HPV و بارداری

HPV و بارداری

زنانی که در دوران بارداری به HPV مبتلا هستند ممکن است نگران باشند که ویروس HPV می تواند به فرزند متولد نشده آنها آسیب برساند، اما در بیشتر موارد، بر نوزاد در حال رشد تأثیر نمی گذارد. همچنین عفونت HPV – که می تواند خود را به صورت زگیل تناسلی یا پاپ اسمیر غیرطبیعی نشان دهد – معمولاً نحوه مراقبت از یک زن در دوران بارداری را تغییر نمی دهد. با این حال، مهم است که در صورت داشتن HPV به متخصص زنان و زایمان خود اطلاع دهید.

در در این مقاله از بخش سلامت جسمی مجله اینترنتی وبگردون آنچه زنان باید در مورد HPV و بارداری بدانند آورده شده است.

 

تلاش برای باردار شدن، بدون سابقه HPV

زنانی که سعی می کنند باردار شوند می توانند بپرسند آیا به آزمایش خاصی برای HPV نیاز دارند فقط برای اینکه مطمئن شوند به ویروس آلوده نشده اند. آنها نمی کنند.

اگر زنی به طور مرتب آزمایش پاپ آزمایش انجام می دهد، هرگونه ناهنجاری در این مورد به پزشک خود هشدار می دهد که HPV را بیشتر بررسی کند. هنگامی که یک زن باردار است، در اولین ویزیت قبل از تولد برای زنانی که در غربالگری به روز نیستند، آزمایش پاپ انجام می شود. در صورت بروز ناهنجاری، پزشک آزمایش های بیشتری را تجویز می کند.

آزمایشات اضافی می تواند شامل آزمایش HPV باشد. HPV با سرطان دهانه رحم ارتباط دارد. همچنین ممکن است پزشک تصمیم بگیرد کولپوسکوپی انجام دهد، در این روش از دستگاه روشن برای بررسی دقیق دهانه رحم برای تغییرات غیرطبیعی بافت استفاده می شود.

بیشتر بخوانید: زگیل تناسلی چیست؟

 

تلاش برای باردار شدن، سابقه HPV

زنانی که سابقه HPV دارند باید مطمئن باشند که پزشک آنها این را می داند. آنها باید به پزشک خود بگویند که آیا سابقه زگیل تناسلی، تغییرات بافتی در دهانه رحم (مانند آزمایش غیر طبیعی پاپ)، سابقه درمان جراحی برای پاپ غیرطبیعی یا سایر مشکلات را دارد. پزشک آنها می خواهد آنها را از نزدیک تحت نظر داشته باشد، زیرا تغییرات سلولی سریع تری در دوران بارداری ممکن است رخ دهد.

 

باردار، با HPV

هیچ ارتباطی بین HPV و سقط جنین، زایمان زودرس یا سایر عوارض بارداری یافت نشده است. همچنین، خطر انتقال ویروس به نوزاد بسیار کم در نظر گرفته می شود.

اگر آزمایشات یک زن باردار برای انواع پرخطر HPV مرتبط با سرطان دهانه رحم مثبت باشد، پزشک آنها را در دوران بارداری تحت نظر خواهد داشت تا تغییرات بافت دهانه رحم را مشاهده کند. آنها همچنین باید در مورد درمان جراحی دهانه رحم خود به پزشک خود اطلاع دهند.

در برخی از زنان باردار مبتلا به HPV، تغییرات بافتی ممکن است در دوران بارداری افزایش یابد. در صورت امکان، پزشکان درمان را به تعویق می اندازند، زیرا ممکن است منجر به زایمان زودرس شود.

اگر یک زن باردار دارای زگیل تناسلی باشد، پزشک نظارت می کند که آیا زگیل ها بزرگتر می شوند یا خیر. تغییرات هورمونی در دوران بارداری می تواند باعث تکثیر یا بزرگ شدن زگیل ها شود. گاهی زگیل ها خونریزی می کنند.

بسته به میزان زگیل، پزشک ممکن است درمان را به بعد از زایمان موکول کند. اما اگر زگیل ها آنقدر بزرگ شوند که ممکن است باعث انسداد واژن شوند، ممکن است قبل از زایمان نیاز به برداشته شدن داشته باشند.

زگیل های تناسلی را می توان با جراحی، با درمان شیمیایی یا با جریان الکتریکی برطرف کرد.

بیشتر بخوانید: چطور بفهمم HPV دارم؟

 

HPV و زایمان

خطر انتقال HPV به نوزاد در هنگام زایمان بسیار کم است. حتی اگر نوزادان به ویروس HPV مبتلا شوند، بدن آنها معمولاً خود به خود ویروس را پاک می کند.

 

در بیشتر مواقع، نوزاد متولد شده از زنی با زگیل تناسلی عوارض مرتبط با HPV ندارد. در موارد بسیار نادر، نوزاد متولد شده از زنی که دارای زگیل تناسلی است در ناحیه گلو دچار زگیل می شود. این بیماری جدی پاپیلوماتوز تنفسی نامیده می شود و برای جلوگیری از مسدود شدن مجاری تنفسی نوزاد توسط زگیل نیاز به جراحی مکرر لیزر دارد.

و حتی اگر مادر دارای نوعی ویروس HPV باشد که باعث سرطان دهانه رحم شده است، می توان نوزاد را با خیال راحت به دنیا آورد.

بیشتر بخوانید: درمان HPV چیست؟

 

مدیریت HPV بعد از زایمان

اگر آزمایش پاپ آزمایش در دوران بارداری غیر طبیعی بود، احتمالاً پزشک چند هفته پس از زایمان تست پاپ تست دیگری انجام می دهد. گاهی اوقات، تغییرات سلول های دهانه رحم پس از زایمان از بین می روند و نیازی به درمان نیست.

گاهی اوقات، زگیل تناسلی نیز از بین می رود. در غیر این صورت، پزشک ممکن است بعد از زایمان درمان را توصیه کند.

بیشتر بخوانید: راهنمای HPV در مردان

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *