10 درمان خانگی موثر برای آبسه دندان

10 درمان خانگی موثر برای آبسه دندان

آبسه – بیشتر ما با این اصطلاح روبرو نشده ایم اگرچه تعداد زیادی از مردم این مشکل را تجربه می کنند. سردرگم؟ خوب ، “پیروره” یک بیماری دندانی است که توسط باکتری ایجاد می شود. به عبارت ساده تر، التهاب لثه است که غالباً غشای اطراف ریشه دندان را تحت تأثیر قرار می دهد. این امر منجر به ترشح چرک و شل شدن دندان ها می شود. علائم رایج این بیماری که به نام پریودنتیت نیز شناخته می شود ، شامل خونریزی هنگام مسواک زدن ، گلودرد لثه، بوی بد دهان، درد هنگام غذا خوردن و لثه های متورم ، قرمز یا فرو رفتگی است.

علت اصلی چرک و عفونت دندان تجمع پلاک های باکتریایی است که بیشتر به دلیل عدم رعایت بهداشت دهان و دندان رخ می دهد. ممکن است دلایل دیگری مانند مسواک زدن نادرست یا شتابزده ، استفاده نادرست از خلال دندان ، صدمات لثه درمان نشده یا رکود ذرات غذا وجود داشته باشد. سلامت دندان نیز تا حد زیادی به عادات غذایی بستگی دارد. مصرف بیش از حد قند و سایر غذاهای ناسالم می تواند باعث افزایش تعداد میکروب در دهان شود و منجر به ورم استخوان شود. کمبود برخی ویتامین ها یا مواد معدنی نیز به عنوان عوامل محرک عمل می کند. خبر خوب این است که این یک بیماری جدی نیست و با چند داروی خانگی ساده که در زیر آورده شده است به راحتی قابل درمان است.

 

درمان آبسه دندان با داروهای خانگی:

1. آب لیمو:

آب لیمو خام در درمان بیماری آبسه موثر است. می توانید مقداری آب لیمو بر روی نوک انگشتان خود برده و به آرامی آن را در سراسر لثه ماساژ دهید. در ابتدا احساس سوزش ایجاد می کند اما در نهایت خونریزی را متوقف می کند. استفاده منظم قطعاً وضعیت لثه و دندان شما را بهبود می بخشد.

 

2. روغن خردل:

ماساژ لثه ها با روغن خردل نیز در درمان بیماری آبسه موثر است. بعد از مسواک زدن می توانید مقداری روغن خردل بگیرید و کمی نمک به آن اضافه کنید. با این مخلوط لثه های خود را با نوک انگشت ماساژ دهید. در صورت وجود درد اضافی در لثه ، می توانید یک جوانه گوش یا گلوله پنبه ای را در این مخلوط خیس کرده و لثه های خود را به آرامی ماساژ دهید.

 

3. گواوا:

گواوا به عنوان یک منبع غنی از ویتامین C ، یک ماده مقوی عالی برای دندان های شما محسوب می شود. جویدن میوه نارس گواوا که با کمی نمک پاشیده شده است نیز یک درمان خانگی عالی برای آبسه است. همچنین می توانید برگهای حساس میوه گواوا را بجوید. با این کار دندان های شما سالم می مانند و خونریزی لثه را متوقف می کنند.

10 درمان خانگی موثر برای آبسه دندان
10 درمان خانگی موثر برای آبسه دندان

4. پوست آلوم و انار:

این یک درمان موثر برای بهبود بیماری آبسه است. فقط 500 گرم پوست انار و 10 گرم آلوم (فیتکاری) ، فلفل سیاه و نمک اپسوم (sendha namak) بردارید. این مواد را آسیاب کنید تا به صورت پودر ریز در آید و آن را الک کنید. دندان های خود را روزانه دو بار با این پودر تمیز کنید تا نتایج مفیدی داشته باشید.

 

5. هویج و اسفناج:

هویج و اسفناج برای بهداشت دهان و دندان بسیار مناسب است. می توانید سوپی از هویج و اسفناج تهیه کنید و آن را به عنوان بخشی از رژیم غذایی خود میل کنید. روش دیگر ، شما می توانید مقادیر مساوی آب هویج و اسفناج را مخلوط کرده و این ترکیب را هر روز بنوشید تا بهترین نتیجه را بگیرید.

 

6. روغن کنجد:

غرغره با روغن کنجد در درمان بیماری آبسه نیز مفید است. دهان خود را با روغن کنجد پر کنید و حدود 10 دقیقه آن را نگه دارید. چند ثانیه روغن را درون دهان خود بچرخانید و سپس بیرون بریزید. با این کار لثه های شما آرام می شود و خونریزی لثه متوقف می شود. این یکی از بهترین درمان های خانگی برای آبسه دندان است که در درمان سایر مشکلات دندانی نیز موثر است.

 

7. روغن کرچک ، کافور و عسل:

با ترکیب 200 میلی لیتر روغن کرچک ، 100 میلی لیتر عسل و 5 گرم کافور یک خمیر تهیه کنید. شاخه ای از گیاه Neem را در این خمیر فرو کنید و این مخلوط را روی دندان ها و لثه های خود بمالید. این کار باید روزانه انجام شود تا بهترین نتیجه حاصل شود.

 

8. پوست پرتقال و موز:

می توانید پوست پرتقال را جدا کرده و روی لثه های خود بمالید تا آبسه  دندان را درمان کنید. با انجام این کار دندان های خود را با ویتامین C آغشته کرده و خونریزی را متوقف می کند. قسمت فیبری داخلی پوست موز نیز در بهبود لثه های در حال عقب ماندن موثر است. پوست داخلی موز مانند نخ به حفظ سلامت دندان کمک می کند. بنابراین حتما موز را با این پوست مانند نخ بخورید.

10 درمان خانگی موثر برای آبسه دندان
10 درمان خانگی موثر برای آبسه دندان

9. پوسته بانیان:

مقداری از تکه های پوست مو را در ظرفی پر از آب برای حدود نیم ساعت بجوشانید. بگذارید مدتی خنک شود. این آب را صاف کرده و  با آن غرغره کنید. این امر در بهبود آبسه  بسیار مثر است.

 

10. پیاز:

پیاز همچنین برای درمان بیماری آبسه ایده آل است. تمام کاری که شما باید انجام دهید این است که یک تکه پیاز یا دانه پیاز یعنی کالونجی را در دهان خود ، زیر دندان خود نگه دارید. بگذارید تا بزاق از دهان شما شروع به چکیدن کند. این به کاهش التهاب لثه کمک می کند.

با پیروی از روش های درمانی فوق الذکر ، قطعاً می توانید از بیماری پیروره در خانه درمان شوید. باید در نظر داشت که یک رژیم غذایی سالم و حفظ بهداشت دندان برای سلامتی دندان شما به همان اندازه مهم است. مطمئن شوید که حداقل دو بار در روز مسواک می زنید و مصرف میوه ها و سبزیجات سالم را افزایش می دهید تا آبسه را دور نگه دارید.

 

منبع