عبارتند از:

 • لکه های سفید یا زرد روی زبان، لب ها، لثه ها، سقف دهان و گونه های داخلی
 • قرمزی یا درد در دهان و گلو
 • ترک خوردن گوشه های دهان
 • درد هنگام بلع ، اگر به گلو گسترش یابد

 

برفک با داروهای ضد قارچی مانند نیستاتین، کلوتریمازول و فلوکونازول درمان می شود. شستشوی دهان با دهانشویه کلرهگزیدین (CHX) ممکن است به جلوگیری از عفونت در افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند کمک کند.

 

عفونت قارچی تناسلی (کاندیدیازیس تناسلی)

از هر چهار زن بالغ، سه نفر در طول زندگی خود حداقل به یک عفونت قارچی مبتلا می شوند. این زمانی اتفاق می افتد که مخمر بیش از حد در واژن رشد می کند. (مردان همچنین می توانند به عفونت قارچی دستگاه تناسلی مبتلا شوند، اما بسیار کمتر رایج است).

عفونت قارچی معمولاً زمانی رخ می دهد که تعادل در واژن تغییر کند. این می تواند ناشی از بارداری، دیابت، استفاده از برخی داروها، روان کننده ها یا اسپرم کش ها یا ضعف سیستم ایمنی بدن باشد. گاهی اوقات، عفونت می تواند در طول رابطه جنسی از فردی به فرد دیگر منتقل شود.

علائم عبارتند از:

 • خارش شدید در واژن
 • قرمزی و تورم واژن و فرج (قسمت خارجی دستگاه تناسلی زن)
 • درد و سوزش هنگام ادرار کردن
 • ناراحتی در هنگام رابطه جنسی
 • ترشح غلیظ و سفید “پنیر خامه ای” از واژن

مرد مبتلا به عفونت قارچی ممکن است بثورات خارش دار روی آلت تناسلی خود داشته باشد.

از آنجا که علائم در زنان می تواند شبیه عفونت های دیگر مانند واژینوز باکتریایی (رشد بیش از حد باکتری در واژن) و بیماری های مقاربتی باشد، مراجعه به پزشک بسیار مهم است.اغلب اوقات، یک شیاف، قرص یا کرم ضد قارچ بدون نسخه، عفونت را از بین می برد. پزشک شما ممکن است یک دوز واحد داروی ضد قارچ تجویز شده مانند فلوکونازول را تجویز کند. در صورت ابتلا به عفونت قارچی بیش از چهار بار در سال به پزشک خود اطلاع دهید. آنها ممکن است دوزهای منظم داروهای ضد قارچ را برای چندین ماه برای مبارزه با عفونت های مکرر توصیه کنند.

 

 

بثورات پوشک از عفونت مخمر

اگرچه بثورات پوشک معمولاً در اثر گذاشتن بیش از حد پوشک مرطوب یا آلوده ایجاد می شود، اما هنگامی که پوست کودک شما تحریک می شود، احتمال عفونت بیشتر است. اگر بثورات پوشک آنها برطرف نمی شود، بررسی کنید که آیا قسمت پایینی آنها قرمز و حساس است و آیا در اطراف زخم ها مرز قرمز برجسته ای وجود دارد یا خیر. در این صورت، پزشک متخصص اطفال را از نظر کاندیدیازیس بررسی کنید. می توان آن را با کرم ضد قارچ درمان کرد.

تمیز و خشک نگه داشتن ته نوزاد شروع خوبی برای جلوگیری از بثورات پوشک و کاندیدیازیس است.

 

کاندیدیازیس مهاجم

اگر مخمر کاندیدا وارد جریان خون شود (معمولاً از طریق تجهیزات یا دستگاه های پزشکی)، می تواند به قلب، مغز، خون، چشم ها و استخوان ها برسد. این می تواند باعث عفونت جدی و تهدید کننده زندگی شود.

این بیشتر در مورد افرادی اتفاق می افتد که اخیراً در بیمارستان بستری شده اند یا در یک مرکز مراقبت های بهداشتی مانند خانه سالمندان زندگی می کنند. مانند سایر انواع عفونت های قارچی، اگر دیابت دارید، سیستم ایمنی ضعیف دارید، نارسایی کلیه دارید یا از آنتی بیوتیک استفاده می کنید، احتمال ابتلا به آن بیشتر است.

علائم شامل تب و لرز است. از آنجا که به احتمال زیاد فرد مبتلا به این عفونت در حال حاضر مبتلا به بیماری دیگری است، تشخیص آن دشوار است.

کاندیدیازیس تهاجمی با دوز خوراکی یا داخل وریدی داروهای ضد قارچ درمان می شود. اگر در حال انجام عمل جراحی هستید و احتمال عفونت قارچی بالاتری دارید، پزشک ممکن است قبل از عمل یک سری داروهای ضد قارچ را تجویز کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *