10 ساختمان تاثیرگذار و زیبای تهران
شهرهای گردشگری کمترشناخته شده ایران,وبگردون,مجله اینترنتی وبگردون
شهرهای گردشگری کمترشناخته شده ایران
۱۴۰۰-۰۵-۱۱
10 موزه ایران که باید از آنها دیدن کنید!,وبگردون,مجله اینترنتی وبگردون
10 موزه ایران که باید از آنها دیدن کنید!
۱۴۰۰-۰۵-۱۱

10 ساختمان تاثیرگذار و زیبای تهران

اگرچه ویلاها و برجهای مسکونی بلند مرتبه و فوق العاده ابتکاری در تهران وجود دارد، بدون شک دیدنی ترین آنها آنهایی هستند که در برابر آزمون زمان مقاومت کرده اند. از نفوذ اروپایی ها به سبک مدرن و سنتی، در این مقاله از بخش گردشگری مجله اینترنتی وبگردون 10 مورد از برجسته ترین ساختمانها در پایتخت ایران آورده شده است.


موزه سینما

10 ساختمان تاثیرگذار و زیبای تهران,وبگردون,مجله اینترنتی وبگردون

با قدم زدن در خیابان ولیعصر، نمی توانید اسیر عمارتی نشوید که توجه را می طلبد. پشت باغ فردوس یک ملک متعلق به دوران قاجار قرار دارد که موزه سینمای ایران را در خود جای داده است. جالب ترین ویژگی بالکن است، دیوارها و ستون های آن با گچ بری های گلدار و پنجره های قوسی چوبی تزئین شده است. نمایشگاه ها شما را از طریق صنعت فیلمسازی صد ساله ایران راهنمایی می کنند و کافه های اطراف به شما این امکان را می دهند که هنگام نوشیدن چای کمی بیشتر ساختمان را تحسین کنید (و تماشاچیان هنری تهران را تماشا کنید).

موزه سینما، خیابان ولیعصر، پشت باغ فردوس، تهران

 

سرای روشن

10 ساختمان تاثیرگذار و زیبای تهران,وبگردون,مجله اینترنتی وبگردون

در خیابان ناصرخسرو ، یکی از قدیمی ترین خیابانهای تهران، سرای روشن جادوگر ایستاده است. این ساختمان با الهام از گوتیک در سال 1932 به عنوان یکی از اولین مراکز تجاری تأسیس شد و در محیط ایران بسیار غیر معمول است. در حالی که چهره ها و مجسمه ها، تقریباً در هیچ جای دیگر ایران وجود ندارد، بیشتر یادآور معماری اروپایی است، نماد زرتشتی در مرکز، اهورامزدا، به آن طعم متمایز ایرانی می بخشد.

سرای روشن، خیابان ناصرخسرو ، تهران

 

تماشا گاه زمان

10 ساختمان تاثیرگذار و زیبای تهران,وبگردون,مجله اینترنتی وبگردون

موزه زمان که در میان یک باغ مجلل ایرانی نشسته است، نه تنها مجموعه وسیعی از وقت شناسان دارد، بلکه خود ساختمان نمادی از معماری اصیل ایرانی است. این عمارت 80 ساله زمانی متعلق به حسین خداداد، تاجر سرشناس ایرانی بود، اما اکنون به عنوان موزه ای برای نمایش ساعت ها و ساعت های متعدد فعالیت می کند. نمای بیرونی مایل به آبی دارای پنجره هایی است که به توری کرم رنگ شباهت دارند و داخل آن از خیره شدن با سقف های تزئین شده، گچ بری و پنجره های رنگارنگ اوروسی (رنگ آمیزی) متوقف نمی شود.

تماشا گاه زمان، خیابان ظفرانیه، بین خیابان کافی آبادی و خیابان بغدادی، تهران
موزه زمان

 

موزه آبگینه تهران

10 ساختمان تاثیرگذار و زیبای تهران,وبگردون,مجله اینترنتی وبگردون

موزه ظروف شیشه ای و سرامیک در ساختمان زیبایی از دوران قاجار قرار دارد که 90 سال پیش توسط احمد قوام به عنوان محل اقامت و دفتر کار شخصی وی ساخته شده است. بعداً بعنوان سفارت مصر، قبل از تبدیل شدن به موزه در سال 1976، مورد استفاده قرار گرفت. این سبک معماری اروپایی و ایرانی را با راه پله ای روسی با هم آمیخته و طبقه های اول و دوم را به هم متصل می کند. گچ تزئینی، ستون های چوبی حکاکی شده و لوسترهای کریستالی، فضای داخلی این ساختمان را اگر نه بیشتر، به زیبایی نمای بیرونی می سازد.

موزه آبگینه تهران، خیابان سی تیر، تهران
سبک قاجار موزه آبگینه

 

کاخ گلستان

10 ساختمان تاثیرگذار و زیبای تهران,وبگردون,مجله اینترنتی وبگردون

کاخ گلستان که در سال 2013 به عنوان میراث جهانی یونسکو اعلام شد، شامل گروهی از ساختمانهای سلطنتی است که زمانی در زمان قاجار به عنوان مقر دولت عمل می کردند. این نمونه ترکیبی از طراحی ایرانی و غربی است، با طاقهای بی عیب و نقاشی، تالارها و سقف های آینه دار، و کاشی های تزئینی که همگی در محدوده یک باغ مجلل ایرانی قرار گرفته اند. کلمات با بادگیر ایرانی باستانی، بادگیرها، و موزاییک های متنوع و نفیس حاشیه پنجره های گرد، که از برجسته ترین موارد هستند، عدالت نمی کنند.

کاخ گلستان، میدان پانزده خرداد، تهران

 

شمس العماره

10 ساختمان تاثیرگذار و زیبای تهران,وبگردون,مجله اینترنتی وبگردون

شمس العماره یا بنای خورشید هر چند بخشی از کاخ گلستان را در بر می گیرد، اما شاهکاری است که شایسته شناخت خاص خود است. پادشاه ناصرالدین شاه با ایده ساخت برج شروع کرد که منظره ای پانوراما از شهر ایجاد می کرد و در سال 1867، ساخت و ساز دو سال پس از شروع به پایان رسید. دو برج دو طبقه در بالای سازه با پنجره های قوسی، کاشی کاری پیچیده و یک سالن باز در مرکز قرار گرفته است. اگرچه صعود به قله امکان پذیر نیست، اما تصور موفقیت ناصرالدین شاه در دستیابی به دیدگاه مورد نظر وی آسان است.

شمس العماره، خیابان پانزده خرداد، تهران

 

کاخ سبز

10 ساختمان تاثیرگذار و زیبای تهران,وبگردون,مجله اینترنتی وبگردون

یکی از ساختمانهای مجموعه سعدآباد و شاید زیباترین آنها کاخ سبز باشد. این بنا در پایان عصر قاجار ساخته شد و بعداً توسط رضاشاه بازسازی شد و به مدت یک سال محل اقامت وی ​​بود و سپس تبدیل به مهمانسرا شد. سنگ مرمر که از معادن استان زنجان و خراسان به دست آمده است، برای ساخت نمای بیرونی آن دارای ویژگی منحصر به فردی است.

اشاره به رنگ سبز همانطور که طراحی داخلی بسیار دقیق است، یک سالن آینه و یک فرش ایرانی در طول هفت سال بافته شده است، از دیگر ویژگی های نمایان آنها است.

تهران، ایران، خیابان البرزکوه، مجموعه سعد آباد، کاخ سبز سنگ مرمر

 

موزه هنرهای معاصر تهران

10 ساختمان تاثیرگذار و زیبای تهران,وبگردون,مجله اینترنتی وبگردون

موزه هنرهای معاصر تهران، بزرگترین موزه هنر ایران، به خودی خود یک شاهکار بتنی چشمگیر است. برای طراحی این ساختمان، معمار کامران دیبا از ادغام عناصر معماری سنتی ایرانی با مدرنیته الهام گرفته است. این امر به ویژه در چهار سازه ای که در بالای ساختمان نشسته اند، شبیه به پیچ و تاب مدرنیک شده بر روی بادگیرهای ایران باستان است.

موزه هنرهای معاصر تهران، خیابان کارگر شمالی، تهران

 

کاخ مسعودیه

10 ساختمان تاثیرگذار و زیبای تهران,وبگردون,مجله اینترنتی وبگردون

کاخ مسعودیه یکی از زیباترین بناهای تاریخی سلسله قاجار است. این کاخ که در سال 1879 ساخته شد، شاهد رویدادهای زیادی از جمله تشکیل اولین وزارت آموزش و پرورش و تأسیس اولین کتابخانه رسمی بوده است. از جمله ویژگی های بارز آن می توان به گچ کاری، موزاییک و باغ اشاره کرد. امروزه، این مکان محبوب است و بازدیدکنندگان در کافه دنج خود با پنجره های شیشه ای رنگ آمیزی شده، قبل از قدم زدن در اطراف، برای عکاسی از این بنای زیبا قدم می زنند.

تهران، ایران، خیابان ملت، کاخ مسعودیه

 

تئاتر شهر

تئاتر شهر که در سال 1972 ساخته شد، به دلیل طراحی استوانه ای که ترکیبی از سنتی و مدرن است، شایسته توجه است. ستون های ایستاده الگوهای هندسی را به سقف اضافه می کنند که سپس با کاشی و سرامیک پر می شوند. ورودی بزرگ از چوب ساخته شده است و به آن احساس گرم و خاکی می دهد. شامل چندین مرحله است و همچنان به عنوان محلی برتر برای هنرهای نمایشی شناخته می شود.

تهران، خیابان انقلاب، تهران، تئاتر شهر

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *