12 قانون برای شاد بودن در زندگی
چطور در چالشهای مالی قوی بمانیم؟
چطور در چالشهای مالی قوی بمانیم؟
۱۴۰۱-۱۲-۰۷
چگونه لیست سپاسگزاری روزانه ایجاد کنیم؟
چگونه لیست سپاسگزاری روزانه ایجاد کنیم؟
۱۴۰۱-۱۲-۰۸

12 قانون برای شاد بودن در زندگی

همانطور که از قبل می دانید که شادی دکمه ای نیست که بتوانید آن را روشن و خاموش کنید. و نباید هر روز به خودتان فشار بیاورید که احساس شادی کنید، بالاخره همه ما روزهای خوب و روزهای بد داریم. اما این قوانین برای شاد بودن واقعاً می تواند دیدگاه شما را تغییر دهد و در روزهای سخت تر به شما کمک کند.

حتی در میان روزهای بد، زندگی هنوز چیز بسیار زیبایی است و چیزهای زیادی برای جشن گرفتن و شاد بودن وجود دارد. گاهی اوقات، به خاطر سپردن آن ممکن است سخت باشد. با این حال، این 12 قانون برای شاد بودن می تواند به شما کمک کند فیلمنامه را تغییر دهید، نگرش خود را تغییر دهید و یاد بگیرید که در زندگی شادتر باشید!

چرا حالا باید شادی را در اولویت قرار دهید؟

مردم فقط انجام تکالیف، صورت حساب ها یا کارهای خود را به تعویق نمی اندازند، بلکه شادی را نیز به تعویق می اندازند. متأسفانه، بسیاری از مردم تمایل دارند با این ایده زندگی کنند که: ” وقتی افزایش حقوق بگیرم … یا وقتی خانه ای بخرم … یا وقتی ازدواج کنم … یا وقتی … خوشحال خواهم شد … “

اساساً، آنها در این ذهنیت گرفتار شده‌اند که اگر بتوانند فقط یک چیز دیگر را از لیست کارهای خود بررسی کنند، آنگاه همه چیز به طرزی جادویی سر جای خود قرار می‌گیرد و خوشحال می‌شوند. اما زندگی اینطوری کار نمی کند. و به هر حال چرا آن را می خواهید؟ چرا می خواهید شاد بودن را به تعویق بیندازید؟

درک کنید که خوشبختی یک سفر است

شاید کمی کلیشه ای به نظر برسد، اما حقیقت دارد: خوشبختی یک مقصد نیست. خوشبختی حالتی نیست که در نهایت به آن دست یابید. در عوض، شادی چیزی است که می توانید روزانه در طول سفر زندگی اولویت بندی کنید.

این بدان معنا نیست که شما لزوماً می توانید هر روز از زندگی خود احساس خوشبختی کنید. اما لازم نیست احساس کنید که خوشبختی مقصدی است که دائماً باید آن را تعقیب کنید.

بیشتر بخوانید: یاد بگیرید چطور خود را دوست بدارید!

 

12 قانون برای شاد بودن در زندگی

نیازی نیست منتظر افزایش افزایش باشید. یا اون رابطه یا اون خونه بزرگتر شما لایق این هستید که اکنون احساس خوشبختی کنید. البته، اگر دوران سختی را پشت سر می گذارید، نمی توانید فقط یک سوئیچ را باز کنید و عاشق زندگی خود شوید. با این حال، می توانید هر روز اقدامات کوچک و اشاره ای انجام دهید تا به سمت خوشبختی کار کنید.

هنگامی که شروع کنید، خواهید دید که این اقدامات کوچک در واقع می توانند تفاوت بزرگی در ذهنیت شما ایجاد کنند. این 12 قانون برای شاد بودن را دنبال کنید:

1. ترحم به خود را متوقف کنید

به راحتی می توان خود را در حال بازی نقش قربانی پیدا کرد. بدون شک، سزاوار این هستید که احساس کنید شنیده می شود و احساساتتان تأیید می شود. اما این نیز ایده هوشمندانه ای است که برای مهمانی ترحم خود محدودیت زمانی قائل شوید. وقتی اتفاق بدی می افتد، مطمئن باشید – اجازه دهید احساس بدی داشته باشید.

با یک دوست صحبت کنید. در وبلاگ خود بنویسید. غذای راحتی مورد علاقه خود را بخورید. اما پس از آن باید ادامه دهید. بعد از ناراحتی و غصه، بایدبرنامه ای برای بهبود وضعیت خود آماده کنید . در نهایت، این چیزی است که باعث می‌شود احساس بهتری داشته باشید – دور هم ننشینید و برای خودتان متاسف نباشید.

2. شکرگزاری را تمرین کنید

حتی زمانی که روز بدی را سپری می کنید، همیشه چیزهایی وجود دارد که باید بابت آنها سپاسگزار باشید. بنابراین دفعه بعد که احساس بدی کردید، به خود یادآوری کنید که شکرگزاری را تمرین کنید. این را امتحان کنید: سه موردی را که بابت آنها سپاسگزار هستید بنویسید. ممکن است تمرین احمقانه‌ای به نظر برسد، اما مجبور کردن خود به تأمل و نوشتن چیزها واقعاً می‌تواند به شما کمک کند تا همه چیز را در چشم انداز قرار دهید و شما را از حالت بدجنسی خارج کنید.

بهتر از آن، می توانید در مورد تمرین قدردانی فعال باشید. به جای اینکه فقط وقتی احساس بدی دارید این کار را انجام دهید، سعی کنید هر روز قدردانی را تمرین کنید. به عنوان مثال، می توانید هر روز صبح را با یادداشت چند یادداشت در یک دفترچه سپاسگزاری شروع کنید تا کمی به خودتان نگاه کنید و روز خود را خوب شروع کنید.

3. به کار خود فکر کنید

همه ما گاهی قربانی تله مقایسه خودمان با دیگران می شویم، چه ظاهر، خانه، شغل، رابطه و غیره. اما از خودتان بپرسید: آیا این مقایسه ها تا به حال باعث شده احساس بهتری نسبت به خودتان داشته باشید؟ آیا تا به حال باعث شده اند که شما احساس شادی بیشتری داشته باشید؟ نه؟ پس همین الان متوقفش کن! در خط خود بمانید روی خودت تمرکز کن سرت به کار خودت باشه.

البته این به معنای خودخواه و خود شیفته شدن نیست. بلکه به این معنی است که شما بازی مقایسه را متوقف می کنید.

به این ترتیب، فکر کردن به کسب و کار خود با توقف ترحم به خود و تمرین قدردانی همراه است. به جای اینکه دائماً فکر کنید که دیگران چقدر آن را بهتر دارند، به خود یادآوری کنید که برای چیزهایی که دارید سپاسگزار باشید – و اگر چیزی را دوست ندارید، برای تغییر آن قدم بردارید.

4. چیزهای جدید را امتحان کنید، اما مرزهای خوب را نیز تمرین کنید

چه تعداد تجربه و فرصت عالی را به دلیل ترس از امتحان کردن آنها به طور بالقوه از دست داده اید؟ وقت آن است که شروع کنیم به این تجربیات بله گفتن! به عنوان مثال، دفعه بعد که به مهمانی دعوت شدید که ممکن است نخواهید به آن بروید، بله بگویید. چه کسی می داند—ممکن است لحظات خوبی را سپری کنید که انتظارش را نداشتید. یا ممکن است در نهایت با افراد جدیدی آشنا شوید که به دوستان مهم زندگی شما تبدیل می شوند.

گفته می شود، برخی از ما افراد سریالی هستیم که اغلب اوقات بله را می گویند. یکی از قوانین یک زندگی شاد همچنین این است که یاد بگیرید چگونه نه گفتن را راحت کنید زیرا می تواند به شما کمک کند از خودتان دفاع کنید و مرزهای سالمی را تعیین کنید.

5. سلامت مالی را دنبال کنید

یکی از بهترین کارهایی که می توانید برای خوشبختی طولانی مدت خود انجام دهید این است که سلامت مالی را دنبال کنید . نمی گوییم که پول خوشبختی را می خرد، اما مطمئناً می تواند درها را برای یافتن خوشبختی شما باز کند. به عنوان مثال، پول می تواند استرس را کاهش دهد، زمان آزاد بیشتری به شما بدهد، شما را قادر سازد تجربیات جدید را امتحان کنید و به دیگران کمک کنید (که برای رفاه عاطفی شما مهم است).

اداره حمایت مالی مصرف کننده (CFPB) به ما می گوید که سلامت مالی شما توانایی شما برای هدایت امور مالی خود برای هر روز و ماه است و می توانید انتخاب های مالی انجام دهید که از جمله موارد دیگر شما را خوشحال می کند.

6. رها کن

خیلی اوقات، ما خودمان را از حرکت رو به جلو باز می‌داریم، زیرا بیش از حد بر گذشته متمرکز شده‌ایم. به عنوان مثال، شما ممکن است به چیزهایی مانند:

  • روابطی که دیگر در خدمت شما نیستند
  • ناامنی هایی که سال ها به خودتان می گفتید
  • اون شلوار جین کهنه ای که دیگه جور نمیشه و فقط باعث می شه نسبت به خودت احساس بدی داشته باشی

گاهی اوقات، ما با نگه داشتن چیزهایی از گذشته خود آرامش پیدا می کنیم. حتی اگر آنها را دوست نداشته باشیم، می توانند به ما احساس آشنایی بدهند. اما در واقعیت، نگه داشتن این چیزها فقط ما را عقب نگه می دارد و توانایی ما برای شاد بودن را مهار می کند.

وقتی ترس‌ها، ناامنی‌ها و اضطراب‌های قدیمی‌تان را در مورد کامل بودن کنار بگذارید، می‌توانید به خودتان اجازه دهید روی تمام بخش‌های بزرگی که در حال حاضر هستید تمرکز کنید. پس استرس را رها کنید و اجازه دهید شادی وارد شود!

7. اهداف قابل مدیریت تعیین کنید

مطمئنا، شما رویاهای بسیار بزرگی دارید (همه دختران باهوش دارند!). اما بهترین راه برای رسیدن به این رویاهای بزرگ، شکستن آنها به اهداف کوچکتر و دست یافتنی است. در واقع، انجام این کار در واقع یکی از قوانین شاد بودن است. به گفته ربکا وارن، مدیر کلینیک در Centerstone ، “اهداف می توانند برای سلامت روان شما معجزه کنند.” پیشرفت به سمت اهداف خود (و در نهایت دستیابی به آنها)، عزت نفس زیادی به شما می دهد.

کلید تبدیل اهداف بزرگ خود به واقعیت این است که آنها را به مراحل کوچکتر و قابل مدیریت تقسیم کنید. به عنوان مثال، فرض کنید هدف شما این است که 10000 تومان در صندوق اضطراری خود پس انداز کنید. با تقسیم این هدف به مراحل کوچکتر شروع کنید، به عنوان مثال، با جذب 200 تومان در ماه به یک صندوق پس انداز ویژه شروع کنید.

8. پس بدهید

وقتی کار خوبی انجام می دهید، احساس خوبی دارید. و فقط ما این را نمی گوییم. به احتمال زیاد این ضرب المثل قدیمی را قبلا شنیده اید. از هر دستی بدهید از همان دست پس میگیرید. یا تو نیکی میکن و در دجله انداز که ایزد در بیابانت دهد باز. به نظر می رسد، مطالعات زیادی برای حمایت از این ضرب المثل وجود دارد.

مطالعات در مورد بخشش

به عنوان مثال، مطالعه ای در مجله PLOS ONE نشان می دهد که انجام کارها برای افراد دیگر می تواند به افسردگی کمک کند. در واقع، کار داوطلبانه یکی از بهترین راه‌های بازپرداخت است. مطالعه‌ای در دانشگاه نیواورلئان نشان می‌دهد که ارتباط بسیار قوی‌تری بین شادی و داوطلبانه نسبت به شادی و اهدای پول وجود دارد.

علاوه بر تقویت سلامت روانی، بازپرداخت برای سلامت کلی شما نیز مفید است. طبق تحقیقات کلینیک کلیولند ، بازپرداخت می تواند به شما کمک کند و به شما کمک کند طولانی تر زندگی کنید و استرس را کاهش دهید.

بیشتر بخوانید: چگونه احساس بی فایده بودن را متوقف کنیم؟

9. کمک بخواهید

یکی از مهم ترین قوانین شاد بودن که بسیاری از افراد آن را نادیده می گیرند، یادآوری درخواست کمک است. گاهی اوقات، از دستیابی به کمک برای ما احساس شرم می کنیم، گویی اعتراف می کنیم که نمی توانیم به تنهایی از پس چالش های زندگی برآییم.

مردم دوست دارند به دیگران کمک کنند

پس دانستن آن چه خوب است این است که مردم در واقع بیش از آنچه تصور می کنید مشتاق و مایل به کمک هستند. به یاد داشته باشید وقتی فرصت کمک به کسی را پیدا می کنید چقدر احساس خوبی دارید؟

خوب، این احساس متقابل است. طبق تحقیقات ژوان ژائو، روانشناس اجتماعی استنفورد ، “مردم می خواهند در زندگی افراد تغییر ایجاد کنند و وقتی می توانند به دیگران کمک کنند، احساس خوبی دارند – حتی خوشحال هستند.”

این همان چیزی است که کمک خواستن را به یکی از قوانین کلیدی برای یک زندگی شاد تبدیل می کند. بدیهی است که وقتی کمک می‌خواهید، نه تنها کمکی را که برای تکمیل یک کار نیاز دارید دریافت می‌کنید، بلکه باعث می‌شوید که شخص دیگری نیز احساس خوبی داشته باشد.

تحقیقات ژائو همچنین نشان می‌دهد که این چرخه درخواست، دادن و دریافت کمک منجر به تجربیات معنی‌دارتر و روابط قوی‌تر می‌شود – یک برد-برد برای همه افراد درگیر.

 

چگونه شادتر باشیم؟ 7 راه برای بهبود روحیه

10. بخشش را تمرین کنید

مانند رها کردن، یادگیری تمرین بخشش یکی از تاثیرگذارترین قوانین برای شاد بودن است. حفظ روابط بدی که دیگر به شما خدمتی نمی‌کند قطعاً شما را خوشحال نمی‌کند – اما نگه داشتن کینه‌ها باعث نمی‌شود احساس بهتری داشته باشید.

همه ما مرتکب اشتباه می شویم و همه گاهی باید بخشیده شوند. بنابراین حتی اگر هنوز احساس ناراحتی می کنید و حتی اگر هنوز فکر می کنید حق با شماست، باید به خود یادآوری کنید که بخشش را تمرین کنید.

بخشش چه سودی برای شما دارد

به نظر می رسد، تمرین بخشش برای رفاه کلی شما نیز بسیار مفید است. گزارشی از دانشگاه بولتون نشان می دهد که بسیاری از ارتباطات بین بخشش و شادی وجود دارد. این مقاله به مطالعات قبلی که اکتشافاتی انجام داده اند، اشاره می کند، از جمله ارتباط بین سلامت روان ضعیف و کینه توزی، یا عدم بخشش، و همچنین بخشش مرتبط با خوش بینی و عزت نفس.

11. بر تجربیات تمرکز کنید نه چیزها

احتمالاً چندین بار آن را شنیده اید، اما این ضرب المثل قدیمی هنوز هم صادق است: با پول نمی توان شادی را خرید. یا یعنی چیزها نمی توانند خوشبختی را بخرند. (به خاطر داشته باشید که ما در مورد امنیت مالی صحبت نمی کنیم، زیرا پیگیری سلامت مالی قطعا یکی از قوانین اصلی ما برای شاد بودن است.)

چرا تجربیات می توانند برای شما مفید باشند

از سوی دیگر، تعقیب چیزهای مادی، به این فکر که روزی شما را خوشحال خواهند کرد، قطعاً یک بن بست است. در واقع، الیزابت دان، دکترا، استاد دانشگاه بریتیش کلمبیا، به CNBC فاش می‌کند که «تحقیقات نشان می‌دهد که مردم از خرید تجربیات به جای چیزهای مادی، شادی بیشتری کسب می‌کنند».

 

12. به طور منظم ورزش کنید و سالم بخورید

به طور منظم ورزش کنید و سالم بخورید… دلیلی وجود دارد که این توصیه را بارها و بارها می شنوید. زیرا واقعاً می تواند تفاوت بزرگی در رفاه کلی شما ایجاد کند! و ما فقط در مورد مزایای سلامتی آشکار انجام این کارها صحبت نمی کنیم. ورزش منظم و یک رژیم غذایی سالم نیز می تواند باعث افزایش شادی جدی شما شود.

تحقیقات جدید دانشگاه کنت و دانشگاه ریدینگ نشان می‌دهد که خوردن میوه‌ها و سبزیجات و ورزش در واقع شادی شما را افزایش می‌دهد. اگر نگران این هستید که غذا خوردن سالم باید گران باشد، نگران نباشید! بیاموزید که چگونه یک سبک زندگی سالم با بودجه داشته باشید.

بیشتر بخوانید: چگونه تحت فشار آرامش خود را حفظ کنیم؟

 

ایده شادی برای هر کسی متفاوت است

مطمئناً خوشبختی برای هر کسی معنای متفاوتی دارد. برای برخی افراد، ممکن است به معنای داشتن یک حرفه پویا باشد. برای دیگران، ممکن است به معنای تشکیل خانواده یا سفر به دنیا یا زندگی در حومه شهر یا نقل مکان به یک شهر بزرگ یا افتتاح فروشگاه خود باشد… شما این ایده را دریافت می کنید.

نکته این است که شادی یک جایزه منحصر به فرد نیست که بتوان سر آن دعوا کرد. همه ما می توانیم آن را به روش های خود داشته باشیم. و این بهترین چیز در مورد شادی است: شادی یک کالای بی پایان است و به اندازه کافی وجود دارد.

برای داشتن یک زندگی شاد هر روز این قوانین را دنبال کنید!

مانند همه احساسات، شاد بودن با روزها تغییر می کند.  به یاد داشته باشید که خوشبختی مقصد نهایی نیست که یک روز بتوانید به آن برسید. در واقع درست برعکس است. خوشبختی چیزی است که می تواند هر روز بخشی از زندگی شما باشد، حتی به مقدار کمی.

وقتی شرایط سخت می شود، برای شاد بودن به این قوانین روی بیاورید. نیاز به تقویت خلق و خوی دارید؟ به خود یادآوری کنید که برخی از بهترین چیزها در زندگی رایگان هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *