راهنمای نگهداری و پرورش سیکلامن
چطور گیاه پپرومیا را در خانه پرورش دهیم؟
۱۴۰۰-۰۱-۱۹
راهنمای نگهداری، رشد و پروش ریگر بگونیا
۱۴۰۰-۰۱-۱۹

راهنمای نگهداری و پرورش سیکلامن

نگون‌سار، پَنْجهٔ مَرْیَم، سیکلامن (Cyclamen persicum) گیاهی ریز گل است که روی ساقه های بلند که در بالای شاخ و برگ گیاهان کشیده شده اند دارای رایحه شیرین و کوچک (1/2 تا 3/4 اینچ) است. این یک غده چند ساله است ، به این معنی که در طول دوره خواب تابستانی تا ریشه های ضخیم (غده ها) می میرد و سپس هر پاییز به سرعت رشد می کند. این مقاله از بخش گل و گیاه مجله اینترنتی وبگردون را بخوانید تا با گیاه افسانه ای سیکلامن بیشتر آشنا شوید.

گلهای آن در سایه های صورتی ، بنفش ، قرمز و سفید وجود دارد. و برگهای آن به شکل قلب یک سبز متوسط است که غالباً با مرمر نقره ای است. این گیاه معمولاً به عنوان یک گیاه خانگی رشد می کند و به ویژه در فصل تعطیلات زمستانی محبوب است ، وقتی می توانید سیکلامین را در قفسه های مراکز باغ و فروشگاه های مواد غذایی شکوفا کنید. بذرها را می توان در اواخر تابستان برای شکوفه زدن در زمستان سال بعد کاشت (تقریباً 18 ماه بعد) کاشت.

Botanical Name Cyclamen persicum
Common Names Cyclamen, florist’s cyclamen, Persian cyclamen, Persian violet
Plant Type Perennial
Mature Size 6–9 in. tall and wide
Sun Exposure Partial
Soil Type Loamy, moist, well-drained
Soil pH Acidic
Bloom Time Fall to spring
Flower Color Pink, white, red, violet
Hardiness Zones 9–11 (USDA)
Native Areas Mediterranean
Toxicity Toxic to pets and people

 

مراقبت از سیکلامین

سیکلامین معمولاً در گلدان های داخل خانه پرورش داده می شود. برای تابستان خاموش می ماند ، اما با مراقبت مناسب دوباره رشد می کند و در پاییز دوباره شکوفا می شود. دقیقاً زمانی که سیکلامین کاملاً خاموش می شود ، به شرایط رشد آن بستگی دارد. دمای گرم آن را به حالت خواب سوق می دهد ، اما اگر خانه خود را خنک نگه دارید ، به نظر نمی رسد گیاه شما کاملاً خاموش باشد. در عوض ممکن است فقط برخی از برگها را از دست بدهد و برای چند ماه به بهترین شکل دیده نشود.

برای ترغیب به تجدید رشد در دوره رشد خود ، گل مرده را از پایه بیرون می کشد. سپس ، با کند شدن شکوفه ، به تدریج به مدت دو تا سه ماه اجازه دهید تا گیاه خشک شود. این مرحله به مرحله خاموش خود می رود و آب زیاد باعث پوسیدگی غده می شود. کمی آب توصیه می شود ، اما شما نمی خواهید خاک مرطوب بماند.

سبک

در زمستان که گیاه به طور فعال در حال رشد است ، به سیلامین نور غیر مستقیم و روشن بدهید. در تابستان ، وقتی گیاه خاموش است ، بهتر است سیکلامین را در یک نقطه تاریک و خنک با گردش هوا مناسب نگه دارید.

 

خاک

سیکلامین ترجیح می دهد در خاک غنی از نظر ارگانیک ، با زهکشی مناسب و با PH خاک کمی اسیدی رشد کند. برای گیاهان کانتینر دار می توانید از مخلوط گلدان منظم استفاده کنید اما مقداری ذغال سنگ نارس گیاه اسفناج را در خاک مخلوط کنید تا اسیدیته آن افزایش یابد.

 

اب

هنگامی که برگها وجود دارد ، گیاه به طور فعال در حال رشد است. در این دوره ، هر زمان که خاک حدود یک اینچ زیر سطح آن احساس خشکی کرد ، آبیاری کنید. از قرار گرفتن آب در برگها یا تاج گیاه (بخشی که ساقه با ریشه ها روبرو می شود) که باعث پوسیدگی آن می شود خودداری کنید. در حالی که گیاه خاموش است (بیشتر یا تمام برگهای آن از بین می رود) ، به ندرت آبیاری می کنید تا از خشک شدن کامل خاک جلوگیری کند.

 

دما و رطوبت

گیاهان سیکلامین گرمای شدید ، کشش یا هوای خشک را دوست ندارند. آنها بهترین کار را در شرایط آب و هوایی دارند که محیط بومی آنها را تکرار کند ، دمای هوا بین 40 تا 50 درجه فارنهایت در شب و بین 60 تا 70 درجه فارنهایت را در روز ترجیح می دهند. رطوبت بالا ، به خصوص در زمستان ، بسیار مهم است. برای بالا بردن رطوبت ، گیاه خود را روی سینی پر از آب و سنگریزه نگه دارید ، مطمئن شوید گلدان به آب برخورد نمی کند (زیرا این امر باعث پوسیدگی ریشه می شود).

اگر گیاه خود را برای تابستان به خارج از خانه منتقل کرده اید ، قبل از سرد شدن هوا گیاه را به داخل خانه برگردانید. یک قانون خوب این است که آن را به داخل بیاورید در حالی که باز کردن پنجره ها هنوز هم برای شما راحت است.

 

کود

گیاه سیکلامن خود را هر دو هفته یکبار در حالی که در برگ پر است با کود مایع رقیق و کم نیتروژن تغذیه کنید. در حالی که سیکلامین خاموش است نیازی به کوددهی ندارید.

آیا سیکلامین سمی است؟

سیکلامین در صورت مصرف هر قسمت از گیاه برای حیوانات خانگی و افراد خطرناک است. علائم جدی تری در حیوانات ایجاد می کند ، اما هنوز هم نباید از دسترس کودکان خردسال دور نگه داشته شود.

علائم مسمومیت

هم در حیوانات خانگی و هم در افراد ، برخی از علائم مسمومیت شامل ریزش آب ، استفراغ ، اسهال و از دست دادن اشتها است. علائم شدیدتر شامل ضربان قلب غیر طبیعی ، تشنج و حتی مرگ است. در صورت مشکوک شدن به مسمومیت سریعاً با یک پزشک متخصص تماس بگیرید.

 

گلدان و بارگیری مجدد سیکلامین

هنگامی که برای اولین بار گلدان سیکلامین خود را گلدان می کنید ، گلدانی را انتخاب کنید که حدود یک اینچ از فضای اطراف غده باقی بماند. غده را در مخلوط گلدان قرار دهید تا کمی از خاک خارج شود. سیکلامین باید هر دو سال یکبار تخلیه شود. می توانید در حالی که گیاه در تابستان خاموش است با مخلوط گلدان تازه و یک گلدان کمی بزرگتر اقدام به ساخت مجدد آن کنید.

ظرف جدید را تا حدی با خاک گلدان پر کنید. سپس غده را از گلدان اصلی خارج کرده و خاک قدیمی را مسواک بزنید اما آن را آبکشی نکنید. غده را در گلدان جدید قرار دهید ، بنابراین قسمت بالای آن حدود 2 اینچ از لبه فاصله دارد. آن را با خاک گلدان بپوشانید. گلدان را برای بقیه تابستان در یک نقطه سایه دار و خشک قرار دهید. از حدود سپتامبر آبیاری آن را شروع کنید و باید شروع به دیدن رشد جدید کنید.

 

انواع سیکلامین

انواع بسیار شگفت انگیز سیکلامین موجود است. و از آنجا که آنها برای مدت طولانی شکوفا می مانند ، شما اغلب می توانید گیاه خود را در حالی که گلها باز هستند انتخاب کنید تا بدانید دقیقاً چه چیزی دریافت خواهید کرد. برخی از انواع محبوب عبارتند از:

سری سیرا: این گیاهان دارای گلهای بزرگی (به عرض 2 تا 3 اینچ) به رنگهای سفید ، صورتی ، ماهی آزاد ، قرمز ، یاس بنفش و بنفش هستند.
‘Scentsation’: گلهای این نوع از رایحه قوی برخوردار هستند. گیاه به صورت صورتی و قرمز گل می دهد.
‘ویکتوریا’: این تنوع دارای گلهای سفید پف کرده با لهجه های قرمز است.

 

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *