10 میراث جهانی ثبت شده یونسکو در ایران

10 میراث جهانی ثبت شده یونسکو در ایران

ایران طی چند سال گذشته شاهد افزایش تعداد بازدیدکنندگان سالانه بوده است و قطعا لغو تحریم های اقتصادی حتی بیشتر را به خود جلب خواهد کرد. ایران که یکی از قدیمی ترین تمدن ها است، هیچ کمبودی برای دیدن ندارد. هنگامی که به میراث جهانی یونسکو می آید، دارای 19 مکان فرهنگی ثبت شده است. کاخ ها، بازارها، اماکن عبادی، سیستم های آبی قدیمی و بقایای امپراتوری بزرگ ایران بر این فهرست تسلط دارند. در این این مقاله از بخش گردشگری مجله اینترنتی وبگردون به بررسی 10 میراث جهانی یونسکو در ایران می پردازد.

 

میدان امام، اصفهان

زیباترین مسجدهای ایرانی که عاشقشان میشوید!,وبگردون,مجله اینترنتی وبگردون

گذراندن یک روز کامل در میدان امام، به راحتی می توان بین شگفتی در معماری شگفت انگیز و چانه زنی با نگهبانان بازار علاقه مند به تجارت انجام داد. جای تعجب نیست که شهر اصفهان به نسفه جهان (نیمی از جهان) معروف است. این میدان یکی از اولین سایتهای ایران است که در سال 1979 در یونسکو ثبت شد، توسط شاه عباس در قرن 17 ساخته شد. یک بنای بزرگ در هر طرف این میدان بزرگ قرار دارد و همه آنها توسط طاقهای دو طبقه به هم متصل شده اند.
مسجد امام دارای بزرگترین گنبد شهر است، در حالی که مسجد شیخ لطف الله با کاشی کاری فوق العاده خود بازدیدکنندگان را خیره می کند. کاخ علی قاپو بیشتر به خاطر اتاق موسیقی، پله های موزاییکی و چشم انداز میدان قابل توجه است و دروازه بازار شاهنشاهی شما را از یکی از قدیمی ترین بازارهای منطقه عبور می دهد. در پایان روز، واقعاً احساس خواهید کرد که نیمی از جهان را دیده اید.

میدان امام (میدان نقش جهان) ، اصفهان ، ایران

 

کاخ گلستان

10 ساختمان تاثیرگذار و زیبای تهران,وبگردون,مجله اینترنتی وبگردون

کاخ گلستان اخیراً در سال 2013 در یونسکو قرار گرفت. این کاخ مجلل که در بازار بزرگ تهران قرار دارد، محل حکومت سلسله قاجار شد. معماری نمونه ای از تلفیق این سلسله از طراحی اولیه ایرانی و تأثیرات غربی است. استخرهای باشکوه، فضاهای سبز و نمای موزاییک در سراسر این مجموعه واقع شده اند و فضای داخلی ساختمان از تالارهای بزرگ و روشن که با لوسترهای تزئینی آویزان شده اند تا گوشه های دنج و دنج و کم نور و دیوارهای آینه ای و شیشه های رنگی متفاوت است. شاهکارهای نقاش کمال الملک نیز در سرتاسر ساختمان ها قرار دارد و نباید از دست داد. از این فرصت استفاده کنید و لباس شاهزاده یا شاهزاده خانم قاجار را بپوشید و عکس خود را در پس زمینه دیدنی معماری اصیل ایرانی بگیرید.

کاخ گلستان، تهران، ایران

 

ارگ بم و شکوه خیره کننده آن

10 میراث جهانی ثبت شده یونسکو در ایران

این شهر بیابانی باستانی در جنوب استان کرمان در سال 2004 در یونسکو ثبت شد. مروری بر بم بلافاصله این تصور را به بازدیدکنندگان می دهد که در یک قلعه شنی به اندازه زندگی هستند. ارگ بم شناخته شده ترین بنای تاریخی، بیش از 2000 سال پیش از امپراتوری اشکانی برمی گردد. این ارگ در قرنهای 6 تا 4 قبل از میلاد از خشت (آجرهای گلی خشک شده در آفتاب) ساخته شده است. و به عنوان محل فرمانداری خدمت می کرد. بازسازی این نقطه عطف پس از زلزله ای ویرانگر تقریباً مسطح این شهر آجری گلی و کشته شدن بیش از 26000 نفر در سال 2003 آغاز شد. خرما، صادرات ویژه بم، به لطف سیستم وسیع قنات ها (یک سیستم آب باستانی زیرزمینی) هنوز بسیار شکوفا شد. امروزه استفاده می شود

 

 

پاسارگاد

10 میراث جهانی ثبت شده یونسکو در ایران
10 میراث جهانی ثبت شده یونسکو در ایران

مانوئل باندیرا، شاعر برزیلی، شعر Vou-me embora pra Pasargada (من عازم پاسارگاد هستم) را در توصیف مردی توصیف کرد که از زندگی خود ناراضی، از فرار به این شهر آرمان شهر صحبت می کند. در یک مکان دورافتاده در 50 کیلومتری شیراز، ممکن است در حال حاضر شبیه آرمانشهر در دوران اوج خود نباشد، اما پاسارگاد اولین پایتخت امپراتوری هخامنشی در قرن 6 قبل از میلاد بود که توسط کوروش بزرگ تاسیس شد. در سال 2004 به یونسکو اضافه شد، همچنین به عنوان اولین امپراتوری چند فرهنگی شناخته شده است که به تنوع فرهنگی احترام می گذارد. ویرانه های کاخ و ارگ باقی مانده است، اما ویژگی اصلی مقبره کوروش کبیر است که گفته می شود اسکندر مقدونی پس از تخریب تخت جمشید از وی دیدن کرده است.

پاسارگاد، ایران

 

بقعه شیخ صفی الدین خانگاه و حرم در اردبیل

20 جاذبه دیدنی کشورمان ایران

این مجموعه حرم واقع در شمال غربی شهر اردبیل در سال 2010 به یونسکو پیوست. محل آرامگاه شیخ صفی الدین، ​​رهبر عرفان تصوف اسلامی است. ساخته شده بین قرنهای 16 و 18، ترکیبی از سنت صوفیانه و بنای سنتی ایرانی است. مسیر رسیدن به حرم شامل هفت قسمت است که نشان دهنده هفت مرحله عرفان صوفیانه است و قسمتهای دیگر به هشت دروازه تقسیم می شوند که هشت نگرش را منعکس می کند. مناطق این زیارتگاه در طول سالها اهداف مختلفی از جمله کتابخانه، مسجد، مدرسه، مقبره و آب انبار و سایر موارد را انجام داده است.

تبریز به دلیل موقعیت استراتژیک خود در امتداد جاده ابریشم، همواره یک مرکز تجاری مهم بوده است. بازار، که در سال 2010 به فهرست یونسکو اضافه شد، یکی از قدیمی ترین بازارهای خاورمیانه است. مجموعه ای از ساختمانهای آجری قرمز به هم پیوسته، هر قسمت از این مجموعه محصول متفاوتی مانند طلا و جواهرات، کفش یا اقلام مختلف خانه را به فروش می رساند. با این حال، شاید مهمترین بخش بازار فرش باشد که در آن مشاغل مشاغل را می بینند که نخ های رنگ شده می فروشند، دوخت فرش های گشاد را می دوزند و دسته ای از فرش ها را حمل می کنند.

 

 

گنبد سلطانیه

10 میراث جهانی ثبت شده یونسکو در ایران

 

گنبد سلطانیه در قرن چهاردهم به دستور اولجایتو، معروف به محمد خدابنده ، فرمانروای ایلخانیان در تبریز، ساخته شد. اولجایتو که به عنوان مسیحی تعمید یافت، در جوانی به بودیسم و ​​بعداً به اسلام گروید. گنبد آجری دو لایه سلطانیه، که در سال 2005 به عنوان سایت یونسکو ثبت شده است، اکنون به عنوان مقبره او عمل می کند. گنبد فیروزه ای سرامیکی از دور در زیر نور خورشید می درخشد و وقتی به محل نزدیک می شوید، هشت مناره باریک را می بینید که این هشت ضلعی را تزئین کرده اند. فضای داخلی مملو از آثار پیچیده ای است که نمایانگر معماری برجسته اسلامی است.

گنبد سلطانیه، سلطانیه، ایران

 

سیستم هیدرولیک تاریخی شوشتر

20 جاذبه دیدنی کشورمان ایران

این سیستم آبیاری باستانی که در سال 2009 ثبت شد و به عنوان “شاهکار نابغه خلاق” از سوی یونسکو مورد استقبال قرار گرفت، به داریوش بزرگ در قرن 5 قبل از میلاد باز می گردد. این شامل دو کانال اصلی انحرافی در رودخانه کارون است که از طریق یک سری تونل ها شهر شوشتر را تامین می کند. آب از این تونل ها به حوضه سرازیر می شود و سپس برای زمین های باغی و کشاورزی به زمین دشت جاری می شود. سایر سازه های مهندسی این گروه شامل پل ها، سدها و آسیاب های آب است. این یک نمونه خوب از دانش بین النهرین در کنار تأثیر مهندسی رومی است.

سیستم هیدرولیک تاریخی شوشتر، شوشتر، ایران

 

 

گروه های رهبانی ارمنی ایران

10 میراث جهانی ثبت شده یونسکو در ایران

استان آذربایجان غربی در شمال غربی ایران دارای جمعیت مسیحی ارمنی نسبتاً زیادی است ، بنابراین تعداد کلیساها در این منطقه تعجب آور نیست. سه گروه رهبانی، سنت تادئوس (قدیمی ترین مربوط به قرن 7)، سنت استپانوس و کلیسای جامع دورزور، در سال 2008 در یونسکو ثبت شد. اهمیت آنها در نمای معماری آنها از مبادلات بین فرهنگ های منطقه ای نهفته است. از جمله بیزانس، ارتدوکس و فارسی. صومعه ها در طول قرن ها در برابر بلایای متعدد اعم از انسانی و طبیعی مقاومت کرده اند. سنت استپانوس، که مسلماً شناخته شده ترین آن سه است، در دره ای کنار پیچ و خم های رودخانه ارس در مرز آذربایجان ایستاده است. این کلیساها هنوز محل زیارت جامعه ارمنی ها هستند.

سنت تادئوس ، آذربایجان غربی ، ایران

 

تخت جمشید یا پرسپولیس

بهترین شهرهای گردشگری ایران,وبگردون,مجله اینترنتی وبگردون

تخت جمشید، یکی از سه مکان اول پیوستن به یونسکو در سال 1979، پایتخت تشریفاتی امپراتوری هخامنشی در قرن 5 قبل از میلاد بود. این مکان تحت نظر کوروش بزرگ، داریوش اول و شاه خشایارشا انتخاب و ساخته شد. آنچه از این قله تمدن ایرانی برجای مانده ستونهای عظیم و کاخهای سابق، نقش برجسته های بیشماری است که ملیتهایی را نشان می دهد که قبلاً از آنجا عبور کرده اند و سه قبر متواضع کننده در دامنه تپه پشت ویرانه ها. بالا رفتن از پله ها برای ورود به دروازه همه ملت ها، بازدیدکنندگان را به وسعت این امپراتوری که زمانی باشکوه بود، روشن می کند.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *