10 موزه ایران که باید از آنها دیدن کنید!

10 موزه ایران که باید از آنها دیدن کنید!

ایران کشوری با فرهنگ و تاریخ غنی است و شهرهایی مانند شیراز و اصفهان حسابهای دست اول به بازدیدکنندگان می دهند. موزه ها همچنین می توانند این تجربیات را غنی کنند، و اگرچه برخی از بهترین ها در تهران واقع شده اند، که به شهر موزه ها معروف است، اما موزه های مختلف در شهرهای دیگر نیز اطلاعات زیادی را ارائه می دهند. در این مقاله از بخش گردشگری مجله اینترنتی وبگردون برخی از بهترین های ایران را لیست می کنیم.


موزه آب یزد

10 موزه ایران که باید از آنها دیدن کنید!,وبگردون,مجله اینترنتی وبگردون

لوکس بودن آب جاری به این معناست که ما به ندرت به این فکر می کنیم که افرادی که برای تهیه آب باید به چه مسیری برسند، اما موزه آب یزد مطمئناً قدردانی جدیدی از آن خواهد کرد. یزد شهری است که در بیابان شکوفا شد و تامین آب یکی از مسائل مهم بود. این موزه به توضیح نحوه استخراج آب از طریق قنات های حفر شده با دست، سیستم های تونلی پیچیده ای که برای استخراج آب های زیرزمینی مورد استفاده قرار می گیرد اختصاص داده است، که باعث می شود زندگی در اینجا شکوفا شود. مجموعه ای جذاب از عکس ها، ابزارها و تجهیزات اسرار دنیای زیرزمینی آب را فاش می کند.

 

خزانه جواهرات ملی

10 موزه ایران که باید از آنها دیدن کنید!,وبگردون,مجله اینترنتی وبگردون

گنجینه جواهرات ملی باید دیدنی باشد، جایی که می توان بلینگ پادشاهان سلسله صفویه، قاجار و پهلوی را با جزئیات مورد بررسی قرار داد. مجموعه خیره کننده سنگهای قیمتی، تاج ها و فلزات بسیار شگفت انگیز است، اما ستاره این مجموعه تخت طاووس سنگی است. این موزه که در طاق بانک مرکزی ایران واقع شده است، دهانه های محدودی دارد، بنابراین برای سفر خود از قبل برنامه ریزی کنید. امنیت بسیار شدید است و همه دوربین ها، تلفن ها، کیف ها و … باید در پذیرش رها شوند. الماس “دریای نور” یکی از مجموعه های جذاب در خزانه جواهرات ملی است.

 

موزه شیشه و سرامیک

10 موزه ایران که باید از آنها دیدن کنید!,وبگردون,مجله اینترنتی وبگردون

مجموعه موجود در موزه شیشه و سرامیک در تهران مطمئناً به اندازه خود ساختمان شما را تحت تأثیر قرار خواهد داد. این موزه که در ابتدا به عنوان اقامتگاه خانوادگی ساخته شد، بعداً سفارت مصر را در خود جای داد. امروزه بازدیدکنندگان از طریق تاریخچه زمانی شیشه و سرامیک که به هزاره چهارم قبل از میلاد برمی گردد، بازدید می کنند و هر قطعه باعث می شود تا بر زیبایی آن تأمل کنید. این ساختمان با راه پله های چوبی، مارپیچی، گچ بری های تزئین شده و لوسترهای کریستالی خود قابل توجه است.

 

مجتمع موزه سعد آباد

10 موزه ایران که باید از آنها دیدن کنید!,وبگردون,مجله اینترنتی وبگردون

اقامتگاه مجلل شاهان سابق ایران را نباید از دست داد. موزه سعد آباد در فضایی سرسبز و 100 هکتاری در شمال تهران واقع شده است. کاخ سفید، بزرگترین بنای ساخته شده در دهه 1930، و کاخ سبز، که از سنگهای کمیاب سبز استان زنجان پوشیده شده و یک فرش 70 متر مربعی را در خود جای داده است. گذشته از موزه های متعدد دیگر در این مجموعه، این مکان ایده آل برای قدم زدن خوب است و با توجه به نزدیکی آن به دربند، یک ناهار یا چای عصرانه دلپذیر در این روستای آرام مناسب است.

مجتمع تاریخی فرهنگی سعدآباد، خیابان شهید کمال طاهری، خیابان شهید فلاحی (زعفرانیه)، خیابان ولیعصر، تهران

 

موزه هنرهای معاصر تهران

این ساختمان مدرن و بتنی مجموعه ای چشمگیر از هنرمندان غربی مانند پیکاسو، پولاک، ماتیس، کاندینسکی، وارهول ، روتکو، ون گوگ، بیکن، میرو و مونک را در خود جای داده است و به طور گسترده یکی از مهمترین مجموعه های خارج از اروپا یا شمال محسوب می شود. آمریکا هنرمندان ایرانی مانند سهراب سپهری، فریده لاشایی و پرویز تناولی نیز در این نمایشگاه حضور دارند. TMoCA واقع در پارک سبز برگ لاله، برای علاقمندان به هنر، مانند باغ مجسمه سازی در محوطه اطراف، باید از آن دیدن کند.

 

کاخ گلستان

10 موزه ایران که باید از آنها دیدن کنید!,وبگردون,مجله اینترنتی وبگردون
10 موزه ایران که باید از آنها دیدن کنید!,وبگردون,مجله اینترنتی وبگردون

کاخ گلستان یک شاهکار است. کاخ مجلل گلستان در سال 2013 به عنوان میراث جهانی یونسکو ثبت شد. این کاخ زمانی محل حکومت سلسله قاجار بود. معماری نمونه خوبی از تلفیق طراحی ایرانی و تأثیرات غربی است. دیوارها و سقف های آینه ای، تالارهای بزرگ و بادگیرهای سر به فلک کشیده در اینجا فراوان هستند و دیوارهای موزاییک متعددی که پس زمینه ای عالی برای عکس ها ایجاد می کنند. این قصر باشکوه که در فاصله یک متری بازار بزرگ تهران قرار دارد، باید توقف سفرهای مسافرتی در تهران باشد.

 

موزه پارس

10 موزه ایران که باید از آنها دیدن کنید!,وبگردون,مجله اینترنتی وبگردون
10 موزه ایران که باید از آنها دیدن کنید!,وبگردون,مجله اینترنتی وبگردون

فضای داخلی موزه پارس دارای نقاشی های دیواری زیبا است. موزه پارس که در قلب شیراز قرار دارد، زمانی میزبان مهمانان سلطنتی سلسله زند بود و اکنون محل دفن بنیانگذار سلسله کریم خان زند است. این بنای هشت ضلعی در باغ نظر قرار دارد و تبدیل شده است.

در دهه 1930 در موزه قرار گرفت. سلاح های دوران زند، نقاشی های هنرمندان ایرانی و چندین قرآن دست نویس از ویژگی های اصلی این موزه جمع و جور است. اگرچه ساختمان ممکن است از خارج غیرمعمول به نظر برسد، اما نقاشی های دیواری داخلی و سقف مطمئناً تأثیرگذار خواهد بود.

 

موزه موسیقی اصفهان

اصفهان در میان فهرست دستاوردهای فرهنگی و معماری خود، هنرنمایی سازهای موسیقی را نیز ذکر کرده است. موزه موسیقی اصفهان که در محله ارامنه این شهر قرار گرفته است، آرامگاهی برای تاریخ غنی موسیقی ایران است. این موزه خصوصی بر اساس علاقه دو نوازنده محلی تأسیس شد و حدود 300 ساز از سراسر کشور از جمله تار، بادی و کوبه ای را به نمایش می گذارد. به عنوان یک امتیاز، بازدیدکنندگان می توانند دست خود را در موارد ارزشمندتر امتحان کنند و شاید استعدادی پنهان را کشف کرده یا سرگرمی جدیدی را انتخاب کنند.

 

موزه دفاع مقدس

موزه دفاع مقدس اگرچه ممکن است مریض به نظر برسد، اما گزارشی قانع کننده از جنگ هشت ساله با عراق ارائه می دهد که در فارسی به عنوان “دفاع مقدس” شناخته می شود و جان حدود یک میلیون نفر را گرفت. این موزه در زمینی به وسعت 21 هکتار قرار دارد و شامل تانک، موشک و توپخانه فراوان است. در داخل، پیش بینی ها، صدا و شهر بازسازی شده وهم انگیز خرمشهر، یکی از اولین شهرهایی که تسلیم عراق شد، از جمله نمایشگاه ها هستند. این موزه بینشی از تاریخ ایران مدرن و درک مردم آن ارائه می دهد.

 

موزه رضا عباسی

سر طلایی اسب رایتون – امپراتوری ساسانی 6-7 بعد از میلاد در موزه رضا عباسی. موزه رضا عباسی که در سال 1977 افتتاح شد، به نام هنرمند بزرگ ایرانی عصر صفوی نامگذاری شده است. این موزه شامل سه گالری است که هنر و خطاطی و نقاشی پیش از اسلام و اسلام را به نمایش می گذارد و به ترتیب زمانی مرتب شده اند. نقاشی ها و مینیاتورهای خود عباسی نیز به نمایش گذاشته شده است. سفال، ظروف و به ویژه اشیاء فلزی و جواهرات از دوران قدیم از هیجان انگیزترین اقلام این موزه است که به خوبی نگهداری می شود.

منبع

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *