18 میراث جهانی برتر که باید بشناسید!

18 میراث جهانی برتر که باید بشناسید!

برای قرن‌ها یا حتی هزاره‌ها، برخی از شگفت‌انگیزترین مکان‌های دوران باستان فراموش یا از جهان پنهان شده بودند، در زیر جنگل‌ها، بیابان‌ها یا مزارع کشاورزان در سراسر جهان مدفون شدند. شایعات مربوط به شهرهای گم شده یا اکتشافات تصادفی توسط افرادی که به زندگی روزمره خود می پردازند، منجر به کشفیات غیرقابل تصوری شده است که امروزه در معرض دید جهانیان قرار دارند. بسیاری از این مکان‌ها در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار گرفته‌اند.

برخی از این مکان‌های باورنکردنی صدها سال است که گردشگران را به خود جذب می‌کنند و اکنون به همان اندازه که برای اولین بار کشف شدند جذاب هستند. شاید کلیشه ای باشد که بگوییم هرگز زمان بهتری برای کشف بزرگترین مکان های روی کره زمین وجود نداشته است، اما این نیز درست است. در حالی که همه آنها قابل توجه هستند، برخی از آنها مسلماً چشمگیرتر از دیگران هستند.

شگفتی های باستانی را با لیست ما از بهترین مکان های میراث جهانی کاوش کنید.

 

1. ماچو پیچو، پرو

18 میراث جهانی برتر که باید بشناسید!

ماچو پیچو، پرو

ماچو پیچو که در زمین های سرسبز و کوهستانی بر فراز رودخانه اوروبامبا ساخته شده است، در یکی از خیره کننده ترین مکان های باستان شناسی در جهان قرار دارد. این شهر باستانی اینکاها از دیوارهای شیب دار در هر طرف کوه، با پله های پلکانی که از لبه های صخره در دره زیر ناپدید می شوند، فرو می ریزد. این خرابه‌های باورنکردنی بازسازی شده‌اند و به خوبی نگهداری می‌شوند، و به بازدیدکنندگان نشان می‌دهند که شهر در زمان اشغال آن در قرن‌های 15 و 16 چه شکلی بوده است.

18 میراث جهانی برتر که باید بشناسید!

تراس در ماچو پیچو

بسیاری از مردم تنها با هدف دیدن ماچو پیچو از پرو بازدید می کنند و سفر به ویرانه ها بسته به اینکه مسافران چگونه برای رسیدن به سایت انتخاب می کنند، می تواند به خودی خود یک ماجراجویی باشد. روح‌های ماجراجو می‌توانند یک پیاده‌روی چند روزه و کمپینگ در امتداد مسیر معروف اینکاها را برای رسیدن به محل انتخاب کنند، یا گزینه آسان‌تر دسترسی به خرابه‌ها با اتوبوس از شهر کوچک آگواس کالینتس در پایه تپه را انتخاب کنند. که بیشتر بازدیدکنندگان با قطار از کوسکو یا دره مقدس به آن می‌رسند.

2. اهرام جیزه، مصر

18 میراث جهانی برتر که باید بشناسید!

اهرام، مصر

یکی از نمادین‌ترین مکان‌های جهان، اهرام جیزه، درست خارج از قاهره ، منظره‌ای سورئال است که از منظره بیابان بی‌حاصل برمی‌خیزد. ابوالهول در نزدیکی نگهبانی ایستاده و تقریباً به همان اندازه چشمگیر است و بی‌پروا به زمین خیره شده است.

این اهرام به عنوان مقبره فرعون ها ساخته شد که بزرگترین آنها بین سال های 2560 تا 2540 قبل از میلاد ساخته شد. برای در نظر گرفتن سن آنها، زمانی که کولوسئوم در رم در حال ساخت بود، آنها بیش از 2600 سال سن داشتند. امروزه این بناهای غول پیکر تنها عضو بازمانده از عجایب هفتگانه جهان باستان هستند.

برای تجربه ای به یاد ماندنی، شترسواری در مقابل اهرام غروب خورشید داشته باشید، یکی از بهترین کارهای مصر. همچنین، حتماً تونل‌های داخلی در هرم شفرن یا هرم خئوپس را تا اتاق دفن در اعماق داخل دنبال کنید.

3. باگان، میانمار

18 میراث جهانی برتر که باید بشناسید!

باگان، میانمار

هزاران معبد باستانی و استوپا بی‌پایان در سراسر مناظر باگان کشیده شده‌اند، جایی که شبح مناره‌های معبد در اوایل صبح یا اواخر روز در برابر آسمان منظره‌ای جادویی است. این منطقه به دلیل داشتن بزرگترین معبد بودایی در جهان شناخته شده است ، که بسیاری از آنها در دهه های 1000 و 1100، زمانی که پایتخت پادشاهی بت پرستان بود، ساخته شدند.

برخی از آنها بازسازی شده اند و برخی دیگر کمی بیش از ویرانه هستند. آنها همچنین از نظر اندازه و سطح پیچیدگی متفاوت هستند و ترکیبی جذاب از ساختارها را ایجاد می کنند که بازدیدکنندگان را وادار به ادامه کاوش در سایت می کند. می‌توانید با دوچرخه‌های قدیمی در منطقه گردش کنید، اسب و گاری کرایه کنید، بالن سواری بر روی سایت داشته باشید یا به سادگی یک تاکسی کرایه کنید. هر کدام از این روش ها جذابیت خاص خود را دارند.

4. انگکور وات، کامبوج

18 میراث جهانی برتر که باید بشناسید!

انگکور وات، کامبوج

در یک محیط جنگلی منحصر به فرد، نه چندان دور از شهر سیم ریپ، انگکور وات به عنوان بزرگترین بنای مذهبی جهان شناخته شده است ، اما اندازه آن بیش از اندازه است که مجموعه آنگکور را بسیار جالب می کند. این سایت توسط خمرها در قرن دوازدهم ساخته شده است و معماری آن چیزی کمتر از خیره کننده نیست.

این سایت دارای ترکیبی جذاب از معابد حفاری شده و حفاری نشده در اشکال، اندازه‌ها و حالت‌های پوسیدگی مختلف است که برخی از ساختمان‌ها با بلعیده شدن توسط درختان و ریشه‌ها ظاهری عرفانی به خود می‌گیرند. چهره های حجاری شده سنگی عظیم در همه جهات به بیرون نگاه می کنند. نقش برجسته‌های گسترده و پیچیده دیوارها و درها را پوشانده‌اند. گذرگاه های در حال فرو ریختن و پله های سنگی شیب دار خواستار کاوش هستند.

18 میراث جهانی برتر که باید بشناسید!

خرابه های مجتمع انگکور

قبل از سقوط در قرن پانزدهم، انگکور وات بزرگترین شهر جهان بود. این مجموعه بسیار بزرگ است و ممکن است بخواهید چند روزی را در سایت صرف کنید.

5. دیوار بزرگ چین

18 میراث جهانی برتر که باید بشناسید!

دیوار بزرگ چین

دیوار بزرگ چین که تقریباً 6000 کیلومتر کشیده شده و مسیر خود را از میان جنگل‌ها و کوه‌ها طی می‌کند، یکی از آن مکان‌های غیرقابل انکار فهرست سطلی است که مدت‌ها الهام‌بخش ماجراجویی‌های بزرگ بوده است. این دیوار عظیم که نبردها و برج های دیده بانی را به هم متصل می کند، در طول قرن ها ساخته شده است و قدیمی ترین بخش ها مربوط به قرن هفتم قبل از میلاد است.

امروز، می‌توانید به سادگی از دیوار در یک سفر یک روزه از پکن دیدن کنید، یا در سفرهای چند روزه سازمان‌یافته به بخش‌های کامل آن بپردازید. برخی از بخش‌های دیوار بازسازی شده‌اند، در حالی که بخش‌های دیگر به شدت نیاز به تعمیر دارند.

6. رومی کولوسئوم، ایتالیا

18 میراث جهانی برتر که باید بشناسید!

کولوسئوم رومی، ایتالیا

یکی از شناخته شده ترین سازه های جهان، کولوسئوم رومی، بزرگترین ساختمان باقی مانده از دوران روم است . حضور چشمگیر آن در مرکز شهر رم امروزی گواهی بر تاریخ باورنکردنی شهر و دستاوردهای امپراتوری روم است.

بازدیدکنندگانی که از نزدیک‌ترین ایستگاه مترو بیرون می‌آیند یا گوشه‌ای را می‌پیچند و برای اولین بار آن را می‌بینند، نمی‌توانند از حضور بی‌شمار آن مبهوت شوند. ساخت این سازه در سال 72 بعد از میلاد آغاز شد و امروزه هنوز یکی از بزرگترین جاذبه های گردشگری در جهان است.

دولت ایتالیا اخیراً اعلام کرده است که کف کولوسئوم که زمانی میدان نبرد گلادیاتورهای شجاع بود، به شکوه سابق خود بازیابی خواهد شد. این اجازه می دهد تا از کولوسئوم برای رویدادهای فرهنگی و سایر رویدادهای خاص استفاده شود و بازدیدکنندگان تصور کنند که ایستادن و نگاه کردن به جمعیت خروشان چگونه بود. انتظار می رود این کار در سال 2023 تکمیل شود.

7. آکروپلیس آتن، یونان

18 میراث جهانی برتر که باید بشناسید!

آکروپولیس آتن | حق چاپ عکس: لانا لاو

آکروپولیس که بر فراز شهر آتن از بالای تپه اش برافراشته است، به عنوان یادبودی افتخارآمیز برای یونان باستان است. پارتنون که قدمت آن بین قرن 5 و 4 قبل از میلاد است و بر این مکان تسلط دارد، بزرگترین و قابل تشخیص ترین بنای این دوره است و نماد تاریخ گسترده این کشور است.

تنها چند قدم دورتر از آتن امروزی، آکروپولیس منظره‌ای قدرتمند است که در روز در آفتاب مدیترانه می‌درخشد و در شب برای جلوه‌ای چشمگیر روشن می‌شود. برای بازدیدکنندگانی که برای اولین بار از این شهر بازدید می کنند، این منظره الهام بخش است و زمینه را برای مسافرانی که به سایر نقاط یونان سفر می کنند آماده می کند.

8. استون هنج، انگلستان

18 میراث جهانی برتر که باید بشناسید!

استون هنج، انگلستان

این بنای ماقبل تاریخ باورنکردنی یکی از پربازدیدترین جاذبه‌های بریتانیا و مطمئناً یکی از منحصربه‌فردترین مکان‌ها برای بازدید است که هر ساله تعداد زیادی بازدیدکننده را به خود جلب می‌کند. تصور می‌شود که این بنای تاریخی بین 3000 تا 1500 قبل از میلاد ساخته شده است، اما هیچ سندی از منشأ یا هدف آن وجود ندارد، که منجر به انواع گمانه‌زنی‌ها و افسانه‌ها می‌شود که برخی از آنها اهمیت مذهبی یا نجومی را نشان می‌دهند.

در نتیجه، حلقه سنگ‌های ایستاده عصر برنز جذابیتی تقریباً عرفانی دارد، به ویژه در انقلاب‌های تابستانی و زمستانی، زمانی که نور طلوع و غروب خورشید با سنگ‌ها همسو می‌شود. استون هنج که در نزدیکی شهر سالزبری واقع شده است را می توان به راحتی در یک سفر یک روزه از لندن بازدید کرد .

18 میراث جهانی برتر که باید بشناسید!

نقشه استون هنج (تاریخی)

9. بوروبودور، اندونزی

18 میراث جهانی برتر که باید بشناسید!

بوروبودور، اندونزی

بوروبودور یکی از مهم ترین مکان های بودایی در جهان و مطمئناً یکی از مشهورترین مکان های دیدنی اندونزی است. این مکان در محیطی سرسبز و گرمسیری، با کوه‌ها و آتشفشان‌هایی که از دور سر برافراشته‌اند، از نظر بصری خیره‌کننده و آرامش‌بخش است.

این مجموعه معبد عظیم که در جزیره جاوه، در نزدیکی یوگیاکارتا قرار دارد، در دهه 700 ساخته شد، اما دو تا سیصد سال بعد، این مکان احتمالاً به دلیل فوران‌های آتشفشانی در این منطقه متروکه شد و برای قرن‌ها نسبتاً بدون مزاحمت باقی ماند. این سایت در سال 1800 توسط بریتانیایی ها کشف شد و بعداً بازسازی شد. امروزه یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری اندونزی است.

10. مسا ورد، ایالات متحده آمریکا

18 میراث جهانی برتر که باید بشناسید!

مسا ورد، ایالات متحده آمریکا

مسا ورد خانه یکی از خیره کننده ترین مکان های باستان شناسی در ایالات متحده آمریکا و برخی از به خوبی حفظ شده ترین ویرانه های هندی در آمریکای شمالی است. چشمگیرترین مکان‌ها، خانه‌های صخره‌ای هستند که به‌طور نامطمئن در دیواره‌های دره فرو رفته‌اند، اما کل منطقه، از جمله فلات پوشیده از جنگل، دارای مجموعه وسیعی از ویرانه‌ها است.

قوم پوبلو اجدادی صدها سال در این منطقه از کلرادوی کنونی زندگی می کردند و بین قرن های 6 و 12 در بالای فلات زندگی می کردند و سپس تا اواخر قرن سیزدهم در خانه های صخره ای زندگی می کردند. رانندگی به سمت سایت در امتداد جاده ای با پیچ و خم ملایم به سمت بالای مسا است، جایی که می توانید با ماشین در مکان های فلات گردش کنید تا خانه های گودال و سایر خرابه ها را ببینید و از مناظر خیره کننده خانه ها در دیواره های دره لذت ببرید.

کسانی که برای یک چالش فیزیکی جزئی آماده هستند، می توانند یک تور با راهنما در برخی از خانه های صخره ای، بالا رفتن از نردبان و کاوش در سایت به طور دقیق انجام دهند.

11. ارتش سفالی، چین

18 میراث جهانی برتر که باید بشناسید!

ارتش سفالی، چین

ارتش سفالی که بر سر اولین امپراتور چین، چین شی هوانگ، نگهبانی می‌دهند، شبیه هیچ مکان باستان‌شناسی دیگری در جهان نیست. هزاران هزار جنگجو در اندازه واقعی ، هر کدام با چهره‌ای منحصربه‌فرد، در ردیف‌هایی ایستاده‌اند، جایی که از زمانی که در قرن 3 قبل از میلاد در اینجا دفن شدند، ایستاده‌اند. تخمین زده می شود که حدود 700000 کارگر در ایجاد این سایت مشارکت داشته اند که تصور می شود حدود 8000 جنگجوی سفالی داشته باشد.

این مکان برای هزاران سال ناشناخته باقی ماند تا اینکه یک کشاورز در دهه 1970 در حال حفر چاه بود و گنج را کشف کرد. برخی از سایت‌ها عمداً حفاری نشده‌اند، اما شما نمی‌توانید تحت تأثیر ارتش عظیمی که در مقابل شما ایستاده‌اند، تحت تأثیر قرار نگیرید.

12. پترا، اردن

18 میراث جهانی برتر که باید بشناسید!

پترا، اردن

یک تنگه صخره‌ای باریک و دراماتیک اجازه ورود به شهر باستانی پترا را می‌دهد، شهری سنگی با خانه‌هایی که در دیوارهای ماسه‌سنگ تراشیده شده‌اند . این پایتخت باستانی نبطی ها ریشه هایی دارد که به قرن چهارم یا پنجم قبل از میلاد بازمی گردد. در اوایل دهه 1800 توسط غرب کشف شد، از آن به عنوان “شهر گل رز” برای رنگ سنگ، و به دلیل واضح، “شهر حکاکی شده” یاد می شود.

واقع در یک منطقه کوهستانی با دسترسی محدود، موقعیت استراتژیک در یک مسیر تجاری مهم در منطقه داشت. امروزه پترا مهمترین جاذبه گردشگری اردن است.

13. ویرانه های مایا در تیکال، گواتمالا

18 میراث جهانی برتر که باید بشناسید!

ویرانه های مایان تیکال، گواتمالا

شهر باستانی مایا تیکال یکی از بزرگترین مکان های باستان شناسی در آمریکای مرکزی است. این سایت که در شمال گواتمالا قرار دارد و توسط جنگل احاطه شده است، شامل بیش از 3000 سازه از شهری است که بین 600 سال قبل از میلاد تا 900 پس از میلاد وجود داشته است. اهرام باستانی، معابد، میدان‌ها، و پایه‌های انواع ساختمان‌ها جامعه پیچیده‌ای را نشان می‌دهند که ده‌ها شهر را در خود جای داده است. هزاران نفر.

این سایت در اواسط دهه 1800 دوباره کشف شد و در دهه 1950 به روی عموم باز شد. برخی از این سایت بازسازی شده است، اما کار ادامه دارد، برخی از مناطق هنوز نقشه برداری یا حفاری نشده اند. ویرانه‌ها در پارک ملی تیکال، ذخیره‌گاه زیست‌کره‌ای است که از جنگل و حیات وحش منطقه محافظت می‌کند.

14. Lascaux and Lascaux II، فرانسه

18 میراث جهانی برتر که باید بشناسید!

نقاشی های غار در غار Lascaux

غار Lascaux در منطقه Dordogne فرانسه شامل نقاشی‌های غارهای خارق‌العاده‌ای است که تصور می‌شود برخی از بهترین‌های جهان از دوره پارینه سنگی هستند. این نقاشی های دقیق مربوط به بیش از 17000 سال پیش ، در درجه اول حیواناتی را به تصویر می کشند که گمان می رود در آن بازه زمانی در اینجا زندگی می کردند.

این نقاشی‌ها در سال 1940 کشف شدند، اما بعداً در یک مکان مجاور به نام Lascaux II، در فاصله 200 متری، بازسازی شدند تا محل اصلی را از آسیب محافظت کنند. در ساخت Lascaux II دقت بسیار زیادی انجام شد تا بازتولید دقیق و دقیق غار اصلی و نقاشی ها ایجاد شود.

15. چیچن ایتزا، مکزیک

چیچن ایتزا، مکزیک
چیچن ایتزا، مکزیک

در جنگل های هموار داخلی شبه جزیره یوکاتان مکزیک، در فاصله یک روزه آسان کانکون و ریویرا مایا ، شهر باستانی مایا چیچن ایتزا قرار دارد. این شهر بزرگ مایاها از قرن هفتم تا سیزدهم مرکز مهمی بود و برای مدتی پایتخت منطقه بود.

امروزه یکی از بازسازی‌شده‌ترین مکان‌های مایا در مکزیک است که نگاهی خیره‌کننده به این فرهنگ ارائه می‌کند. همچنین یکی از بزرگترین جاذبه های گردشگری مکزیک است. هرم بزرگ قابل تشخیص ترین نماد چیچن ایتزا است، اما سایت بسیار بزرگ است و خرابه های زیادی برای کاوش در آن وجود دارد.

16. بودای غول پیکر لشان، چین

18 میراث جهانی برتر که باید بشناسید!

بودای غول پیکر لشان

بودای غول پیکر لشان که از دیوار صخره‌ای ماسه‌سنگ قرمز حک شده است، ۷۱ متر است و بلندترین بودای سنگی در جهان است . این مجسمه توسط یک راهب مجرد در سال 713 پس از میلاد شروع شد و 90 سال بعد توسط پیروانش در سال 803 پس از میلاد تکمیل شد، این مجسمه بر فراز تلاقی رودخانه‌های Minjiang، Dadu و Qingyi دیده می‌شود. این بنا با این امید ساخته شده است که آب های آرامی را برای قایق هایی که در این آبراه تردد می کنند، عطا کند.

گفته می شود که عبارت “کوه یک بودا است و بودا یک کوه است” به این مجسمه عظیم نسبت داده می شود. شما می‌توانید بودای غول‌پیکر لشان را از فاصله بسیار نزدیک در پایین یا نزدیک سر مشاهده کنید، که هر کدام چشم اندازهای بسیار متفاوتی را ارائه می‌دهند.

17. جزیره ایستر

18 میراث جهانی برتر که باید بشناسید!

جزیره ایستر

جزیره ایستر یک جزیره شیلی در جنوب اقیانوس آرام است که به خاطر مجسمه‌های غول‌پیکر معروف به موآیس (Moais) معروف است. صدها موآی در اطراف جزیره پراکنده شده اند که توسط مردم راپا نویی ایجاد شده اند، که تصور می شود از قرن دوازدهم به بعد در این جزیره ساکن بوده اند.

برخی از آنها تا حدی سرنگون شده اند، در حالی که برخی دیگر ایستاده اند. برخی بر روی آهو (سکوهای سنگی) ایستاده اند، و بسیاری هنوز در معدنی که در آن ساخته شده اند باقی مانده اند. اندازه های مختلف از یک متر تا 20 متر، هر کنده کاری منحصر به فرد است و تصور می شود که نماد یک اجداد است.

18. کاپادوکیه

18 میراث جهانی برتر که باید بشناسید!

روستای اوچیسار در کاپادوکیه

شاید یکی از عجیب‌ترین مکان‌های میراث جهانی، کاپادوکیا مکانی با صخره‌های روان و دودکش‌های سنگی است که فقط التماس می‌کنند که از آنها عکس گرفته شود. بسیاری از سازندها در دره Monks و Goreme قرار دارند. در نظر بگیرید که یکی از مسیرهای پیاده‌روی زیادی را انتخاب کنید که به شما امکان می‌دهد از نزدیک بروید.

در نزدیکی آن، در روستای اوچیسار، و به همان اندازه غیرعادی، خانه های غار باستانی هستند که توسط مردم عصر برنز، حدود 5000 سال پیش، ساخته شده اند. این غارها که از صخره نرم حکاکی شده بودند، بعداً توسط مسیحیان برای فرار از آزار مذهبی مورد استفاده قرار گرفتند.

یکی از نکات قابل توجه سفر طلوع آفتاب با بالون سواری بر فراز کاپادوکیه است. حتی اگر سوار هم نشوید، دیدن انبوهی از بادکنک‌ها که بر فراز منظره‌ی دیوانه‌کننده بالا می‌روند، ارزش یک یا دو عکس را دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *